[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Baaaaaaaaa mi`o depus pestiii... se invart in jurul pietrei nu se apropie nici dracu ) am belit cariciu )

Edit: am uitat sa precizez ca acuma am ajuns de la munca si am vazut stiu care e perechea, dar nu stiu care e masculul si care femela )))))))

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2018 17:01:01


The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uita-te la papilele genitale, e imposibil sa nu vezi "femela"... tre' sa aibe inca papila afara: scurta si groasa.
La mascul, e o "aia" mica, ascutita si conica.

Si, felicitari! smilie

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu se mai vad papilele am facut cateva poze nu tare reusite si un scurt video din ce vad e cum am anticipat, si Flamanzica e femela iar unu din cei 2 red e masculul... Pentru ca "ea" apara mai agresiv locul, ii mai da cate una si la mascul ))

image image image

image image

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am uitat sa zic, dar toate icrele sunt albe ) banuiesc ca nu e de bine asta )


The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ah si piatra asta pe care au depus, am bagat`o in acvariu cand am facut schimbul ala mare de apa ) cealalta ma enerva era prea mare asa ca am cautat alta mai micuta si am bagat`o acolo ))

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Le-am dat acuma mancare, si femela nici nu s`o clintit de la piatra ei ) masculul a fost indecis, a mers intai pana la jumatatea acvariului, apoi s`a intors, apoi s`a dus sa manance ceva )) acuma sta iar aici si isi mai ia cate un ciocan in gura de la "nevasta`sa" )) adica eu asa presupun, pot sa fie si inversate rolurile, da ma gandesc ca femela e cea mai grijuliue in majoritatea cazurilor ))

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mestere de fiecare data ma uit cu maxima placere la pestii tai . Poate doar altumii sa-mi mai placa la fel de mult ( dintre cichlide ).
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc Gabi Mie imi place mult coloritul, masivitatea si aspectul la ei

Si stii ca si eu ma uit la bazinele tale "fara apa" ca la masini straine ... Doar ca in ultima perioada ai cam uitat sa mai pui poze ))

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Icrele-s albe in primele ore... apoi, tre' sa-si schimbe culoarea.
- Desi, din ce imi aduc aminte, la aia ai mei icrele ramaneau albe pan' la eclozare (da' pestii erau albinosi).
- Oricum, nu tre' sa te stresezi daca nu ies puii... perechea e "la inceput" si tre' sa invete.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Sincer sa fiu nu prea ma stresez, ca nu stiu unde as putea da ceilalti 2 adulti, si apoi chiar nu stiu ce as putea sa fac cu puii )))) Femela sta oricum numai pe piatra si protejeaza tot, masculul e mai mult asa la perimetru, si ti`am zis ca isi mai ia si el ciocane de la femela )) Oricum ma asteptam perechea sa nu fie el, ci sa fie "Buzatu" ca e mai mare si au stat mai mult timp amandoi, dar mno firu vietii ))

P.s. ai tai ce mai fac? ma refer la toti, mai ales la Vieja

p.s. 2. Oare cand o sa fac schimbul de apa si curatenia, o sa sara la mine astia? ) ca atunci cand filmam sau faceam poze se dadeau la mine prin sticla )))

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mestere urmeaza cit de repede un restart .Am inceput sa adun bolovani .
Am avut o perioada de super stres maxim - am facut cea mai tare " chestie a mea de pina acum ( de cind lucrez in meseria asta ) la Transformersu asta nou . A fost super stres si nu prea mi-a ars de acvariu .Dar acum a trecut greul si urmeaza o perioada de liniste si am timp si de hobby .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, asa este. Ciortanii mari sunt pesti pe care cu greu gasesti sa-i dai cuiva. Stiu cum e.

- baboii mei sunt in regula... maine ar trebui ca puii de Vieja sa iasa "la zbor".
- femela ii pazeste, e o "mamica" excelenta. Masculul o mai arde aiurea, da' tot are atitudinea aia protectoare.
- astronotusii "cocheteaza" cu o bucata de perete.

Eu ti-as recomanda sa astepti sa vezi daca icrele alea eclozeaza... si dupa aia sa faci schimbul de apa.
Si eu am oprit reducerea de nitrati, acu', cat am perechea de Vieja "pe oua".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ah, astept nu e problema, nici nu aveam de gand sa schimb acuma )) ci eventual duminica, pentru ca sunt plecat de maine la un concurs de pescuit ))

Abia astept cand vin sa vad si la tine poze si video cu puii "zburand" Pun si eu o intrebare, poate tampita, masculul "in plus" de oscar nu poate sa faca pereche cu femela galbena? )))


@Gabi. abia astept sa vad ce faci hmm si nu ar merge o poza cu acvariul in stadiu actual? doar cu sticla curatata, fara tunsoare ca daca nu ai avut timp ma gandesc ca nu ai baga foarfeca si tre sa fie mini jungla si tu stii ca imi plac junglele ))

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Artur nu ai vrea sa-l vezi . Nici geamul nu l-am mai sters de o luna si jumatate . Atit cit hranesc pestii in rest e lasat de izbeliste . Dar recuperez cu noul scape. Cel putin asa sper.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Artur wrote:... Pun si eu o intrebare, poate tampita, masculul "in plus" de oscar nu poate sa faca pereche cu femela galbena? )))

Cand zici "femela galbena", te referi la exemplarul de Cichlasoma Labiatum?
Daca DA, atunci NU. ... adica, astronotusii NU se pot corci cu labiatumi.


- dupa provenienta (apele de bastina), cichlidele americane se pot imparti in 2 mari categorii: SA (south american) si CA (central american),
Cichlide CA: nigrofasciatum / biocellatum / meeki / salvini / cyanoguttatum / carpintis / labiatum / citrinellum / synspilum / trimacullatum, etc.
Cichlide SA: ramirezii / scalarii / geophagusii / astronotusii / festivum / severumii / discusii / acarele.

- americanii au studiat problema hibridizarii si au descoperit cateva lucruri interesante:
1) orice CA x orice CA = hibridizari reusite!... puii sunt viabili, cu sterilitate la 99% din masculii rezultati in urma hibridizarii (99% din femele sunt fertile). Asa au fost facuti pestii papagal si flowehorn.
2) orice CA x orice SA = NU ies pui, niciodata!... singurele exceptii documentate sunt legate de combinatiile cu Cichlasoma festae (SA) care a putut scoate pui cu alte cichlide CA... dar C. festae este practic o cichlida CA care traieste in anumite zone (Ecuador) din America de Sud.
3) orice SA x orice SA = NU ies pui, niciodata!... exceptii fac hibridizarile facute in cadrul speciilor din acelasi gen. Adica, poti combina Acarele intre ele: verde & albastru (Aequidens Rivulatus x Aequidens pulcher)... sau diferitele variante de severumi. Sau discusii... deci, doar intre ei (intra-specie)!


Later edit:

- Vis-a-vis de situatia din bazinul meu, masculul de Vieja Synspilum se poate combina cu femela aia de Amphilophus Labiatum.
- Puii lor vor fi viabili (femele fertile si masculi sterili)... un astfel de hibrid (o femela), recombinat cu oricare dintre "parinti" (deci cu un mascul "curat" de Synspilum / sau Labiatum), va da pui "fertili" 100%.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2018 11:10:42


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Un mic update si la mine

Dupa cum am scris la un moment dat si pe topicul Maestrului, in 3 zile pana m`am intors eu acasa au disparut toate icrele ) si de atunci nu am mai avut alta depunere... Intre timp, adica ieri si azi am mesterit la acvariu si a iesit destul de interesant zic eu pozele nu sunt stralucite ca acvariul e plin de chestii plutitoare si bla bla, asa ca nici nu le`am editat macar

Acvariul este inca crud, urmeaza sa se inmulteasca plantele plutitoare, si sa creasca Echinodorusul, desi mno o sa fie greu la el, ca nu e pus in nici un substrat special si nici nu fertilizez cu nimic ) si pe langa asta, am si lumina alba ... Dar asteptam si vedem ce iese, eu sper sa se prinda si sper sa va placa ce am facut aici inspirat si de bazinul Maestrului Doar ca n`am mai stat sa cumpar craci si am taiat buturuga din dotare in 2 )))))

Primele 3 poze sunt facute cu telefonul iar celelalte 3 cu aparatul

image image image

image image image

The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata foarte bine
Trebuie sa creasca.
Da’ jimbatu’ unde e?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2018 17:45:42


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Frumosi tare pestii !
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc baieti

Jimbatu e si el pe acolo, se vede mai putin acuma, se regenereaza rapid astia ) Pacat ca pozele nu reflecta realitatea, ca in realitate e spectaculos tare bazinul daca se prinde echinodorusul si imi umple zona aia o sa fie si mai tare si dupa ce impanzesc si plantele de suprafata intre lemne sa astupe tot, o sa fie si mai spectaculos ))

The Lost World - 2017
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Imi place optimismul tau legat de plante.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com