[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iaz cu priveliste subacvatica  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
STMihai
Junior member

Joined: 23/09/2008 12:52:15
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ma gandesc sa fac un iaz la tara . Am deja groapa facuta unde a fost un lac secat. Adancime de vreo 2.5 m. Dar vreau in paralele cu iazul sa sap niste trepte pe care sa se poata cobori sub nivelul apei. Acolo vreau sa pun un geam ca de acvariu prin care sa se vada in interiorul iazului.
Are cineva idee cum as putea face asta ? Bineinteles ca iazul va fi facut cu folie groasa speciala in care vreau sa decupez o fereastra. si sa aplic un geam. Ce fel de geam ma sfatuiti sa folosesc. Ar merge oare si un geam de plastic ? ceva flexibil ? la lipitura banuies cca ar fi ceva clasic cu silicon de acvarii/ Problema este ca presiunea asupra acelui geam va fi mare. Imi poate da cineva niste sfaturi ? cum sa fac sa nu imi plesneasca geamul ?

The fish doesn't think because the fish knows...
[Email] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Presiunea cred ca depinde de adancime ;)

Daca iazul nu e steril nu stiu cat de usor iti va fi sa il tii ... limpede.
[Email] [WWW]
STMihai
Junior member

Joined: 23/09/2008 12:52:15
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Pai langa el va avea o alta groapa mai mica de vreo 100/100/100 in care va functiona un filtru. Furtun care pleaca din iaz intra acolo trece prin medii de filtrare (bureti, pietris) si retur in iaz exact ca un filtru extern pentru acvariu. Problema cu limpezirea este rezolvata. Toate iazurile limpezi au un sistem de filtrare.

The fish doesn't think because the fish knows...
[Email] [Yahoo!]
ZOLA
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2007 00:58:56
Messages: 161
Location: bucuresti/berceni/cultural
IP:
Offline

daca il faci in pamant cu folie atunci nu iti poti pune geam trebuie musai sa faci cu beton/ciment de piscina ma o adancime de 2.5m presiunea si volumul de apa e al naibii de mare , ma gandesc sa faci o fereasta de 100/100 dintr-un geam undeva la 25mm poate chiar 30mm . oare ai putea sa vezi ceva in pond pe acolo?

oto si crevetii lui
[Email] [WWW] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Personal, daca vrei sa investesti un ban, iti indic asa ceva:
imageimage imageimage
Normal, acvariu...nu persoanele!
Da' pentru ca sigur ar iesi prea scump, eu sunt ptr ceea ce a descris Zola...un pond cu fundul si peretii betonati, cu armatura din plasa de 5 mm sudata, existenta in comert. In unul din peretii laterali incastrezi un geam gros. Iar interiorul il amenajezi cum vrei tu. Am vazut iazuri executate in pamant, sau cu invelis de folie...apa e tulbure, verzuie, nu se vede nimic in el, decat nuferii la suprafata si pestii cand urca sus. Intr-un pond betonat, totul e limpede, clar, se vede bine. Iar la 2,5 x 2,5 x 2 nu cred ca ar fi foarte mare cheltuiala....bineinteles, eu l-as face la 5 x 3 x 2 m si l-as folosi pe post de piscina :-P
[Email]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

minnardy wrote: Am vazut iazuri executate in pamant, sau cu invelis de folie...apa e tulbure, verzuie, nu se vede nimic in el, decat nuferii la suprafata si pestii cand urca sus.


Gresesti, este exact ca si in acvariu, daca exagerezi cu pestii sau cu mancarea se tulbura, daca sunt ploi se tulbura, daca pica material biol;ogic din exterior si nu il scoti de acolo, putrezeste si se tulbura, altfel poti vedea la galeria mea cum arata, e cristal, are doar un filtru extern si atat.

album1, album2, album3, album4
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Da, iazul tau arata bine !
Dar hai sa te duc in Cluj sa vezi cateva. Nu stiu cauza, culmea, unul din ele e chiar la o firma de profil, dar am descris acolo doar ce am vazut, nimic mai mult. Oricum, eu mi l-as face betonat.
[Email]
ZOLA
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2007 00:58:56
Messages: 161
Location: bucuresti/berceni/cultural
IP:
Offline

la doi metri adacime sunt convins ca o sa fie fix ca in acvariu fara nici un pic de alga ... mai ales ca are lumina de afara... daca mai pui si nuferi in el... nu cred ca o sa mai vezi ceva bine...poate decat daca trece prin fata geamului .....
Daca vrei neaparat sa poti vedea la adancime eu as incerca si cateva spoturi subacvatice barem sa mai lumineze ceva le aprinzi numai cand de uiti inauntru sau cand vrei sa dai pe spate musafiri
Ca metoda de filtrare as folosii pe langa filtrul de pond si ceva in genul filtrelor de picina ...adica un filtru cu nisip , ca metoda rapida ar fi sa folosesti un butoi cu nisip si sa il conetectezi la pompa.
P.S. sper ca nu il faci paralepipedic ....

oto si crevetii lui
[Email] [WWW] [Yahoo!]
STMihai
Junior member

Joined: 23/09/2008 12:52:15
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Fereastra va fi intr-un cadru de beton, la 50 cm sub luciu apei. Adancimea iazului este intradevar prea mare deci o sa mai umplu un pic. In ceea ce priveste vizibilitatea nu imi fac griji. O sa incerc sa instalez un spot subacvatic acolo langa fereastra si asta ar trebui sa fie de ajuns. Acum ramane sa vad cat costa materialele. O sa va mai intreb exact despre filtrare... Nu am facut pana acum asa ceva, doar am citit, daca a facut cineva si vrea sa impartaseasca cunostintele in materie astept cu nerabdare.

The fish doesn't think because the fish knows...
[Email] [Yahoo!]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Singura otiune pe care o ai in opinia mea este sa faci bazinul sub forma unei sectiuni de sfera si sa pui din metru in metru talpi de fundare care sa-i ofere rezistenta la compresie, talpile respective trebuie sa fie ca un triunghi, cu o latura sub forma de arc de cerc, latura lipita de peretele bazinului, latura cealalta trebuie sa treaca de marginea bazinului si sa fie sprijinita pe un sol tare, iar latura de jos trebuie sa fie la aceasi adancime cu partea cea mai adanca a bazinului. Acest sistem iti va arata ca o jumatate de sfera cu aripioare laterale din metru in metru. Altfel, riscul iti va fi foarte mare iar daca pe o zona bazinul nu se va sprijini pergect pe locasul sapat in pamant iti pot aparea fisuri.
Doi, trebuie hidroizolat la greu, altfel prin porozitatea cimentului vei incepe sa pierzi apa intr-un mod accelerat pentru ca pe parcurs se vor largi porii.
Am vazut fenomenul pe viu.

album1, album2, album3, album4
STMihai
Junior member

Joined: 23/09/2008 12:52:15
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Incercare de schita:

http://img101.imageshack.us/my.php?image=schita1an1.jpg

The fish doesn't think because the fish knows...
[Email] [Yahoo!]
ZOLA
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2007 00:58:56
Messages: 161
Location: bucuresti/berceni/cultural
IP:
Offline

Betonul oricum se aseaza perfect pe pamant , chiar daca pamantul nu are forma exacta ... Innsa sunt niste tehnici de turnare pe care eu personal nu le conosc , uite de exemplu trebuie evitata uscare betonului fortata si cum pamanutl ''trage'' nu stiu cum o sa o rezolvi ... Ca sa previi eventualele infiltratii si sa il poti curata mai usor iti sugerezi sa vopsesti betonul cu vopsea speciala de piscina vintr-o gata variata de culori si sunt cauciucate.
Deasemenea si laturile ''gropii'' trebuiesc neaparat betonate

oto si crevetii lui
[Email] [WWW] [Yahoo!]
STMihai
Junior member

Joined: 23/09/2008 12:52:15
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ma gandesc sa nu betonez totusi si laturile pentru ca folia este de ajuns de bine izolatoare.

The fish doesn't think because the fish knows...
[Email] [Yahoo!]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline



Nu iti e de ajuns adancimea, iti trebuie minim 1,8m ca sa poti sa-ti faci un ecosistem, altfel iarna trebuie sa scoti tot din el.

album1, album2, album3, album4
STMihai
Junior member

Joined: 23/09/2008 12:52:15
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Presupunanad ca geamul are 40 cm + 50 cm pana la suprafata apei + 110 cm pana la fundul lacului inseamna exact 2 m adancime a apei. Oricum iarna apa nu ingheata decat la maxim 80 cm adancime. Este de ajuns pentru a lasa acolo animalele.

The fish doesn't think because the fish knows...
[Email] [Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

/ Problema este ca presiunea asupra acelui geam va fi mare. Imi poate da cineva niste sfaturi ? cum sa fac sa nu imi plesneasca geamul ?



Poti incerca cu incredere un perete de caramizi de sticla, trebuie doar sa gasesti un model corespunzator sa ti poata oferi o vizualitate clara.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
STMihai
Junior member

Joined: 23/09/2008 12:52:15
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Nu merge, caramida de sticla obtureaza imaginea foarte tare. Nu se mai distinge nimic.

The fish doesn't think because the fish knows...
[Email] [Yahoo!]
ZOLA
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2007 00:58:56
Messages: 161
Location: bucuresti/berceni/cultural
IP:
Offline

foloseste cu incredere geam de 25 30mm in beton faci o rama de coriner (in pod) perfect dreapta si pe urma lipesti geamul tot pe interior cu silicon de acvarii nu ar trebuii sa ai probleme

oto si crevetii lui
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut ai mai reusit sa faci ceva...sau la primavara?

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
STMihai
Junior member

Joined: 23/09/2008 12:52:15
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

La primava ii propun lu' al batran ca deh este domeniul lui si investitia financiara va fi a lui. Daca va fi de acord veti avea poze din timpul lucrarilor...daca nu...asta este ... ramane valabila pentru mai tarziu...

The fish doesn't think because the fish knows...
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com