[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incercare aquascaping - jurnal acvariu stefanp 2012-2013  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
petre79
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:24:03
Messages: 415
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Un acvariu frumos si ingrijit ..........
Asteptam sa-l vedem plantat cu pogo si cuba ......
Felicitari ......
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc

LE: Belindu-mi ochii in acvariu in seara asta mi-a venit o idee. Cred ca ar arata mai bine daca as schimba locul ludwigiei cuba cu rotala rotundifolia. Sa fie de la stanga la dreapta: Heteranthera, Rotala, Ludwigia (nu prea multa rotala, doar cateva fire care as dea culoare). Si astfel elimin si riscul ca Ludwigia crescand mai greu, sa fie umbrita de celelalte doua plante care au un ritm mai alert de dezvoltare...

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2012 23:48:01


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ne bucura evolutia .

Dintre multele specii de plante ai putea renunta la Ludwigia cuba, e oarecum asemanatoare cu Limnophila aromatica. De asemenea poti renunta la Rotala vietnam pentru ca ai ceva asemanator: Rotala wallichii (si mai frumoasa dupa gustu' meu).
Avind in vedere ca presioonea foroomoolooi asoopra ta e ooriasa sa redooci noomaroo' speciilor de plante cred ca noo-i intelept sa pastrezi specii asemantoare.

Putina organizare in special in stinga ar fi binevenita ....... adica obligatorie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Si incet incet ... ajunge si Stefan sa aibe un al 3-lea acvariu cu plante la care nu poate renunta, dar nici nu vin bine in alte acvarii

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:Ne bucura evolutia .


Si pe mine ma bucura, dar daca va bucura si pe voi, parca ma bucura si pe mine mai tare

Porcu wrote:
Dintre multele specii de plante ai putea renunta la Ludwigia cuba, e oarecum asemanatoare cu Limnophila aromatica.


Nu stiu de ce, dar eram aproape sigur ca te vei lua de ludwigia Tre' sa recunosc ca ma doare putin sufletul si de planta asta, imi place cum arata (in poze, ca la mine inca e accidentata).
Daca zice insa Faraonu', ma conformez...Careva sa zica ramane doar Heteranthera si cu Rotala rotundifolia in spate.

Porcu wrote:
De asemenea poti renunta la Rotala vietnam pentru ca ai ceva asemanator: Rotala wallichii (si mai frumoasa dupa gustu' meu).


Bun. Si atunci unde sa le pun? Las in stanga sau in dreapta langa proserpinaca?

Porcu wrote:
Avind in vedere ca presioonea foroomoolooi asoopra ta e ooriasa sa redooci noomaroo' speciilor de plante cred ca noo-i intelept sa pastrezi specii asemantoare.




Porcu wrote:
Putina organizare in special in stinga ar fi binevenita ....... adica obligatorie.


Ce anume ar trebui sa organizez? Heteranthera probabil, dar asta sper sa o rezolv acum la tunsoare...am lasat-o in pace sa-si faca mendrele deocamdata.

viulian wrote:
Si incet incet ... ajunge si Stefan sa aibe un al 3-lea acvariu cu plante la care nu poate renunta, dar nici nu vin bine in alte acvarii


N-ar fi rau, dar nu am aprobare
Raman doar cu acvariul asta. Pe cel cu creveti il desfiintez cat de curand (week-end ul asta sau urmatorul). Poate va ramane cel mic in care a fost Grigore...am vazut pe net un aquascape tare simpatic intr-un borcanel ca al meu.


LE: Ziceti-mi si mie pana la urma ce pesti sa aleg. Nu ma pot hotara, asa ca fac oarecum un vot sa zicem.
Neoni rosii sau barbus titteya ?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2012 18:35:52


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as zice neonii rosii. Prefera o apa cu un pH mai scazut si un KH mai scazut, care cred ca ar fi numai bune pentru
plantele tale

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Primul vot Multumesc.

Am refacut testele in seara asta.

kH nu a mai crescut si de data asta, a ramas tot la 9. La robinet insa e 6...manado e buba?

NO3 = 5 ppm
PO4 = 0.05 ppm , tot asa a ramas
Fe = 0.2 ppm

De maine mai cresc un pic doza de pps-pro, la 6 ml (e posibil (chiar probabil) sa fie mai mult de 200 litri net in acvariu) si cred ca voi incepe si aditia separat cu po4.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu as fi votat cu https://www.youtube.com/watch?v=1PZuACAhpcg dar din pacate pe wiki spune ca sunt timizi si se ascund in plante.
Ceea ce poate fi extraordinar de enervant (plus ca ..... pentru fotografiile de concurs pe care va trebui sa le faci, faptul ca pestii se plimba relaxati prin acvariu este un atu, daca stau toti intre plante na, nu da bine).

Asa ca niste neoni rosii dau mai mult dinamism

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Cherry Barb e un peste jucaus si nu se sperie e un fel de lipici social in acvariu. Se baga in seama cu toti. Din pacate nu innoata in grup. Sunt prea haotici. Daca vrei pesti cu personalitate, astia sunt mai potriviti ca neonii. Daca vrei aspect estetic neonii sunt de departe cea mai buna varianta.

Destul de robusti sunt si cei negri. Poti incerca jumate si jumate. N-as recomanda mai mult de 20-25 de neoni.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pana acum pare-se ca neonii castiga detasat.

viulian wrote:pentru fotografiile de concurs pe care va trebui sa le faci




daniel12 wrote:Poti incerca jumate si jumate.


N-as vrea sa-i amestec.

daniel12 wrote:N-as recomanda mai mult de 20-25 de neoni.


Tot cam pe aici ma gandeam si eu. Un 20 de bucati...cat sa fac un banc destul de evident pentru ochi, dar nici sa nu imi umple acvariul de rahat

Deocamdata am doar melci si cateva zeci de creveti (sa tot fie vreo 80, daca nu chiar mai multi, le-am pierdut numarul caci tot aduc din acvariul dedicat lor) si pe cat sunt de mici pe atat sunt de cacaciosi. Cand dau cu degetele in substratul din fata, iese detritus in apa. Vineri imi ajunge si aspiratorul de substrat si il rezolv

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2012 00:10:41


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Totusi de ce doar 20 de neoni, vei tine acvariul doar pentru a le place altora sau pentru placerea ta? Poate vrei sa participi la vreun concurs si atunci renunti la pesti o perioada si dai la plante ce vor. Daca nu, eu te sfatuiesc sa bagi ceva mai multi neoni, pentru ei votam si eu, altfel vei avea bazinul gol. Iti zic deoarece la bazinul meu, care are undeva la 80 cm lungime si in total vreo 65 litrii net, cei 18 neoni mi se par asa de pierduti in spatiu.......eu oricum mai am de gand sa mai pun macar vreo 10, sa simt ca am acvariu, ca asa plante prin casa...e casa plina si am
tendinta mereu sa mai scap de ele.
[ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Si pe mine ma bucura, dar daca va bucura si pe voi, parca ma bucura si pe mine mai tare

Ne boocoora ca te boocoori de boocooria noastra .



stefanp wrote:Nu stiu de ce, dar eram aproape sigur ca te vei lua de ludwigia Tre' sa recunosc ca ma doare putin sufletul si de planta asta, imi place cum arata (in poze, ca la mine inca e accidentata).
Daca zice insa Faraonu', ma conformez...Careva sa zica ramane doar Heteranthera si cu Rotala rotundifolia in spate.

Pai nu m-am luat neaparat de Marea Ta Preferinta, Ludwigia, m-am luat de multele tale specii. Daca nu poti renunta la ea ....... ai dreptu' sa alegi alta planta pe care s-o sacrifici.


stefanp wrote:Ce anume ar trebui sa organizez? Heteranthera probabil, dar asta sper sa o rezolv acum la tunsoare...am lasat-o in pace sa-si faca mendrele deocamdata.

Tot coltu', da forma tufelor, cind te uiti la poza sa vezi delimitat clar fiecare tufa.
Am senzatia ca ai putea veni un pic mai in fata cu tufele care vor avea inaltimea mai mica decit tufele din spate. Asta implica sa aduci si Blyxa mai in fata. Senzatia asta o am vazind poza, e posibil sa ma insel, cu acvariu' sub ochi s-ar putea sa am alta parere da' nu cred.



stefanp wrote:
viulian wrote:Si incet incet ... ajunge si Stefan sa aibe un al 3-lea acvariu cu plante la care nu poate renunta, dar nici nu vin bine in alte acvarii


N-ar fi rau, dar nu am aprobare
Raman doar cu acvariul asta. Pe cel cu creveti il desfiintez cat de curand (week-end ul asta sau urmatorul). Poate va ramane cel mic in care a fost Grigore...am vazut pe net un aquascape tare simpatic intr-un borcanel ca al meu.

Al treilea acvariu e rezolvarea tuturor problemelor. Ar fi o adevarata binecuvintare un depozit de plante . Gindeste-te cum ar fi sa ai un acvariu fara pretentii estetice in care sa pastrezi citeva specii de plante care-ti plac mult si pe care nu le poti pune (pentru ca nu-ti dam voie ) in acvariu' asta. Ai scapa si de gura noastra, ai avea la dispozitie plantele preferate pe care le-ai putea oricind roti cu cele din acvariu mare . N-ar mai trebui sa cauti pe net si sa astepti pina apar la vinzare plantele preferate, ai scapa de o multitudine de frustrari ........ pe orice parte o intorci ai doar avantaje .

In ceea ce priveste mijloacele de obtinere a aprobarii Cel Batrin si Obosit este maestrul incontestabil al forumului, cu Invataturile Lui nu ai cum sa nu reusesti .

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2012 09:49:30


Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

narcis wrote:Totusi de ce doar 20 de neoni, vei tine acvariul doar pentru a le place altora sau pentru placerea ta? Poate vrei sa participi la vreun concurs si atunci renunti la pesti o perioada si dai la plante ce vor. Daca nu, eu te sfatuiesc sa bagi ceva mai multi neoni, pentru ei votam si eu, altfel vei avea bazinul gol. Iti zic deoarece la bazinul meu, care are undeva la 80 cm lungime si in total vreo 65 litrii net, cei 18 neoni mi se par asa de pierduti in spatiu.......eu oricum mai am de gand sa mai pun macar vreo 10, sa simt ca am acvariu, ca asa plante prin casa...e casa plina si am
tendinta mereu sa mai scap de ele.


Pai nu presiunea altora e problema aici, ci eu Ziceam parca intr-un post, simt ca de la acvariul asta vreau plante si aranjamente (atat cat oi putea). Pestii sunt pe locul doi. Nu vreau multa mizerie, mai ales ca va fi mai greu cu aspiratul substratului. Vreau un banc, cat sa fie observabil dar nici sa se cace -n munca mea (scuzati-mi expresia). Ei, acu' daca simt nevoie, mai adaug 2-3, vedem. Nu-i chiar batut in cuie.

Porcu wrote:Pai nu m-am luat neaparat de Marea Ta Preferinta, Ludwigia, m-am luat de multele tale specii. Daca nu poti renunta la ea ....... ai dreptu' sa alegi alta planta pe care s-o sacrifici.


Initial vroiam sa renunt la rotala rotundifolia (tot cu greu ), dar matale zisesi sa nu tin specii asemanatoare, ceea ce inteleg, deci ori scot ludwigia ori limnophilla. Si parca limnophilla-i ceva mai simpatica.

Porcu wrote:Tot coltu', da forma tufelor, cind te uiti la poza sa vezi delimitat clar fiecare tufa.


Inteleg. Voi incerca. Insa mi se pare un pic dificil mai ales cu heteranthera care creste in toate directiile si rotala care lungeste bete si vad ca o ia si in laterale, nu vrea sa mearga numai in sus. Dar le dau eu de cap

Porcu wrote:Am senzatia ca ai putea veni un pic mai in fata cu tufele care vor avea inaltimea mai mica decit tufele din spate. Asta implica sa aduci si Blyxa mai in fata. Senzatia asta o am vazind poza, e posibil sa ma insel, cu acvariu' sub ochi s-ar putea sa am alta parere da' nu cred.


Te referi la macrandre, walichii, proserpinaca? Adica tot ce e in plan secund?
Referitor la blyxe, uitandu-ma asa, ar merge cele din spate aduse un pic. In stanga fata sunt destul de aproape de geam.

Porcu wrote:Al treilea acvariu e rezolvarea tuturor problemelor. Ar fi o adevarata binecuvintare un depozit de plante . Gindeste-te cum ar fi sa ai un acvariu fara pretentii estetice in care sa pastrezi citeva specii de plante care-ti plac mult si pe care nu le poti pune (pentru ca nu-ti dam voie ) in acvariu' asta. Ai scapa si de gura noastra, ai avea la dispozitie plantele preferate pe care le-ai putea oricind roti cu cele din acvariu mare . N-ar mai trebui sa cauti pe net si sa astepti pina apar la vinzare plantele preferate, ai scapa de o multitudine de frustrari ........ pe orice parte o intorci ai doar avantaje .

In ceea ce priveste mijloacele de obtinere a aprobarii Cel Batrin si Obosit este maestrul incontestabil al forumului, cu Invataturile Lui nu ai cum sa nu reusesti .


Atunci il astept pe Cel Batran si Obosit sa ma binecuvanteze cu invataturile Lui luminate.

Serios insa vorbind, nu prea se poate. Adica maxim as putea pastra acvariul de 40 de litri (al crevetilor), altul mai mare realizez si eu ca n-am unde sa-l pun in apartamentul asta micut. Insa cum ziceam, il desfiintez, iar decizia nu e fortata doar de don'soara. O parte e decizia mea. Mananca ceva timp si nu vreau sa ma intind mai mult. Oricum, partea de hardware nu se vinde le ambalez in balcon, nu se stie cum ii gasesc iar locul


Astazi a ajuns si pogostemon-ul de la colegul "petre79". O ambalare de exceptie, recomand cu caldura.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Este Pogo e pe pozitie si celelalte plante sunt scoase ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pogostemon-ul l-am pus. E tare simpatic, verdele asta crud e super. Deocamdata sunt mititele, sper sa fiu in stare sa le tin la capacitate maxima.

Tunsoarea maine cand fac si schimbul saptamanal. Tot maine si HC

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dupa tunsoare, si poze va rugam frumos! E foarte bine. Pogo la mine a fost foarte pretentios. Abia o plantuta a rezistat si creste asa ca multa bafta cu el, sper sa-ti iasa tie macar sa inteleg ce se intampla la mine.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bineinteles ca vor fi si poze, ca de obicei
Nu stiu daca apuc sa le pun maine seara, caci am o programare cu colegii de grupa la niste oale cu vin fiert Daca nu apuc, sambata negresit sunt prezent cu poze

viulian wrote:multa bafta cu el, sper sa-ti iasa


Doamne-ajuta !


Apropos de fertilizare, am marit la 6 ml macro in seara asta, am adaugat si 2 ml de PO4 de la easy life (asa dupa ureche, n-am avut chef de calcule; de maine insa calculez ca sa pun cum trebuie. oricum cred ca va fi o aditie cu mai mult de 2 ml) si am marit un pic si doza de ferropol, de la 7.6 ml/zi la 8 ml. Ferropol 24 a ramas la 4 picaturi/zi.

LE: Odata cu plantarea HC-ului ma gandesc sa las si al 4 lea neon, pentru una din cele doua perioade de iluminat ale zilei. Oare fortez prea mult?

This message was edited 2 times. Last update was at 25/10/2012 21:17:27


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cum am promis, revin cu poze. N-am mai reusit aseara caci dupa cum spuneam am avut niste vin de degustat si am fost tare pe fuga, abia am reusit sa termin si cu acvariul.

Initial m-am gandit sa aman cu cateva zile pozele, ca sa creasca un pic rotala ce am pus-o in locul ludwigiei cuba, caci acum e micuta si nu prea se vede, plus ca trebuie sa se indrepte unele fire, insa pana la urma ce mama masi', pot sa pun poze iarasi peste 3-4-5 zile

Am plantat si HC-ul ieri , care de bucurie probabil ca a ajuns iarasi in apa a inceput sa perleze Si acum o face, insa mai putin decat ieri. Ma gandesc totusi daca nu e prea mare stratul de manado pana la substratul fertil. Am vazut ca are niste radacini micute...

Si poze

image
Se mai vede un smoc de Rotala rotundifolia mai verde si cu fire ceva mai inalte (probabil nu da prea bine la ochi). L-am lasat ca sa creasca si sa se dezvolte firele sa pot inlocui cu totul acel smoc cu fire tinere si rosii, ca sa fie toata tufa uniforma. Probabil intr-o saptamana, poate doua voi face treaba asta.

image

image

image

image

image

image

image
E destul de greu de tinut in frau Heteranthera. Creste cu nazbatii in toate directiile si cel mai tare ma enerveaza ca face o multime de radacini care se prind in substrat, muschi, printre plantele alaturate. Ma tenteaza ca la o viitoare tunsoare sa o scot si sa replantez capete tinere (firele care au trecut prin perioada asta de inceput mai prezinta pe ici pe colo frunze un pic accidentate. nu stiu cat se vad in poze...)

image
Incep si blyxele sa-si dea drumul.

image
Proserpinaca si ea incepe sa creaca frumusel la varfuri. Dupa ce creste mai mare, voi replanta varfurile sanatoase si renunt la partile batrane si chele.

image
Pogo tare frumusei

image

image
Si la macrandre astept sa creasca varfurile mai mari sa le pot replanta si sa renunt la partea batrana.

image

image

image
Limnophilla aromatica a rezistat cu stoicism si in primele saptamani, fara sa faca prea mult scandal.

image

image
In muschi se observa mici algute, care ma cam supara cand ma uit de-aproape. Le gasesc doar pe flame, pheonix si christmas moss (mai putin pe ultimul). Pe mossul de sus , autohton, nu e prezenta. Insa cum spuneam, nici prea mari griji nu imi fac, cred ca vor trece in timp, la fel cum a fost si setupul trecut.

image

Cum ziceam intr-un post mai sus, ma tenteaza ca sa las si al patrulea neon in cea de-a doua parte de iluminat (4 ore seara). Oare ma grabesc?
Cu fertilizarea am ajuns la 6 ml PPS-PRO, deocamdata 2 ml easy life fosfo (n-am mai apucat sa calculez ), 2 ml easy carbo, 8 ml ferropol si 4 picaturi ferropol24 / zi.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/10/2012 22:38:46


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Felicitari,chiar te poti mandri cu un asemenea acvariu!

Blyxa am si eu de saptamana trecuta si pot sa spun ca e cam pretentioasa,dar la tine o duce bine.

PS: Mai multe poze cu partea dreapta a acvariului chiar nu ar strica ...

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Era si o poza cu partea dreapta a acvariului, insa am vazut dupa ca se reflecta si "mufa" mea in poza si n-am mai pus-o.
Incerc maine alta.

Referitor la blyxa, are nevoie de nutrienti, mai ales fosfati. Si lumina trebuie sa fie peste 0.5 W/litru.
In setup-ul trecut, mi-a crescut o perioada doar cu fertilizare micro (macro lua de la pesti) si lumina pe la 0.4 W/litru, insa dupa o tunsoare si replantare a lor, s-a pierdut rapid...si n-am mai incercat pe urma.

Mersi pentru apreciere.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2012 23:28:16


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com