[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu plantat, fara filtrare si co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 743
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Bine v am regasit. A incercat cineva un acvariu plantat fara filtrare si fara co2.

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 743
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Scuze ca am fost prea direct dupa atata timp, am scris initial de pe telefon
NU aveam de gand sa incep acum cu un nou acvariu dar m am trezit cu un acvariu
Si cum e prea urat un acvariu gol, complet echipat sa stea intr un colt in casa m am gandit sa fac ceva cu el
Am cautat putin pe google si inca nu sunt sigur daca e doar filtrul sau tot kitul Aquatropic
deci sa spunem Aquatropic, 60 litri, filtru Aquatropic, incalzitor, capac cu leduri, termometru si alte obiecte pentru intretinere
Doresc sa incerc ceva nou:
1. plantat fara: co2, filtrare, aditie
sau
2. saratel (marin)

Cum nu stiu nimic practic de saratel, am spus sa incerc prima varianta
Am vazut pe youtube, sper ca nu sunt fake uri, ca se poate
Momentan acvariul este la dezinfectie, cineva l a folosit 2 luni pana a facut alge si apoi nu a mai avut nevoie )

ceva idei, ganduri, intrebari, sfaturi ....

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
fish & shrimps
Junior member

Joined: 05/03/2023 12:19:21
Messages: 92
IP:
Offline

Si eu m-am gandit mult la un astfel de acvariu si am urmarit youtube uri.

Substrat
Nu vad sensul dirt tank daca iti poti cumpara substrat fertil normal, ceea ce am si facut.
Unii zic ca trebuie un nisip grosier, altii nisip fin. Nu e ceva clar in legatura cu asta. Eu am mers pe Shrimp Gravel de la Dennerle mai fin decat nisipul lor quartz (sunt fan Dennerle). Si imi place.

Plante
Unii zic minim 75% din suprafata sa fie plantata. Am gasit in ghidul online Dennerle ceva asemanator.
"You should plant 70 – 80 % of the bottom surface, and in the beginning about half of the plants should consist of fast-growing species (especially stem plants) – this way algae hardly have a chance from the beginning."
https://dennerle.com/en/guides/beginner-guide-part-1/

Eu nu stau sa masor cu exactitate procent total si per tip planta dar in pricipal plante cu bulina verde trebuie sa ai, cat mai putin hardscape (ocupa spatiu) iar ptr epifite iei in considerare si faptul ca pot avea nevoie de fertilizare lichida. Probabil e de evitat. Eu nu m-am putut abtine si am comandat muschi si anubias pangolino (teren de joaca ptr creveti si aspect).

Filtrare
Toti folosesc un filtru banal sau macar o pompa pentru a ajuta schimbul de gaze la suprafata apei.


Marti primesc plantele. Am butelie nou nouta si cel putin la inceput o sa dozez CO2 ptr ca sunt plante mici, in vitro. Treptat reduc, daca se poate, scot cu totul CO2 ul. Sa le vad mari si pe toata suprafata.
Filtrul pe care-l folosesc e cel de colt, mic de la Dennerle cu extensia externa (suficient ptr un low tech de 20l zic) si materialul marunt de la aceeasi firma.


Daca imi mai amintesc ceva important din youtube urile urmarite revin. Incepand de marti si cu impresii la cald despre low tech ul meu.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/08/2023 11:52:14

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com