[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou acvariu marin  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Stiu si de aceea am si cumparat robineti ca sa pot sa reglez debitul. Pentru moment l-am cuplat cu o pompa separata .
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mitzi wrote:Stiu si de aceea am si cumparat robineti ca sa pot sa reglez debitul. Pentru moment l-am cuplat cu o pompa separata .


Pai e nevoie de el si acum iarna?
[Email]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Pai acest Teco TK 500 are si incalzitor integrat de 400w. Este bun ca tu setezi temperatura pe care o vrei iar el in functie de necesitate ori raceste ,ori incalzeste.
Plus,am zis sa fac acum eventualele modificari cat timpul este urat afara si tot stau prin casa.Cand vine caldura,sambata si duminica la plimbare.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Aha...am inteles acum. Faina treaba
[Email]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Nu am mai scris de ceva vreme pentru ca nu prea am mai avut timp.
Momentan acvariul merge la fel fara schimbari majore.Singura pierdere este un Ocellaris care sambata noaptea a vrut sa vada cum este pe afara.
Lucrul care ma deranjaza la acvariu cel mai mult este ca s-a cam umplut de aiptasia.
Al meu Tomi?a este aiptasia safe(la inceput manca aiptasia dar de când a crescut nu mai pune botul),sta cu botul intre floricele si nimic, am mai bagat si 6 lysmata wurdemanni care la rândul lor sunt "aiptasia safe". Uf
Cred ca o sa fac si o alta incercare cu un Chelmon Rostratus sa vedem ce iese.L-am gasit la vreo 30euro , iar cei de la magazin spun ca mananca mysis .
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pentru aiptasia incearca niste berghii. Personal nu le-am incercat dar am auzit ca au cele mai bune rezultate.
Eu din cauza aiptasiilor am scos si inlocuit o piatra in bazin. Acum mai am 2 bucati mai mici. Sper sa fac rost de berghii pana nu cresc prea mari
[Email]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Am tot cautat aici in Italia berghia nudibranch ,dar nu gasesc pe nicaieri.Sunt cei mai buni pradatori contra aiptasia. Daca vreau pesti, de orice fel, gasesc, in schimb aceste vietuitore mici nu.
Apropo de Acanthurus achilles, ia uitel aici (de la acest magazin am cumparat pesti si toti sunt ok)
http://shop.coralbaysrl.it/prodotto/acanthurus-achilles/
Frumos dar scump.
Cred ca in curând o sa mai scot si eu din "bolovani" sa-i curat, unul cate unul, si sa-i mai modelez ni?el .
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Am meu Chelmon este deja pe drum si ajunge maine cu UPS. Cum am in acvariu un vierme penat si ca sa nu-l atace Chemon-ul, nu este mai bine sa-l izolez ?
Ma gândesc sa folosesc momentan o maternitate .
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

viermele penat va fi hrana vie , mai bine il muti in sump



Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

A sosit.
Am dat niste mysis in acvariu dar inca nu se atinge. Tot "ciugule" ceva de pe roci si de pe nisip.
In afara de mysis ce pot sa ii mai dau ?
[Thumb - IMG_1199.JPG]

ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Salut, am vazut la cei de la Coral farm o pasta, era chelmonul calare pe ea, nu credeam dar am vazut personal

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Poti incerca artemia. E mult mai mica ca si mysisul si asta conteaza pentru ca pestele asta are gura mai mica...
[Email]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Chelmonul meu nu mananca decat mysis , nu vrea sa se atinga de alceva , am tot incercat si artemia si brine shrimp.
Gusta si dupaia scuipa totul , in rest e inebunit dupa mysis
Al meu a mancat dupa 2 zile , doar sa opresti pompele de valuri , e destul de lent si timid la inceput , nu prea se chinuie sa se bage in fata altor pesti

This message was edited 2 times. Last update was at 22/06/2017 20:42:00




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si-al meu halea tot mysis... fa-i un dispenser food, dintr-un recipient de plastic gaurit.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

In seara asta am inceput sa construiesc un "capac" antisinucidere din pal.Sper ca maine sa-l termin .
Chelmonul momentan nu se atinge,cel putin nu am vazut eu, de mâncarea care o dau,artemia si mysis .In fiecare seara hranesc pestii cu acestea doua.
In schimb am vazut cu ciuguleste de pe stanci si a mancat si cateva aiptasia mici.Maine o sa refac stocul de hrana congelata si ma gândesc sa iau si niste Booldworm Chironomus ca sa-l incerc.
Un dispenser asemanator am cumparat acum cativa ani pentru cel dulce.Sa vad pe unde este si sa-l folosesc.
Ma enerveaza ca acanthurus nigricans il tot alearga când il vede si din cauza asta momentan sta doar in stanga acvariului.Cred ca nigricans vrea sa faca cunostinta cu sumpul.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Pestii de recif sunt teritoriali, asa ca e normal sa-i ia in primire pe noii veniti. Daca bazinul este suficient de mare / bine decorat, atunci fiecare-si va gasi "coltul sau".
- Evident, si daca pestele se acomodeaza / mananca... Chelmonii sunt "cu cantec", multi dintre ei nu pun gura pe mancare si mor de foame.
- In particular, Chelmonu' e un peste mai sfios si nu "se repede" la mancare la fel ca "zebrasomele" (de exemplu). De aceea si este mai greu de tinut / acomodat.

Bafta cu el!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Chelmonul meu a început sa se acomodeze. Deja exploreaz? noi locuri in acvariu, ciugule?te de peste tot si aiptasia mica a cam disp?rut.
De când l-am b?gat folosesc si Herbtana si Artemis (am început de vineri) pentru al ajuta mai ales ca l-am v?zut frecând-se de pietre la început. Acum nu se mai freac? plus Nigricans începe sa-l ignore.
Am cump?rat de pe Fish Street 4 prefiltre (?osete ) pentru sump
http://www.fish-street.com/pre-filter_bag_sock_200_micron
si as vrea sa le curat pentru a le reutiliza. Am v?zut pe forumurile externe ca majoritatea le curata in ma?ina de sp?lat cu în?lbitor. Îmi este pu?in teama ca sa nu afecteze acvariul dup?. Este corect procedeul ?
Mul?umesc
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inalbitorul ala e clor si nimic altceva... clateste-le bine dupa ce le speli si lasa-le sa se usuce (cloru' se evapora).



PS: NU mai folosi diacritice, pentru ca forumul nu le stie si apar balarii in text.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu le curat in masina de spalat dar fara nimic, doar apa...
[Email]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Ok,multumesc pentru raspunsuri.
Pana acum le spalam la mana.
O sa dau un ciclu rapid in gol la masina de spalat pentru a elimina eventualele reziduri de detergent dupa care le spal.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com