[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Al 13-lea razboinic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cautarea ventilatoarelor de 60mm s-a dovedit o tortura pentru mine. Ore intregi de cautare a unor ventilatoare aproape fara rezultat. De cate ori sunam sa comand ca am gasit, de atatea ori firma imi spunea ca nu mai are pe stoc si ca nu sunt actualizate datele. Am gasit si cu precomanda dar veneau peste 1-2 saptamani. Pana la urma am gasit 3 buc la Arad si 5 la Alba, si mie imi trebuiesc 6. Am comandat cele 5 de la Alba, ca ma costa transportul cat nu face , ca sa iau unele de aici si altele de acolo. Cu cele de 92mm oferta era foarte larga si am gasit si comandat din prima zi de cautari, dar cele de 60 problema mare, mai ales ca ma interesa grosimea de 10 sau 15mm. Daca erau mai groase nu mai aveau flux de aer si le puneam degeaba. Pana imi vin ventilatoarele treaba e suspendata la capac

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

vreau sa fac reflectoare din inox pentru neone. Am nevoie de dimensiunea reflectoarelor ca sa le debitez. Cine are reflectoare poate sa-mi dea si mie niste cote? Latimea ma interesa. Si daca nu am pretentii prea mari , reflectoarele fiind in forma de trapez, ma intereseaza baza mica, baza mare, si bineinteles lateralele

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
radu_vas
Junior member

Joined: 26/01/2016 19:27:59
Messages: 20
Location: Zalau
IP:
Offline

scorpionul wrote:vreau sa fac reflectoare din inox pentru neone. Am nevoie de dimensiunea reflectoarelor ca sa le debitez. Cine are reflectoare poate sa-mi dea si mie niste cote? Latimea ma interesa. Si daca nu am pretentii prea mari , reflectoarele fiind in forma de trapez, ma intereseaza baza mica, baza mare, si bineinteles lateralele


Baza mica 20 mm, baza mare 60 mm, laterale 30 mm
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote:vreau sa fac reflectoare din inox pentru neone. Am nevoie de dimensiunea reflectoarelor ca sa le debitez. Cine are reflectoare poate sa-mi dea si mie niste cote? Latimea ma interesa. Si daca nu am pretentii prea mari , reflectoarele fiind in forma de trapez, ma intereseaza baza mica, baza mare, si bineinteles lateralele

Vezi topicul barbosului, ca a facut schite exacte: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/27602.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

radu_vas wrote:Baza mica 20 mm, baza mare 60 mm, laterale 30 mm


multumesc radu, ce reflectoare sunt?

multumesc koala

Acum astept un raspuns pentru materia prima: foaia de inox. Nu am dat cotele finale ca nu stiu exact cat sa le fac, dar in principiu voi primi niste dreptunghiuri de inox pe care va trebui sa le indoi pe unghiuri. Capacul meu are in dotare 6 neoane x 54w ceea ce inseamna cam putin la volumul de apa care l-am masurat net: umplut maxim sunt 692l(probabil mai putin daca o sa scad 2-3cm de la buza de sus). Capacul are in dotare foaie de inox, dar este una singura la toate neoanele. Folosind reflectoare voi amplifica lumina si mai ales o voi dirija catre fata si spate, neoanele fiind concentrate pe mijlocul acvariului

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
radu_vas
Junior member

Joined: 26/01/2016 19:27:59
Messages: 20
Location: Zalau
IP:
Offline

scorpionul wrote:
radu_vas wrote:Baza mica 20 mm, baza mare 60 mm, laterale 30 mm


multumesc radu, ce reflectoare sunt?

nu mai tin minte firma, le am de ceva vreme.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

radu_vas wrote:multumesc radu, ce reflectoare sunt?

nu mai tin minte firma, le am de ceva vreme.



armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Am cumparat tabla de inox de 1mx2mx0,4 . Avem vreun coleg prin Bucuresti care poate sa ma ajute s-o debitez din 10 in 10 cm?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am luptat si-am biruit. Am cumparat o foarfeca de tabla buna si am trecut la treaba. Am taiat tabla in 1/2h. Am facut 10 bucati bune pentru acvariu si una de probe pe care am vazut cum taie foarfeca. Taietura a iesit 98% bine. Am constatat ca tabla de inox este destul de dura si daca nu ai o scula pe masura nu poti sa o tai. In plus una este sa ai o ghilotina de banc si alta e sa tai cate 7cm. De aceea eu zic ca a iesit peste multumitor de bine. Acum am avut problema indoitului. Pentru asta am cumparat doua profile patrate de aluminiu si am fixat tabla intre ele. Fixarea am facut-o mecanic prin prindere cu suruburi. Iarasi a iesit bine. Pe urma am trecut la indoirea tablei ca sa-i dau forma de reflector. Indoirea nu e perfecta pentru ca neavand o parghie de apasare pe toata suprafata , eu o apas manul cate 10-15cm. Ce a iesit vedeti mai jos. In imagine e bucata de inox folosita de mine ca proba. Cele care urmeaza sa le folosesc sunt mai lungi cu 11cm. Cea folosita in poze e un capat de tabla de 100cm, iar ale mele vor avea 110,5cm. Suruburile care se vad acolo se vor taia la dimensiune. Maine ma apuc de finalizarea reflectoarelor
[Thumb - DSC02689 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02691 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02687 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02688 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02690 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si alte poze cu reflectorul de proba
[Thumb - DSC02692 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02696 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02695 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02693 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02694 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tinand cont ca vor fi in capac, acea valurire a tablei nu-i nicio problema. Daca totusi vrei sa iasa drepte ai putea sa-ti improvizezi ceva de genul:





Spor la treaba in continuare!

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 09:40:46

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... cu alte cuvinte un abkant manual din lemn

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Multumesc Radu, la asta m-am gandit si eu. Varianta mea include balamalele pe spate. Deja am in minte ce sa fac, o sa vedem ce iese. O sa pun poze cand termin ca sa vedeti ce a iesit. O sa mai fac inca o bucata sau doua de proba din tabla ramasa, si daca imi place ce iese ii dau drumul la treaba. Una peste alta un reflector ma costa in jur de 15lei(asta fara materialele pentru prelucrare). Avand in vedere ca nu urmaresc perfectiunea ci doar amplificarea luminii eu zic ca e ok.

Dragos par metrul a ajuns la mine de vreo doua zile. Cu rugaminte pentru tine o sa-l mai tin un pic pana fac reflectoarele ca sa le dau unghiul cel mai bun. Asta daca nu incurc pe cineva la rand, dar am vazut ca eram ultimul pe lista(nimic nu e intamplator). Si inca ceva: ai cumva o carota pentru sticla de 28 sau mai mare? Vreau sa dau gaura de preaplin si am luat teava de 28. Nefiind vorba de presiune voi silicona in jurul ei daca e mai mare. Multumesc anticipat

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este ca va stresati prea tare pentru niste bucati de tabla care vor fi "invizibile" pentru privitor.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote: Multumesc Radu, la asta m-am gandit si eu. Varianta mea include balamalele pe spate. Deja am in minte ce sa fac, o sa vedem ce iese. O sa pun poze cand termin ca sa vedeti ce a iesit. O sa mai fac inca o bucata sau doua de proba din tabla ramasa, si daca imi place ce iese ii dau drumul la treaba. Una peste alta un reflector ma costa in jur de 15lei(asta fara materialele pentru prelucrare). Avand in vedere ca nu urmaresc perfectiunea ci doar amplificarea luminii eu zic ca e ok.

Dragos par metrul a ajuns la mine de vreo doua zile. Cu rugaminte pentru tine o sa-l mai tin un pic pana fac reflectoarele ca sa le dau unghiul cel mai bun. Asta daca nu incurc pe cineva la rand, dar am vazut ca eram ultimul pe lista(nimic nu e intamplator). Si inca ceva: ai cumva o carota pentru sticla de 28 sau mai mare? Vreau sa dau gaura de preaplin si am luat teava de 28. Nefiind vorba de presiune voi silicona in jurul ei daca e mai mare. Multumesc anticipat


Poti sa tii parmetrul la tine, deocamdata nu e nimeni pe lista.
Am carota de 35 cea mai mica. Daca te ajuta...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

koala wrote:Parerea mea este ca va stresati prea tare pentru niste bucati de tabla care vor fi "invizibile" pentru privitor.


da , de asta spuneam ca nu urmaresc perfectiunea. O sa ma duc sa tai niste straifuri de lemn la Hornbach ca sa fac presa. Am facut deja din bara patrata de aluminiu "centrul" de fixare al reflectorului inainte de indoire. Vreau sa fac presa asta ca sa iasa si mai drept decat am reusit eu sa o fac "din mana". In plus toate materialele astea de lucru imi raman si nu se stie cand le mai folosesc.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

kirucd wrote:Poti sa tii parmetrul la tine, deocamdata nu e nimeni pe lista.
Am carota de 35 cea mai mica. Daca te ajuta...


Multumesc. Sa vad cum e cu 35 ca e putin cam mare. Fac masuratori si iti spun

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce nu iti iei de la Peti o flasa de 25, carota de 35 e pentru flansa de 25. Si sa folosesti teava de PVC... gasesti
teava si fitinguri la Romstal.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

o sa dau cu 35 daca nu am varianta mai mica. Ideea e ca am cumparat fitingaraia, mai ramane acum s-o pun in practica

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am finalizat reflectoarele. Pana la urma am facut o matrita din 2 lemne drepte la fata, prinse intre ele cu suruburi. In prima faza am dat gauri in table pentru prinderea viitoarelor cleme de neon. Pe urma am indoit tablele pana le-am dat forma de reflector. Ele sunt indoite la un unghi aproximativ, urmand ca unghiul final sa-l fac dupa masurarea puterii luminii amplificate de reflector. In poza se vede spatele reflectoarelor, pentru ca folia de protectie o dau jos doar la masuratori

koala poate poti sa imi intorci si mie pozele in picioare. Nu stiu de ce s-au incarcat asa. Am facut o reincarcare si tot asa s-au asezat, desi in pc le-am intors.

by koala: Plm nu e usor deloc... tre' sa ma cinstesti.
[Thumb - DSC02701 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02699 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02698 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02700 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02705 (Large).JPG]

This message was edited 5 times. Last update was at 06/04/2017 22:17:24


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com