[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
setup nou  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Salutare !
Mica-mica intrebare :
Cum ai lipit GSP-ul pe peretele vertical ?

Multam anticipat !
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Asezi o piatra, cu GSP crescut pe ea, chiar langa perete... coralul creste si se intinde pe spatiul disponibil.
- Sau, jupoi o bucata de GSP si o lipesti cu super-glue de perete... sa nu fie pusa in curent puternic, ca se dezlipeste!

Eu am pus piatra langa perete si GSP-ul se intinde cam cu 2 cm / luna ... uite:

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

koala wrote:- Asezi o piatra, cu GSP crescut pe ea, chiar langa perete... coralul creste si se intinde pe spatiul disponibil.
- Sau, jupoi o bucata de GSP si o lipesti cu super-glue de perete... sa nu fie pusa in curent puternic, ca se dezlipeste!

Eu am pus piatra langa perete si GSP-ul se intinde cam cu 2 cm / luna ... uite:

image


Cu super-glue - nu sunt ferm convins ca va rezista pana sa se prinda GSP-ul de geam . In trecut nu am reusit
Cat priveste varianta 1 - cu intinsu` pe perete , e clar ca trebuie sa incepi de jos ..... 2 cm / luna la 50cm coloana apa => 25 luni , aprox 2 ani

Cu ceva ventuze ar merge ? Oricum , hai la mine pe topic sa nu populam topicul lui @mosu

Multam !
[Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scuze de intarziere

superglue gel: pui o picatura |(2-3 cat e necesar) si il apesi pe geam. se va lipi. daca se deschide si are crestere, ramane lipit.

Daca ai 10cm patrati, tai in 3, lipesti in 3 locuri la dustanta de 5-6 cm. Ajung sa se uneasca. Dupa ce mai creste, daca face moate le tai si le lipesti mai sus.
Ala de sus creste mult mai repede. Dupa ce repeti figura, cu rabdare si stil (ca mine )) ajungi sa ai juma de metru patrat in 8 luni

in curand
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mosu wrote:Am un rastel care a fost vopsit electrostatic.
Curge rugina...

Vreau un rastel din aluminiu. Am facut un calcul: ies scump cu profilele alea...

asa ca fac o solicitare:

Cumpar rastel (materiale + servicii de montaj = sudura / fixare + comision)

Dimensiuni:
175x80 (sus) si 175x60 (jos)

prefer factura, macar pentru materiale..



a durat un pic dar am reusit (inca partial). Bag topic nou.

in curand
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com