[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fertilizant lichid  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Ce fertilizant lichid a-ti putea sa imi propuneti?
[Email] [WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Depinde ce vrei sa iasa de pe urma lui ?

Ogar batrin dar.... cu miros fin
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Am substrat JBL, dar mi-ar trebui si ceva pt frunze, fiindca plantele mele sufera, cred ca au deficenta de microelemente. N-as dori sa iasa ceva pretentios, fiinndca n-am deocamdata posibilitati, dar macar ce am sa fie frumos.
Frunzele se incretesc, se albesc, cam asta ar fi simtomele.
[Email] [WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Toate plantele , cu exceptia celor care stau la suprafata apei si nu prind radacini in substrat
Trebuie sa aiba un substrat viabil
Adica cu macro si micro elemente in el
S-ar putea ca sa faci fertilizare lichida si sa nu ai rezultate vizibile daca substratul nu este productiv
Chiar daca ai rotala sau mayaca sau plante fara sistem radicular puternic dezvoltat ,un substrat bogat le va da o crestere mult mai buna decat o fertilizare lichida
Dar poti sa incerci urmatoarele :
JBL,TETRA,DUPLA,DENERLE,
Primele 2 mai ieftine
urmatoarele mai scumpe

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

daca substratul e ok de ce nu iti iei si restul gamei de feritilizare de la jbl? Eu, avand acvariul setat de aprox 2 ani (substrat fertil sera + pietris cu granulatie 1-3 mm), mi-am luat jbl 7 balls + picatura zilinica tot de la jbl, jbl ferrotabs si fertilizantul saptamanal, de la jbl, evident. Toate m-au costat pe la 50 RON iar ca efecte am vazut cum micranthemoidesul nu mai arata deloc firav, micranthemum umbrosum, in sfarsit ii merge bine, amania gracilis este muuuult mai rosie iar rotalele nu mai "ruginesc". Abia acum am observat diferenta majora dintre o gama de fertilizare completa (chiar daca vorbesc de jbl) si un singur feritlizant, scos din gama lui de produse complementare (inainte fertilizam numai cu dupla 24h).
[WWW]
kill
Junior member

Joined: 01/04/2008 00:32:31
Messages: 74
Location: ploiesti
IP:
Offline

tetra sunt slabi rau feritiva de ei ca de
jbl ceva mai buni ,jbl 7 balls am inteles ce sunt bune ,in rest nu prea straluciti

sera florena, iti baca micronutriente la greu [in special fe ] eu am fost multumita de ea ,

ca macronutrienti iti recomand o solutie cirpacitta ,vitaflora nr6, citeva picaturi pe saptamina ,DAR CU ATENTIE DACA DEPASESTI DOZA OPTIMA TE UMPLI DE ALGE
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kill wrote:ca macronutrienti iti recomand o solutie cirpacitta ,vitaflora nr6, citeva picaturi pe saptamina ,DAR CU ATENTIE DACA DEPASESTI DOZA OPTIMA TE UMPLI DE ALGE
In nici un caz nu folositi asa ceva fara teste de NO3 si PO4.
O problema nerezolvabila la astfel de fertilizanti pentru plante terestre e ca pe linga macronutrienti bagi in acvariu si o gramada de micronutrienti care se adauga la micronutrientii din fertilizantul pentru plante de acvariu si daca se depasesc concentratiile dorite de catre plante ....... nu e bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
kill
Junior member

Joined: 01/04/2008 00:32:31
Messages: 74
Location: ploiesti
IP:
Offline

Porcu wrote:
kill wrote:ca macronutrienti iti recomand o solutie cirpacitta ,vitaflora nr6, citeva picaturi pe saptamina ,DAR CU ATENTIE DACA DEPASESTI DOZA OPTIMA TE UMPLI DE ALGE
In nici un caz nu folositi asa ceva fara teste de NO3 si PO4.


teste de no3 ,po4 , fe si co2 ,cred ca sunt obligatori pentru toti iubitori de plante fara ele orce fertilizare trebuie facuta la ochii iar orce eroare se soldeaza cu crescatori de alge

in lipsa testelor chiar cu fertilizanti de firma poti so dai in bara la fel de usor ca la ferilizanti cirpaciti
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

kill wrote:
teste de no3 ,po4 , fe si co2 ,cred ca sunt obligatorii pentru toti iubitorii de plante fara ele orice fertilizare trebuie facuta la ochi iar orice eroare se soldeaza cu crescatori de alge



Mai putin pentru aceia care folosesc metoda de fertilizare "estimative index" a lui Tom Barr. Atunci nu iti mai trebuiesc teste. Trebuie doar sa stii foarte bine ce faci, dar testele nu mai sunt obligatorii.

P.S. Vezi ca nu iti functioneaza bine tasta "ï".
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com