[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu plantat 260L  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Legat de iluminare,
Am rasarit de la 8.34 pana la 9.46 de la 9.46 pana la 10.44 am WRGB27%, de la 10.44 pana la 17.17 White 6% RGB 27% apoi pana la 18.35 24% WRGB, fiind in faza de inceput imi este frica sa bag lumina multa, de teama sa nu ma umplu de alge, camera este pe timpul zilei foarte bine iluminata natural, iar acvariul nu sta in bataia soarelui.
Incerc sa maresc treptat intensitatea iluminarii si timpul, pe masura ce avansaz cu ciclarea, sper sa nu gresesc.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca tot tragi teava de scurgere pana la canal, nu e pacat sa nu te mai complici si sa faci instalatia de preaplin? Cu schema ta, opresti filtrul pentru perioade de timp cat reumplii bazinul, la golire se dezamorseaza o portiune din retur, si in functie de unde se situeaza robinetii R1 si R2 incepe filtrul sa gafaie pana se reamorseaza, etc. Gaura in acvariu dureza 20 de minute si o poti face cu tot ce ai in bazin, doar cazand vreo 10-15 cm nivelul apei - sticla este material neutru, iar diamantele din carota nu cred ca strica fengsuiului acvariului daca cad in interior iar daca dai gaura din exterior este fara urme. Eu am dat-o din interior si nu au fost probleme.
Tot cu instalatia asta poti sa si reumplii bazinul, poate dura un pic mai mult dar nu e tragic. Golirea o poti face tot pe aici, punand un T la partea de jos sau un Y pe traseul de scurgere. Asta aduce doua avantaje: Nu risti sa se faca dop hidraulic si sa nu iti curga apa (mai ales ca nu o sa-i asiguri panta) si pe acolo bagi capatul furtunului cand golesti/aspiri/cureti acvariul... La alimentarea cu apa poti sa caci combinata ta de AC si AR + un robinet pe amestec de reglaj grosier si un robinet mic, pe teava de 6mm chiar la iesirea din acvariu. Eu as fi preferat si o baterie de filtre in-line care nu ocupa loc si se poate pune in stand.
[Thumb - 2021-05-02 19_48_38-instalatia electrica.vsdx - Visio Professional.png]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Gaura in acvariu clar o sa o fac, teava in viitor va fi folosita pentru umplere, scurgerea va fi prin peretele din spatele acvariului in alta canalizare care vine de la etaj.
In schema actuala teava este pe tur, returul ramane in permenenta amorsat R2 l-am montat ca sa evit sa bag apa proaspata direct prin filtru, in cazul in care este oprit
Legat de bateria de filtre, nu avem nici la cea potabila, toate retelele de apa sunt reabilitate cu PEHD, avem o apa super curata si gustoasa, fara clor, spun asta deoarece am alge in contorul de apa

This message was edited 2 times. Last update was at 02/05/2021 19:30:22

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca vei pune doar un filtru sterasil vei fi uimit de ce este in apa si bei


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare, astazi am mai facut un schimb de apa, sters geamurile de mazga, plantele se dezvolta peste asteptarile mele, clar ca substratul este ce trebuie.
Lumina este la fel, foarte slaba.
In rest nimic nou, nu am avut timp sa ma ocup fie de gaurit sau de teava de apa, am alt proiect mult mai mare care ma tine ocupat zi lumina ocupat
[Thumb - ABB1FA65-8614-455B-BDDA-2072CE39BA79.jpeg]

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2257
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Hai ca nu arata rau acvariul, e chiar bine! Bafta in continuare....lampa ce o ai din ce vad pare cam mica...dar poate te ai gandit tu la alta deja :)

Ce substrat ai pus peste pietris si roca vulcanica ?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2021 16:40:17


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Tropica aquqrium soil, lampa este destul de puternica, merge la 30%, nu vreau sa o dau in alge, poate mai incolo cand o fi ciclat acvariul sa iau una mai mare, dar nu prea cred ca ar fi necesar, acuma sa vad si cum evolueaza plantele, algele, deocamdata plantele se dezvolta foarte bine, alge nu am, acasa ajung doar seara tarziu, lumina naturala are din belsug, o las usor cu iluminatul, vedem la iarna.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2257
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

incepator wrote:Tropica aquqrium soil, lampa este destul de puternica, merge la 30%, nu vreau sa o dau in alge, poate mai incolo cand o fi ciclat acvariul sa iau una mai mare, dar nu prea cred ca ar fi necesar, acuma sa vad si cum evolueaza plantele, algele, deocamdata plantele se dezvolta foarte bine, alge nu am, acasa ajung doar seara tarziu, lumina naturala are din belsug, o las usor cu iluminatul, vedem la iarna.


Ok bafta cu acvariul! Arata bine si e ok...daca merge bine nu face modificari majore. Tine te te schimbul de apa si aia e.

Sa vedem ce pesti vei pune......sa ne incante ochii

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2021 14:01:11

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare din nou
Astazi am facut penultimul schimb la trei zile, vineri mai am unul apoi saptamanal, daca totul este bine, pana acuma nicio urma de alga, crevetii sunt pe cont propriu sa faca bine sa se descurce , si chiar se descurca singuri.
In zilele insorite dimineata am cam 15-20 de minute o raza de soare care strabate acvariul, duminica dimineata am surpins acel moment, plantele perleaza in draci in rest am o perlare mai redusa a plantelor.
Am o intrebare legata de hemiantus monte carlo, si anume, cum se inmulteste,indeseste, a crescut cam 8 cm in inaltime dar nu prea da semne de indesire, as vrea sa fac un gazon din ea.
[Thumb - 454412CA-1BDC-40D3-9FC6-82C988E738D8.jpeg]

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Rog pe cineva sa roteasca poza
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare,
Astazi am facut schimbul saptamanal de apa, am taiat din plante, gazonul, l-am tuns si pe el se apropia de 15 cm, si am replantat varfurile, cat m-a ajutat rabdarea, am mutat pestii din acvariul vechi, am reusit sa mai prind si cativa creveti.
De alge am fost ferit pana acuma, am inceput fertilizare cu feropol 1ml/zi asa o voi tine prima luna, o sa maresc putin timpul de iluminat , zic ca o ora seara.
Ma tot gandesc ce decor sa mai bag, lemne,pietre, radacini, inca sunt in faza de gandire profunda , pesti voi mai cumpara dar de card si nepretentiosi, nu ma pricep la scalari, discusii sunt iarasi pentru avansati, si la Hornbach nu prea ai mare alegere de facut. Intai sa rezolv hu hardscape-ul apoi flora dupa...pestisorii.
[Thumb - 11D8319D-5BB5-46E4-A603-312927F102A1.jpeg]

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare din nou
Astazi fiind o zi superba , am zis sa fac si eu cate ceva prin casa, si asa am ajuns la Hornbach la raionul de instalatii, va povesteam cu ceva vreme in urma ca am de gand sa imi fac o instalatie pentru schimbat apa. Ei, am incropit ceva pe fuga si chiar functioneaza foarte bine, chiar si cu fitrarea in functiune.
[Thumb - 9129BE7C-F00F-483F-BBE9-A96347F6FA90.jpeg]

[Thumb - 394EF1D4-D190-4292-8AF3-3B4FCECA28AB.jpeg]

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atentie la scurgere, ar trebui sa fie de 1". Eu am patit-o cu scurgerea cu diametrul mic (teava de 20mm), la debit mai mare se formeaza bule de aer inchise care din cauza tensiunii superficiale blocheaza scurgerea... si inundatie

LE: atentie la poze, sunt rasucite si de multe ori nu se intelege nimic din ele...

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2021 21:52:01



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Apa este pompata de filtru spre scurgere, nu vad cum s-ar putea infunda,in maxim 4 minute golesc o treime din apa din acvariu, la umplere dureaza mai mult pentru ca nu vreau sa bag un jet puternic in acvariu, dar nu dureaza 10 minute.
Legat de poze, nu stiu ce se intampla, le incarc din telefonul de pe care scriu, nu am optiune de rotire,nu stiu cum se rotesc.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote=incepator]Apa este pompata de filtru spre scurgere, nu vad cum s-ar putea infunda,in maxim 4 minute golesc o treime din apa din acvariu, la umplere dureaza mai mult pentru ca nu vreau sa bag un jet puternic in acvariu, dar nu dureaza 10 minute.
Legat de poze, nu stiu ce se intampla, le incarc din telefonul de pe care scriu, nu am optiune de rotire,nu stiu cum se rotesc.[/quote]
Aha, daca nu este scurgere libera este OK.
Intri sa editezi poza si acolo ai optiunea de rotate
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu, teava are doua functii, una de golire cand este robinetul de pe ea deschis, cu el inchis, si celelalte doua deschise umplu acvariul, toti robinetii inchisi nu are nicio functie( asta ar fi a treia functie )
Cand o sa am schimb de apa la picatura, atunci va fi aductiunea de apa catre acvariu, scurgerea va fi pe alta teava de fi32.
Multumesc pentru sfatul cu editarea!
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare din nou
Astazi am mai facut un schimb de apa, instalatia mea merge de rupe
In schimb, jale mare in acvariu, nu mai am urma de creveti, am facut greseala de a baga patru barbus tartrazona in acvariu, au mancat creveti pe rupte, i-am oferit spre donare cu transport gratuit, sau le arat buda daca nu sunt doritori, sunt foarte suparat de incident.
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare la toata lumea, si Craciun Fericit!
Cu toate ca intru zilnic pe forum la sectiunea Recent Topics,am fost delasator si nu am mai scris nimic despra evolutia acvariului meu
Au survenit mai multe schimbari in decursul acestor luni
Am scos plante,am introdus plante noi, am mai adaugat un filtru extern JBL e 900, (luat din acvariul cu care am inceput aventura, acela fiind desfintat), montat un hranitor automat cu ocazia plecarii in concediu si acolo a ramas montat.
Am bagat si o pompa de valuri Eheim StreamOn+ 3500, acvariul fiind relativ lung am vrut sa misc apa mai mult pe partea de aspiratie a filtrelor
Ca si plante am adaugat:
Eriocaulon Cinereum
Staurogyne Repens
Hydrocotyle Tripartita
Littorella Uniflora
Cryptocoryne Parva
Bucephalandra Pygmea Wavy Green
Bucephalandra Kedagang
Bucephalandra Lamandau Mini Red
Anubias Barteri nana Bonsai
Anubias Barteri nana Coin
Anubias Barteri nana Petit
Pogostemon Helferi

Am ridicat lampa deasupra acvariului atarnata de doua fire de ata de pescuit. Acuma urmeaza perioada de crestere si inmultire a plantelor apoi sa vad ce setup va urma, introducere de cioate,craci,buturi etc etc


 Filename Acvariu iulie.jfif [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 173 Kbytes
 Downloaded:  4 time(s)

 Filename Acvariu decembrie.jfif [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 145 Kbytes
 Downloaded:  4 time(s)

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2021 12:04:09

incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Inca o poza din lateral,
Se pare ca nu pot pune direct de pe tel, o sa o editez.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2021 12:25:37

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 761
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Craciun fericit!

Foloseste https://plici.ro/ pentru poze, apoi ia codul BBCode si fa paste aici.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com