[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
schimb de apa direct de la robinet!?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

Stiu ca NU se face, asta e clar, dar momentan am mari dificultati cu stocarea a 70-80 litri de apa si aducerea lor la temperatura din acvariu, asa ca v-a intreb: daca a-si schimba la 3-4 zile un procent mai mic de apa...sa zicem un 20% cu apa direct de la robinet, cred ca pestii nu a-r fii prea afectati dar nu stiu ce efect o sa aiba asupra bacteriilor din filtru .Mentionez ca spre deosebire de apa din romania aici cantitatea de clor este m-ai mica si mult mai atent controlata, aici nu am simtit niciodata in gura acel gust atit de familiar de clor(25 de ani am locuit la bloc )...

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

incearca sa faci cateva teste la apa, sau la cei care se ocupa de sectorul tau , sa-ti dee un grafic cu situatia apei. daca e OK poti face mai multe schimburi
jax
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 20:25:28
Messages: 60
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

nici in ro nu mai simti gustul de demult (deh, vezi cum se schimba vremurile?) dar clor cu siguranta este si la tine. cel putin bacteriile din filtru o sa tuseasca, pestii nu cred sau cel putin n-o sa-ti spuna in fatza. poti pune apa in ceva bidon (eu folosesc cele de 5l de la apa plata) in care poti pune apoi Aquatan sau alta solutie de inlaturare a clorului inainte de a turna totul in acvariu.

a propos... tine acvariul cel nou?

POZE
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

acvariul cel nou tine , dar problema e ca 30%di acvariul meu inseamna cam 70-80 de litri pe care tre sa ii si aduc la 27 de grade, deci cu bidoanele de 5 l cade..., eu cred ca nu o sa fie nici o problema, o sa fie prea mica concentratia de clor..

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

O zic si io p'a mea. Tin pitit sub un raft un bidon de 40 l, in care infig un incalzitor setat la temperatura din acvar. Apoi lucrurile se simplifica
Nu-i musai sa schimbi 30% o data pe saptamna. Poti schimba 15% de doua ori. Nu-i nici o problema. Bine, aici nu tine decat de timpul tau liber.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu zic sa nu chinui pestii / plantele / bacteriile...nu mor nici unii nici altii, dar 1-2 zile nu le va fi nici bine. Si asta saptamanal. Nu esti singurul cu acvarii mari care nu au scurgere la picatura...mai suntem. 80 litri inseamna 4 galeti de cate 20 litri...daca nu sunt in Italia asa ceva, iti trimit eu din tara :-) Sau iti cumperi un bidon de 50 litri cu gura larga pe care-l tii permanent plin cu apa la declorinat. Si nu e musai 30%...poate fi 25%, adica 3 galeti.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Betta.X
Member
[Avatar]

Joined: 25/12/2008 21:46:31
Messages: 229
Location: Petrosani - HD
IP:
Offline

minnardy wrote:Eu zic sa nu chinui pestii / plantele / bacteriile...nu mor nici unii nici altii, dar 1-2 zile nu le va fi nici bine. Si asta saptamanal. Nu esti singurul cu acvarii mari care nu au scurgere la picatura...mai suntem. 80 litri inseamna 4 galeti de cate 20 litri...daca nu sunt in Italia asa ceva, iti trimit eu din tara :-) Sau iti cumperi un bidon de 50 litri cu gura larga pe care-l tii permanent plin cu apa la declorinat. Si nu e musai 30%...poate fi 25%, adica 3 galeti.

Poti sa ti apa la declorinat si intr-un butoi de varza [Curat,bineinteles :-) ]
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

stiu ca lumea o sa ma injure acum ca iti dau sfatul asta si poate chiar sa ma certe, eu personal fac schimburi de apa saptamanal (intradevar doar 10l la un bazin de 50) pun apa direct de la robinet, combinat apa calda (pt a aduce temeperatura aprox la cea din acvariu - dupa mana)+rece tinand degetul pe gura la teava de la robinet sa fac un jet puternic prin care oxigenez apa si mai scot si o cantitate mica de clor, duc galeata langa acvariu, o las 5min si pun apa usor usor cu un furtun cu diametru mic, ea golindu`se cam in 10 min. Apa este cristal ... plantele nu dau nici un semn de "stres" si crevetii la fel, cand aveam pestii nici ei nu aveau nici un stres, ba chiar din contra veneau in varful furtunului si stateau in jetul de apa. Singurul moment in care reuseam sa deciclez acvariu cu apa de la robinet era cand turnam direct in filtru, iar cantitatea de clor imi nenorocea bacteriile.....

sincer am impresia ca nu sunt singurul care face treaba asta ...

tin sa mentionez ca tratamentul il aplic si la un bazin cu discusi care la fel nu au nimic, si la un bazin cu xipho moly gupy si ceva corydas ...

acum la fel cum ti s-a recomandat si mai sus ...baga niste teste serioase la apa de la canal si vezi exact ce si cum...vezi ce ai putea strica si unde ai putea creea un dezechilibru

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

depinde, ce zice pc.ciprian ar fi o posibilitate, dar parerea mea este sa nu te obisnuiesti asa... cunosc persoane care fac aceeasi treaba in acvarii plantate (dar nu plante cu nivel ridicat de difultate); sau cu discusi (e posibil,daca faci asa ceva la ei, sa nu duca un trai bun, ca drept dobada de ce se cresc in acvarii sterile, se incearca sa se aduca parametri apei , cat mai aproape de habitatul natural)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

jax wrote:nici in ro nu mai simti gustul de demult (deh, vezi cum se schimba vremurile?)

Poate ca nu simti gustu', da' pesti mor uneori la schimburi de apa mai babane.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com