[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Yahoo reef - nano cu sump  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Ovi_vl
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/08/2005 23:31:27
Messages: 8
IP:
Offline

Salutare! Numele meu este Ovidiu si vin de pe vremea când era cool sa conversezi pe yahoo messenger, sa stai pe canale de dc++ si sa ai playlist-uri salvate în Winamp. Stiu suna nostalgic, dar pe vremea aia abia descoperisem forumurile si ele mi au deschis orizonturi catre hobby-uri pe care atunci doar visam ca mi le voi putea permite. Însa urmarind topicuri,jurnale si experientele oamenilor parca traiam si eu experientele alea odata cu ei/voi. (Asta este, ramân un nostalgic al forumurilor!) Dupa ce m-am apucat de pescuit la rapitori, drone, automodele, snowboard si altele, a venit timpul sa abordez acvaristica de apa sarata.
si acum sa trecem la subiect:

Acvariu ~ 78x50x50 (volum efectiv apa ~227l) cu stand si sump (lucrat frumos de @Eugen de la reef Romania)
Echipamente: pompa recirculare jebao 5500l
2 Duze random flow
Piatra uscata aprox 18kg + 2 bucati de piatra cu coralina pe ea foarte mici tinute într un borcan din Marea rosie (don't ask)
Scape am vrut sa l fac cu mana mea , contine 2 tije de fibra de sticla pentru rigidizare
Nisip dupla marin reef Ground 1-2mm
Sare pure ocean de la prodi bio
Acvariu startat pe 24.03.2023
Incerc sa mi amintesc cum se ata?eaz? imagini pe forum :d
Am incercat mai multe variante de scaping.
(lampile sunt de apa dulce , doar provizoriu- am dat albastru la max , rosu 10% alb 10% verde 0%)

image image image

image image image

image image image


This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2023 15:44:57

[MSN]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa fie intr-un ceas bun, mult succes!

+ 1 pentru America Express
+ 1 pentru o lampa AI HYDRA 32


Sa zic si eu de vremea cand era cool BBS, iar mai apoi ISQ si MSN Messenger?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Ovi_vl
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/08/2005 23:31:27
Messages: 8
IP:
Offline

Multumesc pentru incurajare!

Atasez niste rezultate de teste din ce am momentan la indemana:

ph8 , kh7 , po4 0?, nh3/nh4 red sea - multiple teste arata 0.4

salinitate : 1026 constant

Am niste dileme cu pompele de valuri : sa merg pe 2 jebao mlw 10 sau 1 singur cros flow mcp-70 ?

Cu lumina ma gandeam si eu tot la o hydra 32 sau sa caut 2 ai prime 16 sh... bazinul fiind in ciclare inca nu e o prioritate
Tot adun echipamente...
[MSN]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cu pompele de valuri eu zic sa iti faci o socoteala inainte, ce corali pui, ce anemone, unde le pozitionezi.
In functie de placerea lor pentru curenti sau lipsa curentilor, te orientezi si ce pompe pui si unde.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
INESQ
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2022 01:39:14
Messages: 36
Location: Romania / Bucharest
IP:
Offline

Frumos scape, chiar arata bine totul pana acum.
Si legat de pompa de valuri ti-am scris in privat dar eu zic sa mergi cu un singur ai nero 3 si mai adaugi peste 6/12 luni inca unul pe parta opusa a acvariului daca vrei sa ai in mare sps, daca nu cred ca si un singur nero cred ca e mai mult decat suficient pt marimea acvariului pt soft si lps, tine mult de ce corali vei avea sa ai cum a zis si @Dan, plus ca acel jebao de 5500l de il ai ca retur ar trebui sa faca si eu suficienta treaba cu miscarea de apa din bazin.
@BBogdan de ex are 2 nero 3 pt acvariul lui de 400l poti sa ii ceri si lui o parere.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare,
Hardscape-ul arata foarte fain si se vede ca ti-ai facut in mare masura temele dupa modul in care e construit si pozitionat.
Eu cu pompele de valuri de la Jebao n-am avut noroc, am avut 3 si toate s-au dus dracu cam intr-un an, ce-i drept nu am avut modelul indicat de tine ci ceva SW parca.
Daca nu vrei sa investesti banii intr-un AI Nero, poti sa tragi un ochi si peste Hygger Wave Maker Pump, un prieten si-a comandat de pe amazon.de, o are de cateva luni si e tare multumit de ea.
Multa rabdare cu ciclarea. Bafta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Fain inceput!

La martea de rockscape - parca imi placea mai mult pozitia pietrelor din primele poze, dar e doar o parere personala

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Ovi_vl
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/08/2005 23:31:27
Messages: 8
IP:
Offline

Va multumesc pentru incurajari!

Momentan apa e putin tulbure desi am spalat atat nisipul cat si pietrele ininte de a le baga.

Pare a fi o suspensie foarte fina in apa ca un nor asa , nu stiu daca e de la nisip sau sunt bacterii care plutesc in coloana apei.

Am observat cam de 1 saptamana treaba asta , nu pare ca vrea sa se limpezeasca.
[MSN]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Pai nu prea vad ce sa fie altceva decat de la praful de nisip si piatra.

Nu prea vad ce l-ar putea filtra, in cazul tau nu vad skimmer dar, ma gandesc ca ceva perlon ai undeva pe la overflow

This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2023 18:20:17


Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut,cand am cumparat (mai demult) nisip viu avea in punga un pliculet special pentru limpezirea apei-scria ca ar fi agent biologic , ma gandesc ca poate gasesti ceva de genul asta pe la magazinele de profil.In principiu cred ca este vorba de extracte de alge care aglomereaza particulele fine. Succes .
Ovi_vl
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/08/2005 23:31:27
Messages: 8
IP:
Offline

Salutare!

@Sebastian, la acceeasi concluzie am ajuns si eu, pare a fi praf foarte fin de nisip pe care pleronu din sump nu prea il filtreaza. ( am cautat sa comand niste seachem clarity dar nu prea il gasesc pe stoc)

Am testat constant si NH3 ramane pe la 0.8- 0.4 , adaug bacterii zilnic si cele 2 cuburi congelate de krill pe care le am adaugat aproape au disparut.

Ca sa mai conserv bugetul si sa mi fac de lucru , mi am construit propiul sistem de auto top-off din piese de pe Emag. (traiasca emag genius ) -aveam in plan sa pun un plutitor si pentru a proteja pompa de a merge pe uscat insa mi e teama sa nu se defecteze fiind mereu scufundat. (pt senzorii de nivel am 2 plutitoare in serie pentru redundanta). Am mai comandat capac de plasa si un magnet de la tunze. Pe drum si primul wave maker. Revin cand am noutati.

image
image image image

image image

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2023 11:09:43

[MSN]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ovi_vl wrote:Salutare!

@Sebastian, la acceeasi concluzie am ajuns si eu, pare a fi praf foarte fin de nisip pe care pleronu din sump nu prea il filtreaza. ( am cautat sa comand niste seachem clarity dar nu prea il gasesc pe stoc)


Nu stiu unde ai cautat dar nu cauti unde trebuie.
https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=clarity

Utopia Reef 400
My Aquariums
Ovi_vl
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/08/2005 23:31:27
Messages: 8
IP:
Offline

@BBogdan - multumesc de acolo am comandat , functioneaza insa problema este in felul urmator : adaug clarity - se limpezeste apa - arunc pleronul - apoi in 2 3 zile apare iara.

Mentionez ca am clatit insistent nisipul dupla reef ground inainte sa il pun. Momentan nu detin skimmer. Oare de la ce sa fie?
[MSN]
Ovi_vl
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/08/2005 23:31:27
Messages: 8
IP:
Offline

Update. ?i a revenit, apa e cristal clean, am introdus ?i primi corali.
[MSN]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com