[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante covor - intrebari  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

De mult tot caut prin Constanta niste plante care sa formeze covor. Intre timp am pregatit acvariul sa fie propice pentru ele. In fine m-am hotarat la 4 plante:
-Glossostigma Elantinoides
-Sagittaria Subulata
-Hemianthus (Micranthemum) Micranthemoides
-Eleocharis Acicularis

Pareri? Sfaturi? Din experienta voastra, adica, in afara de ce am putut citi pe net.

In plus o intrebare. Am gasit intr-un magazin Eleocharis Acicularis. In documentatie scrie inaltime maxima 10-15cm. Eu pe asta din magazin l-am vazut la cel putin 25cm. Ce se intampla? Minte vanzatorul si planta aia e de fapt altceva? Sau cine il are in acvariu sub forma de covor il tunde pur si simplu la inaltimea pe care o vrea? Si daca da, asta nu afecteaza planta? Se poate tunde ca gazonul, asa... ??? Ma gandesc ca chiar si 10cm e cam inalt pentru un covor? Deci?

De restul mi-a promis un prieten de la un pet-shop ca incearca sa mi le aduca... Era destul de sceptic. Astept cu nerabdare sa fac rost de plantute. La fel si raspunsurile voastre.

Multumesc.
Val.
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

glossostigma are neveoie de multa lumina si aditie obligatorie de Co2
acicularisul creste inalt..eu am avut si de 40-50 cm... daca vrei covor o tunzi
ai putea sa iei in considerare si marsilea.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Araldq wrote:glossostigma are neveoie de multa lumina si aditie obligatorie de Co2


CO2 este. Am uitat sa zic. De ceva timp am mai bagat 2 neoane de 18W, si capacul, din sticla cu folie alimentara de aluminiu este acum o oglinda.
Deci la cei 110 litri ai mei am acum:
2 x Aquarelle 18W
1 x TLD 830
1 x TLD 840
1 x TLD 965
TOTAL = 90W la 6700K, i.e. cam 0,82W/l
reflector pe toata suprafatza capacului - Oglinda.

Marsilea... Eu intampin mari greutati sa fac rost de Eleocharis Acicularis si de Sagittaria Subulata, care sa zicem ca sunt mai putin "ciudate". De unde Marsilea in Constanta, ca o mananc...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Am gasit intr-un magazin Eleocharis Acicularis. In documentatie scrie inaltime maxima 10-15cm. Eu pe asta din magazin l-am vazut la cel putin 25cm. Ce se intampla?
E o varza si in capu' meu cu "iarba" asta. Sint multe varietati care arata cam la fel si difera doar prin inaltime. Le poti deosebi doar daca le vezi moaca, din poze te pacalesti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Bine, bine... da' pot sa o tund, sa o aduc sa zicem la 5-8 cm fara sa constat a doua zi ca am ramas fara ea?
Stie careva?
Sau, ma mai gandeam, oare era asa de inalt ca nu avea destula lumina acolo, poate, si urca si el spre bec... facand tot ce poate pentru cativa luxi in plus?

10x.
Val.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Bine, bine... da' pot sa o tund, sa o aduc sa zicem la 5-8 cm fara sa constat a doua zi ca am ramas fara ea?
Poti s-o tunzi. A mea nu moare la tuns. Da' arata artificial. Daca ai rabdare cred ca poti s-o tunzi sa nu se vada. Oricum e munca in zadar pentru ca frunzele noi cresc tot inalte. Pentru ca are o crestere rapida, stai tot timpu' cu foarfeca pe ea.

Val wrote:Sau, ma mai gandeam, oare era asa de inalt ca nu avea destula lumina acolo, poate, si urca si el spre bec... facand tot ce poate pentru cativa luxi in plus?
Asa creste ea. A mea sta chiar sub bec la coloana de apa de 20 cm si tot lunga se face. Se intinde pe suprafata apei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nici nu stii ce m-ai dezamagit. Pai cum fac aia prin acvariile carora vad Acicularis sub forma de covor. O fi alta varietate...?
In plus, chiar acum am vorbit cu "providerul" meu de plante. Nici vorba sa imi poata aduce altceva, chiar si din Bucuresti, in afara de Acicularis...

Glossostogma, Marsilea, Micrantemum, Sagittaria subulata, pauza. Nimic. Nada. Zip. Zero.

Chiar asa de raritati sunt in Ro?
Si io ce fac acuma?

Dezamagit.
Val.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu puteti ajuta in nici un fel un biet crestin, amarat si disperat?
Ca nu vreau multe. O plantutza, doua, acolo...

Val.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Nici nu stii ce m-ai dezamagit. Pai cum fac aia prin acvariile carora vad Acicularis sub forma de covor. O fi alta varietate...?
E alta varietate :alright: .......

Val wrote:Glossostogma, Marsilea, Micrantemum, Sagittaria subulata, pauza. Nimic. Nada. Zip. Zero.
Sintem in Romania :alright: .......

Val wrote:Si io ce fac acuma?
Dai o galeata de laturi la porc si cind are porcu' timp da o tura pe la posta si iti trimite un pachetel cu Glossostigma, Marsilea, Micranthemum (micrantemoides si umbrosum), Ranunculus, Lilaeopsis .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Uraaaa!!! Si-a facut cineva mila de mine.
Crezi ca ajung pana in CT in viatza? In fine, ma indoiesc ca faci asta prima data asa ca probabil esti meserias SI la ambalat.

Trecem pe PM pentru detalii si ca sa nu devenim prea off-topic?

Multumesc mult, mult, mult...
Val.
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

Acicularis-ul creste inalt. intreaba mai bine de Eleocharis parvulus sau parvula. dar vezi ca Eleochari-sii astia prefera apa mai racoroasa

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Dai o galeata de laturi la porc si cind are porcu' timp da o tura pe la posta si iti trimite un pachetel cu Glossostigma, Marsilea, Micranthemum (micrantemoides si umbrosum), Ranunculus, Lilaeopsis .......

Cred ca mai bine, pentru plante , ar fi sa mergi tu personal la Constanta si sa mai stai si cateva zile sa le supraveghezi (seara cand vi de la plaja/bere/apa/etc) si asta in locul galetii
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lucian wrote:plaja/bere/apa
Ce-s astea :aaa: ? Chestile alea bune care se intimpla numai altora :aaa: ? Au cumva legatura cu magicul cuvint "concediu" ? De fapt, ce-i ala concediu :o ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Val wrote:
Uraaaa!!! Si-a facut cineva mila de mine.
Crezi ca ajung pana in CT in viatza?


Iti dau eu o solutie ca si eu ma lovesc de aceeasi problema cu distanta cand am nevoie de ceva, si m-am interesat.Firma Cargus face expedieri pana in 2 zile livrarea in orice punct din tara, asa mi-a spus un cunoscut care lucra la ei iar pe rute directe cum ar fii pana la Bucuresti(din Orastie cum e cazul meu )24 de ore.Chestia e ca un pachet de vreo 4 kg este (sau era! acum 1 luna cand mi-a dat o hartie cu preturile )aprox. 170.000.

Cam asa vroiam sa arate mesajul dinnainte dar vad ca nu mai pot modifica ulterior, cum se putea o data, sau am uitat eu cum faceam??
[Email]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

calin wrote:Iti dau eu o solutie ca si eu ma lovesc de aceeasi problema cu distanta cand am nevoie de ceva, si m-am interesat.Firma Cargus face expedieri pana in 2 zile livrarea in orice punct din tara, asa mi-a spus un cunoscut care lucra la ei iar pe rute directe cum ar fii pana la Bucuresti(din Orastie cum e cazul meu )24 de ore.Chestia e ca un pachet de vreo 4 kg este (sau era! acum 1 luna cand mi-a dat o hartie cu preturile )aprox. 170.000.


Nu sunt eu nepotu' lu' Onasis, dar 200K mi se pare rezonabil. Numai sa se poata cu plata la destinatie, ca asta ar fi culmea sa mai bag si omu (a se citi "porcu") la cheltuieli, dupa ce ca ma ajuta. Dar presupun ca ar fi stupid sa nu se poata. E o varianta, mai ales acum, cu greva CFR care nu se mai termina. Ce zici Faroane???

Calin, unde sunt de gasit "Cargus" astia? Tot pe la poshte, sau cum?

10x
Val.
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Hartia o am acasa de la firma asta,dar am gasit adresa cu Google:
http://www.cargus.ro/cv.php
Stiu ca de la Bucuresti iti luau comanda de acasa(parca au 9330).Spun de Bucuresti ca la un moment dat am vrut sa iau ceva de acolo si vroiam sa nu dureze.
Vezi ca afli acolo cred, si adresa firmei din Constanta si alte detalii ce te intereseaza.
Succes
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com