[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
100x60x45 JBL - Salata de cruditati cu tentative de olandez  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pana cand cresc mari promit ca imi iau si eu un acvariu pe masura si te scap si eu de cativa ca prea imi sta gandul numai la discusi

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da' cu scalarii ce facusi? Sa nu zici ca nu-i mai ai, ca jar maninci!
Da bazin, ce sa zic - fitze, mofturi si figuri...deh..
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Pana cand cresc mari promit ca imi iau si eu un acvariu pe masura si te scap si eu de cativa ca prea imi sta gandul numai la discusi

Pana iti iei tu bazin s-ar putea sa ii dau pe toti deja ce mi`a mai ramas in mare parte sunt promisi cam toti , dar am o noua ponta pe drum, deci pui vor fi

Dolly wrote:Da' cu scalarii ce facusi? Sa nu zici ca nu-i mai ai, ca jar maninci!
Da bazin, ce sa zic - fitze, mofturi si figuri...deh..


o pereche e la colegu raul (djphaza) o pereche vor ajunge la Alex.B si o pereche la un tiz (ciprian) coleg acvarist de pe alte meleaguri. A trebuit sa ii dau dolly, si sa stii ca mi`a fost relativ greu sa renunt la ei dar la fiecare depunere toti pestii mei dispareau din acvariu si nu mai mancau o sapt 2 pana nu le luam icrele/alveinii. Erau foarte teritoriali si foarte rai. Mi-am dorit foarte tare discusi in al meu, mai ales ca e o noua provocare sa ii cresc in pantat, ca sa nu mai zic de inmultit in bazin comun

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2010 23:57:04


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Perechea de la mine e posibil sa isi gaseasca si ea un nou stapan. Depun in prostie si neonii si rhodostomusii sunt lihniti de foame. Ma chinui, le bag sub apa, sub nas, nimic. Ma mai apuca si pe mine femela de cot cand sunt cu mana prin acvariu...

.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote: Mi-am dorit foarte tare discusi in al meu, mai ales ca e o noua provocare sa ii cresc in pantat, ca sa nu mai zic de inmultit in bazin comun

Stiu, stiu, dar te tachinam si eu nitel. Si la ce exemplare superbe de discusi ai, nici nu-i de mirare ca ai optat in favoarea lor.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Don' Cip, ce sa zic. Un pas inainte. Dar mare, nu topaiala . Acvariul arata demential iar pestii parca sunt niste jucarii. Felicitari.

In alta ordine de idei, tu vrei sa zici ca tii bazinu asta plantat la MAXIM, cu o cohorta de discusi in el? Si cu covor de hasceu? Ar fi bine sa reusesti, hai sa vedem ce-o iesi.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:In alta ordine de idei, tu vrei sa zici ca tii bazinu asta plantat la MAXIM, cu o cohorta de discusi in el? Si cu covor de hasceu? Ar fi bine sa reusesti, hai sa vedem ce-o iesi.


Eu asa vreau ...in prima faza in cca 1luna de zile voi scoate cateva exemplare din discusi cei care raman in urma, si tot asa din luna in luna sau din 2luni in 2 luni pana cand voi ramane cu cca 5-6 exemplare pe placul meu, dezvoltate cum trebuie si mancacioase. Despre hc ca si covor am si eu mici/mari indoieli mai ales in faza in care le dau f mult de mancare . Dar in spate va fi la fel de multa iarba singura specie la care am renuntat este bacopa , in rest sunt aceleasi , am mai renuntat la ceva moss si deocamdata sunt in revenire in spatele tufelor de staurogine si buturugi. Actualizez unpic lista de plante pt curiosi si pe aceasta cale ii multumesc public colegului alber pt cele 2 specii superbe de plante care mi le-a trimis (ultimele 2 din lsita)

Hedyotis salzmannii
Polygonum Kawagoeanum
H.C. Cuba
Eleocharis Parvula
Eriocaulon cinereum
Pogostemon helferi
Anubias nana petite
flame moss
erect moss
Willow Moss
blyxa japonica
staurogyne
hemiantus michrantemoides
didiplis diandra
prosepinaca
ludwigia red
michrantemum umbrossum
limnophila aromatica
eustralis stellata
rotala marcandra
rotala macranda ''mini' gren
ludwigia cuba
echinodorus tenellus
Hydrocotyle sibthorpioides
Ranunculus papulentus

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:si pe aceasta cale ii multumesc public colegului alber pt cele 2 specii superbe de plante care mi le-a trimis (ultimele 2 din lsita)

Mai lasa multumirile ca nici colegu Alber nu le merita pe de-ntregu'. Ca nu le-a produs el. Le are si el de la alti colegi (cum ar fi cibserg sau catalos ) si ti-a dat si tie de... pofta

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

pai bine, tie direct si indirect lor bineinteles, se subintelege

apropos.....azi stand si uitandu`m ala acvariu ma batea un gand ....sa renunt la tot manado din fata, si sa schimb cu un nisip alb/galbui fara foarte mult gazon :-? si asa nu cred ca o sa faca fata la cantitatea de mancare .....las ca photoshopez unpic in noaptea asta sa vedem cum iese si va arat sa va dati cu o parere


l.e. nu va mai dau ca nu a iesit bine poza, dar va da bine...dupa craciun cred ca ma apuc sa modific iar ceva la el

This message was edited 2 times. Last update was at 24/12/2010 02:01:57


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine ca intai bagi discusii, dupa care te apuci de ciufulit acvariul..... Lasa ca dai tu drumul la pico reef, sa vezi atunci ce o sa lasi tu acelasi scape pana la desfiintarea acvariului .

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

A fost un setupu bun, o placere, o evolutie cu plusuri si minusuri, dar foarte buna. Multam pt urmarirea evolutiei, sper ca cu setupul acesta nu va voi dezamagi

Inchidem capitolul JBL ca ne-am mutat la Tropica

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com