[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Depunere ramirezi...  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Jack
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2005 11:16:44
Messages: 171
Location: Com Pantelimon
IP:
Offline

Mi-au depus ramirezii - pana aici au fost parinti buni - au pazit icrele - nu le-au mancat. Poate ma ajutati cu niste sfaturi daca imi ies pestisorii (modalitate de hranire,etc...).

"All that we do is touched with ocean yet we remain on the shore of what we know." Richard Wilbur
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

In prima instanta te pot ajuta cu infuzori, pentru hranirea lor in prima saptamana. Dupa aceea, ai nevoie de artemie eclozata, gasesti la Obor cu 10 000 punga, sau poti ecloza acasa singur. Cam doua mese pe zi, in prima luna. Dupa aceea, te lovesti de o problema - puii nu cunosc alt fel de mancare iar de tubi le e frica rau ), asa ca va trebui sa le dai un timp mancare amestecata, sa ii pacalesti in vreun fel sa haleasca si altceva.

Alte sfati:
- in prima luna nu schimbi apa. Daca acvariul este de dimensiuni mici, doar aspiri mizeria pe fund si inlocuiesti cu apa statuta. Incerci sa nu modifici chimismulapei, puii sunt destul de sensibili in primele saptamani.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Jack
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2005 11:16:44
Messages: 171
Location: Com Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc de raspuns. Daca ies pestisorii o sa apelez la tine pt infuzori.

"All that we do is touched with ocean yet we remain on the shore of what we know." Richard Wilbur
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

De ieri am si eu icre de ramirezi intr-un acvariu comunitar(guppy, sifo si 2 ramirezi). Nu le-au mancat si le apara bine. Daca o sa am noroc si de pui n-am nici o idee ce sa le dau sa manince. Vor rezista in acest acvariu sau o sa-i manance ceilalti pesti? Vor sta doar langa parinti? De unde fac rost de infuzori si cum arata? Merci. :-P
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Cam greu pentru pui sa supravietuiasca dupa ce vor iesi din icre, cu atatia guppy si xipho in jur. Parintii ii vor apara cu devotament, dar inamicii sunt multi si flamanzi, si asteapta doar un moment de neatentie al adultilor ca sa mai inhate cate un pui din card. Treptat, ii vor decima.
Ideal e ca depunerea sa aiba loc intr-un acvariu dedicat numai parintilor. Acum, ca s-a intamplat asa, ai mai putea salva ceva din icrele alea daca le scoti cu grija (intr-un borcan cu apa ca sa nu le expui la aer) si le muti in alt acvariu, fara parinti. O sa ai pierderi bune fara grija adultilor, dar sunt sanse sa supravietuiasca cativa pui.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Merci mult. In 48 de ore mai am doar un sfert de icre, adultii le tot "curata" dar mai mananca din ele. Acum le-am separat dar sunt extrem de mici nu stiu ce pui o sa iasa din ele. Pot sa le dau galbenus de ou in prima saptamina? E adevarat ca se hranesc doar din a 4-5 zi de viata= tot atunci incep sa inoate?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

crys wrote:...mai am doar un sfert de icre, adultii le tot "curata" dar mai mananca din ele...

Asta e semn de stres. Parintii considera ca mediul in care au depus nu prezinta siguranta pentru pui. Sunt dese cazurile in care, din cauza unei simple sperieturi, perechea si-a mancat toate icrele ingrijite cu minutiozitate zile intregi.

Acum observ ca n-ai mentionat daca noaptea lasi aprinsa langa geamul acvariului o luminita slaba, gen lampa de veghe.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia vezi poate te ajuta si asta.
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Mi-au depus si mie ramirezii astazi. Dupa depunere au inceput sa se bata cu un aimonieri de 8cm :scrima: care pana acum nu a avut treaba cu nimeni. Poate din cauza ca au depus prea aproape de buturuga unde sta el de obicei. Abia au reusit cu greu sa-l goneasca intr-un colt . Am pus o capcana ca sa-l prind si o lumina mica de veghe ca sa poata pazi icrele si noaptea. Oare sunt sanse sa supravietuasca puii? In acvariu am vreo 25 de neoni, 3 coridoras mici,1 aimonieri, 2 pui de Apistogramma cacatuoides(si cu unul dintre ei mai curios au avut meciuri), 2 colisa lalia, 3 tetra,3 pui ancistrusi si vreo 10 zebre. Acvariul e sufucient de mare(lung).
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bilti wrote:Oare sunt sanse sa supravietuasca puii? In acvariu am vreo 25 de neoni, 3 coridoras mici,1 aimonieri, 2 pui de Apistogramma cacatuoides(si cu unul dintre ei mai curios au avut meciuri), 2 colisa lalia, 3 tetra,3 pui ancistrusi si vreo 10 zebre. Acvariul e sufucient de mare(lung).
Parerea mea e ca, daca vor avea grija de pui pina la inotul liber, ceilalti pesti vor "ciupi" din pui pina ii vor termina pe toti.
Daca vrei pui, singura sansa cred ca e sa "furi" cu o pipeta citeva larve dupa ce eclozeaza si sa-i cresti separat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bilti wrote: Oare sunt sanse sa supravietuasca puii? In acvariu am vreo 25 de neoni, 3 coridoras mici,1 aimonieri, 2 pui de Apistogramma cacatuoides(si cu unul dintre ei mai curios au avut meciuri), 2 colisa lalia, 3 tetra,3 pui ancistrusi si vreo 10 zebre. Acvariul e sufucient de mare(lung).

In general, pontele in acvariile comunitare nu prea reusesc. Pentru ca in ciuda faptului ca unii pesti sunt parinti buni, in conditii de stres si aglomeratie fie isi maninca icrele, fie acestea (sau puii) sunt mincate(i) mai devreme sau mai tirziu de ceilalti locatari.De aceea se separa perechile care depun. Asta inseamna un acvariu in plus la dispozitie. Puii, pina cresc, trebuie sa fie tinuti in anumite conditii, mai ales daca sunt o specie mai pretentioasa. Nu cred ca acesta este si cazul ramirezilor, dar vad ca apar o gramada de posturi de acest gen in ultimul timp.

Stiu ca ne bucuram cu totii cind avem parte de o asemenea surpriza placuta, dar este bine sa fim pregati, ca este pacat de niste vieti nevinovate.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com