[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai niste pesti foarte frumosi si se vede ca iti pasa de ei.
De oameni responsabili si pasionati ca tine e nevoie in acest hobby.
E tare pacat ca trebuie sa faci compromisuri.
Mult succes!

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Chiar m-ati facut curioasa in legatura cu acest magazin! Eu mi-am luat de la ei mai demult o bucata de geam ca sa separ dracusorii de parinti. O sa trec pe la ei saptamana care vine sa vad ce preturi au la sticla.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

@um02122: multumesc pentru cuvintele frumoase!

Eu incalc regula spatiului la maxim acum, dar fiind temporara treaba, sper sa nu ii afecteze. In rest, le dau mancare congelata (brine shrimps, larve de tantari, inima de vita&peste alb, bloodworms) pe care o dezghet doar cu apa plata calda + granule de la NLS. Fac curat in fiecare zi de regula + schimb de apa (15-20L). Rar las sa treaca mai multe zile fara. Cand o sa ii bag in acvariul mare, o sa fie boieri!!

This message was edited 2 times. Last update was at 21/05/2016 14:08:33

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Niste golani
Varsta 239 zile - aproximativ 7 luni si 3 saptamani
[Thumb - DSC05546-.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

...
[Thumb - DSC05544-.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

...
[Thumb - DSC05509-.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

...
[Thumb - DSC05342-.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

...
[Thumb - DSC05462-.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte faini ! Mi se face si mie dor sa tin asa ceva .
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc!
Pai de vreo doi ai avea loc
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Da, clar ar merge vreo 2 , dar faza e ca nu se potrivesc cu scapele care l am acum. Cred ca merg bine tare in acvarii biotop.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2016 22:18:41

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Dap, ai dreptate. Dar poate intr-o zi o sa iti vina cheful sa faci si un superb bazin biotop!
Chiar mi-ar placea sa vad cum il amenajezi si ce iese din mainile tale Cu atentia pe care o dai fiecarui detaliu nu ma indoiesc va arata foarte frumos! Nu mai zic de faptul ca te vei bucura si de pestii de care iti este dor

Si eu am in plan sa il fac biotop sau pe aproape, insa asta cu timpul...

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2016 23:01:12

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Wow. Niste pesti superbi.
Esti o adevarata profesionista.

O sa urmaresc ce vei face cu noul acvariu.
Poate ma "molipsesc" si eu de unul mai mare.

Duminica placuta

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii sunt foarte frumusei si bine crescuti!
Sa ai grija la noul decor... ar fi bine si util sa le "imparti" teritoriile, cu ceva crengi/bolovani/plante, etc... precis ca se vor alege perechi si vor incepe sa-si apere "casa".
Perechile de scalar sunt foarte certarete si scandalagioaice, atunci cand vor sa se impuna in fara altora.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Dap, ai dreptate. Dar poate intr-o zi o sa iti vina cheful sa faci si un superb bazin biotop!
Chiar mi-ar placea sa vad cum il amenajezi si ce iese din mainile tale Cu atentia pe care o dai fiecarui detaliu nu ma indoiesc va arata foarte frumos! Nu mai zic de faptul ca te vei bucura si de pestii de care iti este dor

Si eu am in plan sa il fac biotop sau pe aproape, insa asta cu timpul...


Mi ar placea sa incerc un biotop . Nu stiu daca mi ar reusi, dar mi ar placea sa incerc. Mi ar placea insa sa l fac intr un bazin de 180 l macar. Chiar ma uitam azi ca pe locul unde am acum acvariu ar merge bine si unu de 180 l ...

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

@Severus: Multumesc pentru aprecieri ! Fac si eu tot ce pot.
Nu o sa reusesc sa amenajez noul acvariu chiar de la inceput, asa ca nu o sa arate cine stie ce... O sa aiba doar nisip si lemnele vechi
Iti doresc sa te "molipsesti" de un acvariu mai mare cat mai repede!!! Oricum, o data ce ti-a intrat in minte acest gand nu scapi de el pana ce nu il cumperi Se stie!!

@koala: Acum vad si eu diferenta intre forma corpului parintilor si cea a puilor - puii sunt mult mai rotunzi.
Stiu cat de rai sunt. Dupa ce femela veche si-a batut perechea, de a stat la orizontala 3 saptamani, a venit momentul ca si el sa isi ia revansa. Atat o fugareste si o ciupeste ca intr-o zi am gasit-o fara jumatate din coada si inotatoarele franjurite. Am mutat-o singura in alt acvariu pana ce s-a refacut complet (cam intr-o saptamana), apoi am bagat-o din nou alaturi de el....in cateva ore era varza plus lovita la un ochi. De atunci o tin separat si asa o sa o las pana ce iau acvariul mare. La fel si in cazul puilor, daca ii las la comun cu parintii sunt ciupiti si capaciti.
In legatura cu decorul... in afara de ce am spus mai sus ca o sa pun initial, in fiecare luna o sa il completez cu cate ceva nou, asta ca sa nu bata prea tare la ochi Incet, incet sper sa il amenajez cum trebuie.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Gabi C wrote:
Mi ar placea sa incerc un biotop . Nu stiu daca mi ar reusi, dar mi ar placea sa incerc. Mi ar placea insa sa l fac intr un bazin de 180 l macar. Chiar ma uitam azi ca pe locul unde am acum acvariu ar merge bine si unu de 180 l ...


Hehehe! Vad ca esti tentat serios! 180 L... numai bun pentru vreo 3-4 Scalarei si un decor frumos. Poate te decizi! Noi asteptam noul topic
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pacoste mare forumul asta ! Adevarul este ca daca nu ar exista forumul m as fi lasat de pesti de ceva timp. Asa cumva tine pasiunea foarte vie si ma bucur ca sint parte din comunitatea asta .
Legat de biotopul care vrei sa l faci eu as gindi din prima tot hardscapele si as incerca sa construiesc maxim din prima . As gindi radacini , pietre, nisip , totul din prima. Cred ca as pleca putin de la ceva de genu / e un pic prea aranjat hardscapele din poza dar de plecare mi se pare super ca idee .
Dupa capu meu la un biotop de felu asta, marimea radacinilor, dispunerea radacinilor, forma lor sint cheia la ceva frumos tare.
[Thumb - discus-amazon-biotope-driftwood-rocks-on-sand-plantless-aquarium.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2016 13:05:29

DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Severus wrote:Wow. Niste pesti superbi.
Esti o adevarata profesionista.

O sa urmaresc ce vei face cu noul acvariu.
Poate ma "molipsesc" si eu de unul mai mare.

Duminica placuta


Sa traiesti Nea' Severus !!
Te pot ajuta oricand, si cu molipsirea, si cu acvariul..


[Thumb - 647.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

@Gabi C: Fara de sfaturile bunilor colegi de pe forum nu stiu cum m-as fi descurcat. Eu m-am trezit pur si simplu cu 2 scalari in brate.. nu a fost idea mea sa am acvariu. Iar acum nu mai pot trai fara!!
Nu am cuvinte suficiente pentru a multumi tuturor celor care m-au ajutat si ma ajuta in continuare!
Tot timpul intru sa vad ce mai este nou si sa citesc. Si da, e o pacoste pentru ca mereu te face sa iti doresti mai mult!
Propunerea de amenajare facuta de tine este super, si sunt de acord ca totul trebuie gandit de la inceput pentru a crea o imagine unitara, fara discrepante. Insa o sa trebuiasca sa imi revin putin dupa investitie (stand+acvariu) si apoi sa ma ocup si de decor. Hobby-ul nu-i la comun asa ca este mai grele
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com