[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Capac acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Am facut in urma cu vreo 3 ani un capac de acvariu din parchet laminat.Sunt foarte multumit de el si acum vreau sa mai pun pe rol 2 acvarii alaturate, dar de inaltimi diferite(deci trebuie 2 capace nu unul mai lung).Are un raport rigiditate/greutate excelent(deaia ma felicit ca patronul de la o firma de mobila nu si-a facut timp ptr mine acum 3 ani ,si nu mi-a facut un capac din pal ,care fiind mai gros presupun ca era si mai greu)
Am incercat sa mai modific cate ceva fata de cel vechi invatand din greseli.De ex cel vechi avea loc foarte mic pe unde dau mancarea si de aici o problema daca vroiam sa prind vreun peste sau sa bag mana in el sa scot niste plante trebuia sa dau jos tot capacul cea ce e un mare dezavantaj.Acum am lasat capacul mobil pe toata lungimea acvariului deci si ceva mai lat, deci inafara de hranirea pestilor pot sa il folosesc si ptr scoatere de plante ,curatire de alge sau prindere pesti fara a da tot capacul jos.
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=598&pos=2
Capacul pe toata lungimea mai putin suprafata cu galben(care sta pe marginea acvariului -mai fiind un acvariu langa nu mi-am permis sa mai pierd cativa centimetri ca capacele sa dea peste acvariu si pe partea dintre acvarii) este cu 5 mm mai jos de marginea de sus a acvariului astfel incat cand il pun sus intra "singur" la locul lui
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=598&pos=3
Cu galben sunt niste suporti facuti din pal (mi-am facut mai multi si sunt mai scurti cu 5 mm decat capacul),pe ei sta capcul.
In spate am taiat o portiune ptr alimentarea automata cu apa,si m-am gandit sa pun acolo si bobinele,sau poate deasupra... asta ma mai gandesc.
http://www.acvariu.ro/copperminedisplayimage.php?album=598&pos=0
Voi cum aveti??Dati-va cu parerea,astept idei si pareri . :-)
Daca vreti sa vedeti "Capacul detalii" trebuie sa il salvati si apoi deschide(e un desen format A2).
[Email]
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Nu pune bobinele pe capac. La vara o sa contribuie mult la (supra)incalzirea apei. Ti-o spune un patit.

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Da sunt de acord cu ce spui tu , dar am acum la 2 acvarii apropiate (un singur capac)bobinele puse intr-un suport puse la etajul de sub acvarii(ca la acelsi etaj nu aveam unde nici macar deasupra nu e loc ) si e enervant sa scot de fiecare data cand vreau sa iau capacul jos stecherele cu firele aferente.
Deci m-am gandit la solutia asta ca sa umblu mai usor cand iau capacul jos.Dar ma gandesc sa le fac suport la bobine de cativa cm (sa nu stea direct pe capac si dedesubt sa pun ceva material termoizolant ,intrebobine si capac.Numai ca nu stiu ce as gasi ,caci varianta mai veche cu azbestul a cazut,ca azbestul nu e sanatos.
Am avut probleme cu poza aia cu detaliile ca nu deschidea dar acum merge:
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=random&cat=10635&pos=-6422
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Nu prea v-a pasionat subiectul ... dar eu tot o sa va dau niste detalii cui este interesat sa faca DIY.
De lipit l-am lipit pe cel vechi(si la fel am sa fac si cu asta)cu KIt de montaj este foarte bun, dar este un pic mai greu de lucrat cu el decat cu silicon dar cand e gata...
Nu e nevoie sa pune-ti corpuri de iluminat intregi in el (nu stiu daca a-ti observat am dat inaltimea totala a capacului doar de 9.5+0.8=10.3cm)am pus doar duliile de la neon si starterele prinse pe capac (si iesiti si mai ieftin :-) )
Nu mai stiu link-ul catre cum sa pui o adresa in care sa scrii ceva mai scurt decat adresa aia lungaa....
[Email]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

calin wrote:
Nu mai stiu link-ul catre cum sa pui o adresa in care sa scrii ceva mai scurt decat adresa aia lungaa....


text

...
[Yahoo!] [MSN]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Multumesc ptr indrumare Fipilica.
[Email]
grammy
Junior member

Joined: 17/12/2007 23:22:30
Messages: 92
Location: constanta
IP:
Offline

Domnule Calin am si eu cateva intrebari:
1. capacul este facut din pal? in caz ca este din parchet laminat cum l-ati imbinat ca sa stea?
2.in cazul in care este din pal..l-ati lipit cu adeziv din cate am inteles insa am vazut ca faceti referire si la un KIt de montaj care ar fi mai bun, intrebarea este in ce consta KIT-ul de montaj?
3. puteti sa imi trimiteti cateva poze cu el realizat? sa vad cum a-ti prins startere-le si duliile pt neon.
4.intre neon si apa mai exista inca un geam (ma gandesc ca ar fi mereu umed in zona neoanelor putand fi pericol de elctrocutare.
Va multumesc si am sa va mai deranjez in caz ca maiam nevoie de sfaturi
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

grammy wrote:
Domnule Calin am si eu cateva intrebari:
1. capacul este facut din pal? in caz ca este din parchet laminat cum l-ati imbinat ca sa stea?
2.in cazul in care este din pal..l-ati lipit cu adeziv din cate am inteles insa am vazut ca faceti referire si la un KIt de montaj care ar fi mai bun, intrebarea este in ce consta KIT-ul de montaj?
3. puteti sa imi trimiteti cateva poze cu el realizat? sa vad cum a-ti prins startere-le si duliile pentru neon.
4.intre neon si apa mai exista inca un geam (ma gandesc ca ar fi mereu umed in zona neoanelor putand fi pericol de elctrocutare.
Va multumesc si am sa va mai deranjez in caz ca maiam nevoie de sfaturi


Nu este nici un deranj, chiar ma bucur ca pot ajuta pe cineva caci este un capac de care sunt foarte multumit.
1.Capacul este facut din parchet laminat nu din PAL.

Era cat pe aici ca sa-l fac pe primul din PAL dar am avut noroc ca m-au refuzat cei de la o firma de mobila .De ce in primul rand ca era mai greu din cate imi aduc aminte parca are grosime de 16-18 mm ceea ce rezulta si greutate dubla(cred ca densitatile sunt apropiate)avand in vedere ca parchetul laminat este de 8 mm grosime.
Legat de imbinari toate imbinarile sunt facute cu KIT DE MONTAJ (deci este un adeziv excelent ptr orice tip de materiale ...sau aproape toate...ma rog la lemn este super de bun o rezistenta excelenta.Desi primul capac este facut de mai bine de 3 ani si il dau uneori si de 3 ori/saptamana jos (nu am evacuare automata a apei)capacul este extrem de rigid si lipiturile de buna calitate.O sa va dau niste detalii(poze) zilele care urmeaza .
Capacul are un raport Greutate/rigiditate excelent.Si credeti-ma la o marime de 105x50 cred ca il manevram mult mai greu daca era din ceva mai gros, mai ales ca locul pe unde il scot este destul de stramt(acvariiile sunt la etajul 2 dintr-un rastel de 3 etaje).

2.La orice magazin unde gasiti silicon sanitar veti gasi si Kit de montaj.Ca ambalare este identic cu siliconul doar ca are alta eticheta(si mie mi-a fost recomandat de cineva care il mai foloseste in constructii).Ca folosire il folositi tot pistol din acela ca la silicon,care se cumpara tot de acolo.
Mare avantaj nu mai e nevoie de cuie. :-)

3.Am sa va arat niste poze cu starterele si duliile ,dar avand in vedere ca la partea electrica nu sunt prea multumit de el(cablaj) fiind primul capac realizat am sa va arat poze cu un corp de iluminat cu 2 neoane .

4.Am taiat si eu sticla dar nu o folosesc desi uneori cred ca ar fi utila.M-am trezit cu un Neon in acvariul de zebre (capacul e folosit la 2 acvarii alaturate unul de 120l celalalt 135 l).Ptr a nu avea probleme capacul cu umezeala, am dat 3 straturi de "Lac de barci" firma Kober avea produsul asta.
Legat de pericolul de electrocutare daca crede-ti ca e mai sigur puteti pune sticla intre neoane si apa.

Daca va hotarati ptr un capac de stilul acesta am sa incerc sa va ajut cu niste desene dar trebuie sa-mi dati exact dimensiunea lungimi si latimi acvariului ,eventul lungimea grupului de acvarii daca sunt mai multe una langa alta.Am sa vi le trimit pe Pm sau adresa personala .
Vi le trimit JPEG-uri asa ca veti putea sa le vizualizati cu orice viewer de poze. :-)
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Nu mi-a spus nimeni nimic de un material izolant bun altul decat azbestul.Si sa nu fie de grosime mare ...
[Email]
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Atentie!!! Azbestul (ma rog fibrele microscopice care se desprind) zice-se ca ar fi cancerigen, asa ca mai bine nu.

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
grammy
Junior member

Joined: 17/12/2007 23:22:30
Messages: 92
Location: constanta
IP:
Offline

Domnule multumescmult pentru inf, capacul va avea urmatoarele dim 90x40. Astept sa imi trimiteti cat mai multe poze din diferite unghiuri. Dupa ce le studiez am sa continui cu intrebarile legate de nelamuririle ce vor aparea pe parcurs. va multumesc si tinem legatura
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Asa arata dulia nemontata:Dulie

Datorita faptului ca dulia se prinde cu numai un surub de capac a trebuit sa o fixez(ptr a nu se invarti) prin intermediul acelei bucati de vreo 2 cm latime de Parchet laminat pe care am pus-o in spatele duliilor astfel incat se tine o distanta constanta intre ele(dulii)
Detaliu fixare dulii

Pe mijloc o intaritura din PAL de 3 cm latime:Intaritura mijloc

In partea cealalta montate starterele pe intaritura cealalta..Cablurile de asemenea sunt prinse cu niste cleme de plastic, prinse de capac tot cu Kit de montaj.
dtaliu lateral
Nu sunt multumit de fire la capacul asta ,dar la capacele astea doua care le fac acum vreau sa le pun firele frumos prin lateral .Oricum daca tot ma apuc de capitolul capace am sa schimb asa cum trebuie firele de curent si la capacul asta, si am sa pun niste reflectoare de lumina in locul foliei de aluminiu.

Cam astea ar fi in mare unele detalii de constructie. :-)
Luni sau marti sper sa va trimit desenele de capac.Numai bine!
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Am incercat sa-ti trimit pozele grammy dar nu ai adresa de mail.Ti le-am pus aici .
Capac 90x40-detalii

Capac 90x40

Le-am trimis cu intarziere(desi le-am facut de o saptamana) ,am fost cam ocupat.Daca ai intrebari am sa-ti raspund. :-)
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Iata aici si o schema ptr montat tuburi :
schema montaj tuburi

Schema de sus este ptr cazul cand tubul si balastul au aceeasi putere,de asemenea si ptr cazul neoanelor de 30 W iar bobina(balastul)are 36 W.
Iar cea de jos este ptr cazul cand avem 2 neoane de 18W iar bobina este de 36 W.

P.S.Rugaminte catre moderatori .Avand in vedere ca nu mai putem reedita mesajele ,va rog ca cele doua linkuri din mesajul anterior sa le reactualizati (le-am mutat din directorul Calin in dir Capac-le pusesem gresit) .
Multumesc :-)
[Email]
thunderbird
Unripe member

Joined: 29/01/2008 22:06:39
Messages: 4
Location: Iasi
IP:
Offline

in primul rand imi cer scuze pentru ca intervin pe topicul altcuiva, dar nu am vrut sa mai deschid unul pentru doua intrebari scurte:

1. Care e materialul cel mai indicat pentru un capac de acvariu?
2. Daca as dori sa confectionez un capac 80x30, cu 3 drosere electronice, la ce suma ar ajunge toata afacerea?

Multumesc pentru raspunsuri.
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Avand in vedere dimensiunile mici ti-as recomanda panelul acela de PVC de 8-10 mm grosime. E usor, simplu de lucrat si nu e afectat de apa in timp. Mai sunt si alte variante, bineinteles, si daca citesti forumul gasesti si planuri si indicatii.
Drosere electronice gasesti de la 4-5 lei buc. (chinezesti) la 50-60 lei buc. de la firme serioase precum Philips sau Osram.
Buzunarul tau, alegerea ta!

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

thunderbird wrote:
in primul rand imi cer scuze pentru ca intervin pe topicul altcuiva, dar nu am vrut sa mai deschid unul pentru doua intrebari scurte:

1. Care e materialul cel mai indicat pentru un capac de acvariu?
2. Daca as dori sa confectionez un capac 80x30, cu 3 drosere electronice, la ce suma ar ajunge toata afacerea?
Multumesc pentru raspunsuri.


Raspund dupa mult timp, efectiv nu am mai intrat la sectiunea asta si doar de ceva vreme ce am mai intrat mai des pe Forum.Scuze ptr raspunsul intarziat.

1.Eu personal am folosit parchetul laminat si sunt foarte multumit.Nu pot spune ca e sigur cel mai bun,dar mie imi place foarte mult si cum iasa si nu a fost foarte scump.
2.Pai ar cam fii 3 bucati de parchet (dar iti mai ramane)asta nu e prea mult(e mai putin de 1mpatrat)-pana in 200.000
taiatul i-am dat aluia 100.000 ptr 2 capace.
Chit de montaj -130.000(in cazul tau 1 capac iti ramane mai mult de jumatate)
Daca pui 3 neoane poti folosi 2 drosele (sau 4 chiar neoane).Eu am gasit cu 120.000-1 buc
Starterele sunt ieftine cam 10.000buc
Iesi mai bine daca faci 2 sau mai multe capace odata
[Email]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

calin wrote:Nu mi-a spus nimeni nimic de un material izolant bun altul decat azbestul.Si sa nu fie de grosime mare ...


TEXTOLIT
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com