[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Moare Alternanthera  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Alternanthera mea, cu care ma tot laud prin orice post indiferent despre ce ar fi vorba in el... cred ca ma paraseste.
Dupa ce dimineata era ok, seara cam 40% din frunze aratau de parca statusera intr-un poligon de tir. Pline de gauri. Nu e vorba de un singur fir. Sunt vreo 4-5 in total. In final frunza afectata se distruge de tot. Nu stiu ce sa mai fac, si nici care e cauza, exact.
Schimbari intervenite si posibile cauze:
- Apa a atins la un moment dat, intr-o zi 31 de grade celsius. Am scos capacul, si am racit-o incet incet cu apa de la robinet. M-am uitat in documentatie, temperatura ei optima e in jur de 28 de grade. Presupun ca 31 nu ar trebui sa constituie un soc termic. Presupun prost?
- Am schimbat pozitia reactorului de co2 si este oarecum in bataia jetului de "sifon" acum.
- Schimburile saptamanale de 30%, s-au transformat acum in zilnice de 10%.
- Mi-am luat un Pleco, in disperare de cauza... si tre sa zic ca algele sunt terminate rau... Mi-au si spus: "Mai ia-l dom-le p-asta de pe capu nostru ca nici nu avem timp sa rasarim ca dimineata ne si trezim in stomacu' lui...". Sa se fi saturat el de alge si sa atenteze la "loboda" mea?

Pehashu' e constant, ca intotdeauna, adica 7. Apa dura, deh...
Altceva nu imi vine in cap, acum. Daca nu imi dati nici o solutie, o sa mut un fir in alta pozitie in acvariu, lasandu-l in substrat, si un altul o sa il pun intr-un paharel cu turba si nisip desupra... (poate, poate...)... si, cam atat ca nu stiu daca azi cand ma duc acasa gasesc mai mult de 2 fire viabile...

Pls, help, care stiti ce si cum. Alte posibilitati? E nevoie de poze? Asta in cazul in care o sa mai am vreun subiect de pozat azi... :-(
Si, ce e de facut? Daca mai e ceva...

Conditii:
-bazin: 144l brut. 110l net
-substrat: pietris
-iluminare: tuburi fluorescente. (1xTLD830 18W, 1xTLD965 18W, 1xAquarelle 18W, 1Aqua-Glo 15W)Total 69W, 10-11 ore pe zi.
-filtrare: Aquael Fan3
-incalzire: 150W termostat.
-Plante: Lymnophilla, Cryptocorine, Alternanthera, Echinodorus, Bacopa, Anubia
-Fertilizanti: CO2 (drojdie), Sera Florena si Sera Florenette alternativ
-Pesti: 15 neoni, 2 betta, 1 Kuhli, 2 scalari
-Schimburi de apa: De obicei la 5 zile, max. o saptamana cate 25-30%. Acum cate 10% zilnic din motive de temperatura.

10x.
Val.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Dupa ce dimineata era ok, seara cam 40% din frunze aratau de parca statusera intr-un poligon de tir. Pline de gauri.
Pare ca-i lipseste ceva. Sau nu e capabila sa asimileze din stie ce motiv. La mine face glume din astea daca sta mult timp in paharel fara sa-i schimb turba. Termina haleala si ....... .......

Val wrote:31 de grade celsius.
Nu cred ca temperatura asta e capabila sa-ti faca varza planta asta asa repede. Din cauza cresterii temperaturii, metabolismul plantei a crescut => o nevoie mai mare de lumina, nutrienti si CO2. Cantitatea de nutrienti care era suficienta la 28 C, nu a mai satisfacut-o la 31 C.
Presupun ca ridicarea temperaturii a contribuit la dezastru', da' nu e cauza principala. La mine a mers Althernantera asta mult si bine la 30 C.

Val wrote:un Pleco
Cind s-a intimplat? La cit timp de cind l-ai bagat? Stiam despre Ancistrus ca are boala pppaaa Althernantera.

Val wrote:paharel cu turba si nisip desupra
Ce fel dddaaa turba? E important.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Cantitatea de nutrienti care era suficienta la 28 C, nu a mai satisfacut-o la 31 C.


Ma gandeam "lasa frate ca ma descurc io si singur.". Pana la urma am zis totusi sa intreb. Si bine am facut, ca uite al asta nu m-as fi gandit. S-ar putea sa ai dreptate.

Cind s-a intimplat? La cit timp de cind l-ai bagat? Stiam despre Ancistrus ca are boala pa™ Althernantera.


L-am urmarit. Ori asteapta sa plec eu din fata acvariului.... Ori chiar nu
are nici o treaba cu ea. Citisem si eu de ancistrus. De aia mi-am luat Plecostomushorul asta mic... Nu cred sa fie el vinovatul. Iar raspunsul... Cam cu vreo 10 zile inainte.

Ce fel da™ turba? E important


Ooops!! Nu m-am gandit. Turba... pentru flori. De la Selgros. Nu stiu Firma.
De ce o fi asa de important, din moment ce tot ingrasamant e. Adica sigur nu e din aia pentru filtru. In fine, daca raspunsul necesita explicatii lungi, in momentul asta nu e important. Mai important e... atunci de care trebuie? Daca e pe firme, baga mai multe ca la noi oferta e destul de limitata.


10x.

Val.

P.S.
Posted: Wed Jun 01, 2005 6:23 am


Te-ai trezit cam tarziu azi...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:L-am urmarit. Ori asteapta sa plec eu din fata acvariului.... Ori chiar nu
are nici o treaba cu ea. Citisem si eu de ancistrus. De aia mi-am luat Plecostomushorul asta mic... Nu cred sa fie el vinovatul. Iar raspunsul... Cam cu vreo 10 zile inainte.
Daca l-ai urmarit si e cuminte , probabil ca nu el e vinovatu'. Fiind o creatura mai activa noaptea, incearca sa-l spionezi :paperbag: . Pindeste-l noaptea la lumina difuza, doar atit cit sa-l vezi.


Val wrote:
Ce fel da™ turba? E important

De ce o fi asa de important, din moment ce tot ingrasamant e.
E foarte important. Am folosit turba olandeza Potgrond (se mai gaseste la florarii sau la Metro). E super . Ajutata de lumina, baga niste culori teribile in Althernantera. Presupun (de fapt sint sigur) ca e imbogatita cu tot felu' de micro si macroelemente.
Am experimentat si turba romaneasca (tot de la florarii). E penala rau. Planta reactioneaza ca la nisip chior. Diferenta e uriasa.




Val wrote:
Posted: Wed Jun 01, 2005 6:23 am


Te-ai trezit cam tarziu azi...
Ba m-am trezit la aceeasi ora traumatizanta pentru psihicul uman ca in fiecare zi: 4:47 ....... da' am avut ceva de munca urgent la servici si n-am intrat pe forum cum am ajuns la birou (cum fac de obicei).

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Am folosit turba olandeza Potgrond


Ok. Potgrond sa fie, atunci. Am vazut si de-asta. Tot la Selgros.

Thanks, man.
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

offtopik
MARELE ALB wrote: Ba m-am trezit la aceeasi ora traumatizanta pentru psihicul uman ca in fiecare zi: 4:47 ....... da' am avut ceva de munca urgent la servici si n-am intrat pe forum cum am ajuns la birou (cum fac de obicei).


MA, in 2-3 ani vei ajunge un copil batran Eu fumez si beau cafea la greu, tu ai ca viciu rondul de dimineata. Mai poti? Adica stii la ce ma refer. Daca mai esti lucid

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:
Am folosit turba olandeza Potgrond


Ok. Potgrond sa fie, atunci. Am vazut si de-asta. Tot la Selgros.
Nu trebuia sa spui asta pe forum . Pentru ca sacul meu e pe terminate si nu o mai gasesc de anu' trecut :aaa: . Ai toate sansele sa te terorizez pina imi trimiti prin posta un sac .......

P.S. 1 Atentie sa fie turba nu pamint fertil. Turba Potgrond e intr-un sac galben portocaliu, pamintul fertil Potgrond e intr-un sac albastru (cel putin asa am vazut eu). Poate ca si pamintul fertil ar fi bun, da' parca nu-mi vine sa bag pamint fertil in acvariu.

P.S. 2 Multumit de ora la care postez ? ............ :nutz:


akademik_79 wrote:MA, in 2-3 ani vei ajunge un copil batran Eu fumez si beau cafea la greu, tu ai ca viciu rondul de dimineata.
Avind in vedere ca o tin tot asa de vreo 3 ani (fara tigari si fara cafea ) profetia ta cu copilu' batrin s-a implinit deja .

akademik_79 wrote:Mai poti? Adica stii la ce ma refer.
Nu :18: ... ... Cum reaq sa mai pot ca ajung acasa dupa ora 22 . Pestii mei au un noroc porcesc cu schimbatu' apei la picatura ca altfel le cinta demult la toti. Presupun ca la pesti te refereai .

akademik_79 wrote:Daca mai esti lucid
Lucid ? Un zombie e mai lucid decit mine .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Hai sa postez tot aici, ca are oarecum legatura. Mi-a zis un prieten, priceput si el, "Ia vezi, mosule, nu cumva ai apa acida?". Suna plauzibil, asa ca am zis ia sa vad...

Folosesc un test de pH luat de cine stie pe unde drq acum cam multisori ani. Asa ca m-am gandit ca poate o da in balarii testu' meu, intrucat imi arata cam tot timpul 7-7,5.

Ok. Luat test SERA, facut testul... si...
...Trec peste faptul ca nu stiu cum sa compar culorile alea martor care sunt pe hartie... (revin cu asta.) pH-ul meu este undeva pe la 7,5-8.
Mie personal mi se pare cam mare, avand in vedere ca bag CO2 ca disperatu' si testul sera de co2 imi zice ca e ok...

Cum e posibil asa ceva? Trebuie neaparat sa imi iau si un test de kH sa nu mor prost. Tare sunt curios. Stiu eu ca la noi e apa foarte dura, dar chiar asa...? Oare cat trebuie sa fie acum kH-ul meu, astfel incat cantitatea de CO2 sa fie ok, dar pH-ul sa fie 7,5-8??? Conform tabelului ar fi cam greu...

Acum referitor la testul Sera de pH. Poate imi explica si mie careva din experienta cu se compara culorile alea ca sa inteleg si eu. Mentionez ca am prospectul si l-am citit in ambele limbi pe care le stiu. Am urmat instructiunile. Mie tot mi se pare prea greu sa compar o culoare TRANSPARENTA a likidului din eprubeta aia, cu o culoare OPACA de pe hartie. Poate e vreo smekerie... Nu stiu. Mie mi se pare mult prea asemenator incepand de la 6,5 si pana la 9. Avand in vedere ca scara pH este logaritmica.
Poate trebuie citita intr-un anumit fel. Poate tre' sa ma dau de 3 ori peste cap, sa beau un pahar cu apa tinuta 3 zile intr-un borcan portocaliu, sa privesc la soare, si dupa aia sa compar culorile... Glumesc. Dar, pe bune. Ma lamureste si pe mine careva cum se face? Deci am sticlutza intr-o mana si hartia in cealalta... ...si???
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Stai ca acu vazui ca mai era un post de la Faraon. Nu mi-l ingalbenise ... nu stiu de ce. In fine.
MARELE ALB wrote:Nu trebuia sa spui asta pe forum . Pentru ca sacul meu e pe terminate si nu o mai gasesc de anu' trecut . Ai toate sansele sa te terorizez pina imi trimiti prin posta un sac .......


Nici o problema. Poshta sa fie ca la cati acvaristi sunt in C-ta :-( nu e nici un pericol aici.

MARELE ALB wrote:P.S. 1 Atentie sa fie turba nu pamint fertil. Turba Potgrond e intr-un sac galben portocaliu, pamintul fertil Potgrond e intr-un sac albastru (cel putin asa am vazut eu). Poate ca si pamintul fertil ar fi bun, da' parca nu-mi vine sa bag pamint fertil in acvariu.


Acu' ce sa mai zic. Cum mi-o fi norocu'...


MARELE ALB wrote:P.S. 2 Multumit de ora la care postez ? ........



Hai ca incepi sa-ti revii...
Scuze de offtopic. Hai ca termin ca parca vad ca iau cartonas de la moderatorii astia...

Val.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Mie tot mi se pare prea greu sa compar o culoare TRANSPARENTA a likidului din eprubeta aia, cu o culoare OPACA de pe hartie.
Pune hirtia aia colorata pppaaa o coala alba. Linga ea (nu pppaaa ea) pui eprubeta. E imposibil sa nu distingi care nuanta se potriveste. E greu de confundat albastru cu galben sau protocaliu (cel putin cam astea-s culorile la testu' meu).

Daca tot nu merge ia-ti un pH-metru electronic . Sau mai bine un ph-controller .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Am facut teste de pH cu 3 testere separate. M-am lamurit. E, asa cum banuiam undeva pe la 7, +-0,5
Deci nu asta era. Inca banuiesc Plecostomusul. Pare cel mai probabil. L-am intrebat, n-a recunoscut nimic, dar de fiecare data cand il urmaresc atent, rosheste si fluiera a paguba, facandu-se ca ploua.

In fine... am salvat 4 puisori amarati, mai putin afectati, (turba potgrond, si sera Florena+Florenette A sa traiasca) care acum au si ei deja vreo 15cm si nu mai au loc unu de altu in ghiveci. Trebuie sa ii mai raresc.
Deci problema s-a rezolvat, chiar daca fara a stii EXACT cauza.
Probabil ca totusi era o deficienta datorata cresterii temparaturii si deci si a nevoilor plantei, asa cum zicea si Faraonu'.

Asta e. Din partea mea - Topic closed.

Val.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:deja vreo 15cm si nu mai au loc unu de altu in ghiveci. Trebuie sa ii mai raresc.
Deci problema s-a rezolvat, chiar daca fara a stii EXACT cauza.

Cred ca rezolvarea problemei a fost asta: "turba potgrond, si sera Florena+Florenette A". Cu chestiile aste in substrat, CO2 si lumina calda iese o Alternanthera la care trebuie sa-i rupi cite o frunza ca sa-ti covingi amicii neacvaristi ca nu-i din plastic . Astfel nu te crede nimeni ....... .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com