[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nano 24 litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:aha.... eu ma gandeam sa nu se umple de alge...
deci un 4 - 3 - 5 zici?
9 sau 10 h nu e mult?


Da. Trebuie minim 5 ore pentru ca fotosinteza sa se desfasoare normal.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce e drept, cu alternatera si cu ciperus am mai avut o experienta negativa ,cu acelasi tip de substrat in bazinul mare, nici acolo nu au mers deloc dar am avut motive sa cred ca ,in conditiile de acolo era de asteptat mai ales ca e un bazin cu carasi si crap coi, improvizat un sistem de iluminare cu proiectoare led (300 W la400 l)in fine... multe prostii facute cu bazinul mare...

Am marit timpul de iluminare la 10h cu pauza de 3h ; 8 - 13 si 16 - 21 iar la fiecare perioada de iluminare umplu clopotul. sa vedem ce schimbari apar

In legatura cu apa de la retea, am spus la inceputul topicului, e bizar ca , pina sa startez acest bazin, a trecut ceva timp de cand nu am mai facut analize la apa de la retea si am constatat o schimbare adica, pH este la 7,5 si NO3 la 5 respectiv 10.... aici nu stiu ce valoare sa o iau in calcul . acum vreo 6 luni reteaua avea pH la 8 -8,5 nu mai stiu sigur si NO3 la 25 - 30ml/l.. era tare proasta... Ori au schimbat reteaua ori au curatat sau reinoit instalatia de epurare... ceva s-a schimbat... oricum limita maxima admisa la nitrati, aici , esde de 30 ml/l... sunt nebuni
Azi o sa mai fac un test la retea
testele astea au periada de valabilitate? le am de un an... sper sa nu fie expirate
Am setul de la GBL CMBISET TEST cu 5 teste;KH,pH 3-10, NO2,NO3 si NH4

Ieri am facut un schimb de apa... nu imi placea sa vad ca se ingalbenise putin dar si mai ciudat, melciia stia fac mizerie,nu gluma... parca sunt carasi
daca tot am facut schimbul de apa , am si aspurat... am injurat putin,nu aveam acces cum vroiam eu dar am schimbat tactica ,am luat un furtun de la EDEN 501 , e cauciucat si mai subtirel si am facut aspiratorul clasic.. am tras cu gura apa si... asa am avut acces mai bun... cred ca voi face o adaptare la furtun,un tub de plastic, max 1 cm lungime , cu forma de pipeta,,cu cateva gauri laterale, asa cred ca nu o sa mai trag asa mult pietris

Se pare ac am alge corn de cerb din cate am citi aici

"Algele "corn de cerb":
Arata ca niste fire individuale de alge "paroase" dar tinde sa creasca in fire solitare care se ramifica la fel ca un corn de cerb si este de culoare gri-verzui. Pare sa creasca pe echipamentul acvariului, langa suprafata apei. Este dificil de indepartat mecanic. Inmuiati echipamentul afectat intr-o solutie cu 25% inalbitor de casa si apa"
Inca nu am incercat sa o indepartez mecanic sa vad daca de ia greu? melcii au cam mancat tot ce aparea...o sa incerc azi sa o iau cu penseta

https://img.plici.ro/image/nJw
https://img.plici.ro/image/nJa
https://img.plici.ro/image/nJb

Cred ca o sa mai fac o schimbare,nu imi place spreybarul de la bazin.. sub el ,pe substrat se aduna multa mizerie. IN-ul de ela filtru este in stg jos iar AUT-ul in dreapta sus, pe acelasi perete.AUT-ul asta se bifurca, asa e construit si se si regleaza dar, nu am reusit sa fac cumva sa imprim un curent de apa pe sub el , care sa se directioneze spre IN-ul filtrului Asa ca m-am gandit sa fac un spraybar clasic, din tub cu orificii.Vreau sa ai fac 2 randuri de orificii,un rand sa bata pe suprafata apei si unul directionat spre geamul pe care va fi fixat spreybarul. Vreau sa il fixez pe geamul din dreapta , asa o sa am un curent de apa care va cobora pe perete si la nivelul substratului isi va schimba directia spre IN. asa cred ca nu se ca mai aduna asa multa mizerie sub AUT

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
adrian09 wrote:aha.... eu ma gandeam sa nu se umple de alge...
deci un 4 - 3 - 5 zici?
9 sau 10 h nu e mult?


Da. Trebuie minim 5 ore pentru ca fotosinteza sa se desfasoare normal.



mersi Silviu
deci am facut 5h pe ambele timpuri de iluminare... soer sa nu fie mult
om vedea... e prima experienta cu mai multe plante asa ca... invatam...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si da... m-am gaidit ca era mai bine sa fi pus si un substrat fertil, cred ca am sa o fac mai incolo... nu va ramane asa aranjamentul... ma gandeaam sa astept vreo 3sau 4 luni ... sa vad cum evolueaza treaba

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deja disper... limnophila a inceput sa se ingalbeneasca sau ... sa prindza alge maro si creste mai incet..
Am citt un articol despre ea aici https://www.aquachange.fr/plante_fiche_aquarium.php?id=94 si spune ca are nevoie de minim 1W la 3l apa si ca ar consuma mult Fe
Daca e treaba sa am probleme cu Fe, nu pot sa verific ,nu am test... enasoala treaba..
daca e alga maro,ma intreb de la ce sa mai apara ?
iluminat lampa SUN SUN ADP aquatic plant .13W si 6500 - 7500K
timpul l-am marit de ieri la 10h cu 3h pauza

daca e crescut nivelul de silicati,este o cauza anume ?
ma gandesc sa fac un schimb masiv de apamacar 80%

https://img.plici.ro/image/nJh

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2019 18:15:08


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am vazut o chestie ciudata...in bazinul de 24 litri am pus acelasi substrat si am replantat limnophila rezulyaya din tunsoare....culmea... ai merge bine.. acelasi program de iluminare,aceeasi fertilizarze...acelasi substrat,diferenta fiind ca in loc de filtru am facut un burete cu o teava gaurita prin care am bagat pompa de aer... asta e filtrarea acolo..; si o vad ca e verde,frumoasa.. si bineinteles cativa melci...care nu o sa mai fie cativa...a fost maro aproximativ 70% timp de 3 zile... am bagat 2 melci maturi si dupa alte 3 zile.. mai avea pete pe ici pe colo... acum e bine mersi

De aiciu am dedus... cred.. ca transferul de gaze in apa prin intermediul pompei de apa este mai eficient .. asa ca am facut schimbarea si am montat pompa de aer in bazin... sa vedem ce se intampla... si cred ca cu aceasta ocazie , sa vad daca reusesc sa si construiesc un skimer sau un protein skimmer?...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

au aparut si micutii
5 neon tetra si 5 neoni aurii ( paracheirodon innesi nein )

https://youtu.be/leECNWWLgwE

Vad ca se adapteaza repede. Asta e comportamentul lor dupa 10 min de cand s-au eliberat in bazin

Adaptarea am facut-o timp de 15 min

am bagat punga in bazin in asa fel incat sa nu poata sa iasa pestii afara
am bagat putin cate putin, apa din bazin in punga, pina s-a umplut. a durat cam 15 min pina am umplut punga
apoi am lasat-o deschisa cugura in bazin sa iasa pestii...in aprix 5 min au iesit toti

This message was edited 1 time. Last update was at 03/08/2019 19:57:04


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Total gresit. Acomodarea trebuie sa dureze mai mult, iar apa de la petshop nu are ce sa caute la tine in bazin, era bine sa folosesti un minciog sa pui pestii. Sper sa fie totul ok. Toate cele bune!
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

de acord cu narcis,asta voiam sa argumentez si eu. sub niciun chip si sub nicio forma,apa din petshopuri nu trebuie sa ajunga la tine in acvarii,nici macar de pe plante sau xhiar melci:eu clatesc bine si melcii inainte de a ii baga,gandindu.ma chiar si la riscul intoxicarii acvariilor mele cu eventuali microbi din excrementele lor

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Aaaaah....da...nu m-am mai gandit la asta..

Abia asteptam sa ai vad in bazin...plm...sper sa fie bine....sper ca aia nu au apa mai rea ca a mea.....


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cu siguranta apa din acele bazine e mai rea,sa speram ca nu contactezi niciun microb. chiar daca pestii adusi in magazine sunt relativ sanatosi iar apa e schimbata,in filtre si in substrat raman microbi periculosi,apa infestandu.se rapid la fel ca si pestii. sa speram ca nu o sa ai probleme in timp

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si eu sper... eu ... cam sunt client la ei... si am urmarit .. de cate ori intram in magazin... primul lucru daca vad pesti morti ,sau rosii pe la branhii sau cozi crapate ...gris...nu am vazut vreun peste sa inoate aiurea... o singura data am vazut un guppy mort... si sunt vreo 2 ani decand il frecventez macar odata pe saptamana... de multe ori doar din curiozitate...plantele da... nu sunt toate sa zicem verzi...
si am vazut la ei instalatia de osmoza... si cum am vazut eu... nu sunt exper dar imi par ingrijite bazinele...no... ca la petshop... supra populate... asta nu poti sa nu vezi intr-un petshop
*

si eu sper sa fie bine....

Acum nu mai am ce face decat sa vad ce se intampla... eroarea am facut-o
Voi face schimburi mai dese de apa saptamana asta.. iri am facut un schimb de 3 litri, mai fac si azi unul si urmatorul il fac miercuri si vineri dupa care o sa intru la program normal... odata pe saptamana


Am vazut eu bine.... am pus pompa de aer ,in bazin, vineri... si vad ca este mult mai bine decat cu sistemul de CO de la tetra; acela cu clopot si butelie de unica folosinta
plantele, cel putin limnophila, si-a dat drumul la crestere, e ma pufoasa sa spun asa,se descidz mai tare si cu ramuri mai dese,anubiasul e ca la mama lui... imi place la nebunue sa ai vad frunzele alea verzi sidrepte... nu prea ondulate sau torsionate... am vazut ca amindoua au frunze noi... cu alternathera inca e problema ... ce vad ca e spre bine... au disparut algele filamentoase.Cu ciperus am recues la i solutie extrema... l-am taiat puna aproape de radacina... Aprox 3 cm...pana unde am vazut ca nu mai exista nici un punct ruginiu pe frunze. Frunzele sanatoase si cele noi, care nu erau afectate de pete sau puncte ruginii ,le-am lasat... ce e drept, doar doua ciperus di ( au mau eamas cu frunze mai mari de 5 cm... de fapt una cu 3 frunze pana aproape de nivelul apei si in cu un pui de 5 cm...am curatat tot puna si tulpina de la radacina sa nu mai aiba frunze deteriorate pe ea... deocamdata nu vad schimbari relevante... cred ca mai trebuie sa astept... 3 ciperis am plantat in bazinul cu pesti si 2 in bazinul celalalt unde e numai cu plante.. sa vad cum evolueaza...

Cu locatarii bazinului , inca nu vad probleme.. se baga la mancare zici ca sunt carasi...au o viteza in ei... de nu ai timp sa vezi unde sunt...si vaneaza tot ce se plimba prin bazin mai jos de suprafata apei...

am facut o schimbare.... AUT-ul de la pompa... cum am spus,are o bifurcatie...cred ca pompa e prea puternica pentru volumul de apa.Cand am adus pesti,aveam impresia ca ca nu au un loc unde sa se odihneasca putin... asa ca am bricolat putin si am facut 2 spraybar mai mici cuplate la bifurcatie,... le-am facut cateva gauri mai mari si asa am anulat di presiunea cu care iesea apa... curentul nu mai e asa puternic si cum am 2 directii in care imi iese apa cred ca fertilizantul se imprastie destul de bine...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

f bine ai facut ca le.ai mai diminuat din debit,ziua mai e cum mai e dar neavand refugiu noaptea unde sa doarma,poate devenii complicat pt ei.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

un mic filmulet

https://youtu.be/Vm2QDc1F69c?t=6

muzica de fundal e ceea ce ascultam eu ... nu e montata

This message was edited 1 time. Last update was at 05/08/2019 14:00:51


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

recomand parkway drive si Eluveitie.
neonii aia albastri sunt tare agresivi )

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


paradoxx wrote:recomand parkway drive si Eluveitie.



ce e aia?

cred ca acum e lupta pentru suprematie... care e seful... pina mai ieri, era unul galben , cel mai mare care facea legea pe acolo ,in dreapta ... acum vad ca s-a schimbat situatia...

cred ca daca scot pe unii o sa planga ceilalti ca nu mai au de lucru... intra in somaj si incep sa faca mai multe prostii....
nu stiu de ce sunt asa.. cred ca pana se invata unii cu altii... pentru ca peste tot unde am citit... nici cei aurii si nici tetra u sunt agresivi

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cateva poze
am scos sistemil CO2 de la tetra (sistem cu clopot) si am pus in functie pompa de aer... seara o opresc
program de iluminare , 10h cu pauza de 3h.. si parca ma trnteaza sa mai maresc cu o ore programul... nu stiu de ce..

https://img.plici.ro/image/nCm
https://img.plici.ro/image/nCf
https://img.plici.ro/image/nCb
https://img.plici.ro/image/nCa
https://img.plici.ro/image/nCj
https://img.plici.ro/image/nCw

din cate se vede le merge mult mai bine cu pompa de aer

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu il marii,ba dincontra....caldura de acum si lumina in exces nu accelereaza doar cresterea plantelor ci si a hair algae sau mai rau....barboasa cum ii zic eu....
stiu din proprie experienta: printre plante mi.au crrecut hair algae pe care le iau acum cu mana din cauza xa am lasat lumina cand plecam la munca dimineata si o stingeam cand ma culcam la 12,iar pe un melc asasin mi.a crescut barboasa ) inca nu l.am epilat de alga pe melc,ma amuza floacele ce i.au crescut pe carapace desi stiu ca risc sa o imprastie peste tot...
repet,nu marii programul !

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nenea Paradox... ,imi faci si mie un pustiu de bine sa imi spui ce e aia "parkway drive si Eluveitie" .?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ok... nu maresc timpul dar nu stiu de ce .. parca e cam slaba... si nu reusesc nici cum sa gasesc data tehnice despre sistemul de imluminare de la fluval


sa morio daca inteleg... cum draq s-a schimbat ordinea mesajelor?

This message was edited 1 time. Last update was at 08/08/2019 15:01:26


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com