[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Spuma poliuretanica  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

Poate s-a mai discutat, dar as avea si eu niste intrebari despre spuma poliuretanica.
Ma bate (asa de tare ca ma doare capul) un gand sa-mi fac un acvariu de doar vreo 200 l ( smilie ) cu africani.
Am tot auzit, vazut, dar nu am indraznit inca sa intreb despre decorurile cu spuma.
Dom'le, nu e toxica? Din cate stiu eu, poliuretanul parca ar avea in structura sa niscaiva grupare CN (cianura).
Cum se foloseste? Nu ca decorare, ca imi pun eu fantezia LA LUCRU, ci ca montare. Cat timp se lasa la uscat? Cu ce se vopseste?, ca are o culoare cam aiurea...
si in fine ce tip de spuma este recomandat?

era sa uit
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am folosit eu. Si am tinut-o in acvariu cam 1 an. Fara sa o vopsesc, fara sa-i fac nimic. SI nu s-a dovedit otravitoare...Am lasat-o la uscat cam 24 ore. Culoarea va deveni interesanta dupa 2-3 luni de stat in acvariu ( se va face un maroniu foarte frumos din cauza algelor...foloseste cu incredere...eventual uite-te pe oldforum la galeria mea...
Am folosit spuma poliuretanica...din comert..
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

muscalu wrote: ... Din cate stiu eu, poliuretanul parca ar avea in structura sa niscaiva grupare CN (cianura).

Nu toti compusii care au in structura lor gruparea cian sunt toxici! Apoi compusul trebuie sa se dizolve in apa pt a ajunge in organisme... asta daca pestii tai nu se pun pe rontait backgroud-ul

<<-->>
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

Kreator wrote:asta daca pestii tai nu se pun pe rontait backgroud-ul

Africanii sunt cam curiosi nu? muta nisipul, pietre, ...poliuretanul...

era sa uit
[Email]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

no, hai sa iti zic si eu cate ceva despre decorul din spuma. eu am luat un bazin cu spatele decorat cu spuma. mi-a placut si imi place asa cum este facut. un amic care a facut un bazin de 450 l pt o firma a vazut la mine decorul sia vrut si el unul asa ca m-am pus pe treaba:

- lipesti pe geamul din spate din 20 in 20 cm bucatele de sticla, ca aibe spuma pe ce sa faca aderenta, altfel te trezesti ca se desprinde;
- incepi sa bricolezi, dupa un model dorit de tine (liniatura, zig-zag, etc.) un strat subtire de spuma (cam de 1 cmcel mult, deoarece el se va umfla in timp de se usuca;
- cat este inca moale spuma, presari ceva nisip uscat peste, asa de decor;
- daca esti dibaci, poti face si ceva balcoane din spuma, in care sa plantezi palnte;
- lasi la uscat 48 ore;
- dupa uscare, pui apa in bazin, si il lasi asa cam 1-2 saptamani, sa iasa toate substantele toxoce. eu am adoptat metoda cu schimb de apa la 48 ore, sa fiu sigur ca nu vine ala sa imi dea cu ceva in cap ca iau murit pestii.

spuma uscata are intr-adevar o culoare ciudata, dar cu timpul capata o tenta veszuie destul de misto din cauza algelor.

daca vrei sa faci fundalul detasabil, iti recomand sa incepi bricolajul pe o bucata de sticla ceva mai mare decat spatele acvariului, unsa cu ulei siliconic, ca s o poti desprinde usor si taia la dimensiunile dorite. dupa uscare, daca vrei neaparat, poti sa arzi spuma cu bricheta ca sa-i dai o patina inchisa si apoi sa ii dau cu un lac ceva, care sa nu fie toxic (parca s-a mai discutat despre lacuri pe vechiul forum).

Iata si ceva idei pt un background reusit.

succes! [/url]
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

pana acu am fo convins ca decor de spuma poliuretanica = decor polistiren scluptat. dar se pare ca nu e asa

http://www.sett.ro/Etansanti%20siliconici.htm

aveti idee ce suprafata acopera un tub de 750 sa zicem, care ar fi cel mai netoxic, si cam cat costa ? cu pretul nu e urgenta.. dar daca tot a luat cineva ...
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

vezi ca in general, pe tuburi scrie volumul pe care il "umple" spuma din tub .. ... iti poate da o idee asupra suprafetei pe care o poti acoperi . daca mai tin bine minte, dintr-un tub "normal" se "umple aprox. 25-30 l (spuma polimerizata si umflata la maxim )
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... pe vechiul forum s-a tot discutat si rasdiscutat treaba asta cu spuma poliuretanica ... un bun exemplu este bazinul lui Akaiu, bazin pe care l-am "facut" prin '98 - '99 daca imi aduc bine aminte ...

in 29 Aprilie 2002, pe vechiul forum, koala wrote:... bun, hai sa incepem cu inceputul.......se curata bine de tot , da' bine , geamul pe care vrem sa construim decorul [ se degreseaza cu alcool ].....apoi se iau niste "streifuri" subtiri de sticla [ sa zic 20x50 mm si 5mm grosime] care se lipesc de geam [ pe latura subtire - adica 50x5 mm ] ca sa realizam niste "ancore" ........asta se face deoarece spuma poliuretanica pluteste "al dracului de mult si de puternic " si ca sa nu aveti surpriza ca se dezlipeste decorul de geam........asa , daca se intareste si inglobeaza in ea bucatile de geam lipite de voi in prealabil , va ramane fixata...........acvariul se rastoarna astfel incat geamul pe care vrem sa construim decorul sa fie la orizontala.......nu incercati sa turnati decorul de pe verticala !........se lipesc cu silicon pe geam cateva recipiente [ sticle de plastic taiate la gat , diverse recipiente de iaurt , etc ].....astea vor fi imbracate in spuma si vor constitui viitoare "ghivece" pentru plante.......puteti de asemenea ingloba in spuma si un tub de plastic gros in care sa ascundeti incalzitorul , de asemenea se poate masca astfel si instalatia de filtrare.........nu turnati spuma in mai multe straturi cand e moale.......incercati sa parcurgeti intreaga suprafata dorita intr-o singura tura si , dupa intarire , mai veniti si retusati unde e cazul , eventual mai adaugati alt strat suplimentar........ceea ce este de prisos se taie cu un cutit bine ascutit.......... dupa uscare se poate vopsi cu orice tip de vopsea , eu am folosit cu succes vopsele de masina tip spray , sunt usor de manuit si ies nuante interesante [ maron+verde+negru ].........secretul reusitei consta in acoperirea ulterioara cu doua [ cel putin ] straturi de rasina epoxidica de calitate alimentara......aceasta se poate achizitiona de la Policolor si se prezinta sub forma a doua substante ce trebuiesc amestecate [ rasina propriu zisa si intaritorul ].......nu amestecati toata cantitatea odata pentru ca se intareste foarte repede si riscati sa aruncati ce nu consumati.......folositi cantitati mici pe care le puteti consuma repede.......luati-va mai multe pensule pentru ca cele utilizate se fac "beton" si trebuie aruncate.......aveti grija si acoperiti cu atentie toti porii decorului , dupa intarire rasina devine ca o sticla deci nu mai e problema cu ea.........peste al doilea strat de rasina se poate presara nisip fin care se va intari si va ramane acolo ca parte integranta a decorului.......deci : vopsele de masina tip spray , spuma poliuretanica la tub , rasina epoxidica de calitate alimentara [ Policolor - se utilizeaza la izolarea pe interior a conservelor alimentare ] , pensule multe si rabdare...........spor la treaba flacai ! ...
------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------
...ba fratilor , io vaz ca va incingeti pe treaba asta cu decorul.........sa va inarmati cu multa rabdare daca vreti sa va iasa o treaba ca lumea.... nu va aruncati sa turnati spuma proaspata peste una care nu s-a intarit .....daca vreti sa decorati toate cele 3 laturi trebuiesc facute fiecare in cate o zi.........acoperirea cu rasina se poate face dintr-o bucata , intr-o zi [ cu acvariul in picioare ] dar eu recomand tot asa , cu el in pozitie orizontala , ca sa poata rasina sa patrunda si in cele mai mici gauri [ sub efectul gravitatiei ] ......daca vopsiti cu decorul in pozitie verticala , o sa se scurga mare parte din rasina pe fundul bazinului si nu rezolvati mare lucru , raman portiuni neacoperite temeinic.........una peste alta , nu va grabiti ca fetele mari la maritat doar de dragul de a termina intr-o zi.......incercati sa va faceti mana inainte , luati si amestecati putina rasina sa va faceti idee despre cat de repede se intareste si cum se lucreaza cu ea......daca stati la casa e perfect pentru ca puteti face operatiile afara , altfel e jale .......eu stau la bloc si a fost nasol pentru ca si vopseaua propriu zisa si rasina au mirosuri specifice , abea dupa vreo saptamana a iesit mirosul de chimicale din casa...


... toata discutia este AICI ... daca vrei o culoare mai "naturala", poti lasa spuma asa cum e ... se va "inverzi" in cateva luni ... am vazut decoruri facute asa pentru "africani", si pot sa-ti spun ca se comportau excelent ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

muscalu wrote:Cu ce se vopseste?, ca are o culoare cam aiurea...
Se poate vopsi si cu ....... luminarea . Cu atentie sa nu ia foc toata. Cind se apride sufli cu putere sa o stingi. Arata coolt .

Poze: smilie ... Poze cu plante
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

daca voi zicetzi ca e ok, voi incerca vara asta sa fac ceva .
Mersi mult de tot, putetzi continua insa disctzia.

era sa uit
[Email]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

nici plantele nu sufera de la poliuretan daca isi infig radacinile in el?
DAr, pot sa se infiga in el? E suficient de poros?

era sa uit
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

"luati-va mai multe pensule pentru ca cele utilizate se fac "beton" si trebuie aruncate.......aveti grija si acoperiti cu atentie toti porii decorului , dupa intarire rasina devine ca o sticla deci nu mai e problema cu ea"

din textul de mai sus cred ca e o problema cu porii neacoperiti ... or iesi chimicalele in apa...
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... textul de mai sus a fost scris in contextul vopsirii spumei cu diverse vopsele ... daca o lasi nevopsita, nu mai e cazu' sa te stresezi cu acoperirea porilor ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

eu am avut o surpriza datorata 'neancorarii' adica am facut decorul cu spuma pe doua bucati de geam care impreuna completau fundalul.
problema am avut-o in timp spuma sa desprins de pe geam si initial am crezut ca e o problema dar s-a dovedit ca nu e chiar o problema desprinderea de pe geam. am putut s-o fixez mai bine si nu mai mi-e frica ca la manevrare se poate sparge geamul. daca se usuca bine spuma poti sa o desprinzi de pe geam.
vezi aici cum a iesit.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

georgian wrote:problema am avut-o in timp spuma sa desprins de pe geam si initial am crezut ca e o problema...


tocmai asta spuneam mai sus, se poate decora pe un geam dat in prealabil cu ulei siliconic ca sa se desprinda mai usor, iar dupa intarire, background-ul il poti taia la dim dorite si ancora in bazin cu ventuze.

cat despre plante, iti recomand sa pui anubias pe spuma, se fixeaza bine si arata super.
[Email]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Cu backgroundul meu am avut numai probleme. A fost facut pe 3 bucati de sticla si instalat ulterior in acvariu. Dupa o zi de la instalare am vazut ca lipseau din pesti, 2 colisa au intrat prin spate si s-au sufocat precum si cativa neoni, tetra etc. Am fost nevoit sa-l scot afara mai ales ca datorita pestilor morti s-a imputit si apa "din spate". Ma gandesc sa-l fac din nou pe o sticla unsa cu ulei pe care sa pun in prealabil mai multe ventuze astfel incat ancorarea sa fie mai usoara. Dupa ce se usuca sa-l desprind si sa-l lipesc de acvariu cu ajutorul lor. Ce ziceti? A incercat cineva asa? Se poate presara nisip peste? Cat timp trebuie tinut in apa pentru a elimina toxinele?
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Am reusit sa termin backgroundul. L-am facut pe 3 cadre de rezistenta din sarma groasa, de care am prins si ventuzele, dupa care am aplicat straturi succesive din lapte de ciment si oxid de fier (rosu si negru). Azi o sa-l duc la tara si o sa-l las 2-3 saptamani in apa pentru a se curata.
Imagini aici: LINK
[Yahoo!]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

nu sunt cam sus lemnele? vor da impresia ca plutesc.
Parerea mea...
Vezi sa fie schimbata apa cam din 3 in 3 zile, altfel nu are rost sa-l tii in apa, oxizii vor intra inapoi de unde au iesit.

era sa uit
[Email]
Skyppy
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2003 15:02:48
Messages: 296
Location: Constanta, Romania
IP:
Offline

Apropo de spuma: am auzit la cineva de un capac de acvariu facut din spuma. Are cineva idee,cum si in ce fel se face, astfel incat sa potzi pune si neoanele? :o

Cu cit cunosc mai bine oamenii cu atit iubesc mai mult animalele - Benjamin Franklin http://www.flickr.com/photos/skyppy
[Yahoo!]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

de ce sa te chinui sa-l faci din spuma cand il poti face din orice altceva? Poate sa economiseasca energia?

era sa uit
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com