[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sump si alte acareturi pentru acvariu plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aseara mosul mi-a adus instalatia de osmoza si mai bricolat un pic la instalatii. Pentru ca am vrut sa fac un sump mare, mare, spatiul liber este mic pentru ce vreau sa pun acolo asa ca m-am apucat sa simulez spatiul din stand
Pe acolo mai este de pus butelia de CO2, cele doua pompe care recircula apa prin UGF in circuit inchis si cele 4 furtune aferente, spatiul dedicat pentru partea electrica care va fi separat de restul...

LE: si inca 3 robineti si tevile aferente prin care se cupleaza pompa de restul instalatiei si urca in sus (vedeti schema postata zilele trecute)
[Thumb - IMG_20151222_234809.jpg]

[Thumb - IMG_20151222_234755.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 23/12/2015 17:52:52



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Am definitivat planul. Filtrul UGF va avea intrarile pe lateral. Pompele pentru UGF vor fi amplasate tot in sump (pentru a amortiza zgomotul si sa fie intr-o incinta inchisa cu scurgere in caz de ceva...)...
In plan nu sunt figurate scurgerile.
.


atentie ca nu cumva sa ai un flux mare in dreapta si 0 in stanga
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Toate ca toate, da' pe mine ma dispera sumpurile compartimentate... stiu, trebuie, da' tot ma enerveaza "sicanele" alea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hadul wrote:
Lucian wrote:Am definitivat planul. Filtrul UGF va avea intrarile pe lateral. Pompele pentru UGF vor fi amplasate tot in sump (pentru a amortiza zgomotul si sa fie intr-o incinta inchisa cu scurgere in caz de ceva...)...
In plan nu sunt figurate scurgerile.
.

atentie ca nu cumva sa ai un flux mare in dreapta si 0 in stanga

M-am gandit si la asta si parca nu va fi dezechilibru... Returul pompei de recirculare BA va fi pe stanga sus. Din dreapta sus iese in BA si tot acolo ajunge de jos. UGF-ul va fi pe toata suprafata bazinului iar in stanga jos va fi un tur si un retur din UGF (planul este ca UGF-ul sa fie cu doua circuite unul trage si altul baga). Aici este zona care va fi interesant de vazut ce turbulente se vor forma dar debitele celor doua pompe sunt egale...

Pentru a vedea bine cum se aranjeaza gaurile voi face o simulare din OSB cu acel perete


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

...si asa cum v-am promis am facut simularea Am incercat sa imit zona de sub acvariu pentru a vedea cum se aseaza elementele si pentru a optimiza spatiul. La fel am simulat peretele bazinului unde se prinde prea-plinul BA.
Dar sa incepem cu inceputul...
Avand liber de sarbatori am mai coborat in atelierul de la subsol ca sa lucrez
image

Aici asteapta buturugile pentru un acvarist batran si obosit - se aude 'don Ricardo

image

Am taiat doua bucati de stiplex de 3mm negru si le-am lipit dupa care le-am pus intre doua bucati de PAF si le-am strans cu menghine de tamplarie.

image image

Dupa cateva zile de betii si alte porcarii traditionale am desfacut menghinele si iata produsul finit care acum asteapta sa ia calea Timisoarei (se aude mare mester CNC-ist )

image image

Tot facand planuri cu noul setup am numarat sacii de substrat (pe care v-am povestit ca i-am luat acum vreo 2 ani). Partea buna este ca sunt 16 pungi de Volcanit, partea proasta este ca sunt saci de 5Kg nu de 7Kg cum tineam eu minte.

image

Pentru ca nu mai stiam densitatea am masurat si notati: punga de 5Kg are un volum de 4 litri. Deci 16x4=64 litri Concluzia nu o sa-mi ajunga si sunt de granulatie foarte mica. O sa-mi mai trebuiasca vreo 18 litri.

A mai combinat cineva Volcanitul nou cu altceva si sa arate bine combinatia? Ceva de genul lava neagra Jivulescu, Dennerle Crystal Quartz Gravel Dark Brown, Dennerle Crystal Quartz Gravel Diamond Black, JBL ProScape Volcano Mineral... Aveti idei, sugestii???

Inainte de sarbatori m-am felicitat pe facebook cu un prieten care mergea sa-si faca sarbatorile in Germania. Ma intreba daca are ce sa ia de acolo ca sa-si mai utileze acvariul (este un convertit ) Dupa ce i-am dictat lista lui i-am dat o lista pentru mine. Din toata lista nu a gasit decat JBL Micromec la un pret imbatabil (a prins o promotie 5 cutii la pret de 4) Acesti 5 litri se adauga unui litru de Zeolit cumparat de anul trecut cand s-au desfiintat magazinele Obi si au vandut toata marfa, unele produse la preturi derizorii

image image

si celor 4 litri de Eheim Substrat Pro si 2 litri de Sera Siporax...
Am lipit suportii pentru mediile filtrante.
Pe 29 decembrie am lasat nevasta sa faca oua umplute, sarmale si alte porcarii iar eu am dat o fuga in Hornbach si am mai facut cateva cumparaturi printre care si niste bureti pentru sump (un suport smecher pentru pendular - prinzi pendularul dedesubt si iese in sus doar panza si un pistol electric pentru tuburile de silicon - merge super).
Sumpul are acum compartimentul de filtrare mecanica full, urmatorul compartiment va fi umplut cu spartura de Lava si Zeolit (cand o sa le primesc o sa vedem cum sunt si o sa va spun la ce superpreturi si de unde le-am luat ) iar compartimentul cu filtrare biologica aproape plin (in el o sa mai poposeasca si materialul din cele doua filtre Eheim pe care le am la actualul bazin). In sicane am maipus niste fasii de burete. Din experienta primului sump atenueaza din zgomot si de ce nu, filtreaza si ele.

image

Am continuat sa crosetez la instalatia de recirculare a apei, de filtrare si osmoza si alimentare la picatura si tevile de la sitemul Bean Animal. Toate au fost taiate si lipite la dimensiuni pe simularile de bazin si suport Am lasat segmente nelipite care se vor definitiva pe pozitie. Toate au fost facute ca sa poata fi usor de desfacut si umblat la ele. Am lipit pana mi s-a terminat un tub de Tangit (cine a mai lucrat stie cam cat inseamna asta ).
image

Iata ce a iesit
Sumpul si instalatiile aferente

image image
image image

si instalatia de osmoza si alimentare cu apa

image image

si Bean Animalul si trecerile pentru filtrul de substrat. Am trasat si substratul din bazin Tot acel perete va fi acoperit pe interior cu o placa de stiplex negru mat si va avea decupari in dreptul tank conectorilor

image image
image image

Toate traseele sunt conform schitei date in posturile anterioare.
Lista de cumparaturi se completeaza cu pozitii rezolvate dar in acelasi timp apar altele noi si parca nu se mai termina dar cu optimism mergem in inainte


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, sunt socat! ... am nevoie de 2-3 zile, ca sa "diger" informatia prezentata.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Lucian wrote:

Dupa cateva zile de betii si alte porcarii traditionale am desfacut menghinele si iata produsul finit care acum asteapta sa ia calea Timisoarei (se aude mare mester CNC-ist )



Se aude, mai tare se poate dar mai clar nu

Dupa ultimele poze pot sa spun ca va fi cel mai frumos bazin din pal pe care l-am vazut
Asta da proiectare "old school"
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:Asta da proiectare "old school"

pai da, ca m-am tot gandit eu smilie , m-am rasucit dar nu am gasit solutia in SketchUp sa poti sa si tai si sa lipesti la dimensiuni toata fitingaraia aia de PVC si sa nu dea una peste alta ca bazinul si standul se va realiza mai incolo... Poate la urmatorul bazin ca mai evolueaza stiinta - am vazut ca azi la CES a fost lansat frigiderul cu tableta si camera video la interior care da comanda automat la ce bucate iti lipsesc. Iti dai seama cand va cumpara frigiderul Samsung facut si gandit in Koreea: vi acasa, deschizi frigiderul si il gasesti plin cu fripturi de catel mirosind a usturoi cat despre acvarii doar vei deschide telefonul inainte de a pleca de la serviciu si el va sti de nevoile si dorintele tale iar cand ajungi acasa un frumos bazin marin te va astepta in sufragerie care de altfel va fi plina de pantofii si rochiile dorite de nevasta


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Shubi wrote:Dupa ultimele poze pot sa spun ca va fi cel mai frumos bazin din pal pe care l-am vazut


Aceeasi parere +1 deci....

Am ametit incercand sa inteleg "ce treaba are cutia la BA acolo"......

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

unii e rai si ametesc repede cred eu ca de la frig

Daca totusi cineva poate sa-mi raspunda la intrebarea de mai jos:
Lucian wrote:A mai combinat cineva Volcanitul nou (cel in pungi de 5 Kg) cu alt substrat si sa arate bine combinatia? Ceva de genul lava neagra Jivulescu sau alta lava brun/maro (si de unde), Dennerle Crystal Quartz Gravel Dark Brown, Dennerle Crystal Quartz Gravel Diamond Black, JBL ProScape Volcano Mineral... Aveti idei, sugestii???




„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Intrebi pe astia cu recife ori pe toata lumea ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sau pe aia cu cichlidae?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Daca Ai incerca Sa desfaci o punga apoi sa pozezi SI Sa incerci in PhotoShop Sa faci niste teste de culoare ?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:Intrebi pe astia cu recife ori pe toata lumea ?

koala wrote:Sau pe aia cu cichlidae?


Pe aia cu "melcii vostri" o stiti? bai, ce carcotasi dom'le, ce carcotasi...

Gabi C wrote:Daca Ai incerca Sa desfaci o punga apoi sa pozezi SI Sa incerci in PhotoShop Sa faci niste teste de culoare ?

Mai bine astept CES 2018 cand va apare acvariul inteligent scos de Samsung

Pana la urma o sa vad eu cum arata si o sa spun numai gradinarilor - postul va fi inchis ciclidarilor si marinarilor . Am comandat JBL ProScape Volcano Mineral, spartura de lava maro si Quartz negru...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cum crezi Dar nu cred ca Ti lua mult timp Sa faci o comparatie
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:Cum crezi Dar nu cred ca Ti lua mult timp Sa faci o comparatie

daca s-ar gasi o biblioteca de forme si culori a substraturilor m-as baza si pe PhotoShop... In Volcanit sunt paticule in vreo 3 culori... si difera culoarea substraturilor uscat/umed. Sunt prea multe variabile sa te poti baza doar pe "mi se pare".


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Lucian wrote:
Shubi wrote:Intrebi pe astia cu recife ori pe toata lumea ?

koala wrote:Sau pe aia cu cichlidae?


Pe aia cu "melcii vostri" o stiti? bai, ce carcotasi dom'le, ce carcotasi...

Gabi C wrote:Daca Ai incerca Sa desfaci o punga apoi sa pozezi SI Sa incerci in PhotoShop Sa faci niste teste de culoare ?

Mai bine astept CES 2018 cand va apare acvariul inteligent scos de Samsung

Pana la urma o sa vad eu cum arata si o sa spun numai gradinarilor - postul va fi inchis ciclidarilor si marinarilor . Am comandat JBL ProScape Volcano Mineral, spartura de lava maro si Quartz negru...

Cel de la jbl are granulatia cam mare.....il am eu....din cauza lui atunci cand l-am spalat mi s-a infundat gatul de lebada de la baie si a trebuit spart putin peretele ....e foarte murdar acest substrat...

This message was edited 2 times. Last update was at 07/01/2016 15:21:13


My nano reef



[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Blue14 wrote:
Cel de la jbl are granulatia cam mare.....il am eu....

daca la culoare este OK asta si caut pentru ca vreau sa-l pun la fund unde sunt tevile UGF. In decursul timpui orice substrat migreaza chiar si singur fara sa pun in calcul repolantarile succesive, asa ca de asta caut "potriveala"la culoare.

Granulatia este amestecata si mare si mica?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Lucian wrote:
Blue14 wrote:
Cel de la jbl are granulatia cam mare.....il am eu....

daca la culoare este OK asta si caut pentru ca vreau sa-l pun la fund unde sunt tevile UGF. In decursul timpui orice substrat migreaza chiar si singur fara sa pun in calcul repolantarile succesive, asa ca de asta caut "potriveala"la culoare.

Granulatia este amestecata si mare si mica?

Nu prea e mica....in general mare....

My nano reef



[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Blue14 wrote:
Lucian wrote:Granulatia este amestecata si mare si mica?

Nu prea e mica....in general mare....


mda... om vedea


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com