[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hydrotriche hottoniiflora ???  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Mai are cineva planta asta?

image

Se numeste Hydrotriche hottoniiflora si o am de curand, de la un coforumist constantean. Frunzele initiale aratau ca niste ace, cilindrice si ascutite, asa ca planta mi-a placut mult.
Primul lucru pe care l-am observat a fost ca a inceput sa se topeasca incepand de la varfuri... M-am gandit "Hmm, cat tupeu din partea ei, sa se topeasca la mine in acvariu..." Dupa care am observat ca puii pe care i-a dat se dezvoltau frumos, dar frunze cilindrice, ciu-ciu. Frunzele cresc in aceeasi dispunere dar sunt normale, plate.

De unde s-a nascut banuiala ca forma pe care am primit-o era una crescuta emers. Varianta "b" ar fi ca sunt eu bou si am inceput sa nu mai vad bine, saaaau... din motive obscure, planta asta dezvolta doua forme simultan in aceleasi conditii...

Deci, daca o mai are cineva, la voi cum e?
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Asta te ajuta?
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Multumesc, Andrei. Destul de "subtirel" netu' despre planta asta, fata de altele.

Cred ca citisem in ziua in care am primit-o si inca nu stiam cum o cheama. Am sapat pana am gasit-o. Oricum, si nenea ala zice "Their ascending submerged stems of delicate pine needle like leaves"

La mine, frunzele puilor nu prea mai sunt needle like... Poza de la galerie e facut in prima zi. O sa fac o poza si unui puiut, in detaliu.

Azi ma intalnesc si cu omul de la care o am. Sunt foarte curios cum mai arata la el planta.
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Salut VAL nu esteo planta pretentioasa eu o tineam in tufe si crestea foarte repede nu este o planta emersa. am facut un nou set-up si am scoso din acvariu daca mai ai nevoie o gasesti la SABRI am dus ieri o sacosa de plante.
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

N-am crezut nici o clipa ca ar fi o planta pretentioasa. Si daca era asa, tot nu era nici o problema. Intrebam doar daca la tine (inteleg ca inca o mai ai) frunzele continua sa creasca cilindrice... in forma de ac.
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Da VAL planta se dezvolta normal. Lastari care apar au frunzele in forma de ac cilindrice cum spui tu.
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Foooarte ciudat, atunci. O mai astept si pe a mea sa mai creasca un pic atunci. Poate i se mai umfla frunzele
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com