[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de incepator/bord  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline


de cautat am cautat...dar se pare ca nu am cautat cum trebuie ... sper sa nu il chelesc ...mai ales acum cand am mai adus ceva plante ...diseara cand ajung ma apuc sa schimb din apa, poate totusi nu am ajuns la concentratia "fatala" bine ca am intrebat si mi`ati raspuns :-<
Mi se pare ca ai si niste Limnophila sessiliflora .

parca e unpic mai deasa a mea
e foarte pacatoasa ...mama ei de alga ...am sa o las asa, sau in cel mai rau caz refac setupu de riccia pe pietre...dar daca se intinde in restu ...cand pun din nou riccia ...o iau iar de la cap
momentan il las asa, vad eu unde ajung singuru lucru care il voi mai adauga niste creveti care seamna cu aceeia poate am vre-o surpriza, plus sa scot restu locatarilor si sa intrerup mancarea o perioada de timp ... ce poate sa se intampla inafara de a imi face "foreground" de alga in loc de riccia sau de plante ...
asta este, tot rau spre bine ...asa invat, multumesc val, porcu si Haruko pentru prezenta continua pe posul meu si pentru raspunsuri (my mentors :baby: )
si din nou ...intrebari :

1. despre Camboba / Limnopila , spuneti ca nu are nimic daca o tai ...de la jumatate sa zicem, si o "infig" in substrat ?
2. nu mai stiu ...era dar m-am luat cu treaba si am uitat`o ...vin cu update cand imi aduc aminte

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:despre Camboba / Limnopila , spuneti ca nu are nimic daca o tai ...de la jumatate sa zicem, si o "infig" in substrat ?
O bucata cu 3-4-5 noduri se reface daca are conditii .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ook ... am schimbat 10l de apa ...mai schimb inca 10 in 2 zile, am observat ca azi aveam mai multe bule pe riccia ...deci pare s afie ,
mi-am luat priza programabila..e pusa 8-12 -> 16-23.30 ...sa ma pot bucura de acvariu, fara sa tin foarte mult lumina aprinsa ...pana azi era de la 8-9 pana la ...00/1
Riccia a inceput sa creasca din ce am observat eu ....e mai mult multa decat la inceput ..
am scurtat Camboba, am unpic ceva temeri in leg cu substratul meu care am impresia ca e unpic cam mare ..3-5mm si nu prea imi place cum imi prinde plantele ...poate dupa ce vor da radacini voi fi mai linistit
un alt lucru pe care trebuie neaparat sa il schimb este drosserul de la al 2-lea neon pentru ca am undeva la 29-31 de grade in acvariu(in camera constant undeva la 25) ...fara incalzitor ...doar de la drosser ... voi trece pe unul electronic, sau voi lua unul dublu electronic de la osram. Daca nu ma insel am vazut un topic undeva exact despre asta.
cam atat ...o sa va tin la curent cu probleme ... sau chestii bune
:veselyellow: :veselyellow:

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:am undeva la 29-31 de grade in acvariu
Rezolva repede problema asta ca-ti da plantele peste cap.

Poze: smilie ... Poze cu plante
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Droserul il poti muta, eu de exemplu am droserele sub acvariu si nu in capac sau pe capac.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:Droserul il poti muta, eu de exemplu am droserele sub acvariu si nu in capac sau pe capac.

la asta ma gandeam si eu sa fac pana cand il schimb

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

pauza intre 12-si 4 ...temperatura apei acum 5min ....26grade
de vreo 2-3 zile ...un sae e mai albicios ....si sta in continuu pe pietre restu pestilor (inclusiv ceilalti sae)nu au nimic, toti sunt "jucausi" cum scria cineva pe aici pe undeva
oare..... ?
riccia creste ...o parte din ea a inceput sa scoata iar bule ...ceea ce mi se pare ciudat este ca piatra care este cea mai afectata de clado ...e singura care are cele mai multe bule ) un mister al naturii clar

un alt lucru care am observat ...java mossul meu ...e cam inchis la culoare fata de pozele de pe net, din ce am citit pe undeva ar fi din cauza duritatii apei si ca dupa un timp si-ar reveni... any ideea?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu e nici un mister. Alga fotosinteste si ea.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ei bine da ....
chiar daca mai aveam inca 2 sae ....mai demult i`a murit perechea ...cred ca d`asta ....pare rau ...sper sa nu mai am surprize
cat despre plante e ok, desi mi se pare culoarea unpic mai inchisa la camboba decat atunci cand am adus-o :-<

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote: ... mi se pare culoarea unpic mai inchisa la camboba decat atunci cand am adus-o :-<


Este in perioada de acomodare in conditiile acvariului tau. Unele plante isi mai pierd frunzele, altele se mai ofilesc, dar, in cele din urma isi revin. Dar e mai bine sa fie mai inchisa (culoarea)decit sa inceapa sa se ingalbeneasca, corect?
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

salutare baieti ....vin cu un update si o intrebare
test azi ...
ph 6.8-7.2
Kh 10-15
gh 10-16
no2 10
no3 0

totu bine si frumos ...doar neonii ma cam deranjeaza unpic .... parca au "innebunit" inoata cu capul in jos ...si sunt ...foarte activi as putea spune, decat comportamentul general al lor(nu toti doar 4/5 din 8)....daca se opresc din innotat efectiv se ridica la suprafata, parca nu isi pot tine "echilibrul"
mancare tetrarubin
plante ati vazut ce am, restu de pesti inca vreo 8-10 zebre , 2 sae, 2 "ventuze" , si o gupie ...temperatura 25-28 grade(temp camerei)
pauza iluminare 12-16
Aveti idee?

Multumesc

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Haruko wrote:
pc.ciprian wrote: ... mi se pare culoarea unpic mai inchisa la camboba decat atunci cand am adus-o :-<


Este in perioada de acomodare in conditiile acvariului tau. Unele plante isi mai pierd frunzele, altele se mai ofilesc, dar, in cele din urma isi revin. Dar e mai bine sa fie mai inchisa (culoarea)decit sa inceapa sa se ingalbeneasca, corect?


dap, foarte corect, la o parte din Ceratopteris Thalictroides "s`au uscat" frunzele de la baza, dar varfurile par ok momentan ...sper sa nu se "duca" de tot iar la camboba foarte putine frunze au cazut, insa in mare arata bine,
riccia creste si creste si creste si ...alga creste , si mai am o planta pe care nu am identificat`o ..."adoptata dintr`un mana de riccia ...infipta in substrat ....si vad ca a inceput sa creasca bine si frumos ....

ps va rog ajutati`ma cu neonii, nu imi este decat ca am ceva in acvariu si sa nu am probleme cu toti, am dat un search dar nu am gasit nimic

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

mia culpa ...mii de scuze am citit invers
no2 0
no3 10

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

...in timp ce ma uitam la acvariu ...mi-a venit in cap o idee, teoretic e buna, nu stiu cat de reealista este ...daca vorbesc bazaconii .... dati cu :ycard: in mine ...
in momentul in care introduci co2 intr`un lichid ... el devine ....ca "sifonul" sa zicem ...neonii ..sunt unpic mai "grasi" decat de obicei... buun
tinand cont de faptul ca am powerhead la capatul furtunului de co2 asta inseamna ca acesta se dizolva in proportie foarte mare , iar ce "bule" ar putea scapa in apa ar putea fi unele foarte mici, neobservabile cu ochiul liber ... acum ...am facut pauza la pranz cam de 4h ore de iluminare, asta ar insemna ca exista o foarte mica posibilitate ca plantele s anu mai fi consumat o cantitae "x" de co2 ...si sa ramana in apa .... exista cumva posibilitatea ca pestii sa ...."inghita" acel co2 ...sii ....sa fie ridicati la suprafata ? ....daca da ...ma gandesc sa .... :alright: ca la bebelusi ... sa scoata gazele (glumesc evident)
asa ca .... influenteaza cumva pauza de 4h de la pranz (in camera nu e complet bezna, este lumina de afara care trece prin o perdea, acvariul fiind pus cu fata la geam la o distanta de 3-4m) in mom de fata am cam o bula pe sec....ma gandesc ca totusi daca ar fi prea mult co2 ..ph`ul ar fi si el foarte mic, dar ...nu este....


presimt ca acest post va ajunge faimos ..."auzi ...pesti care râgâie"

tre sa ne mai amuzam si noi nu? :-) :-)

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:...in timp ce ma uitam la acvariu ...mi-a venit in cap o idee, teoretic e buna, nu stiu cat de reealista este ...daca vorbesc bazaconii .... dati cu :ycard: in mine ...
in momentul in care introduci co2 intr`un lichid ... el devine ....ca "sifonul" sa zicem ...neonii ..sunt unpic mai "grasi" decat de obicei... buun
tinand cont de faptul ca am powerhead la capatul furtunului de co2 asta inseamna ca acesta se dizolva in proportie foarte mare , iar ce "bule" ar putea scapa in apa ar putea fi unele foarte mici, neobservabile cu ochiul liber ... acum ...am facut pauza la pranz cam de 4h ore de iluminare, asta ar insemna ca exista o foarte mica posibilitate ca plantele s anu mai fi consumat o cantitae "x" de co2 ...si sa ramana in apa .... exista cumva posibilitatea ca pestii sa ...."inghita" acel co2 ...sii ....sa fie ridicati la suprafata ? ....daca da ...ma gandesc sa .... :alright: ca la bebelusi ... sa scoata gazele (glumesc evident)
asa ca .... influenteaza cumva pauza de 4h de la pranz (in camera nu e complet bezna, este lumina de afara care trece prin o perdea, acvariul fiind pus cu fata la geam la o distanta de 3-4m) in mom de fata am cam o bula pe sec....ma gandesc ca totusi daca ar fi prea mult co2 ..ph`ul ar fi si el foarte mic, dar ...nu este....


presimt ca acest post va ajunge faimos ..."auzi ...pesti care râgâie"

tre sa ne mai amuzam si noi nu? :-) :-)


Asta ai gindit-o mult, asa-i?
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

:jumpers: :jumpers:
este?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:..."auzi ...pesti care râgâie"
Ca niste porci ordinari ?

Neonii au mincat fulgi de la suprafata si-au inghitit aer . O sa-l elimine da' nu prin rigiiala ca-s civilizati ....... nu-ti pot spune cum .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Da' chestia aia cu scosu' pestelui la aer si lasat sa se zbata era valabil numai la pestii de talie mare? Sau e perimata metoda?

Bine, sincer sa fiu, eu personal, nu m-as risca sa alerg neonii prin acvariu, printre plante. Este de altfel si motivul pentru care refac setup-ul cat pot de rar.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:
pc.ciprian wrote:..."auzi ...pesti care râgâie"
Ca niste porci ordinari ?

Neonii au mincat fulgi de la suprafata si-au inghitit aer . O sa-l elimine da' nu prin rigiiala ca-s civilizati ....... nu-ti pot spune cum .......


' oh damn .....sa te tii ca mi se impute apa

Val wrote:Da' chestia aia cu scosu' pestelui la aer si lasat sa se zbata era valabil numai la pestii de talie mare? Sau e perimata metoda?

Bine, sincer sa fiu, eu personal, nu m-as risca sa alerg neonii prin acvariu, printre plante. Este de altfel si motivul pentru care refac setup-ul cat pot de rar.


pai dupa alergat poate nici nu mai e nevoie sa ii scoti

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

oook vin iar cu update

Plante
...din pacate am descoperit ca plante mele(ultima achizitie) nu s`au prins ...iar radacini cresteau pe langa frunze, jumatate din ele erau iesite din substrat ... (precizez ca tot substratul meu avea cam 2-3cm) am fost si am mai luat niste pietris, 2-4mm ...cam MARE stiu acum m-am invatat minte pentru plante mici , cu tulpina subtire si fara radacina ...trebuie ceva 1-2mm...
Ce imi pare rau ca in asta o sa imi fie cam greu sa am parte de lilaleopsis prins frumos sa se faca ca un gazon(am un petic pus cu lilaleopsisul donat de val, cel putin o parte care s-a prins) mai am 2 plante care nu am reusit sa le identific, pentru ca inca sut mici, cand o sa pun poze o sa va rog sa ma ajutati sa le identific. Maine urmeaza sa mai pun inca o donatie de la val pentru care vreau sa ii multumesc Limnophila aromatica si Pogostemon helferi

Pesti
Am renuntat la toate zebrele (cam 16) iar ieri o cunostinta de-a tatalui meu m-a vazut cum ma uitam luuuuuuung la niste pui de scalari ...asa ca m-am pricopsit cu 4buc albi ca laptele, inca sunt unpic dezorientati ...nu mannca...si stau cuminti pe fund, acum in ultima jumatate de ora au inceput sa se "plimbe" prin acvariu(ei fiind de ieri in acvariu)
din ce aveam inainte au mai ramas 8 neoni si 2 sae la care am observat ca uneori liniile negre de pe ei ...parca dispar nu mai sunt asa evidente, posibil sa fie acelasi efect ca la neoni cand sunt stresati ?
si inca 4 pui de xipho adoptati pana se fac unpic mai mari ...si cand zic pui, ma refer la aceeia abea "nascuti" , m-a rugat tatal meu sa ii tin pana se fac mai mari ca in acvariile lui or sa fie mancati
ma tenteaza sa mai iau 2-4 sae ... sau oto , dar sa vedem poate reusesc sa fac rost de ceva amano shrimps

Apa
Exact aceleasi valori ca si pana acum...incep sa ma intreb daca nu cumva testele sunt stricate )ph-ul intradevar pare sa fie mai mic dar in rest la fel
ce stiti de substantele acelea de micsorare ph si kh/gh ? de la jbl parca
in rest cam asa arata
kh: 10-15
Gh 10-16
No2 0
No3 0-10

poze, maine seara dupa ce pun si plantele de la val

PS: e ceva crucial ce tre sa stiu despre scalari? din ce am cautat pe forum, inafara de faptul ca nu se impaca cu neonii si ca ii considera hrana vie nu ar fi alte lucruri ...dar daca sunt pusi de mici se invata cu ei, asta e si motivul pentru care i-am acceptat

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com