[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hop si eu  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Buna ziua,

Cu o mare intirziere dati-mi voie sa ma prezint: ma numesc Octavian, 34 ani, Cluj-Napoca. In momentul de fata am acvariul pe care l-am descris in primul meu post. Istoria lui este urmatoarea: anul trecut am fost la mare in Corfu si am adunat pietre de pe plaja. Am constatat ca acele pietre arata bine doar cand sant ude, asa ca acvariul a fost o cale de a le tine ude tot timpul. Spre norocul meu (impresie initiala) la 1 zi dupa ce mi-am cumparat bazinul am descoperit acest site. Astfel am fost scutit macar de unele greseli pe care le fac cei ca mine. Am inceput cu 3 cory si 7 sumi mici (octombrie 2008). Din ei au ramas doar 6 sumi. Buun... spre ghinionul meu, odata cu acest site am descoperit cativa oameni care publica niste poze care te lasa fara cuvinte si iti mai spun ca oricine poate sa faca asta cu un pic de efort, urmarea - inca unul virusat. In concluzie am hotarit sa-mi fac un acvariu de aprox. 100 litri. Pina acum am facut urmatoarele:
1. Stand din teava patrata.
2. Bazin 70x40x40 :jumpers: . L-am umplut ochi de 2 saptamini si tineee!
3. Cumparat filtru Tetratec ex700.
4. Cumparat 2 osram fluora, 2 tld 865, 2 tld 965 (toate 18W T8) + bobine, startere, socluri.
5. Cumparat JBL Proflora Start 200.
Vreau un acvariu bine plantat. Pentru inceput voi incerca CO2 home made. Ce combinatie de neoane imi recomandati? Eu m-am gandit la 2 fluora + 865 + 965. Vreau sa reusesc cu acest proiect si va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat si pentru toate sfaturile pe care le voi primi.
P.S. Pentru cei interesati am notat toate cheltuielile legate de acest proiect.
Scuze pentru dimensiunea mesajului.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut si bine ai venit pe forum ! Un nou virusat este mereu bine-venit
In legatura cu neoanele, eu as pune doar 2 pentru inceput ( 865 - urile ) si apoi as adauga si celelalte 2 fluora. Probabil vor ajunge 4 tuburi, insa daca vei avea plante pretentioase la lumina , in functie de evolutia lor , vei mai adauga 1 sau 2 tuburi.
Multa bafta cu acvariul !

Until you find someone worth dying for, you never really live.
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

pentru inceput i-ti urez bine ai venit :-) , si repede un sfat, pentru inceput aprinde 2 sau maxim 3 neoane , iar apoi restul , insa 6 sunt prea multe, daca nu l-e dai plantelor tot ce l-e trebuie( substrat de calitate, co2 in mod profesional si nu de la "bomba" care o sa-ti ofere fluctuatii de co2 iar algele o sa explodeze in lumina aceea, aditie de fertilizanti, si altele) o sa te umpli de alge.

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Salut, si la cat mai multe acvarii.
Tin sa te anunt ca esti pe drumul cel bun, atata vreme cat te-a luat microbu' si constientizezi ca n-ai cum sa mai scapi
Daca tot vrei un acvriu ok, bine plantat, nu incepe cu plante dificile si cu crestere lenta. Baga pentru inceput plante cu crestere rapida si mari consumatoare de nutrienti. Asta pentru a fenta algele.
Ai putea folosi Ceratopteris, Limnophila sesiliflora, Elodeea. Ar mai fi cateva, dar imi scapa in clipa asta. In primele saptamani nu fertiliza in masa apei, lasa nitel acvariul "sa se aseze"
Despre cheltuieli nu stiu daca este cazul sa vorbim. Ar putea fi considerat de multi neposesori (inca) de acvarii un tratament si nu ne dorim asta

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Va multumesc pentru mesajele de incurajare!
Din pacate nu mai am loc de altceva in casa in care stau momentan. Despre iluminare eu m-am gandit la urmatoarea schema: primele 2 saptamini (aprox) 1 fluora + 1 865. Dupa ce se prind plantele inca 1 fluora + aditie de CO2 + fertilizare. Dupa citeva zile (2-3) 1 buc 965. Rationamentul - fluora este un tub horticol, 865 da o cantitate de lumeni mai mare iar 965 are o lumina cea mai apropiata de mediul natural al plantelor. Vreau sa ma opresc aici cu iluminarea. Daca am gresit ceva spuneti-mi . Am aflat de la voi ca e bine sa startezi un acvariu cu plante cu crestere rapida. Asa voi face. Puteti sa-mi sugerati si alte plante de acest gen? Problema e ca pe la pet shopurile locale nu gasesc o varietate prea mare. In legatura cu costurile: acest hobby nu este unul ieftin. Probabil ca e mai usor sa-ti cumperi un catel sau o pisica, mai ales ca poti interactiona mai usor cu aceste animale. Acvariul este un colt strain din ambientul nostru si necesita mai multa atentie si rabdare. Apreciez acest site in special pentru profesionalismul sau si pentru faptul ca nu prea am vazut posturi cu "am cumparat o punga de pesti, ce sa fac cu ei?". Vreau sa cred ca ii voi ajuta pe altii ca mine sa stie la ce se inhama prezentindu-le aceste note. Sper ca voi avea si rezultate cu care sa ma pot lauda. (poate m-am intins un pic, dar tocmai m-am intors de la un botez )
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

In sfarsit.... Dupa lupte seculare care au durat o luna si jumatate am reusit sa dau drumul acvariului. Am pus 5 litri de AquaBasis Plus, i-am acoperit cu un strat de aprox 3-4 cm de pietris (duminica trecuta) . Am pus plantele dupa 3 zile (miercuri). Plantele sunt: ceratopteris thalictroides, cabomba caroliniana, cryptocoryne wendtii "green" (cred), hygrophila polysperma, ludwigia repens. Lumina o am in felul urmator: 7 ore pe zi 1 Osram Fluora + 1 Philips TLD 865, ambele de 18 W. Pentru moment apa este tulbure, dar incepe sa se limpezeasca. Am facut si niste poze, dar nu stiu cum sa le atasez .
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

pozele intri pe www.imageshack.us dai browse selectezi poza si dai acolo start sau upload nu mai stiu exact si copiezi acolo linku . bafta
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

intra pe www.upload.ro
Apesi "Browse" Selectezi poza din pc tau, Apoi dai submit.
Dupa asta iti vor aparea multe coduri. Alegi codul din sectiunea "Marimea originala:" "Forum IPB:" dai copy la cod, si-l bagi pe forum cand vrei sa scrii mesajul cu poza
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Prima poza:

image
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

apa nu o sa mai fie tulbure sa tii filtrul non stop ;)
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Vaiiiiiiiiiii cata poza ai pus omuleee !!! Nici n-o putem vedea de cat de mare e...decat daca o descarcam

Until you find someone worth dying for, you never really live.
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Scuzeeee . nu ma prea pricep. Am in aparatul foto optiunea de a micsora poza. Credeti ar fimai bine?
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da.Sau daca vrei poti pune doar linkul la poza de pe site si o vizionam noi acolo
Hai ca incet incet te prinzi cum functioneaza Rugam un admin sau moderator sa stearga prima poza...si multumim anticipat

Editat de Lofty: s-a rezolvat.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

:-) . Este al 500-lea post al tau (sau gresesc?). La cat mai multe!
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da,multumesc...am devenit senioara

Until you find someone worth dying for, you never really live.
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

S-a limpezit apa :-) . Inca nu am alge :-) :-) :-) .
Imagine de ansamblu
image
Obiectul muncii
image
Am mai cumparat astazi niste pogostemon helferi si o bila de cladophora. Maine ma ocup de ele. Astazi merg la o nunta.
aquafm
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2008 20:31:25
Messages: 63
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De unde ai cumparat pogostemon helferi, caut si eu de ceva timp dar n-am gasit nicaieri in Cluj
Distractie placuta la nunta
Da-mi de stire daca ai nevoie de melci pomacea, eu mai am cativa pui de donat
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com