[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratament Cyanobacteria  XML
Forum Index » Alge
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cred ca ma bag ca munsca in... caca ... cum se spune dar poate ajuta cu ceva ce spun,,,nu am vazut poze si nu stiu cum arata cyano dar fiind tot o alga, ca mai toate algele, le place lumina...cu cit mai multa cu atat mai bine pentru ele.Din cate am mai citit despre iluminare ,se spune ca ar fi recomandat 1W/l dar se pare ca tot mai multi gradinari combat asta,chiar spun ca un 0,5W/l ar fi suficient..eu sunt la partea cu cititul si ascultatul dar,am o mica experienta cu GSA-ul si cu o iluminare cu led rece...La bazin de 400 litri am 5 proiectoare led rece de 60W deci 0,75W/l...ved ca nu este singura valoare de care trebuie tinut cont...ok..La inceput,vreo 3 saptamani am folosit toti cei 300 W si mi se parea ca ma cam orbesc...Am 2 circuite unul pe 2 proiectoare si unul pe 3 proiectoare..L-am folosit apoi pe cel cu 3 proiectoare si a aparut GSA-ul... ca la el acasa...Am redus... am pus in functie circuitul cu 2 reflectoare...=120W GSA a stacnat sau ... se dezvolta foarte greu... si am vazut ca nu dispare ,cum am tot citit de lumina rece si calda am facut o mica "magarie" sa "incalzezc" lumina...Am gasit o folie portocalie care daca o puneam pe reflector imi dadea o culoare ca la stalpii de pe strada dar in apa parca era mai verzuie..Am facut niste decupaje in folie sa intre si lumina rece... aproximativ 50-50%
Deci folosesc 2 proiectoare 60W cu folie portocalie jumate jumate .10 h pe zi cu pauza de 4 h
Reactia?.. dupa 2 luni de utilizare a acesui tip de iluminare GSA a disparut in proportie de 70% fara alte interventii

Deci tind sa cred ca iluminare prea puternica...W/Lumeni/culoare si..nu mai stiu ce... ajuta la dezvoltarea algelor...
eu as incerca sa reduc lumina la jumatate.. nu cred ca v-or muri plantele daca nu sunt foarte pretentioase...dar s-ar putea sa dispara alga


Am uitat sa spun ca nu am varitate de plante doar 3 tipuri de anubias...plante easy cu dezvoltare lenta


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai, orice organism fotosintetic se dezvolta cu atat mai repede cu cat are mai multa lumina la dispozitie, deci nu e nici o sfaraiala aici, e ca si cum ai spune ca cea mai sigura metoda sa nu ai alge e sa tii acvariul in intuneric complet tot timpul - e corect, dar absurd.

Asta insa nu inseamna ca lumina mai multa "face automat alge", pentru ca stim ca exista bazine iluminate puternic care nu au alge.

Lumina e un factor limitativ, atat.



adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu ma uitam la calculul facut de colegul si a reiesit ca e puternica lumina si.. una din masuri ar fi sa reduci din puterea de iluminatre plus tratamentul... cred ca ai avea un efect mai rapud

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Adrian cyano e o bacterie si am tratat- o ca atare - adica cu antibiotic .
Nu stiu exact de ce a aparut sau mai exact de ce a explodat in bazinul meu , sint teste care nu le-am facut inca , legate de silicati , etc ....
Legat de lumina - s-a dezolvat sub lumina mai intensa , dar sint convins ca bazinul meu este unul cel mult mediu luminat .
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ok boss...cum am spus... pe partea asta sunt cu pluta...oricum voi urmari topicul sa vad care e solutia finala sau concluzia sau experienta ta

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2018 19:20:20


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi, da-i un intuneric total si apoi ia de la capat lumina, fertilizarea, ... de la valori minime catre punctul la care nu mai apare.
Un fel de reset al factorilor care sustin acvariul.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2018 21:28:09


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ziua 6 - tot fara cyano . Sper sa o tina tot asa.
Posibil ca si tratamentul de la easylife functioneaza in conditiile in care respecti prospectul - adica 15 zile fara schimb de apa .
Am dozat zilnic bacterii si cred ca asta a ajutat ( ajuta) bazinul sa treaca peste faza cu decilarea. Singurul "ciufulit " este inca gazonul , restul plantelor sint ok.
Am fertilizat perioada asta jumatate de doza de Scapers green si NPK booster si se pare ca e ok asa.
De cind am crescut doza de CO2 am pierdut 2 bucephalandre.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Humbert wrote:si mai voiam sa zic ceva referitor la reaparitie: eu cred ca cine are ciano are pentru ca a introdus-o in acvariu si ca odata introdusa, sunt sanse mari sa prospere aproape in orice conditii.
in acelasi timp asta inseamna ca daca o omori o data pe toata, sunt sanse mici sa mai reapara (pentru ca nu prea mai bagi lucruri in acvariu, spre deosebire de start cand bagi multe lucruri in el, deci posibil si ciano).
cel putin asa a fost la mine cand am avut: am dat cu nucleara de eritromicina si dupa aia n-am mai vazut ciano 5 ani, desi am avut o plaja larga si de nitrati si de fosfati si de lumina si de orice altceva.


De acest aspect si eu sunt convins ca se ia si nu se face neaparat de la crearea unor conditii in bazin, ci mai degraba ea exista in bazin adusa cu elemente noi si se dezvolta atunci cand are toate conditiile favorabile . La mine problema este ca am ajuns sa fac tratament si cu doza dubla de eritromicina, insotit de blackout 7 zile, fara schimburi de apa cu doza de NO 3 peste 50 ppm, culoare testului ma ingrozea pe mine vizual, nu stiu cum a supravietuit fauna. Dupa toate acestea la 10 - 15 incepea sa-si faca simtita prezenta in peisaj .
Pana la urma am dat vina pe lumina . Am inlocuit lampile, iar acum astept rezultatul. Daca nu voi reusi sa scap de ea scot flora si fauna, pun doi litri de clor si pace.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Din cate imi aduc aminte din ce am citit in urma cu vreo 3 ani, spori de ciano bacterie exista peste tot in jurul nostru (ca si de la alte alge), in aer, in apa potabila etc. Ea ajunge in acvariu si se dezvolta daca se cumuleaza niste factori: amoniac (mizerie, chestii care se descompun etc), nitrati scazuti, lumina puternica, lumina naturala etc. Cea mai sigura cale pt a scapa de ciano (atentie, ea ramane in continuare in bazin sub forma de spori) e sa maresti doza de NO3. Eu am dozat si macro direct pe ea si a functionat, s-a retras/disparut. Daca insa nitratii mariti nu sunt o solutie (pt ca se doreste stresarea anumitor plante) atunci spalat bine filtrul si mediile filtrante, aspirat bine substratul (in etape), scazut durata/intensitatea luminii etc.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu nu cred in teoria ca exista spori de alge peste tot in jurul nostru sau mai bine zis nu cred ca majoritatea algelor pe care le facem vin din spori aeropurtati.
am mai citit cate ceva si de fapt se stie cam putin despre modul in care sporii de alge sunt trasportati aerian.
adica da, e dovedit ca exista spori de alge in aer, dar nu e clar daca in cantitatile necesar ca sa facem alge in acvariu si in orice caz nu peste tot sunt la fel de multi spori; langa mari, rauri, da, cu siguranta... dar in mijlocul Bucurestiului?

o dovada indirecta pentru ce spun mai sus este faptul ca daca lasi o galeata de apa in soare afara, vei face alge, dar cu siguranta NU vei face o atat de mare varietate de alge ca cele pe care le avem noi in acvarii - asta e garantat, eu pana sa am acvariu nici nu stiam de cele mai multe feluri de alge pe care le putem avea in acvariu, ca nu le vazusem niciodata in natura.

deci nu, eu nu cred in ideea ca sporii tuturor algelor care ne apar noua in acvarii exista in aerul din casele noastre si de acolo ne vin noua algele.

iar in apa potabila sunt sigur ca nu exista spori de alge, pentru ca apa pe care o folosim noi la acvarii este de obicei de la retea si e tratata; in plus la marine este si osmozata, deci cred ca putem elimina linistiti apa ca fiind o sursa de alge.

ceea ce inseama ca majortatea algelor care ne apar noua in acvarii sunt introduse de noi odata cu celelalte lucruri pe care le bagam in acvariu: plante, apa de la petshop sau din alte acvarii (poate si pesti, habar n-am)

apoi ce spui tu ref la ciano si nitrati se cam contrazice: pe de o parte spui sa cresti nitratii ca ar omori-o (desi ciano se hraneste si cu azot, ce-i drept atmosferic), pe de alta parte spui sa crestem curatenia, ceea ce inseamna sa SCAZI nitratii.

This message was edited 7 times. Last update was at 27/01/2018 10:45:20




Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Acum eu ce sa zic .... la mine deocamdata nu a mai aparut. Azi am facut iar schimb de apa si m-am uitat atent peste tot .
Ce am vazut intradevar ca o ajuta este lumina puternica . Alte cauze ... doar din discutiile voastre ce stiu . Cum am mai spus la mine in setupul trecut cu NO3 intre 15-25 ppm se facea de nu avea treaba. Aveam in schimb ambele neoane Dennerle care au lumina mai puternica decit JBL sau Juwel.
Daca eram baiat destept faceam tratamentull asta la final de setup trecut .

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2018 14:09:40

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Vad ca recidiveaza cyano . Ii mai fac un tratament cu eritromicina . Daca nu functioneaza il desfiintez si-l duc in beci .
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

dar iti iei unul mai mare..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

adrian09 wrote:dar iti iei unul mai mare..


Si tin hamsteri in el .
O sa umblu si la lumina pe linga eritromicina . O sa pun ambele tuburi jbl sa vedem cum sta treaba .
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Si la mine a reaparut !
Sub o lumina slaba din toate punctele de vedere. Cu tratament de antibiotice, fara fertilizare, fara lumina, fara schimb de apa dupa tratament, curatenie maxima. Deci este infectat si trebuie luata o masura extrema.
Eu tind sa cred ca am adus-o in acvariu o data cu pietrele, pe care doar le-am clatit putin inainte de a le pune in acvariu.. Ele au stat in aer liber in curtea unui depozit la o margine de oras.
Deci, ce as mai putea face ?

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dandumitru wrote: Si la mine a reaparut !
Sub o lumina slaba din toate punctele de vedere. Cu tratament de antibiotice, fara fertilizare, fara lumina, fara schimb de apa dupa tratament, curatenie maxima. ?


Cumva cumva nu te-ai legat la un moment dat de oscarii lui don' Koala ?
Lasind gluma la o parte sper sa nu patesc la fel .... . La nervi imi vine sa rentunt la acavriu . Da nu ma tine faza asta nici o juma de ora si m-as simti tare frustrat pina la adinci batrinete sa lupt cu cyano ....
Ceva o favorizeaza in bazinele noastre . Un prieten de al meu acu 2 saptamini a luat intentionat niste plante de la mine( cu cyano pe ele) si a pus intr-un bazin mic de al lui de test . In citeva zile nu mai avea cyano .....

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2018 21:40:58

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu-mi vine sa cred, chiar nu moare ciano cu eritromicina?
1 pastila la 40 de litri, da?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2018 22:32:38




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Intreb si eu, ca prostu'.. sigur e cyano?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Intreb si eu, ca prostu'.. sigur e cyano?


Buna intrebare. Pina acum (cel putin eu) nu am vazut poze.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

La mine sigur e cyano . Mirosul e specific . Vedem acum dupa eritromicina cum sta treaba.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com