[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un mare incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Va atasez tabelul cu testele de apa facute cu trusa jbl.
Am auzit ca nu e f stralucita dar acu asta e.
Singurul parametru sarit de pe fix este sio2 acud silicilic?
Asta este intarita si de explozia de alge din acvariu.
Cauza - continui sa cred ca pietrele dragostei, le am scos din acvariu de a doua zi.
Daca aveti alte idei - as vrea sa le citesc.
[Thumb - image.jpg]

Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nitratul e mare - nu l-as tine mai mare de 5.

Fosfatii sunt oarecum crescuti - o valoare de 0.01 - 0.03 e normala, daca nu vrei alge.

Amoniac si nitrit ar trebui sa fie 0.

Temperatura e mare - nu as urca mai mult de 25.

Magneziul e mare (la nivele crescute devine toxic) - l-as tine undeva la un maxim de 1350.

Cuprul e mare. De obicei testele astea de hobby nu au o sensibilitate foarte buna. Daca ai detectat Cu, eu inclin sa cred ca valoarea adevarata e mai mare.

Silicatii sunt enormi - testeaza apa de osmoza si foloseste o rasina DI ca ultima treapta de filtrare.

Daca suspectezi o intoxicatie, schimb de apa (vezi sa fie in regula osmoza) sau poti folosi un polyfilter pad.

De curiozitate:
Ce sare folosesti?
Ce salinitate ai?
Cu ce masori?

This message was edited 2 times. Last update was at 15/01/2015 23:12:40


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Am revenit acasa si in seara asta o sa refac testele.
Sarea este grotech coralmarine easy mix.
Salinitatea la test era 1025. De masurat - cu un refractometru portabil, cred ca marca este atc?
Imediat dupa test am facut schimbul de apa - 300 litri si voi reface astazi testele.
Intre timp am pus 3 fiole de biodigest si 3 de bioptim. Tot astazi schimb/spal mediile de filtrare.
In cazul apei de osmoza ce ar trebui sa masor?
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Spv13r wrote:Am revenit acasa si in seara asta o sa refac testele.
Sarea este grotech coralmarine easy mix.
Salinitatea la test era 1025. De masurat - cu un refractometru portabil, cred ca marca este atc?
Imediat dupa test am facut schimbul de apa - 300 litri si voi reface astazi testele.
Intre timp am pus 3 fiole de biodigest si 3 de bioptim. Tot astazi schimb/spal mediile de filtrare.
In cazul apei de osmoza ce ar trebui sa masor?


1.Mi-as lua un set de teste Salifert.(mi se pare dubioasa in primul rand,valoarea aia de 1600 la Mg din moment ce nu cred ca faci aditii...inca)
2.ATC=automatic temperature compensation
3.La apa de osmoza as verifica in primul rand TDS-ul (total dissolved solids).De preferat sa ai un rezultat 0 sau cat mai aproape de valoarea asta.
As testa: silicati,nitriti,nitrati,fosfati.Daca ai acces la un laborator,poti testa daca nu sunt prezente metale in apa,de ex.: Cu.
Mai scump cu laboratorul,dar stii o treaba.


Pestii cum sunt?








This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2015 22:45:48


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa cum zice Cristi ai nitratii mari, ar trebui sub 5 ppm, preferabil 1-2 ppm,
Cu ar trebui sa fie nedectabil, Mg e mare, 1450-1500 e ok, Ca e aproape normal, depinde
si de corali ai, mai bine il tii la un 430-450, iar silicatii ar trebui sa se manifeste prin diatome,
ar trebui sa ai o explozie de diatome, sau urmeaza. Trebuie verificata apa de osmoza, probabil
ai nevoie de un cartus NPS (nitrati-fosfati-silicati). Masurarea TDS-ul la osmoza e primul pas care
te poate ajuta sa iti dai seama ce se intampla, dar eu as masura si nitratii si silicatii la apa de osmoza.
Daca ai nitrati si silicati nu inseamna ca membrana nu e buna, ci ca ai nevoie de un cartus NPS, nitratii,
fosfatii si silicatii trec de membrana.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Testul refacut
Salinitatea e 1023 ca nu am mai avut sare, maine o readuc la 1025.
[Thumb - image.jpg]

Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

ClR iti trebuie nps, ai po4 si sio2.

My nano reef



[Email]
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:ClR iti trebuie nps, ai po4 si sio2.


O traducere in limba romana?
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Vrea sa spuna ca ai avea nevoie de un cartus NPS (nitrat-fosfat-silicat).Contine o rasina care absoarbe compusii de mai sus,compusi care nu sunt retinuti/filtrati de membrana.E bine sa fie pozitionat ca ultima etapa de filtrare,la instalatia de osmoza. Daca nu ai inca asa ceva si daca decizi sa-ti cumperi,ia un cartus cu filet,ca sa poti inlocui rasina dupa ce se epuizeaza.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Nitratii, po4 si sio2 au scazut in urma schimbului de apa, ma gandesc ca au fost eliberari in apa de pietrele alea.
Am trimis si apa de osmoza si apa din acvariu pt teste la un laborator dar va dura cateva zile.

Astept rezultatele si voi vedea.
Intre timp coralii arata ff bine, clownu a reinceput sa inoate prin acvariu, gobiu e iarasi ascuns, deci e mai bine, in schimb am multe alge si nu stiu cum sa scap de ele.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com