[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hemichromis bimaculatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ma pregatesc sa fac un mic acvariu pt o pereche de hemi bima. am un acvariu de cca 60l in care vreau sa pun niste pietre si niste plante.
nu am mai operat de mult cu plante si de aceea vreau sa stiu cateva aspecte: la o inlatime de 30cm cate neoane sa pun pt un acvariu de capacitatea mentionata. am observat ca 1 e cam putin, mi-e teama 2 sa nu fie prea mult. trebuie sa stiu si in raport cu aceasta specie de peste si ce culori ar fi bine sa pun(roz cu tld, albastru cu tld). pana acum stiu ca hemi creste in rauri destul de racoroase 23-24 grade(in comparatie cu mbuma) si cu un ph apropiat de cel neutru. poate ma insel dar asa am vazut pe niste site-uri.
asadar daca sunt posesori de hemi sau fost posesori de hemi care vor sa impartaseasca cate ceva din experianta lor sunt numai ochi.
va multumesc anticipat

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Despre Hemichromis lifalili - articol foarte bine documentat, scris de Sandu pe forumul vechi si postat, de catre Leo, pe noul site - la sectiunea Articole ...

PS : ... eu as renunta la ideea cu plantele ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
PLOAIE84
Junior member

Joined: 15/07/2005 04:24:32
Messages: 46
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

nu stiu cu lumina da iti spun k dak vrei sa obtii si niste pui ar fi bine sa bagi si vreo 2 tufe de cryptocorine k cel puti eu cand am avut isi faceau cuibul la radacina plantelor.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com