[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Credeti ca scapa plantele mele??  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Am facut un nou set-up si cum aveam probleme cu centrala termica am pus si un incalzitor Aquael in functie pe reglajul de 28 grade C.Luni am reparat termoteca si am dat drumul normal la incalzire.Eu nu m-am mai uitat la termometru desi culmea era pus tocmai in acvariul ala .Cand am dat ieri sa mai scot niste alge si frunze cu alge ,cand am bagat mana in apa ,apa cam calda ptr un acvariu ,mai ca era buna de baie ...Cand ma uit 34 grade,am scos rapid vreo 28 l cat are acvariul tampon ptr declorinare si am pus la loc si temperatura s-a dus undeva pe la 30-31 grade.Bineinteles ca am oprit incalzitorul cu greu ca mai era sa-l arunc pe fereastra smilie .
Ce am pe acolo:Anubias Barteri var Nana,Jawa Moss,Ech. Tenellus,Ludwigia repens,Microsorum Pteropus,Bacopa Caroliniana,Valisneria Gigantea,Cryptocorine Becketti.Melci vad ca au scapat dar ce ziceti de plante vad dupa o zi doua care e treaba?,nu de altceva dar mai am ceva plante(de la setupul vechi) si am chemat azi pe cineva sa vina sa ia restul.
Sa mai tin cate o planta doua de siguranta??
[Email]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Si in mediul natural se intampla accidente termo-climatice pe perioade mai mici sau mai mari si totusi populatia vegetala nu dispare imediat.Efectele incalzirii globale din biotopul tau se vor vedea dar asta nu inseamna ca toate plantele vor disparea,vor fi afectate pe masura rezistentei lor.E bine sa mai pastrezi o sapt ceva de rezerva.
Incalzitorul se regleaza la temperatua minima pe care o suporta biotopul tau si nu la cea maxima(la mine sta setat pe 23 oC),astfel vei fi pazit de accidente neplacute.
2.NICIODATA nu se pune acvariul langa o sursa de caldura (asta am inteles eu din relatarea ta -doar daca nu ai incalzit casa la 34 oC
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Fara grija...nu iti moare nimic din ce ai acolo la 34 de grade...decat daca sunt tinute o perioada indelungata ...de data asta ai scapat

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

angelfish wrote:
2.NICIODATA nu se pune acvariul langa o sursa de caldura (asta am inteles eu din relatarea ta -doar daca nu ai incalzit casa la 34°C


Nu mai inteles bine ,problema e ca termostatul incalzitorului e varza ...adica daca inainte de a repara termoteca aveam vreo 16-17°C in casa iar el se lupta sa incalzeasca la 28° C si apa din acvariu avea in jur de 23°C (parca m-am uitat odata)
...dupa ce am reparat termoteca am in casa sa zic vreo 21°C iar el indiferent de cat aveam eu in casa el trebuia sa decupleze in jur de 28°C hai sa zic plus minus 2C dar nu plus 6°C.Ca din cauza asta e cu termostat,am evoluat nu??? ca daca era fara termostat imi asumam toata vina, cum am patit-o prin 1981 vin bucurie mare cu niste pesti faini, dadusem peste 100lei pe vremea aia si am pus si incalzitorul in acvariu(de aiurit)si pana dimineata ...a mai scapat o femela de Betta...dar nu era cu termostat!!! .
CONCLUZIE pe termostatul asta nu ma pot baza!!! smilie

Sandu wrote:Fara grija...nu iti moare nimic din ce ai acolo la 34 de grade...decat daca sunt tinute o perioada indelungata ...de data asta ai scapat


Cred ca de luni(cand am reparat termoteca, dar poate ia luat 1-2 zile pana a reusit sa ridice temperatura) pana duminica a fost "meniul" asta.Bine-ar fi sa ai dreptate ca Anubias Barteri var Nana doar in acvariul ala o mai am,la restul s-ar rezolva dar asta nu o mai am.
Recomandati-mi un incalzitor pe care sa ma pot baza.Multumesc
[Email]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

calin wrote:Recomandati-mi un incalzitor pe care sa ma pot baza.

JAGER sau SERA sunt printre cele mai bune care se gasesc si pe la noi.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Nu am inteles pentru ca tu asa te ai exprimat " am pus si un incalzitor Aquael in functie pe reglajul de 28 grade" .Punctul 2 ramane o regula de baza,centrala ta poate se chinuie sa ti incalzeasca o camera dar sa stii ca un acvariu plasat langa un calorifer se incinge mai repede decat iti imaginezi tu.
Nici nu ma mira prea tare ca setat pe 28 s-a dus pe la 34,exista un termen numit 'inertie termica' care in stransa alianta cu caloriferul tau l au bagat in ceata totala pe saracu termostat
Apropos de ce iti trebuie 28 oC? ai discusi? Temperaturile ridicate accelereaza metabolismul pestilor si al plantelor si le scurteaza durata de viata.Ideal ar fi sa se poata merge pe media intre min si max ziua plus 1 gr si noaptea cu 1-2 grade mai jos decat temp de zi.
[Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Acvariul este plasat in mijlocul apartamentului ,pe hol ,ca numai acolo a mai fost loc, si cel mai apropiat calorifer este la 4m de el, este chiar punctul cel mai departat de un calorifer.
Reglajul era mai mare ptr ca in casa era cam frig, si m-am gandit ca poate nu poate duce(incalzitorul) si sa am marja de siguranta sa ajunga pe la vreo 25-26°C(parca are 150 Wincalzitorul-iar acvariul 140l),dar nu mi-a trecut nici o clipa prin cap ca poate sari atatea grade in plus
Poate ai dreptate nu am dat toate datele,si ai inteles altceva,dar eu de acum sunt atent cand iau ceva marca Aquael.Sper ca nu o sa vina cineva sa se ia de mine ptr contrareclama...
Daca o face cineva sa o faca zilele astea pana is nervos ... ca sa ma calmez mai iute. :-) :-) :-)
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am folosit incalzitor Fluval Tronic (produs Hagen) si nu am avut cea mai mica problema cu termostatul - fix la cat il setam, statea cu o precizie remarcabila. Il mai folosesc in perioadele de tranzitie de toamna si primavara pana dau caldura, respectiv pana vine caldura.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com