[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Piticele mele  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

La cin' juma' am facut ochi, trebuia sa supraveghez naparstocul. Ce linistit si frumos doarme.... mi-as dori sa fiu bebel acum si sa vina mancarea la mine(*)(*) , in loc sa muncesc pentru ea sa dorm ca un purcelus.
Am ajuns la Unirii, m-am trezit la realitate. 'Ga-mi-as!

Pestii o duc bine, sunt oarecum colorati (cel putin dominantii si-au pastrat irizatiile albastre, ceilalti au culoarea lor obisnuita) si pofticiosi - vin la geam dupa model rromanesc din intersectia Fane Babanu' cu Colentina.
Vedem cum se prezinta situatia zilele viitoare.

Mama prostilor e mereu gravida!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bai, imi pare rau ca ai patit-o. Sper sa iasa bine intr-un final..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Asta e, mi-am facut-o singur.
Luni a fost curentul oprit 6 ore ca trebuia sa racordeze Enel niste case in sat. Cred ca "fur" o sursa sa fiu sigur ca nu se buseste ceva.

Mama prostilor e mereu gravida!
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Revin cu update, dar fara poze ca-s mahmur!
Pestii sunt bine, nu mai dau semne de ceva anapoda. Vesele fetele, colorate, pana mea.
In alta ordine de idei, azi a trecut Directoru' pe la mine sa crapam un gratar in aer liber. Niste vecini de la masa alaturata faceau caterinca si ma indemnau sa ma servesc din palinca lor de Mures ca sa aprind focul si sa ma incalzesc putin. Betivi cu state vechi dom'le, adevarati connoisseuri
Asta pana le-am adus eu niste rachiu de la neamurile mandrei, de la Stoiesesti, facut ca pentru mine (fiarta zeama de 2-3 ori , molcom ) si le-am footoot papilele gustative, plus simtul olfactiv. Am ramas prieteni de-acum. Le e frica de mine cu asa bunatate in casa

Mama prostilor e mereu gravida!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

opincarul wrote:... Asta pana le-am adus eu niste rachiu de la neamurile mandrei...

Le-ai aratat care e Adevarul si Calea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Am mai facut un schimb de apa in seara asta. Doar 10 litri, de vara . Am curatat geamurile, spalat buretele de pe IN si am mutat un lemn 5cm mai la stanga. Pestii sunt bine, dupa incidentul cu filtrul scos din priza.
Toata operatiunea a durat sub 30minute ca sa nu deranjez prea tare somnorosii din dormitor
Proiectorul e genial, dar e prea puternic pentru acvariul asta. Cel putin pentru 'nema' fertilizare. Frunzele Anubiasului, cele care stau in calea razelor, sunt pline de alge maro.
[Thumb - 20160731_222350.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 31/07/2016 22:05:10


Mama prostilor e mereu gravida!
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Pentru ca trebuie sa stau 2-3 ore cu piticul, m-am trezit devreme. In drum spre buda am aruncat un ochi si la pesti.
Fatalitate! Toti erau cu gurile pe sus si buretele de pe IN strans la mijloc. Se colmatase l-am spalat, dar nu-l mai pun inapoi, ca plec de acasa pentru cateva zile.

Mama prostilor e mereu gravida!
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Un scurt update: am donat Hemichromis si am reintrodus kribi in acvariu. Mai exact, o ceata de 7 exemplare.
Din pacate, masculul dominant a dezvoltat o gaura in cap de toata frumusetea si a refuzat sa manance, pana s-a dus dupa Michael Jackson si tataia, saracul , iar unul dintre pui a crezut ca e mai bine sa mearga si el sa le tina companie primilor 3
Pentru ca am facut aseara un schimb de apa, va prezint poze:
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2016 21:24:51


Mama prostilor e mereu gravida!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

opincarul wrote:Fatalitate! Toti erau cu gurile pe sus si buretele de pe IN strans la mijloc. Se colmatase l-am spalat, dar nu-l mai pun inapoi, ca plec de acasa pentru cateva zile.


Am patit-o exact la fel cu burete pus pe IN. Doar ca a durat doar 2 zile.
Pui burete cu gauri medii/mari sau si mai bine iei un prefiltru.

Eventual iei asta http://iazuri-acvarii.ro/acvarii/filtre-acvariu/filtre-acvariu-externe/eden-501-external-filter.html?sort=p.price&order=ASC .
E mai ieftin decit un prefiltru. Si il lasi fara alimentare, doar cu bureti.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

La mine s-a colmatat peste noapte din cauza faptului ca facusem ceva mutari prin acvariu si nu mai facusem curatenie de vreo 3 luni. Acum s-a rezolvat situatia. Folosesc un Resun plin cu burete pentru filtrarea mecanica.
Dupa ce termin cu agitatia din casa ( cheltuieli cu kinetoterapia copilul & other shits) ma voi apuca de facut un acvariu 80x40x40 si un stand pe masura, iar Sun Sun-ul 603b pe care-l folosesc acum va fi folosit ca filtru mecanic.
Dar toate astea in timp

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2016 09:13:02


Mama prostilor e mereu gravida!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cu copilul o sa termini cind o sa fie in casa lui.
Succes.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut si eu kribensis, pe vremuri... sunt foarte frumosi si foarte grijulii cu puii lor.
Cand se alege perechea, ar cam trebui sa scapi de ceilalti.
[Thumb - veioza_081.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Kribenzis sunt si una din febletile mele-au fost primii pesti (in afara de vivipari) la care am reusit sa duc ponta la maturitate, i-am crescut /imultit /selectionat vre-o 7 ani, urmaream in special sa cresc numarul ocelilor de pe coada la mascul, au ajuns in mod curent la 7 dar recordul a fost de 9. Reproducerea lor e cu atat ma interesanta cu cat decorul e mai natur : nisip mai fin ~pana in 2,5, grote-nuca de cocos ,crengi si bine plantat. Sapau si la mine dar la nepotica mea in bazin cred ca datorita retelei dese de radacini de la plante au facut tuneluri prin nisip, parca-s guvizi. La mine masculul "zidea" femela in grota cu o gramada de nisip si lasa o deschizatura cat sa o hraneasca-de cate ori primeau mancare ii cara ei portia, dupa aproximativ 5 zile inlatura nisipul si scoteau puii la plimbare
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

koala wrote:Am avut si eu kribensis, pe vremuri... sunt foarte frumosi si foarte grijulii cu puii lor.
Cand se alege perechea, ar cam trebui sa scapi de ceilalti.


Masculul care a crapat avea pereche. Ei erau parintii tuturor celorlalti.
Acum vad ca celalalt mascul s-a bagat in schema pe langa sefa aia mare. Nu si-au batut puii pana acum. I-au alergat si ciupit, dar nu au nici macar o aripioara bulita.

@ocean, si eu vreau sa se impuieze, dar momentan stau ascunsi si nu vor sa depuna. Femela batrana are burta rosie si e plina de icre.

Mama prostilor e mereu gravida!
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Pam pam paaaam. Am ajuns acasa foarte trist ca am avut bani doar de o bere azi. Am uitat ca am luat ieri flori pentru mandra si am ramas in cooroo' gol cu banii. Pe langa asta, in timp ce culegeam copilul din castronul cu boalel cainelui, vad un pui de krib uscat, asezat pe masina de spalat. Am auzit azi-noapte ceva pleoscaituri, dar am crezut ca e corydorasul sinucigas. Mi-am ezplicat doamna ca era in cosul de rufe. Adica pe la 1,5metri distanta de acvariu.
Am spalat copilul si l-am pus la masa. In timp ce manca el linistit, belesc ochii in acvariu sa numar pestii, poate a mai vrut vreunul sa ia cina cu Michael J. Cand colo, ce sa vezi, cei doi care au mai ramas erau inghesuiti pe langa lemne si printre frunzele Anubiasului si fara culoare
Perechea stabilita a scos ponta la plombare si e tare grijulie. S-a dus pe cuc orice suparare. Mai am un litru de vin pe care am sa-l dau gata in seara asta.
Uraaaaa, au depus, au depuuuuuus!

PS: am de dat 2 femele subadulte de kribensis si un corydoras. Pe o strangere de mana, musai!
[Thumb - 20160922_203423(2).jpg]


Mama prostilor e mereu gravida!
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Si una de ansamblu
[Thumb - 14745666586652107335423.jpg]


Mama prostilor e mereu gravida!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ce vin ai? image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa-ti traiasca!
O sa vezi cat de grijulii sunt cu puii... niste draguti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ce vin ai? image

Ceva de la Buzau, de buturuga. Mai am vreo doua sticle mai alese, dar nu stiu unde le-a ascuns doamna
@koala, multumesc. Abia astept sa ajung maine seara acasa sa le toc niste artemia congelata. Cred ca o pun pe mandra sa le daca la blender ceva

Mama prostilor e mereu gravida!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa ai pofta

Si sa-ti traiasca pejtii!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com