[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Asa...sa incepem !  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

O alta parere ?
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salutare !
Sunt exasperat la curatenia saptamanala ,nu mai am rabdare . Problema : pe in la hang-on am pus un burete(destul de fin) pentru a nu trage puietul. DEGEABA !!! La fiecare curatenie gasesc 10-15 pui in filtru, pui care raman prinsi de mediile de filtrare . Atunci cand iau mediile sa le clatesc iau si puii...dupa care stau cu orele sa-i recuperez din galeata ! Nu ma indur sa-i arunc !! Nu cred ca sunt singurul cu aceasta problema, voi cum a-ti rezolvat-o ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

problema e mai simpla decat crezi: castigul trebuie sa fie suficient de mare ca sa nu-ti mai pese de pierderi

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sa mai revenim cu noutati : avand ceva timp la dispozitie(minivacanta de rusalii) am hotarat sa mai schimb si eu cate ceva. Ce a iesit :

general

image

detalii

image

image
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Arata bine.
Ce creveti sunt aia jumatate rosii/jumatate transparenti? Rilli?
Planta aia din dreapta spate este planta de acvariu?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

In partea din spate a acvariului cred ca ar merge niste plante stem, pe care sa le tot tai sa se indeseasca sa se faca ca o perdea pana la suprafata.
Asa vor avea si crevetii mai mult spatiu pe unde sa umble.

[Nano cu albinute] [Old tree]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ca plante, totul natural, cum se numeste....astept un ajutor. In privinta aranjamentului chiar vreau ajutor, am plantat ce am avut. Vreau sa schimb plantele dar chiar nu ma pricep....asa ca orice sugestie este bine venita !
Ca si chiriasi, masa de seara

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata OK si permite adaptari. Eu as adauga un fundal rezonabil (de ex. negru) si ceva gazon in fata.
Sincer, varianta cu niste radacini prin spate, nu foarte evidente insa, imi placea mai mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2017 12:50:43


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cu gazonul ....nu prea vreau. Are fundal negru, autocolant. In privinta radacinilor, am tot avut lemne, incerc pietre; ca si plante la ce m-am gandit - crestere lenta-medie si in fata ceva diversificat ca si culoare. Planta de pe spate care ? Cea mica sau cea mare ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

bebetto wrote:Cu gazonul ....nu prea vreau. Are fundal negru, autocolant. In privinta radacinilor, am tot avut lemne, incerc pietre; ca si plante la ce m-am gandit - crestere lenta-medie si in fata ceva diversificat ca si culoare. Planta de pe spate care ? Cea mica sau cea mare ?


Scuze, nu am vazut folia de fundal.
Ultimile intrebari cred ca erau pentru Antecume.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pentru el; gazon nu vreau ca il curat greu, si asa stau prost cu aspiratul substratului din cauza puilor (MULTI !!!) Ca si plante ce imi recomanzi Silviu ? Nici o problema in privinta fundalului.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2017 17:35:01

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In privinta plantelor, sunt de acord cu Antecume : plante stem, cu crestere rapida si care se preteaza la tunsori.
Te rog sa nu crezi ca exagerez sau ca ... mai stiu eu ce. Dar uite aici un exemplu de plantare de unde putem invata,
cu totii, foarte multe. Cel putin pe mine m-a lasat mut! OK, este un set-up facut de un profesionist. Dar poate putem si noi, nu?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/29781.page

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ohhh, studiez si revin.. Multumesc Silviu ! In continuare deschis la sugestii.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

bebetto wrote:Planta de pe spate care ? Cea mica sau cea mare ?

Cea din spatele difuzorului de CO2. Nu-mi pare a fi de acvariu. O ai de mult timp?

In spate de exemplu eu am Elodea care s-a indesit si a dat radacini aeriene care s-au unit cu java moss-ul de sub ea.
Sunt multi creveti si prin Elodea si prim moss.

[Nano cu albinute] [Old tree]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Chiar elodeea este.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cea mica, ascunsa dupa piatra e Elodeea. Eu vorbesc de cea mare din dreapta Elodeei.

[Nano cu albinute] [Old tree]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Despre ea este vorba ?
image

Nici eu nu stiu cum se numeste; de unde am luat-o nu au stiut sa-mi spuna. Era intr-o stare jalnica, nici nu au vrut sa mi-o vanda, am luat-o la reducere. Acum arata bine, zic eu.
image

CO2-ul meu.....
image

Ceva detalii
image

image

image

image
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Prima poza cu planta din postul #97 nu este planta de acvariu , din pacate nu stiu cum se numeste
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

skija wrote:Prima poza cu planta din postul #97 nu este planta de acvariu , din pacate nu stiu cum se numeste


????? O am de vreo luna in bazin...si ii merge destul de bine (ceva lumina in plus nu i-ar strica)
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:In privinta plantelor, sunt de acord cu Antecume : plante stem, cu crestere rapida si care se preteaza la tunsori.
Te rog sa nu crezi ca exagerez sau ca ... mai stiu eu ce. Dar uite aici un exemplu de plantare de unde putem invata,
cu totii, foarte multe. Cel putin pe mine m-a lasat mut! OK, este un set-up facut de un profesionist. Dar poate putem si noi, nu?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/29781.page



Am citit, am salivat, primele pareri :
ptr. coltul din stanga, ptr. mascarea buretelui as pune rotala macrandra, proserpinaca palustris si contrast planta verde din dreapta(neidentificata); in dreapta as veni cu microsorumul existent, pogostemon helferi si ludwigia senegalensis. Din mijloc dispare lemnul cu salata si va fi completat de.....nu stiu.
Pareri ? Repet, experienta mea in plante este modesta nu neaaparat in cresterea lor cat in aranjamentul si gruparea lor.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com