[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Display 400 l + sump 600  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

viulian wrote:

PS: daca Mg e cu adevarat mic in acvariu, atunci Alk nu poate fi tinuta sus ( https://www.reefecosystems.com/reef-facts/water-chemistry-and-parameters/calcium-alkalinity-and-magnesium/ ) si nici Ca. Dar se pare ca la tine sunt normale (cu toate ca un pic spre limita de jos) dar asta nu e neaparat o problema, daca orice altceva e ok


Eu la celalt sistem nu am facut teste regulate. Inclin sa cred ca dupa ce mi-au golit magneziul din apa a inceput sa se destabilizeze sistemul.


Dragos, eu stiu ca chaetoporpha nu creste daca nu are magneziul, la fel si mangrovele.

Nitratii si fosfatii sunt redusi astfel:
- Refugiu de 240 l plin cu buruieni si aproximativ 5 kg piatra vie + nisip viu(din vechiul sistem)
- bazin 110 l plin de piatra vie si uscata din bazinul vechi (25-30 kg) + RDSB(un compartiment cu aproximativ 15 kg nisip, suprafata 30 x 20, debit de apa la suprafata 4000 l / h )
- reactor de fosfati facut de Gabriel cu aproximativ 800 g material absorbant
- piatra vie acvariu (15-20 kg)

Stoc viu:
7 pesti, 8 corali, 5 melci, 4 paguri, 10 asterine, 10 la puterea n copepode

Hrana:
boabe + artemia congelata o singura data pe zi(voi creste la 2 ture de boabe + 1 doza de artemie)

Teoretic maine voi primi un "import" masiv de aproximativ 15 piese(corali).

O zi buna.
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

AdrianS, ai dreptate cu Magneziul, ca si cu Fier,

Uite ce am gasit: http://www.wetwebmedia.com/ChaetomorphaContF.htm

However, the algae has recently stopped growing, and the most lit parts have lost green color and started to shed off.
Magnesium was 1115 ppm (Seachem Magnesium test kit) vs. more than 1300 ppm 7-8 months ago. I started dosing Epsom salt and brought magnesium back to 1300 within two weeks.
Chaetomorpha started growing and returned to dark green 'curly' state in a week. I have never dosed magnesium before.


Dar este o mare diferenta intre 1115 si 1260 ai tau ... si "Ca"-ul la tine este la concentratia buna (420) fata de 375 maxim cat putea obtine el. Deci la el clar era o insuficienta - dar nu mi se pare ca la tine ar fi o conditie la limita - si m-am orientat catre Po4 / No3.

Nu poti completa la o adica, doar sa vezi ce se intampla ?

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2013 16:28:10


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Salut Iulian,
Deja nu mai este diferenta mare intre 1115 si 1260(ca acum e 1200) Voi repeta azi testele sa vad daca nu fac greseli.
Se pare ca Magneziul trebuie urmarit ca sa fiu sigur ca nu o ia in balarii.

O zi buna.
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adica trebuie completat, facute aditii de magneziu, nu doar urmarit

Daca tot vorbeam de macroalge, ai mai jos un link cu un articol despre macroalge:

http://reefkeeping.com/issues/2007-01/sl/index.php

O noapte buna iti doresc,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Dragos,
Eu stiu de ce nu dormeam la ora aia(am fost dupa un colet plin de corali ) dar tu de ce nu aveai somn ?

Foarte misto domnule si acest articol.
Am sa incep sa le rumeg incet incet.

Oricum ceea ce am aici, sunt articole pe care cu siguranta le-am mai citit dar sunt articole ce trebuie citite macar de 10 ori ca sa intelegi 10%(cel putin cazul meu)

O zi buna.
[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Super treaba au facut algele alea la mine in bazin. Au scazut nitratii de la 50-60 undeva la 10-20, nu stiu exact, nu bat atat de bine...
Daca vrei sa arunci din ele, poate-s bune pentru hrana ciclidelor )
[Email] [Yahoo!]
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Salut tuturor,
Dumnezeule ce a trecut timpul......

De cand am fost ultima oara nu s-au intamplat foarte multe

Tehnic:
-am achizitionat o pompa de dozaj de la GHL cu 4 capuri de dozare
-am achizitionat o pompa Tunze de 11.000 litrii, rahatu chinezesc de 180$ fara transport a murit !!!
-skimmerul merge ca un campion, sunt foarte multumit de el, apa este tot timpul cristal

Biologic
-sistemul a inceput sa se stabilizeze, dispar algele (am avut o "explozie" mica)
-coralii au inceput sa creasca si sa incrusteze frumos.
-seriatoporele isi pierd tesutul si habar nu am ce sa le fac (e a 2 a incercare a mea cu acesti corali)
-ph-ul sta intre 8.2 si 8.5 nu am facut nici un schimb de apa pana aseara.
-kh-ul ceva cam mic dar in curand ma apuc de dozat
-am facut aseara un test de nitrati si mi-a iesit zero adica <0.01

Maine sau duminica voi primi de la un coleg acvarist un transport consistent de corali, de abia astept.
Tuturor va doresc week-end placut.

p.s vreau sa va rog sa ma ajutati cu pareri pro si contra:
- GHL Mitras GHL Mitras LX 6200-HV
- ATI T5 Powermodule 6x54 Watt
- orice alta recomandare pentru bazinul meu.

Multumesc,
O zi cat mai buna
[Email] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Adi,

Problema cu seriatopora [in special hystrix] este data de nutrientii foarte scazuti.
Am citit despre aceasta problema pe forumul unde citesc despre TM Bacto Balance unde cei care au folosit
o doza prea mare si au redus prea mult si brusc nutrientii au avut exact aceeeasi problema.
Sincer NO3-ul mi se pare foarte mic.

De ce nu incerci hibridul de la ATI - T5-uri + LED-uri 4x54wT5 + 3x75w LED - mi se pare cea mai buna combinatie.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

din ce am observat eu pana acum, seriatopora are 2 puncte critice:
LOW nutrients respectiv HIGH nutrients.

la low nutrients nu creste, si incet incet se micsoreaza
la high nutrients moare pur si simplu, i se retrage tesutul si ramane schelet alb.

dar daca ii nimeresti conditiile, va fi cel mai rapid coral ca si crestere, un coral superb.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mie mi-au murit doua seriatopore, si pot sa iti spun ca la mine cauza a fost
fluctuatia de fosfati. Valori mici cateva zile, apoi valori mari cateva zile, si tot asa
vreo doua saptamani, si au murit doua seriatopore in juma' de zi.
Parerea mea este ca aceste fluctuatii sint foarte periculoase. Ai masurat fosfatii?

In privinta lampii, de ce nu te gandesti la o lampa DIY cu Cree-uri. Iesi cam la
60% din pretul uneia noi, iar prntru tot bazinul nu iti ajunge o singura Mitras,
iti trebuie vreo 3 dupa parerea mea, poate eventual doua. Cu 1000 de euro iti
faci super lampa si o si controlezi cu Profiluxul.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

exact ! si seriatopora cand se pune pe murit pierde tesutu aproape instant...primul semn mi s-a parut asa ca parca se subtiaza, se topeste si tesutul de sub polipi era un maro asa sters in cazul celei verzi.
de altfel la mine seriatopora a fost singurul coral care a crapat asa...subit, si asta pt ca il aveam la inceputuri cand nu era bazinul stabil. cand am introdus un mic frag dupa o perioada a crescut in draci si era vedeta acvariului.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Buna dimineata Gabriel,
La mine NO3-ul este natural, nu am facut aditii decat foarte rar de NO3POX de la redsea.
Voi incerca sa mentin macar o perioada dozajul de nutrienti de la redsea pentru parametrii apei care-i am.

Hibridul de la ATI mi se pare foarte tare dar si pretul la fel, peste 1000 euro iar pe mine ideea de a schimba "tot timpul" neoane ma omoara.
Mai este si consumul de curent pe care il privesc pe toate partiile.

Salut Elven,
Am sa aprofundez problema la mine in bazin,
E drept ca dupa ce am inceput sistemul, nu am mai facut nici un schimb de apa, m-au napadit iar algele, acum incep sa mearga puternic in regres.
Posibil ca la un punct sa fi fost nutrienti si prea mari DAR de ceva timp incoace(2 saptamani cel putin) am inregistrat o foarte buna scadere.
Dupa cum spuneam voi mentine un control mai riguros.
Am primit corali asta noapte dintr-un acvariu de TOP si voi face tot ce im sta in putere nu numai sa ii mentin dar sa ii cresc asa cum au crescut si pana acum.

Stimate domnule Dragos
Am testat chiar ieri fosfatii si i-am testat de 2 ori !! Prima oara cu cantitatea normala de apa si reactivi apoi dublata pentru o "precizie" mai mare.
De fiecare data rezultatul a fost un zero categoric.
Presupun ca e acel <0,01 care il scriu astia la TOTM
Daca ma intrebi cu ce naiba scad eu nitratii si fosfatii iti voi spune ca nici nu prea are cine sa ii creasca.
Am in total 10 pesti si cam tot atatia corali in 1000 l apa !
Cochetez de mult cu ideea unei lampi DIY dar ma cam incurca partea de design si realizare.
Probabil ca voi aprofunda problema in perioada urmatoare.

Va multumesc tuturor de sfaturi.
Voi incerca zilele urmatoare sa aranjez coralii si sa fac si eu niste poze.
O zi buna.
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acel 0,01 nivelul fosfatilor poate sa fie si de la alge
Faptul ca ai (sau ai avut) alge inseamna si ca ai (ai avut) fosfati.
Daca 0,01 ar fi nivelul real nu ai avea alge.
In plus de asta testul de fosfati de la Salifert este foarte greu de citit, mult
mai aproape de adevar este Hanna checkerul de fosfor domeniu mic. Cu ala
ai o valoare mult mai aproape de adevar.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

AdrianS wrote:
Hibridul de la ATI mi se pare foarte tare dar si pretul la fel, peste 1000 euro iar pe mine ideea de a schimba "tot timpul" neoane ma omoara.
Mai este si consumul de curent pe care il privesc pe toate partiile.


Adrian,
Pefect de acord cu tine in ceea ce priveste T5-urile dar am banuit ca din moment ce intrebi de ele si de led-uri ti-ar surade o combinatie
Insa, asa cum a punctat foarte bine Dragos, doar un GHL Mithras nu va fi de ajuns pentru bazinul tau ceea ce, pe termen scurt, inseamna [probabil] un
efort financiar si mai mare decat hibridul ATI.

Din pacate led-urile, desi au evoluat foarte mult in ultimii ani ca putere si tehnologie, raman tot o sursa de lumina punctuala concentrata pe o suprafata mica
in raport cu puterea led-ului si chiar cu cele mai "deschise" lentile [vorrbesc de unghi evident] tot nu vor avea o acoperire suficienta astfel incat sa poti folosi
o lampa cu o putere [masurata in watts] mica deasupra unui bazin mare. Va trebui probabil sa folosesti mai multe lampi [sau o lampa de putere mare]
iar in final economia de energie sa nu fie cea asteptata.

Intr-un final cea mai buna idee mi se pare tot cea a lui Dragos - o lampa diy cu led-uri + controller Profilux.

Dragos [deja postarea mea incepe sa semene cu o scrisoare de dragos[te] din moment ce-l pomenesc de atatea ori] a punctat iar bine
in ceea ce priveste nivelul PO4. In prezenta algelor [chiar si a ciano] exista posibilitatea acelui/acelei "false reading" in sensul ca orice urma cat de mica
de nutrienti este absorbita/utilizata imediat de catre alge care persista sau se dezvolta iar testul iese intotdeauna zero. Nu mai aduc in discutie testul
Salifert pentru fosfati deoarece internetul este plin de comentarii negative la adresa acestuia.
Eu as incerca cresterea usoara a NO3 astfel incat pe testul Salifert sa fie undeva intre 1 si 2.5ppm. Stiu ca te temi de alge dar odata cu cresterea NO3
PO4 va incepe sa scada natural [prin biomasa bacteriana] si nu prin absorbitia algelor.

O zi buna
Gabriel

To live you must learn to die
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Dragos si Gabriel,
Cum imi recomandati sa cresc nitratii in bazin ?
Mai mult ca sigur aveti dreptate legat de acest aspect.
E foarte posibil sa se pastreze un nivel de PO4 de la mutarea nisipului si a pietrelor din vechiul sistem in cel nou.
Multumesc anticipat de raspuns.
[Email] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Adi,

Ar trebui mai intai se ne spui cat si ce hranesti si ce doza de NOPOX adaugi.
Mai folosesti si vreo alta sursa de carbon in afara de NOPOX?

Metodele [incercate de mine] de crestere a nitratilor
1. Reducerea cantitatii de carbon
2. Aminoacizii dozati zilinc
3. Cresterea cantitatii de hrana congelata
4. Dozare de fertilizant pe baza de azot [poti folosi la fel de bine KNO3 sau CaNo3 etc.].

Daca ai pietre si nisip vechi iti recomand un tratament cu ZeoZym + BioMate de la Zeovit.
In felul acesta elimini si eventualele dopozite de fosfati din ele si crescand nitratii vei elimina incet si algele.
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Gabriel wrote:Adi,

Ar trebui mai intai se ne spui cat si ce hranesti si ce doza de NOPOX adaugi.
Mai folosesti si vreo alta sursa de carbon in afara de NOPOX?

Metodele [incercate de mine] de crestere a nitratilor
1. Reducerea cantitatii de carbon
2. Aminoacizii dozati zilinc
3. Cresterea cantitatii de hrana congelata
4. Dozare de fertilizant pe baza de azot [poti folosi la fel de bine KNO3 sau CaNo3 etc.].

Daca ai pietre si nisip vechi iti recomand un tratament cu ZeoZym + BioMate de la Zeovit.
In felul acesta elimini si eventualele dopozite de fosfati din ele si crescand nitratii vei elimina incet si algele.


Buna dimineata Gabi,
NOPOX folosesc cand imi aduc aminte, nu fac o dozare zilnica sau saptamanala, si nici nu am depasit dozarea cu mai mult de cantitatea pentru o saptamana (10ml / 1000 l)
Nu am bagat pana acum carbune in acvariu.

Tratamentul cu zeozym + biomate mi se pare foarte interesant trebuie sa mai citesc, in cazul meu cred ca s-ar potrivi perfect.
Acum apare intrebarea de unde gasesc eu produsele astea ?

Ma apuc de citit.
O zi buna.

Adi

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2013 09:23:33

[Email] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut Adi,

Prin carbon nu faceam referire la carbunele activ ci la sursa de hrana [C] a bacteriilor [impreuna cu N si P].
Alte surse de carbon in acvariu ar fi biopeletele, otetul, vodca si zaharul.

Din moment ce nu aditionezi regulat NOPOX cred ca initial cea mai buna varianta ar fi aditia zilnica de aminoacizi.
Folosesc in mod curent [zilnic] RS Energy A+B si sunt foarte multumit. Mai folosesc FaunaMarin UltraMin S [care
este mai bun] dar trebuie cumparat online de prin alte tari. KZ Aminoacids ar fi si ea o alternativa dar sunt strict
aminoacizi si nu un amestec complex cum sunt cele de la RS si FM.

Nu-ti inchipui ca e vreo mare chestie in spatele tratamentului cu ZeoZym+BioMate. Nu fac decat sa ajute la descompunerea proteinelor
aflate in piatra/substrat care apoi se regasesc intr-o spumare mai puternica a skimmerului. Initial PO4 masurat in apa va creste iar
apoi va scadea treptat in decurs de o luna cat dureaza tratamentul in functie si de depozitele din piatra/substrat.

Gasesti produse KZ [Amino, ZeoZym, BioMate] la h2oterra sau la reefcenter. Cel mai bine suni la numerele de pe site ca sa discuti cu
cei in cauza pentru ca verifica o data pe zi comenzile de pe site [daca au timp ]
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsul fulger,

As vrea sa te rog sa imi spui daca Reef energy A+B le dozezi manual sau cu pompe.
Eu as avea a indemana a doua varianta si as vrea sa stiu daca se poate face.

Multumesc anticipat.
[Email] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline


Neaparat manual. Trebuie amestecate inainte de dozare [una cu cealalta] si tinute continuu in frigider dupa deschiderea / desigilarea flaconului.
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com