[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
30cm Pico-Cube (7g)  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

mariusrudaru wrote:Obectivu, obectivu meu ce face el acolo mo?
Cand il trimiti la capitala sa agati si cateva meduze destea.

App ce belea ziceai ca ai patit?


Nu`i obectivu tau, nu stie el sa faca asa ceva
Ce vrei sa faci tu cu meduzele astea? sa le dai la triscusi de mancare?

Belea? eh ... niste tabla indoita , indoita de asa natura ca a trebuit sa o aduc acasa cu tiru

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Oficial din seara aceasta CUC-ul meu e mai mare =)) (Caaaaaaaaaat de tare suna)

2 cyclopo + 2 cerythium + 6 euplica
Multumesc in primul rand lui alber ca avut rabdare si si`a facut timp sa alerge prin buc pt mine si sa imi puna coletu la microbuz
Multumesc lu nenea faza pt ca m`a lasat sa`i fur 3 euplici din bazin si juma de ricordee


Azi am mai adaugat muuuuuulti zooanthusi, vreo 2 sau chiar 3 specii, colorati fromosi, dar inca nu s-au deschis, oricum voi veni cu poze va dati seama mai ales ca am modificat unpic hardscape-ul, la moonlight se vad demential, parca am licurici in bazin

P.S. Cu ce imi recomandati sa lipesc si eu fragurile de pietrele mari? In ideea ca am paguru care mi le zapaceasta noaptea. As prefera varianta de lipici comun care sa il gasesc pe piata constanteana si la preturi relativ decente, voi ce folositi?
P.S.2 pt cine nu stie CUC = Clean Up Crew ....ca sa nu facem confuzii da?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Cica SuperGlue GEL este varianta cea mai des intalnita. Eu inca n-am folosit asa ceva, pentru ca am cumparat niste underwater epoxy de la bun inceput, dar sincer sa fiu am fost un pic cam dezamagit de produs si in cateva instante m-am chinuit destul de mult sa lipesc anumite fraguri.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu tot ce am lipit am lipit cu super glue gel. E "za best". Merge sa lipesti cu el inclusiv pe sub apa...

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Noile achizitii Vreo 3 specii de zooanthusi, o juma de ricordeea de la djphazer pt care ii multumesc din nou ca s-a indurat sa`mi bag lama in una din ricordeele lui.

image image

image image

image image

image image

image image

image image

Si partea cea mai de sus a bazinului, plina de alge, locul unde "nenea cu carapace" (paguru) meu nu vrea sa urce, ori de curenti ori ca e prea abrupt . O sa il mai las cateva zile ca am mai modificat unpic bazinu si ar avea loc pe unde sa se poata catara ori daca nu o sa intorc/cobor cumva piatra ca sa o "berbereasca" pt ca pe restu le`a curatat belea
image

Iar aici este acel ceva neidentificat. Are 12 tentacule ...Poze cu el deschis si inchis, sa vedeti in ce se retrage
image
Ce specii vor mai urma ....nu stiu, ca`i cam greu cu piata din ct/ro preturile relativ maricele . Vom vedea. Oricum multumesc celor care au facut posibil sa ajunga aceste vietati la mine in bazin
P.S. Euplicile deja mi-au trantit un ou pe geamu din spate :-bd

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu iti zic ca`i mojano ... tu nu ... ca e batman . In orice caz, daca are 12 tentacule este sigur anemona... fie ea invaziva sau nu... Mai exista sansa sa fie zoanthusi sau palythoa ... ca tot hexacorali sunt... dar ... slabe sanse

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ia uitati ce am patit eu azi ......

image
image
image

Si chiar aseara ma plangeam lui raul ca sunt prea mari pt bazinul meu si ca imi darama fragurili di pi chietroaiele mari.

Inca caut solutii de lipit pietrele cu fraguri pe pietrele mari. Dar se pare ca singurele variante sunt reef-boundurile gen poxilina din 2 paste. Deci laurmatorul drum la buc

Noob question: Poxilina a incercat cineva? e toxica? se poate lipi sub apa ?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Poxilina nu lipeste suprafete ude.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2011 20:05:41


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Bah nea Cip, tu chiar devii enervant. Cred ca daca ai baga in acvariu si un schelet de coral ala se va inmulti, va creste, sau cine stie ce-o mai scoate din el. Mai ramane sa ti se inmulteasca Coralia si gata, ai pus capac. Auzi domle, avea nevoie de icre de Cerithium.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Parca a facut melcu' un graffiti tag

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Cred ca as putea tine un jurnal la propriu bazinului astuia, in care sa scriu in fiecare zi intamplarile care este ele.
Acum ceva zile mi s-a parut suspect cand a disparut un polip de zooanthus dintr`o colonie mai speciala, unde erau doar cativa polipi, implicit iti dadeai seama daca disparea unu. Piatra pusa undeva ca un capac la o gaura in piatra vie, am zis ca poate totusi sunt eu cretin si mi se pare. Azi ... cand ma uit piatra trasa f tare in gaura respectiva... M-am uitat ca nebunu la ea vreo 10 min si am incercat sa imi dau seama cam cum ar fi reusit crabul meu sau melcii sa mi`o impinga acolo. Cand am bagat penseta sa o trag de unde era ca sa se poata bucura zooanthusii de lumina , surpriza...era intepenita. Eh dupa ce m-am chinuit vreo 5min sa o trag fara sa omor zooanthusii de pe ea, ce sa vad in spatele ei, cateva picioare care miscau p-acolo. Va dati seama ca am luat foc instant. Si iar pune mana cipriane da toate fragurile cu zooanthusi de pe piatra, scoate piatra si apuca-te de sapat. Din pacate, fiind o piatra care se rupe foarte usor, tot sapand am reusit sa rup piatra mama in jumatate(vorbim de piatra principala, cea din mijloc), dar tot l-am scos pe inculpat. Este un crab maro inchis, ca cel care i l-am dat lui djphazer la inceput cand am adus piatra vie. Ochii rosii ...si picoare mici. Nu e paros nu nimic.
Nu bag mana in foc 100% ca el ar fi rupt polipul respectiv la zooanthus sau ca s-ar fi infruptat dar nu pot decat sa ma bucur ca l-am scos.
Piatra am reusit sa o lipesc la loc cu superglue exact pe cantu de ruptura .

L.E. Si pentru ca am fost baiat cuminte, si l-am imbolnavit prea tare pe colegul kristian, azi m-a onorat cu o vizita si cu al lui canon 5dmk2 , filmarea e facuta cu renumitul si prealaudatul 100mm macro . Multumesc pe aceasta cale, si pt filmare si mai ales pt montaj

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2011 23:31:13


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

inca un mic update
In primu si primul rand vreau sa multumesc lui alber si lui cezar(menthor pt cunoscatori) pentru tot ajutorul venit din partea lor si pentru toate bunatatile ce au ajuns in bazinul meu datorita lor

Scurt pe 2 incepem direct cu prezentarea in imagini:
Ansamblu:
image

Detalii
image

Una bocata ciomperca verde
image

O ceva ce astept sa se deschida
image

Palitoa
image

Mult dorita euphilia, in superbitatea ei
image

image

O gorgonie cu albastru superba
image

O noua colonie de zooanthusi
image

O piatra cu ceva ciuperci inca nehidratate cum trebuie
image

Zooanthusi
image

Ce-a de-a 2-a euphilie
image

O altceva ce astept sa se hidrateze
image

Zooanthusii ce ii aveam
image

In mare parte in special cele trimise de cezar au suferit un "downgrade"raportat la calitatea apei si stabilitatea bazinului , si desi aclimatizarea a fost foarte lunga si facuta cum trebuie inca nu s-au adaptat perfect la mine. Astept cu nerabdare sa se deschida

In acelasi timp ma gandesc zilnic din ce in ce mai mult sa adaug inca 2x11w actinic ca parca nu`i viu bazinu meu . Trebuie tot sapt asta sau cealalta sa imi fac timp sa imi fac un cooler pt bazin pt ca apa in el are undeva la 26-27 grade , lucru care nu e bine deloc. Din pacate sunt unpic contracronometru cu proiectele si nu am avut timp sa ma ocup de acest aspect

Tot ca si update, am reusit sa imi schimb osmozorul, deci am osmozor nou si cu filtru NPS

Cam atat, orice intrebare sfat e mai mult decat binevenit


p.s. melcul acela mic , hitcheikerul, l-am vazut cu roatele sus undeva sub pietrele mari, mai mult ca sigur decedat. Este problema daca il las acolo sau e bazinul prea mic pt a suporta "putrefactia" lui? Nu de alta dar asta inseamna iar rescape


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

La mine de melcii morti (in total 3 la numar) s-a ocupat ariciul cat ai clipi. Ideal ar fi sa il scoti, dar daca e prea "peste mana" poti spera ca se vor ocupa de el atat restul de melci, cat si pagurul, iar de bucatile desprinse se pot bucura chiar si clownii.
Te felicit pentru pasul facut cu osmozorul. Cand ma mai scutur putin de praf voi comanda si eu un cartus NPS. De asemenea vreau sa ma mai joc putin si la lumina.

P.S. Palitoa = Palythoa
P.S. 2 Pazeste bine euphyllia cand mai vin pe la tine.

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am tot primit intrebari pe pm cat m-a ajuns marinul asa ca pun o lista aici :

-bazin 30x30x30 sticla 8mm - il aveam
-pietris - mi-a dat djphazer si au intrat cca 3kg - optezi in functie de bani
-osmozor (daca nu ai) 270 sau 320ron - eu am optat pe varianta de 320
-hangon 400l/h cu srface skimmer - de la un prieten - ebay pana in 100ron
-medii filtrante (jbl carbomec si jbl silicat-ex) - 80ron (exista si alte variante mai bune eu am luat ce am gasit)
-lampa solar duo boy - 180ron
-koralia nano - 100ron
-piatra vie - 300ron
-moonlight - 15ron
-bacterii de start - 50ron

Vietuitoare (pana acum)
-ceva zooanthusi primiti ca donatie din partea colegilor de aici pt care le multumesc din nou
- o colonie de zooanthusi 50ron (frag impartit cu colegu alber si colegu djphazer)
- CUC (Clean Up Crew) - 70 ron parca
- Pagur - 45ron
- Clowni - 100ron

Cam astea ar fi , parca nu mi-a scapat nimic
Deci total ...dupa calculatrici ...1410Ron ...
De mentionat este ca i-am bagat in timp, si nu i-am simtit,si faptul ca am avut osmozor inainte, l-am vandut si mi l-am luat pe acesta deci mai scadem 250ron , Dar in mare sa zicem in jur de 1000 Ron.... sincer, nici mie nu imi vine sa cred ca s-a ridicat la o suma atat de mare

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Cipriane raspunde-le pe PM si nu scrie totalul aici ca descurajam lumea si nu se mai apuca nimeni de marine ... eu ti-am zis socoteala mea sumara in privat si era sa faca apoplexie. De atunci am zis ca in viata mea nu mai fac socoteli la bani investiti pe parcurs .

.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cum sa nu-ti vina acrede mosericule? Gandeste-te doar la un singur lucru. Pleci de la 0, sau aproape de 0, si tot ce pui peste el costa. Mai mult sau mai putin. Dar oricum, investitia merita.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

repede voi , lasa ba faza ca asa mi`ai zis si mie
"apuca`te ma ca nu`ti trebuie bani....ce bani iti trebuie"
Eh si uite la ce suma am ajuns. E destul de scumpicel dar intradevar merita

apoi revenind la topic, astazi in bazin ....27 grade.

Uitandu-ma pe net dupa diverse solutii de racire, m-a traznit o idee, si vreau sa va intreb si pe voi . Decat sa pun unu / doua coolere deasupra, sa imi bata in luciu apei, si sa imi evapore f multa apa, daca fac eu 4 coolere sau mai multe unu langa/sub celalat si puse sa imi bata in geamu din spate, constant, oare nu as reusi sa racesc si asa? ar fi exact principiu racirii pc-urilor. Astfel as evita varianta de evaporare atat de puternica a apei.

A mai incercat cineva varianta asta? Nu imi este de altceva decat de faptul ca nu am sistem de autocompletare, si atunci cand sunt acasa nu ar fi o problema cu completatul apei, dar daca plec pe undeva, e cam dificil.

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai varianta propusa de tine nu este deloc eficienta. Racirea apei prin evaporare este sfanta. Practic evaporarea apei produce racirea. Prin curentii de aer pe care ii vei plimba pe langa sticla acvariu nu vei face altceva dacat consumi curent.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

si racirea geamului din spate, ma intereseaza macar o racire cu 2-3 grade

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu se va raci. Sau se va raci dar degeaba. Nu stiu atata fizica incat sa pot explica asa cum trebuie procesul, dar sa mor daca s-ar mai pune ventilatoare in capac daca ar merge treaba cum spui tu. Incearca si daca iese, vii sa faci niste poze la bazinul meu, drpt...pedeapsa

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com