[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu incepator!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Betta poate doar femele. Masculii se tin singuri.
Problema e ca ai doar 60 de litri, BRUT, deci probabil vreo 45-50 net. Pestii enumerati de tine (inafara de betta) sunt pesti de banc. N-ai loc unde sa ii pui pe toti. Limiteaza-te la 2 specii.
Eu iti ziceam de cory si neoni pentru ca ai si pesti de fund si de mijloc. Rasbora nu am avut, dar am impresia ca au nevoie de spatiu de inot mai maricel. Dar nu stiu sa-ti zic sigur.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici daca ar fi 1 Betta, 2-3 Guppy 3-4 Neoni si 2-3 Cory?

Acum parca imi pare rau ca e prea mic

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2012 23:50:17

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Repet. Masculii de betta se tin singuri. Daca vrei o femela, pune-o, n-o fi foc.
Dar, cory si neonii sunt pesti de banc, dupa cum am spus. Ar trebui minim 4 cory si vreo 6 neoni.Si cu asta aduni 11 pesti in sa zicem max 50 de litri de apa. Vreo 5 litri de peste.

Vezi asta: http://acvariu.ro/forum/posts/list/220.page

LE: Filtrul probabil nu foarte grozav. Deci tine mare cont de numarul pestilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2012 23:54:47


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand am zis 1 Betta ma refeream la femela.
Sa renunt la cory in locul acestei specii de sanitari Otocinclus affinis? Asa pot lua mai putini..

Citisem si despre popularea acvariului
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu am oto, dar am citit ca ar fi la randul lor pesti de grup.

Sa ai in vedere ca viviparii se inmultesc rapid si des. Deci daca il suprapopulezi de la inceput, vei avea probleme mai mari dupa ce apar si puii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, ma astept la asta dar o sa'i dau, nu ii tin.

Mai intreb o data sa fiu sigur, nu e nevoie de o pompa de aer pt pestii care am de gand sa'i cumpar?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca vrei sa tii si plante, nu.
Pune filtrul in asa fel incat sa valureasca usurel suprafata apei si e de ajuns.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

O parere las si eu,poate te ajuta sa te hotarasti.
Rasbora,Otto,sunt pesti destul de greu de gasit,inmultit,(cel putin la mn in zona,mai sensibili),un motiv pentru care sunt si mai scumpi decat restul.As zice sa-i achizitionezi mai incolo cu ocazia unui upgrade,cand cu mai multa experienta practica si "plictisit" de pestii actuali ar fi ok asemenea achizitii.
Mie personal imi plac destul de mult pestii zebra danio roz,deloc sensibili ( in comparatie cu altii,a nu se interpreta nemuritori),jucausi,adaptabili,si pe mine m-au scapat de o parte din melcii comunitari hranindu-se cu ouale lor aflate pe plante,etc.Oricum mi-au mai ramas melci si ma bucur pentru ca m-au ajutat mult si ma ajuta in continuare,sunt niste "sugative" care isi merita locul macar in perioada de ciclare.Deci parerea mea,nu exclude ceva melci.


http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta de la ce s-a mai format? E daunatoare?

http://2.bp.blogspot.com/_dLGw_s0RLUw/SNO5HEDwE8I/AAAAAAAABYY/WS5M1xSocaY/s1600-h/IMG_2292.JPG
Aveti idee?

Am inteles, ma gandeam sa nu fie ceva grav. Mersi

This message was edited 2 times. Last update was at 20/06/2012 23:45:55

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E biofilm. Adica bacterii, la fel ca si mazga alba.
Nu e daunatoare si are sa dispara in timp. Poti grabi disparitia curatand-o cu niste servetele si marind un pic valurirea apei la suprafata. Sau varianta profi, cu un skimmer.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este bio-flim, o pelicula datorata existentei in apa acvariului a produsilor de incarcare biologica... si a deficitarei miscari de agitare a suprafetei apei.

- nu e daunator... ia un servetel de hartie si pune-l pe suprafata apei... trage-l usor. O sa vezi ca aduna mizeria si ca iti curata suprafata apei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-am mai sters pelicula de la suprafata apei dar vad ca a inceput sa dispara din ea..

Am pus momentan 2 guppy si 2 otto in acvariu, pe viitor ma gandeam la cativa neoni

Inca o intrebare, dupa cat timp pot incepe sa fac schimbul de apa?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2012 21:47:27

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cred ca te-ai grabit un pic cu pestii. In principiu primul schimb se face dupa ce nh4 si no2 sunt la 0. Atunci vei avea un spike de no3, bagi un schimb de apa si pe urma pestii.
Dar cum deja ai pus pesti, cred ca ai putea incepe cu schimburi mititele si dese, ca sa nu ii intoxici prea tare.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma gandeam sa-mi schimb actualul filtru pe care il am, bioflow cu pompa 280l/h ca imi face cam mult zgomot cand este liniste.
Ce recomandari mi-ati putea face?

Ma mai intereseaza un lucru, il pot pune in functiune pe cel nou alaturi de celalalt pana cand se vor forma bacteriile sau cum se procedeaza?
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin din nou cu o alta problema, rog sa ma ajutati cat mai repede posibil.
Am o pereche de xipho (cel putin asa mi s-a spus la pet shop) respectiv, femela: http://s12.postimage.org/g4wfcdytp/DSCN0787.jpg si masculul http://s12.postimage.org/yi1m0oyod/DSCN0810.jpg .
De cateva zile am observat ca "masculul" il fugareste pe celalalt pana se ascunde intr-un coltisor. Nu inteleg de ce, de unde comportamentul? Posibil sa fie 2 masculi, se pot omori intre ei?

Multumesc anticipat!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru ca amandoi sunt masculi. Cel putin asa imi pare, pune o poza mai clara cu inotatoarele abdominale.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://s18.postimage.org/ruptqj1jt/DSCN0809.jpg
http://s12.postimage.org/daybw22z1/DSCN0803.jpg

In prima poza ar fi "femela"
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com