[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
HATER  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am uitat sa adaug ca am si acvariu de asta cu sump in spate.
Trei compartimente, unul pentru intake, cu vata, medii de filtrare chimica, unul cu skimmer si unul cu medii biologice si pompa de retur.

Skimmarea de suprafata nu e ideala (melcii mei mananca algele din stratul de la suprafata apei, sorb din el, apoi scuipa apa peste acvariu).

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/27475.page

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2016 08:22:13


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Am uitat sa adaug ca am si acvariu de asta cu sump in spate.
Trei compartimente, unul pentru intake, cu vata, medii de filtrare chimica, unul cu skimmer si unul cu medii biologice si pompa de retur.

Skimmarea de suprafata nu e ideala (melcii mei mananca algele din stratul de la suprafata apei, sorb din el, apoi scuipa apa peste acvariu).


voi cauta jurnalul - sper ca exista!

batmane nu ma ucide....te rog!




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu te ucid ma, faci ce vrei, ca de aia ati luptat cu piepturile goale la revolutie, vorba individului pufos.
Dar as vrea sa intelegi ca nu incerc sa-ti bag sumpul pe gat datorita unor interese comerciale sau plm.. Incerc sa-ti zic de bine, ca sa nu-ti dai cu tesla-n oO mai tarziu ;)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, scurt pe doi, ca sa n-o mai aburim ... acvariul ala "se preteaza" unui sump, iar avantajele ar fi deloc de neglijat:

- din start, castigi "niste" mai multa apa in sistem... asta o sa-ti permita sa tii mai multi pesti, in acelasi display,
- o sa ai loc un' sa pui acareturile... la fereala si fara sa le vezi/fara sa te incurci de ele prin display,
- acvariul va fi mai stabil, pe motiv de inertie mai mare a sistemului.
- in ultimul rand, o sa-i bucuri zilele lu' Pavelescu.

Pe de alta parte, eu (personal) inteleg si ideea de low cost / low maintenance... pentru 2 pesti si 3 ciupercute, acvariul ala merge si in configuratia "simpla" de pana acum.
Ideea este ca, daca te apuci de treaba cu acvariile marine, PRECIS o sa vrei mai mult... asta e o treaba arhicunoscuta si pot sa-ti garantez pentru ea!
In momentul ala in care o sa vrei sa treci la treburi mai serioase, va trebui sa desfiintezi sistemul si sa te-apuci de treaba... e mai bine sa o faci de-acum, cand esti la inceput de santier.



PS: Eu sunt unul dintre cei care au fost reticenti la ideea de sump, asa ca am tras de canistre cat s-a putut... evident, am ajuns ulterior la faze cu gaurit acvariul, construit BeanAnimal, pus prietenii la treaba, etc. Am pierdut 6 luni.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa mor eu daca n-ai repetat cuvant cu cuvant ce i-am explicat eu aseara la telefon. Si inca mai crede ca eu sunt ala al dracului..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acu', nici sa footem omu' la cap nu e treaba buna... i-am zis ce era de zis si l-am sfatuit de bine.
Lasa-l in pace, sa cumpaneasca singur si sa aleaga in cunostinta de cauza.


PS: Nea' hadul, vezi ca unchiu' pave' tocmai ce si-a facut mana pe lipiturile cu Tangit... are si scula de taiat teava, stie deja marimea la fitinguri. E pacat sa nu profiti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Acu', nici sa footem omu' la cap nu e treaba buna... i-am zis ce era de zis si l-am sfatuit de bine.
Lasa-l in pace, sa cumpaneasca singur si sa aleaga in cunostinta de cauza.


PS: Nea' hadul, vezi ca unchiu' pave' tocmai ce si-a facut mana pe lipiturile cu Tangit... are si scula de taiat teava, stie deja marimea la fitinguri. E pacat sa nu profiti.


si cum sunt cel mai profitor sa dea dracii de nu-l pun la munca serios de serios.

ma mai gandesc... deocamdata am terminat de desenat placa intr-un editor online cum ziceam. daca ajuta pe cineva care n-are autocad acasa uite aci:
https://www.tinkercad.com
faci cont si te joci - asa cum am facut-o si eu - un rookie in domeniu.

graasutule, daca tot fac placa asta si o lipesc de ex la 5-7 cm de spate ... nu merge sa bagam in spate bean animalu?
 Filename cotemarin23.ai [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 5 Kbytes
 Downloaded:  0 time(s)

[Thumb - cote6.JPG]

darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hatere, eu nu mai am timp de acvariu, e plin de alge ?i cacat de peste.
Ti-l dau cu tot cu apa dac? îl ridici din Berceni. Aprox 210L cu sump cu tot.

Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Na, mai low cost de atat ce vrei?


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

darthradu wrote:Hatere, eu nu mai am timp de acvariu, e plin de alge ?i cacat de peste.
Ti-l dau cu tot cu apa dac? îl ridici din Berceni. Aprox 210L cu sump cu tot.



ce ce? cine zboara???
nu zi de doo ori ca sunt pe drum deja (io convietuiesc cu locuinta matrimoniala in popesti leordeni texas!)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca tot vrei sa faci sump in spate, de ce nu adaugi putina redundanta?
Faci dintii pe mijloc, cu pompe de retur in ambele camere laterale.
Pe camera centrala pui de la dintii de overflow in jos: perlon (filtrare mecanica), antiphos, niste matrix.
Faci pereti despartitori dubli, ca la bubble trap si pui pompele jos in camerele de retur, ca sa castigi spatiu. In functie de inaltimea peretilor despartitori relativ la nivelul dintilor pieptenului, rezolvi si caderea de nivel pentru surface skimming.
Asa ai loc intr-o camera pentru un skimmer, in cealalta pentru un reactor.

Apoi poti inclusiv sa pui pompele pe un controller care sa le alterneze la 1-5 minute. Sau pui o pompa cu debit mai mic pentru o camera anaeroba / pentru denitrificare.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

@um02122, e cam tarziu acum. Si-a tras sistem complet, uite aici http://acvariu.ro/forum/posts/list/860/32464.page#p337123

Mama prostilor e mereu gravida!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

opincarul wrote:@um02122, e cam tarziu acum. Si-a tras sistem complet, uite aici http://acvariu.ro/forum/posts/list/860/32464.page#p337123


Inca o sansa pentru inovatie risipita.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:
opincarul wrote:@um02122, e cam tarziu acum. Si-a tras sistem complet, uite aici http://acvariu.ro/forum/posts/list/860/32464.page#p337123


Inca o sansa pentru inovatie risipita.


Ioi doamne! sa vezi ce inovatii bag io - am inceput deja!!

ne vedem aici: http://acvariu.ro/forum/posts/list/38017.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com