[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi Agama cu barba  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
ifilip
Junior member

Joined: 07/02/2022 16:44:17
Messages: 13
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut!
Cochetam cu ideea e avea un animal de companie in terariu. Chiar daca am fobie de serpi, ma gandeam ce faine sunt reptilele si ce tare ar fi sa ai una cu care sa poti si interactiona.
Asa ca m-am decis ca Agama cu barba este ideala pentru mine, si am inceput sa ma documentez putin si sa incep sa ii pregatesc "casuta".

As dori sa apelez la cunostiintele si sfaturile voastre in legatura cu terariul in primul rand.
Care ar fi cea mai buna varianta? Un terariu "de magazin"? Apelat la cineva care se ocupa cu sticla si construit?
Vad ca nu e chiar ok sa fie acces prin partea de sus si este nevoie de acces prin partea din fata/lateral. Oare se poate construi usor?
Ar fi mai multe intrebari de pus, dar probabil majoritatea vor primi raspund din experienta voastra.
Multumesc anticipat!

P.S.: Nu planuiesc sa renunt la acvaristica. Sper doar sa am loc suficient si sa le pot intretine pe toate
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Salut! Fa un terariu din PAL, e mai bun decat orice iei din magazin. Si mai ieftin. Eu mi-am facut din OSB - 125*60*60, dar daca as mai avea agame, l-as face din PAL.
Vei avea nevoie de bec de caldura. Recomand unul de 150W, pentru ca se simt cel mai bine cand au 40-43 de grade Celsius in terariu.
Iti mai trebuie si o sursa UV. Poti merge pe mana petshopurilor si sa iei un bec, minim 10.0, sau poti sa cauti un neon cu output 12-14%, care o sa-ti faca agama sa infloreasca.
De asemenea, vei avea nevoie de cutii mari si mici in care sa cresti feederii - insectele cu care se hraneste o agama. Eu le-am dat dubia, hisseri de Madagascar si Javanica, superworms, mealworms. Au nevoie si de vegetale, deci trebuie sa te obisnuiesti sa cumperi rucola, valeriana, cicoare, morcovi si ridichi cu mulfe frunze, pentru ca le plac frunzele. Gasesti in Lidl salata cu multa cicoare la 5 lei/punga, rucola si valeriana ieftine
Momentan nu-mi mai vin si altele in minte

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com