[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema cu astronotus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
nightman
Junior member

Joined: 06/06/2005 01:51:47
Messages: 5
IP:
Offline

Cer mare ajutor.....am 2 astronotus ocellatus (clasic oscar) si nu stiu din care cauza nu stau tot timpul colorati.Am un prieten care ii are cumparati in aceeasi zi cu mine,are acelasi acvariu la dimensiuni ca al meu,aceleasi plante,filtre de apa,deci e aproape identic......astronotusii lui stau mereu colorati .Ai mei saracii se coloreaza doar cand mananca si noaptea,nu stiu ce le pot face....cer ajutor
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

detalii bazin, filtare, schimburi de apa, mancare ?
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Problema ta e legata de caracteristicile apei. Cum le-ai facut acomodarea?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1 - cat de mari sunt pestii tai ?
2 - ce bazin ai [ volum, cote, amplasare ] ?
3 - cand i-ai luat [ de cat timp ii ai ] ?
4 - cum ii intretii [ mancare, schimburi de apa, etc ] ?

... nu suntem ghicitori si, ca sa-ti putem raspunde pertinent, ne trebuie cat mai multe detalii despre pestii tai ... pana una alta, vezi ca am scris destul de mult despre astronotusi, poate gasesti acolo unele indicatii ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
nightman
Junior member

Joined: 06/06/2005 01:51:47
Messages: 5
IP:
Offline

Acvariu are volumul de 70 maxim 80 litri, dimensiuni 70L,40l,45h,decorat cu pietrisi (de culoare portocalui),plante numai Elodeea,melci, scoici, pe spate e pus colant pt acvarii,amplasarea este in coltul camerei aproape de geam....cam atat despre acvariu.Filtru de apa este unul Shark 100l/h,iar schimbul de apa il fac in cantitate de 20% pe saptamana sau le-o mai improspatez in intervalul asta cu un 5-10%.Pestii au vreo 12 cm si ii am de 2 luni, au fost luati de mici.Ca hrana le dau tubii si inima de vita,din cand in cand si hrana uscata.Dar porblema este cum v-am spus ceva mai devreme ca in aceleashi conditii,aceeasi hrana,etc ii mai are cineva dar la el stau tot timpul colorati........
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

nu zic nimic de dimensiunea acvariului, cred ca o sa zica koala destule

e cam prea mic sa inghita cata mizerie se face in apa ,de la oscari si inima cel putin. filtrul cred ar trebui sa fie ceva mai tapan, capabil intr-o ora sa aiba posibilitatea sa traga de 2 ori volumul acvariului, deci cam 200l


dupa ce schimbi apa, care as zice ca ar trebui sa o schimbi de 2 ori pe saptamana la volumul ala de 20%, oscarii nu isi recapata culoarea, si par mai zburdalnici ?
[Yahoo!]
nightman
Junior member

Joined: 06/06/2005 01:51:47
Messages: 5
IP:
Offline

deci pana la urma ce ramane de facut cel mai bine ca pestii sa fie in "toane" bune si sa fie fericiti ???
comportamentul lor de acum e urmatorul : daca te vad vin sa-le dai sa manance dupa care se retrag si nu te mai baga in seama,stau mai mult ascunsi.........nu stiu....cam speriati
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Sunt stresati de ceva...asta e clar.
Daca vrei sa ii ti in conditii normale..pai ...un acvariu..cel mai mare pe care ti-l permiti, si de minimi 250-300 pt o pereche matura (cu baza mai mare, inaltimea e mai putin importanta, dar nu de neglijat), o filtrare buna (minim 3-4 ori circulata apa/ora), acvariu fara scoici, substrat decent (nu nisipuri colorate), schimburi de apa la intervale regulate si cat mai des posibil...si in linii mari cam astea ar fi.
De asemenea, sa cauti sa eviti eventuale cauze de stress pt pesti, pentur ai tai in momentul de fata este in primul rand dimensiunea acvariului.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

nightman wrote:Acvariu are volumul de 70 maxim 80 litri
N-as vrea sa fiu prin preajma cind apare maestrul .

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... la majoritatea pestilor de acvariu [ si astronotusii nu fac exceptie aici ] intensitatea culorilor este un bun indicator al starii pestelui ... pestii ce prezinta un colorit palid si decolorat incearca sa ne "semnalizeze" ca ceva este in neregula cu mediul in care sunt tinuti ...
... strict vorbind acum, in cazul tau sunt o gramada de nereguli :

* ... bazinul ala este prea mic [ mult prea mic !!! ] pentru 2 astronotusi de cca 12 cm / lungime ... in momentul in care "iti tragi acvariu nou", trebuie sa iei in calcul marimea la care va ajunge pestele la maturitate ... pentru 2 pesti maturi tre' sa ai cam 200 de litri de apa in bazin ...
* ... filtrarea este insuficienta si inutila in cazul de fata ... chiar daca filtrul retine impuritatile fizice si apa pare "limpede", pot sa te asigur ca, dpdv chimic, acolo este un coctail toxic ... astronotusii sunt pesti mari, cu metabolism violent [ fac multe excremente si elimina multa urina ] si reusesc sa "strice" apa foarte repede ... un schimb de apa de 20% / saptamanal, intr-un bazin mic si aglomerat ca al tau, este cu totul si cu totul "o pierdere de vreme" ... eu schimb saptamanal 80-90% din volumul de apa al bazinului [ in conditiile in care am 300 de litri de apa in bazin si 3 pesti care mananca doar o singura data pe zi ] ...

... astea sunt cauzele pentru care pestii sunt decolorati ...

* ... probabil ca nici asezarea bazinului [ langa fereastra ] nu este cea mai "fericita" - se poate sa ai prea multa lumina si pestii sa fie stresati si din cauza asta ... incearca sa acoperi bazinul cu un material semi-transparent, o bucata de tifon, sau ceva in genul asta si incearca sa vezi daca asa se mai "linistesc" ...

... asta s-ar putea sa fie explicatia faptului ca pestii sunt "speriosi" ...

Concluzii :


1) - bazin mai mare !!!
2) - schimburi mai dese de apa
3) - mancare mai putina

PS 1 : amicul tau [ ai carui pesti o duc "aparent" mai bine ] poate ca :

- are bazinul mai "la intuneric"
- hraneste pestii mai "subtire"
- are filtrarea mai eficienta
- face schimburi de apa mai sanatoase

PS 2 : @ restu' lumii : nu mai fiti carcotashi ... ca se sperie lumea dddaaa noi ... si ni se duce buhu' ca suntem ai 'reakului ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
nightman
Junior member

Joined: 06/06/2005 01:51:47
Messages: 5
IP:
Offline

3) - mancare mai putina

Aici era toata smecheria, nu aveau influenta cele spuse mai sus.........Adevaru era ca ii indopam cu mancare in prostie de multe ori ramanea, mai ales tubii, shi le mai dadeam shi peste aia ramasa....asta e de unde sa stii ca nu trebuie mancare cu nemiluita, vroiam sa-i vad mari. De cateva zile le-am dat o data pe zi shi sa vezi ce frumos s-au colorat.....asha mai zic shi io ..... :-)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

mancarea mai putina a avut o influenta asupra apei cel mai probabbil
e mult mai curata acuma.

la mine cand oscarii erau plini ca le dadeam prea multa (nu puteam sa le ignor privirile rugatoare), stateau pe fundul bazinului. se decoloreaza cand se mai bat intrei ei.

de ex. acuma perechea care cred ca s-a ales, cand stau in coltul lor, sunt aproape portocalii, si restul mai mult negrii. cand se apuca sa ii alerge ca stau prea aproape de ei, trec la o culoare mai alba.

incearca sa faci rost de un bazin mai mare. schimba apa mai des, ia un filtru mai mare.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nightman wrote:3) - mancare mai putina

Aici era toata smecheria, nu aveau influenta cele spuse mai sus...

... hehe, asta crezi tu ... influenta e mult mai mare decat poti sa iti inchipui acum ... daca o sa ai rabdare sa citesti ce s-a mai scris pe aici, ai sa vezi lucrurile putin diferit ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
nightman
Junior member

Joined: 06/06/2005 01:51:47
Messages: 5
IP:
Offline

koala wrote:
... hehe, asta crezi tu ... influenta e mult mai mare decat poti sa iti inchipui acum ...


e normal sa aiba influenta cele de mai sus nu te cantrazic, dar toata problema la mine era mancarea in exces, acum culorile si-au revenit la normal.....
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

am si io o intrebare pt Nightman ... tu spui ca i-ai luat de mici , ca au 2 luni si 12 cm ?? mie personal mi se pare cel putin ciudat .... ori nu i-ai masurat si nu stii sa aproximezi , ori nu i-ai luat de mici ..ori ii ai de 4-5 luni.... (parerea mea )
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com