[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primii pasi in acvaristica  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu sunt mari deloc. Fara nitrati, plantele mor. Cred ca ai un nivel optim. Bine, nu-l intreba pe Samy, ca el are alte standarde (ce e drept, si alte bazine).

Dar nu folosesti corect testele de apa. Flaconul cu apa chioara se pube pe bulina colorata, iar flaconul cu reactivi (picaturi) pe bulina alba. Si se compara culorile. Tu faci fix invers.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2023 13:55:37

Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Bayek wrote:
Dar nu folosesti corect testele de apa. Flaconul cu apa chioara se pube pe bulina colorata, iar flaconul cu reactivi (picaturi) pe bulina alba. Si se compara culorile. Tu faci fix invers.

eram pe fuga, dar pe viitor o sa fiu mai atent
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Fara nitrati, plantele mor. Cred ca ai un nivel optim. Bine, nu-l intreba pe Samy, ca el are alte standarde (ce e drept, si alte bazine).

Multumesc
[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

In weekend ma duc la cumparaturi de plante: limnophila sessiliflora, heteranthera zosterifolia, bacopa caroliniana, vallisneria (astept si alte idei, nu am codoi )
In acvariu mai am anubias, cryptocoryne, microsorum (pe moarte), echinodorus .
Las si cateva poze cu pantele afectate.
[Thumb - 3.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - Untitled.jpg]

[Thumb - 4.jpg]

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

No3 dupa invataturile mele este minim clar deficit, si mai ales deficit de fier. Frunza galbena exact asta indica ,un deficit de fier .
Nu stiu ce folosesti dar orice fertilizare iei ia si feropol 24 . Face minuni .
Daca nu ai pompa pompa pe fund sau filtru substrat ca fertilizarea sa ajunga bine si in sol din coloana de apa ia niste capsule ce se baga in substrat pe baza de fertilizare. Nu strica
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Niciodata nu e prea tarziu sa cumperi plante.. ti-am mai spus, e bine si acum.
Cat mai multe si cat mai nepretentioase, sa fie cu crestere rapida. Chiar daca iti aglomereaza acvariul, vor face ce trebuie sa faca - consuma nutrientii si lasa algele sa moara de foame.
Din ce vad, nu strica sa iei si niste bile fertilizatoare pentru substrat. Jbl 7 balls sau Dennerle nutriballs, pe astea le-am testat eu si am fost multumit.
Le bagi bine in substrat si uiti de ele, sunt pentru timp indelungat.
Cu ce fertilizezi acum?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Fara bucephalandre viata e trist.
2. hydrocortile leucocephala si hygrophila polysperma rosanervig (e mai frumoasa varianta asta), care sunt bureti de nutrienti din coloana de apa, cresc repede; deci trebuie sa le dai papa.
3. orice crypto (dar deja ai) ca sa suga din substrat; au radacini bogate.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

+1 pentru bile fertilizatoare.
Nu stiu daca este o observatie subiectiva, dar se pare ca extractul de apa neagra actioneaza ca un fel de vitamine, in sensul ca ajuta plantele la absorbirea nutrientilor. De cand il folosesc am constatat o dezvotare mult prea luxurinta ptr gustul meu a plantelor.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:No3 dupa invataturile mele este minim clar deficit, si mai ales deficit de fier. Frunza galbena exact asta indica ,un deficit de fier .
Nu stiu ce folosesti dar orice fertilizare iei ia si feropol 24 . Face minuni .
Daca nu ai pompa pompa pe fund sau filtru substrat ca fertilizarea sa ajunga bine si in sol din coloana de apa ia niste capsule ce se baga in substrat pe baza de fertilizare. Nu strica

Nu am folosit si nu folosesc nici in prezent fertilizanti.
Am o pompa de la Mr Dan si o folosesc ~1-2h/zi (pe motiv ca este prea puternica = durata asa mica de functionare)
[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Niciodata nu e prea tarziu sa cumperi plante.. ti-am mai spus, e bine si acum.
Cat mai multe si cat mai nepretentioase, sa fie cu crestere rapida. Chiar daca iti aglomereaza acvariul, vor face ce trebuie sa faca - consuma nutrientii si lasa algele sa moara de foame.
Din ce vad, nu strica sa iei si niste bile fertilizatoare pentru substrat. Jbl 7 balls sau Dennerle nutriballs, pe astea le-am testat eu si am fost multumit.
Le bagi bine in substrat si uiti de ele, sunt pentru timp indelungat.
Cu ce fertilizezi acum?

Vezi tu Dan....omul cat traieste invata .
In weekend sunt la cumparaturi plante plus bile Jbl 7 balls...merg pe Jbl deoarece am si substratul activ tot de la Jbl.
Nu fertilizez .

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2023 07:33:08

[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Bayek wrote:1. Fara bucephalandre viata e trist.
2. hydrocortile leucocephala si hygrophila polysperma rosanervig (e mai frumoasa varianta asta), care sunt bureti de nutrienti din coloana de apa, cresc repede; deci trebuie sa le dai papa.
3. orice crypto (dar deja ai) ca sa suga din substrat; au radacini bogate.

Super, am sa pun pe lista bucephalandre, hydrocortile leucocephala, pe langa limnophila sessiliflora, heteranthera zosterifolia, bacopa caroliniana, vallisneria
Hygrophila polysperma - mai am cateva firisoare in acvariu nu stiu daca este rosanervig, restul plantelor mature s-au topit si..... dupa un timp gaseam cate 1-2 fire la supafata (lastari), nu inteleg cum ies singure din substrat smilie
Daca am ajuns la plantat am nevoie de un sfat....ce tehnica sa aplic la plantare, nu am penseta/cleste si cu degetul nu prea merge
[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:+1 pentru bile fertilizatoare.
Nu stiu daca este o observatie subiectiva, dar se pare ca extractul de apa neagra actioneaza ca un fel de vitamine, in sensul ca ajuta plantele la absorbirea nutrientilor. De cand il folosesc am constatat o dezvotare mult prea luxurinta ptr gustul meu a plantelor.

O sa incerc!, mercic de info
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Ia o penseta daca tot iei atatea plante
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

https://www.mkd-medicale.ro/pensa-potts-smith.html

Eu tot nu inteleg de ce foarfecele si pensetele de acvariu sunt atat de scumpe in comparatie cu instrumentele chirurgicale, care sunt fabricate din super aliaje. Oare e pe principiul lasa ca platesc fraierii ca sunt impatimiti?
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Bayek wrote:https:// Oare e pe principiul lasa ca platesc fraierii ca sunt impatimiti?

[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:Ia o penseta daca tot iei atatea plante

la cat dau pe penseta mai iau inca p'atat plante
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Flash wrote:
Samy wrote:Ia o penseta daca tot iei atatea plante

la cat dau pe penseta mai iau inca p'atat plante


Ia-ti instrumente! Macar penseta si foarfeca cu varful curbat. Si eu am cumparat de la instrumente medicale.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Flash wrote:
Samy wrote:Ia o penseta daca tot iei atatea plante

la cat dau pe penseta mai iau inca p'atat plante

ok mult noroc atunci la plantat
Penseta si foarfeca la un bazin plantat nu trebuie sa lipseasca.
Taiat replantat taiat replantat asa suna viitorul . Si fara cele doua instrumente

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2023 22:50:08

[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Foarfeca am.....penseta lipseste
[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Va salut,
Am de ~ 1an in acvariu 2 ancistrus, unul a crescut cam 8-9 cm, iar celalalt ~ 5 cm.
Problema ca cel mare alearga toti pesti (foarte teritorial) si acum cateva zile l-am gasit pe cel mic mort (mentionez ca nu am avut pana acum pierderi in acvariu)
Intrebare, oare l-a rezolvat sheful acvariului sau a avut el o problema de sanatate (nu arata sa fie bolnav)?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com