[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt inceput  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


acum sa carcotesc si io putin.. ca deaia suntem aici
e foarte fain bazinul ia pleco..... superbe dihanii... dar.... perca , asa cum a spus ocean, parca....daca aveai un substrat de nisip de cariera.... culoare crem....era top...
Si cum mi-ai spus odata, ca , la bazinul de 400 iti place cum a iesit substratul, acolo am nisip de constructii si vreo 3kg de piatra 10-15 mm, de culoare maro, cumparata din petshop

https://img.plici.ro/image/hoI

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha iubesc carcoteala dosr ca am o problema cu substratul alb/crem,la fel cum am o problema cu acvariile supra aglomerate cu plante si pesti mari ce nu au loc sa inoate de ele(asta fiind un exemplu aleatoriu) . Da,stiu ca substratul ce il am nu e 100% natural,dar...la mine banii chiar sunt o problema-nu zic ca din 2014 cand am luat aceasta cantitate maricica de quart negru nu as fi putut lua de.a lungul timpului si altceva- insa m.am considerat preafericit pt cum contrasteaza cu pestii,nemultumirea mea principala fiind faptul ca abia ma ajung de la o luna la alta si tot incerc sa fac rost de material filtrant de....amar de timp. Da,stiu cat de stupid suna,caci ce e un milion,insa exact cand mi.am gasit un serviciu bun,a trebuit sa stau departe de acvarii,avand alte prioritati,considerand ca ce am TREBUIE SA FIE destul. Intre timp,a aparut si al2lea copil,eu tot departe de casa. Responsabilitatile au crescut,cheltuielile din N motive au continuat sa creasca si am si o mentalitate bolnava,cand cheltui pe ceva,ma duc pe acel subiect pana la capat,nu iau sa zicem o pereche de blugi,un kil de inele ceramice si pijamale la copii(exemplu: m.am suparat pe soacra.mea si din banii de nunta am dat aproape o mie de euro doar pe ce mi.a trebuit legat de acvaristica de pe nevertebrate.ro)..asta in mare parte e vina mea,dar repet,nu pot sa cred ca omul chiar cat are atata cheltuie.

Acum revenind la apele noastre,promit a incerca a schimba substratul,poate ma insel si chiar arata mai bine cum ziceti voi.
P.S.: exista oare totusi Mos Craciun ?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2019 20:35:34


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

offff,tocmai cand ajung acasa din tura de 24,vad ca gouramiul meu sta pe fundul acvariului si are o umflatura gen constipare. citind pe net,incercai a il face sa manance verdeturi(salata,varza,neavand mazare) si ridicai temperatura cu 2 grade la incalzitor,zic baietii ca asta ar ajuta putin. Il scosei pe o suprafata plana si il facui sa se zbata,poate-poate l.oi determina sa faca cacuta. dupa ce il filmai,incepu sa isi dea drumu,cachi sanatos(cam negru si tare,dar nu alb sau fire albe,ceea ce ma scapa de un stres al viermilor intestinali). ce sa ii fac ?
Daca il las asa ceva timp,exista posibilitatea sa isi revina avand in vedere ca face cacuta,sau va fi mai rau ? Parca sa zic ca i se mai dexumfla PUTIN "gusha"
Nu stiu ce naibii cu ghinioanele astea in ultimul timp....



am debifat tot inclusiv disable html in this message si tot nu apare videoul :
https://m.youtube.com/watch?v=tusOsX4oR0U

===

by koala... am reparat eu situatia.

- Linkul ala al tau nu e bun pentru forum, pentru ca e "pentru deviceuri mobile" (uita-te la acel "m" inainte de "youtube")... probabil ca l-ai copiat direct din telefon.
- pentru forum este nevoie de linkul acesta: https://www.youtube.com/watch?v=tusOsX4oR0U (care apare atunci cand esti la computer si dai click pe linkul tau).

This message was edited 6 times. Last update was at 26/11/2019 10:40:41

[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai... ceghinioane... ?...prea ti-a fost bine in ultima vreme... trebuie sa vina si astea ca no.. altfel nu evoluam...
mai facem si noi a romanul..; haz de necaz...

poate ca a inghitit nceva care era prea mare pentru el... sau poate o pietricica din substrat...

in legatura cu substratul...cum ti-am spus, eu am nisip de constructii... ala nu e scump... dar..; tinand cont de mica poveste... e clar ca si cea mai mica investitie ,poate sa se simta...nu odata am fost si eu in aceeasi situatie...
cand am inceput cu acvaristica, multi dintre voi , cred ca ma stiu de pe acvarii de vis,unde si ancistrus si tu si fae, v-ati suparat pe mine... dar adevarul e ca; abia reuseam sa imi platesc chiria si facturile...in fine... fiecare isi stie prioritatile si face ce poate
decidaca faci rost de nisip de constructii , il amesteci cu vreo 20% cu quart si ai sa vezi ca iese fain..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hei,faza cu banii am inteles.o intotdeauna ^^
Ti.ai mai facut iubita de atunci ( in caz ca esti acela care a fost la doctor,apoi despartit de iubita,etc).

Intr.adevar, gouramiul inghitise toata pastila de spirulina pt pleco,cu 2 seri inainte,cand am fost acasa.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

achizitionai din banii ce ii mai avusei pe card,aceste moluste ce sper a fi bune. zice ca poate contine urme de fosfati. Vreau sa dau la toti pestii,chisr si la guppy tocat marunt. e ok ?
[Thumb - IMG_20191127_150116.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 27/11/2019 15:01:50


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

paradoxx wrote:hei,faza cu banii am inteles.o intotdeauna ^^
Ti.ai mai facut iubita de atunci ( in caz ca esti acela care a fost la doctor,apoi despartit de iubita,etc).


? ??????

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

deci nu esti tu ^^

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2019 16:15:11


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

dadui la toti shrimpi(creveti?) si se batura pe ei,in afara chiar de oscar,pt care luasem in special;lua chiar cea mai mare bucata in gura,dupa care o scuipa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

avusesi noroc ca nu fui eu in locul oscarului, ca mancam singur toata punga de creveti
ape limpezi si zile senine

Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mai nou,va prezint seful acvariului. sperie ocazional emperorii,dar nu are nicio treaba cu gouramiul. Paradisul e mutat,niciun stres deocamdata. Gaurica in codita e de la decorul din acvariul de la petshop.



L.E.: filmarea este de pe zi,pe seara paparam larve rosii liofilizate.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2019 21:05:14


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

.... fuarte fain..

dar asa de- al dracq ce sunt si vreau sa te enervez....schiiiimbaaa substratuuuul....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

) pana la primavara,numai negru vezi in fata uaichilor ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:mai nou,va prezint seful acvariului. sperie ocazional emperorii,dar nu are nicio treaba cu gouramiul....

Vezi ca "sefu' acvariului" creste cam cu 2-3 cm / luna (in primul an de viata)... cat de curand acvariul ala o sa-ti ramana mic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haide mai,ca e in cel de 330l. ti se paru a fi in altul ? eu stiu ca voi cei cu acvarii tip submarin de peste 500l vi se par mici ce avem noi,dar mai mare chiar nu pot.
Faci cumva aluzie ca sa ti.l dau tie cand mai creste ?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2019 14:49:28


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

OsCariciul creste vazand cu ochii la propriu,l.a ajuns pe gourami in doar 2 saptamani,mananca granule de discus,shrimpi congelati decongelati si larve de tantari liofilizate la greu,cred ca ele sunt preferata lui. O sa ii caut niste rame weekendul acesta. Nu.mi vine sa cred ce apa cristal am,dati la 1080 rezoluria ca sa ma laudati

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2019 17:53:25


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

This message was edited 3 times. Last update was at 06/12/2019 17:57:00


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

normal ca e cristal... are 2 zile de cand ai facut schimbul????

asa ca sa ti se inroseasca urechile de draci.... .. na ca te enervai...; arata foarte fain...back -grawnd-ul e super fain...

de pesti nu iti spun ca te inveti cu narav...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am o intrebare:
de ce la majoritatea din cei 10 tetra imperiali ai mei au cativa din solzii de pe burtica "rasfirati"? sunt asa de luni bune si am crezut ca se ciufulesc ei intre ei si de.asta arata asa,caci sunt mai mereu in alergare unul dupa celalalt,ba sa se infoaie la femele,ba intre ei masculii. Totusi,observ ca nu au codite ciupite si solzii respectivi sunt rasfirati doar pe burta,aceasta chestie mi.a atras atentia in mod deosebit.
Precizez ca au fost timpuri cand faceam schimburi de apa si la 2 zile cat si 1 data pe saptamana. Nu sunt apatici,nu au schimbari bruste de comportament,sunt aceiasi de cand i.am luat(nu stiu sifur daca i.am luat cu solzii asa,tot ce stiu este ca nu mi se par normali).

[Thumb - IMG_20200116_201639.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com