[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inca un incepator :)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare la toata lumea, numele meu este Ciprian, sunt din constanta si am cam 21 de ani si chiar jumate ... partea cu acvaristica pot spune ca e "mostenire" ...am crescut cu acvarii si cu pesti (cel putin2 acvarii) ...tatal meu este un innrait al acestora, dar in ultimul timp i s-a cam luat de ele si e unpic mai "old-style" adica il intreb ...da nu are rapdare sa explice mai pe intelesu meu de "dâng dâng" asa ca am cautat raspunsuri pe net, si surpriza ....am gasit multe, dar la cateva tot dâng dâng am ramas ...una peste alta ca sa ajung la subiect ...am facut rost de un acvariu, de dimensiuni aprox 55 /29/ 29 ...adica un aproximativ de 41-43 litrii (lasand distanta de la marginea superioara). Din ce am gasit dupa un googalit indelungat si de pe forumuri as avea nevoie de una bucata pompa cu o capacitate de 200-350 litrii pe ora si un incalzitor undeva la 60 w. Buun sa zicem ca asta am lamurita ....am insa 2 probleme ...una ar fi lumina ...ar trebui sa am undeva intre 35 -47 w , si nu ma pricep la neoane ...as prefera sa pun doar 2 si nu 3 dar din http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=2163&sid=8abf39eb1b0f6dc5f48f09e001069ad9 am descoperit ca nu prea as putea sa pun 2, exista si altele? la dimensiuni mai mici (lungime)?. Acvariul va fi destinat unei tentative de mini aquascaping, foarte finutza probabil cu 3 ...maxim 4 specii de plante ...cativa neoni cred si una bucata buturuga care as vrea sa o transofrm intr`un copacel...apoi alta problema o am cu "Stratul" si "substratul" care nu am gasit (sau pote nu am cautat indeajuns de bine pe forum) ce sa iau si cum, in principiu "fatza", partea apropiata de geam vrea sa fie din nisip fin, gen plaja, in care sigur nu voi planta nimic pentru ca sigur nu se vor prinde am vazut ceva intr`un petshop si m-a incantat .....cam astea ar fi idelie mele, chiar as avea nevoie de unpic de ajutor de la voi ...poate multi dintre voi stiti cum e cand ceri ajutor si ti se arunca niste carti vechi in brate "ia si citeste"
astept cu nerabdare raspunsuri ...ajutor opinii, si asta pentru ca maine vreau sa ma duc sa iau pompa incalzitor neoane ....substrat si strat sa pot sa il pun la ciclat
Multumesc anticipat
[Email] [WWW] [Yahoo!]
de_mmonic
Junior member

Joined: 22/10/2008 19:19:22
Messages: 8
Location: iasi
IP:
Offline

in primul rand la dimensiunile date de tine ai un acvariu de 46 de litri ,daca presupunem ca nivelul apei este cu 3 cm sub marginea superioara atunci numarul total de litri este 41.4, unprocentaj bun la lumina ar fi 1 w per litru , acum depinde ce vrei sa cresti ma refer la plante , daca preferi plante usoare iti ajung 3 de 15w daca nu pune 2 de t5, (e bine sa mai astepti o parere nu pot zice ca e cea mai buna solutie).
cat despre pietris sigur in fata nu o sa ti creasca plantele cu ce vrei tu adica"nisip fin" pentru ca va sufoca radacina plantelor incearca pietris de granulatie de 2-3 ml
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Foarte buna initiativa de a studia inainte :)

In principiu, neoanele de 15W / T8 au 45cm lungime dar, din cauza ca acvariul are doar 50cm in total, s-ar putea sa fii nevoit sa bricolezi tu - sau daca ai noroc, sa gasesti niste lampi de neon care sa se potriveasca pe capac.

Apoi, 1W/L este greu de tinut la inceput cel putin, pana nimeresti echilibru intre micro+macronutrienti, CO2 si lumina. Degeaba ai 1W/L daca plantele nu au suficient CO2 sa foloseasca atata lumina si sigur acest 'surplus' va fi folosit de alge. Incepe si tu de la ~0.5W/L (multe plante cresc ok aici) si in timp te duci si la 1W/L.

Studiaza si despre CO2, daca vrei mini aqua scaping..
[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

cat despre pietris sigur in fata nu o sa ti creasca plantele cu ce vrei tu adica"nisip fin" pentru ca va sufoca radacina plantelor incearca pietris de granulatie de 2-3 ml


pai asta si vreau, in fatza nu vreau plante, vreau in spate ...sa fie ceva gen "luminis"

Studiaza si despre CO2, daca vrei mini aqua scaping.."
de o sapt aproape tot caut p net ce si cum cu "bomba" cu butelie ...cu drojdie ...cu gelatina ) dar am zis sa o iau usor usor, sa dau drumu la acvariu sa iau niste testere sa il las la ciclat 2-3 sapt, sa ma joc unpic cu testerele sa vad daca reusesc sa il tin sub control ...sau nu e bine asa?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Apoi, 1W/L este greu de tinut la inceput

E greu de tinut la inceput pentru cineva cu experienta si aproape imposibil pentru un incepator .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

pai asta si vreau, in fatza s afie gen luminis, sau gen poteca sa desparta acvariu, si in spate sa creasca plante
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am fost azi la un petshop si mi`am luat un incalzitor si o pompa . Cu pompa nu stiu ce sa zic ...cred ca m-am cam pacalit ...este .....mica rau , pe cutie scrie ca 260l/h iar eu as avea nevoie intre 180 si 360 , deci sa zicem undeva la mijloc ar fi asta ...atasez si o poza sa le vedeti, aparetele sunt de la aquael, sper sa le pot folosi , mai am nevoie de substrat, strat ...neoane sau neon sa zicem pentru inceput. Ce ma sfatuiti sa iau pentru substrat? ca nu stiu ce sa caut, ia rin petshopuri toti imi spun de pietrisi, dar ala nu este cumva stratul de deasupra?

imageimage
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mda, filtrul acela e cam mic. Am un acvariu asemanator cu al tau 60x30x30 dar tin 3 filtre interne in el: unul cum ti-ai luat tu, unul mai mare un eheim pick-up 2008, si un mic Resun pt CO2.

Din experienta cu Aquael (am 3 deocamdanta, 2 fix ca ale tale sunt in acvariul de 20L) e ca sunt rezistente insa nu sunt puternice, isi pierd debitul repede. Eheim oricat de murdar ar fi, tot scuipa niste apa. In principiu curat mult mai des la ele decat eheim-ul.

Eu n-am prea avut probleme cu algele (de care se vaita cam toata lumea) deoarece (presupun) am aplicat un sfat intalnit aici pe forum. Si anume ca toate acvariile de concursuri (nu ca ale mele ar fi asa, nici pe departe :D) au capacitate dubla de filtrare fata de recomandarile normale. Dar am actionat in consecinta, si nu mi-a fost rusine sa bag 3 filtre in acvariul de 54L.

De substrat, ia si tu ce gasesti, oricum e pacat sa arunci banii la inceput pe chestii scumpe, pana cand te prinzi ce si cum. Ceva de la Sera / Tetra e ok. Sunt galetuse asa, cred ca iti trebuie o galetusa de 4kg la ce ai tu acolo (cred, nu mai tin minte cat a intrat la mine). Si apoi deasupra pui niste pietris de 2-3 mm si gata.
[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

o sa incerc maine sa merg pana la ei sa vad poate reusesc sa il schimb pe un model mai mare, cine stie ....mi`a dat si bon d casa, cam greu sa vedem daca o dau la pace cu vanzatoarea , nu de alta dar nu cred ca pot sa fac ceva cu asta micu, iar sa mai iau inca unu nu cred ca are rost :-<
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

revin cu un update, am reusit sa schimb pompa cu "sora" mai mare, pe ea scrie ca 450l maxim , ar trebui sa fie de ajuns, mai am de cautat neoane, si pietris, si maine dupa ceva plante apoi sper sa il pun in functiune cat de curand
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

update si "jurnal" pe
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=6720

rog un moderator sa inchida topicul. Multumesc
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com