[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lumina solara  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Am avut mai de mult in cap sa deschid un topic despre lumina solara .Am vrut sa fac un acvariu mai mare care sa il pun pe perioada verii sub o terasa pe care o am la tara dar din lipsa acuta de timp s-a amanat pe alta data.
In Deva prin 1993 am fost la un tip mare crescator de pesti (statea prin Ceangai care e din Deva ) avea o camera plina de acvarii iar prin tavan avea niste luminatoare astfel ca nu prea avea nevoie de lumina artificiala.MA rog la un moment dat asta era visul meu daca m-as muta la casa niste acvariii asa mai babane, ca nu mai am grija vecinului de jos! si lumina la greu ca sa nu mai duc grija facturii la curent.
As vrea sa ne impartasim din experienta anilor legat de probelma asta.Cum am reusit sau nu !Cu lumina direct sau indirect -o camera cu ferestre mari sau luminatoare cum am amintit mai sus.
Doua din intamplarile mele:
1.Acvariu de 25 l pesti guppy si plante putine de filtru nu putea fi vorba (1984) lumina batea vreo 3 ore direct in acvariu .Treaba s-a terminta ca acvariul s-a facut verde,a inceput cu o zona inverzita si apoi toata apa s-a inverzit si a trebuit sa schimb toata apa.
2.O experienta oarecum reusita dupa mesele era aprox 3-4 ore in lumina solara dupa masa (acvariu indreptat spre vest).Acvariu 45l.Ma rog plantele erau relativ modeste inca nu aveam filtrare (era inainte sa dau de forumul asta care m-a dus cu acvaristica in alta lume :-) ).Apa nu s-a inverzit aveam schimburi periodice .

Ma rog as vrea niste cazuri de-ale voastre unele duse chiar la limita adica numai cu lumina solara fara lumina artificiala,daca a-ti avut asa situatie.Multumesc
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre
[Email]
crstn_savu
Junior member

Joined: 27/03/2008 19:25:20
Messages: 73
Location: Oradea
IP:
Offline

din umila mea experienta am sa iti spun ce cred eu despre iluminarea naturala.

Eu nu prea sunt de acord cu folosirea luminii naturale pentru iluminarea acvariului tocmai din cauza motivelor prezentate de tine: algele. Din cate se pare mai mult se vor bucura algele de acea lumina naturala decat plantele. Nu am avut experiente de acest fel cu pozitionarea acvariului in asa fel incat sa bata lumina direct pe el pentru ca la mine ii umbra toata ziua si pentru ca prefer sa nu las sindromul "multe acvarii" sa ma atinga
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Amandoua acvariile mele, 60 si ~30 l, din cauza asezarii, primesc la amiaza o portie serioasa de lumina naturala, nu se mai observa ca neoanele sunt aprinse. Probleme serioase cu algele nu am avut, ma mai lupt cu o cyanobacterie in cel mare, in rest nimic.

Dar eu nu am doar lumina naturala si neoanele merg 8-10 ore pe zi chit ca e soare sau ba

...
[Yahoo!] [MSN]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

crstn_savu@
si pentru ca prefer sa nu las sindromul "multe acvarii" sa ma atinga


Imi place cum pui problema!!!E bine daca te poti controla in directia asta .Nu esti inca "incurabil"!!! :-)
Mi-ar fi placut sa fi trecut printr-o experienta anume legat de problema pusa ca sa ne-o impartasesti si noua, dar oricum iti multumesc ptr raspuns.

fipilica@
Nu este prea puternica lumina la amiaza ?Nu ai incercat sa faci o pauza de cateva ore?Sau neavand probleme serioase cu algele nu a fost nevoie sa schimbi timpi prizei programabile?Deci se poate!!! Ca populare ,ce pesti ai pe acolo!Si plante!
Multumesc ptr raspuns.
[Email]
adrian_bc
Junior member

Joined: 19/10/2007 17:08:24
Messages: 9
Location: bacau
IP:
Offline

Cea am observat la acvariul meu:

La ora 13 daca deschid jaluzelele imi bate lumina fix in acvariu - > instantaneu toate plantele scot oxigen
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Plantele cresc bine la lumina naturala, e logic, asa au evoluat. Cu precizarea ca la ele acasa lumina are un spectru oarecum diferit de lumina noastra.
Marea problema pe care o vad io e ca nu poti controla intensitatea luminii naturale, nu poti avea acea constanta a iluminatului necesara unui acvariu.


crstn_savu wrote:prefer sa nu las sindromul "multe acvarii" sa ma atinga
N-o sa reusesti, n-ai nici o sansa, cindva se va intimpla, e inevitabil .

Poze: smilie ... Poze cu plante
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

calin wrote:
fipilica@
Nu este prea puternica lumina la amiaza ?Nu ai incercat sa faci o pauza de cateva ore?Sau neavand probleme serioase cu algele nu a fost nevoie sa schimbi timpi prizei programabile?Deci se poate!!! Ca populare ,ce pesti ai pe acolo!Si plante!
Multumesc ptr raspuns.


In momentul dupa amiezii lumina este destul de puternica, dupa cum am spus distingi destul de greu daca neoanele sunt aprinse sau nu. Pauza fac, programul fiind 10-14 si 16.30-23, lumina incepand sa bata de pe la ora 15 depinde de anotimp

Acvariile sunt plasate in camere diferite, cel de 60 intr-o camera mai calduroasa si mai putin luminoasa, cel de 30 invers. In consecinta in cel de 60 am 24 grade ct (mai putin vara) in cel de 30 temperatura variaza intre 20-28 in functie de anotimp.

In acvariul de 60 litri:o pereche de kribi + puii aferenti+ melci, 2x18 neoane floura, fara co2, substrat fertil+fertilizant lichid jbl ferrapol si jbl 24,valisneria,echinodorusi, cladophora, java moss,anubias petite.
In acvariul de 30:cativa creveti+melci, 1x15w aquaglo, pietris+jbl aquabasis+sera fertilizant lichid, valisneria, cryptocoryne parva, anubias petite,cladophora, java moss.

Probleme cu cel de 30 n-am avut, are un 1an, in cel de 60 ma lupt cu o cyanobacteria, are cam 7-8 luni.


Daca vrei sa experimentezi poti incerca, insa oferindu-le conditiile din natura plantele vor arata, se vor comporta ca si acolo

...
[Yahoo!] [MSN]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Porcu wrote:
Marea problema pe care o vad io e ca nu poti controla intensitatea luminii naturale, nu poti avea acea constanta a iluminatului necesara unui acvariu.


Da cred ca ai zis foarte bine.Adica cred ca cu algele lupti cumva -prin metodele clasice- pastrarea unui echilibru chimic al apei ,schimburi de apa dese ,popularea cu consumatori de alge (creveti,neritine,SAE etc).

Dar ca sa poti avea constanta lumina trebuie sa pui acvariiul undeva gen terasa, sau cum am spus ca am vazut la Deva o camera care sa aiba luminatoare sus in tavan, astfel ca lumina sa bata toata ziua astfel incat lumina sa aiba un flux cat de cat constant.
S-ar putea sa apara o supraincalzire, dar in zi de azi nu mai e ceva fantastic sa ai aer conditionat in casa ca sa pastrezi temperatura camerei la o anumita valoare.
Tin minte ca am fost in Bucuresti (era inainte de 90)undeva nu departe de podul Grant(la un moment dat v-am auzit vorbind de domnul ala-nu mai stiu exact dar parca il chema Boloni)si omul avea lipit de casa ca un fel de minisera plina cu acvarii -eram in trecere si nu s-a suparat ca am cascat ochii oarecare timp la acvariile lui)si parca retin ca avea plante destul de frumoase.
Dar cred ca cu luminatoare in tavan fluxul luminos este mai constant decat la o terasa inchisa cu sticla.


Filipica wroteaca vrei sa experimentezi poti incerca, insa oferindu-le conditiile din natura plantele vor arata, se vor comporta ca si acolo


Pai daca ar arata ca in natura ar fi bine :-) .Eu cred ca tocmai asta incercam sa facem sa aducem un colt de natura cat mai autentic in casa.
Vad ca ai in amandoua acvariile "bile" de Cladophora am citit ca ajuta in lupta cu algele.
[Email]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

calin wrote:
Pai daca ar arata ca in natura ar fi bine :-) .Eu cred ca tocmai asta incercam sa facem sa aducem un colt de natura cat mai autentic in casa.
Vad ca ai in amandoua acvariile "bile" de Cladophora am citit ca ajuta in lupta cu algele.


Impresia mea este ca in natura lucrurile nu arata chiar asa bine, doar ca le vezi la o scara mare si atunci micile detalii se estompeaza

Despre cladophora si alge... nu am avut decat 2-3 alge in acvarii, unul a fost aceea fir de par, verde, lunga, nesimtita, ce iti distruge javamossul , GSA si cyanobacteria. Daca este de la cladophora sau nu nu pot spune, cert este ca arata demential intinsa pe buturuga

...
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

calin wrote:Dar ca sa poti avea constanta lumina trebuie sa pui acvariiul undeva gen terasa, sau cum am spus ca am vazut la Deva o camera care sa aiba luminatoare sus in tavan, astfel ca lumina sa bata toata ziua astfel incat lumina sa aiba un flux cat de cat constant.
Io vroiam sa zic ca nu ai lumina constanta din cauza unei saptamini ploioase sa zicem ....... Intr-o astfel de saptamina "intunecata" plantele vor avea un compartament diferit de cel dintr-o saptamina insorita, de aici cred ca apar problemele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Problema sta cam asa :
Daca ai la un acvariu sa zicem 1 maxim 2 ore de lumina solara nu este bai
Dar trebuie redusa lumina artificiala ,nu este bine sa mearga amindoua concomitent
Daca soarele bate 1 ora in acvariu lumina artificiala trebuie sa fie undeva pe la 5-6 ore
deci in total 7-8 ore
Lumina solara in zona Romaniei , are undeva pe la 40.000---- 50.000 de lux pe timp de vara
Iar la tropice poate ajunge pina la la 130 000 de lux in miezul zilei
Astea raportate la un acvariu de 400- 500 de litri este cam super de mult
Una este lumina solara sa zicem la un lac intins mii de tone de apa si alt efect va avea la un amarit de acvariu de 400 de litri
Oricum nimic nu se compara cu lumina naturala
Daca cineva i-si permite un acvariu de 15- 20 de tone de apa
E.... se schimba treaba

Ogar batrin dar.... cu miros fin
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

wrote:
Io vroiam sa zic ca nu ai lumina constanta din cauza unei saptamini ploioase sa zicem ....... Intr-o astfel de saptamina "intunecata" plantele vor avea un compartament diferit de cel dintr-o saptamina insorita, de aici cred ca apar problemele.


Ma ierti ca revin iara la natura, dar asta se intampla si in natura si se "descurca" plantutele.Si la o adica cred ca s-ar putea pune niste neoane deasupra ptr situatii din astea cum am mai vazut la unele acvarii fara capac (ca sa nu retina lumina) ci doar un schelet care tine reflectoarele si neoanele.

lazarginel wrote:

Lumina solara in zona Romaniei , are undeva pe la 40.000---- 50.000 de lux pe timp de vara
Iar la tropice poate ajunge pina la la 130 000 de lux in miezul zilei
Astea raportate la un acvariu de 400- 500 de litri este cam super de mult


Deci 1W/l este mult mai putin decat valorile astea pe care le-ai spus.Si legat de reducerea timpului de iluminat artificial cred ca toata lumea o considera binevenita in special cei cu acvarii mari care fac sa se adune factura...

Una este lumina solara sa zicem la un lac intins mii de tone de apa si alt efect va avea la un amarit de acvariu de 400 de litri
Oricum nimic nu se compara cu lumina naturala
Daca cineva i-si permite un acvariu de 15- 20 de tone de apa
E.... se schimba treaba

Am spus ca legat de supraincalzirea apei cred ca se poate rezolva cu sistem de aer conditionat in camera.Legat de stresul pestilor de lumina puternica cred ca ar trebui facute niste zone cu plante mai multe unde sa poata sta la umbra asta inseamna ca trebuie sa fie un acvariu mai mare...nu neparat cat ai zis
Va multumesc mult ptr raspunsuri.Aveam de mult in cap subiectul asta la un moment dat vroiam sa ma mut la casa dar cand vad cum se duce pretul cimentului... am s-o las balta.Am sa raman tot la acvariile mele relativ mici.Dar totusi curiozitatea ma macina.As fi vrut sa vad si o experienta cu un acvariu complet in lumina solara daca a incercat cineva.
Cei care a-ti fost la d-l Boloni sper ca i-am retinut bine numele sa ne spuna cum ii merg plantele si pestii?Sunt curios daca are si lumina artificiala.
Va multumesc mult ptr raspunsuri. :-)
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

calin wrote: wrote:
Io vroiam sa zic ca nu ai lumina constanta din cauza unei saptamini ploioase sa zicem ....... Intr-o astfel de saptamina "intunecata" plantele vor avea un compartament diferit de cel dintr-o saptamina insorita, de aici cred ca apar problemele.

La tropice vremea nu e asa capricioasa ca la noi, nu se schimba de la o zi la alta ....... acolo ploua la ore fixe .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Bucuresteni ma asteptam sa-mi mai spune-ti una alta legat de problema asta :-) .Nu cred ca nu a-ti vazut minisera amintita.Cu ce impresii a-ti ramas.V-am spus ca eu am fost acolo acum vreo 20 de ani.
Va roooog!
Multumesc!
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com