[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
riccia  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

cu ce asi putea prinde pe pietre riccia? am vazut va alti au prins cu ceva plasa, dar de unde asi putea face rost, sau macar sa stiu unde si cum s-o caut. si cum asi putea prinde pe fundul acvariului? va rog daca puteti sa-mi dati cateva sfaturi
[Email] [Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Poti folosi burete de baie(arata ca o floare) si se gaseste pe la orice magazin cu produse cosmetice.

Sper sa te ajute imaginea de aici

Acvariu 126
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Iti dau un copy-paste la o parte din unul din posturile mele ca sa iti faci o idee ;)

pc.ciprian wrote:Salutare coforumisti, Dupa multe batai de cap am realizat ca acvariul meu .... nu are fertilizant ....si d-asta plantele mele , care este, se ingalbenesc si nu arata a ...plante
am mai luat o data forumul la rascolit si prin oarece comparatii am realizat ca turba de sub pietrisul meu ...ori nu este buna, ori ...nu este buna deh...toti ati fost incepatori si ati facut ciorbe la inceput, eu de ce nu as face

ce`am facut ...am cumparat una bucata galetusa de substrat de la tetra (jbl nu am gasit, iar sera citisem aici pe forum ca nu este stralucit) pt ca asta este pe piata in cta, sau poate nu am cautat cum cat si unde trebuie; am spalat bine bine bine acavariul, dar inainte am salvat cam 50% din apa;

java mossul de care va spuneam mai sus am aruncat-o si am luat alta. Buuuuun ....

aveam de la primul setup intr-o plasa de zidarie ceva riccia. Sunt pur si simplu fascinat de asa zisele "covoare" de riccia, asa ca am cautat, si am cautat, si am cautat, si am gasit aici: http://www.projectaquarium.com/plantedAquariumArticles_SecureDwarfRiccia.aspx (sper sa va mearga pentru ca mie imi mai facie figuri, oricum voi ridica si pozele de pe site in cazul in care sunt ceva probleme si in cazul in care sunt persoane care nu se descurca cu engleza) o solutie super super tare
poate multi dintre voi stiati, dar din cat am rasfoit pe forum nu am gasit si metoda asta ....asa ca daca moderatorii o considera ceva util pentru toti "newbies" ca mine care streseaza de zeci de ori in zeci de posturi cu intrebari stupide gen "cum fac covor riccia" ma gandesc ca ar fi o solutie foarte usor de realizat + ca se poate rearanja setupul dupa ce creste riccia cum vrei, te poti juca cu pietrele respective in ooorice forma si pozitie pot reforumla si facut sticky undeva la DIY sau ...dunno
ideea este simpla; si am sa incerc sa o fac cat se poate de scurt :

MATERIALE NECESARE:

-plasa baie (o gasesti in comert la orice magazin de casnice, chiar si la magazinele faimoase unde "orice produs X ron" ;
pret estimativ -> 1-2Ron

-pietre rau(pentru cei care nu au rau pe aproape puteti incerca la magazinele de decoratiuni si cadouri -ale mele sunt luate de la bamboo carrefour si fierte foarte bine) atentie daca le cumparati de la mag de decoratiuni, fierte foarte bine pentru ca sunt sanse foarte mari sa fie date cu ceva solutii mirositoare si asa mai departe ;
pret estimativ - gratis pentru cei ce au la indemana / din magazine de decoratiuni -> 15-20Ron/punga (eu am luat 2)

-asa zisele "cozi de soricei" veti vedea atasat in poze la ce ma refer ;
pret estimativ -> 100buc 4-6 Ron

- riccia -
pret estimativ 10-20-30 Ron ,in functie de cantitate

- multa rabdare ...pret estimativ .....

pasii nu are rost sa ii scriu pentru ca pozele vorbesc de la sine:
imageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Cam astia ar fi pasii ... toate drepturile rezervate http://www.projectaquarium.com/
eu asa am facut veti vedea atasat in pozele mele...orice intrebari, raspund cu cea mai mare placere


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iar plasa aia o gasesti in orice supermarket mare - ori e cea care tine capatanile de usturoi, ori la raionul de fructe - acopera casoletele de plastic in care sunt puse fructe de kiwi


bafta
[Yahoo!]
jax
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 20:25:28
Messages: 60
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

merge si cu niste guta

POZE
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

mersi mult pentru ajutor! am reusit sa fac cea ce am vrut :thumbup: :jump: o sa revin cu poze si sper ca si cu un nou jurnal
[Email] [Yahoo!]
V.Sorin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 18:23:48
Messages: 444
Location: Iasi
IP:
Offline

in legatura cu ce ati zis...in loc de riccia nu merge si java moss ?

Un subscribe si suntem pretinasi !
[Email] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

moss deja am, si mossul este mult mai usor de prins pe buturuga sau pietre, nuca de cocos, etc. merge usor cu lita.
[Email] [Yahoo!]
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

ciprian, plasa o dai jos cand se prinde planta sau va ramane acolo mereu ?
Multumesc

Veni, Vidi, Vici
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

+Sanitarul+ wrote:ciprian, plasa o dai jos cand se prinde planta sau va ramane acolo mereu ?
Multumesc

Hai sa-l ajut pe Ciprian.
Riccia fluitans este o planta de suprafata. Nici o data nu va sta de una singura sub apa. intotdeauna va vrea la suprafata. De aceea, plasa va ramane acolo mereu.
Atunci cand va creste, planta va trebui tunsa din scurt, nu o lasa sa cresca prea mult. In caz contrar, se va desprinde de pe plasa, deoarece firele prinse, neavand lumina vor putrezi. Astfel va trebui sa reiei procesul de prindere a plantei cu plasa.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Am si eu o intrebare.

Cam cat de lung ar trebui sa fie firul de riccia pentru a fi tuns?

In cazul meu a crescut deasupra plasei cu aprox 1cm si nu stiu daca este momentul sa o tund.

Acvariu 126
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

alexnbv wrote:
Cam cat de lung ar trebui sa fie firul de riccia pentru a fi tuns?
In cazul meu a crescut deasupra plasei cu aprox 1cm si nu stiu daca este momentul sa o tund.


Cred ca o mai poti lasa. Dar nu prea mult. Momentul in care trebuie tunsa il vei stabili singur, in functie de evolutia plantei, de cat de deasa este, etc. Daca planta este mai raruta si lumina ajunge la firele prinse sub plasa, totul este ok. Important este ca acele fire sa nu se degradeze, altfel, procesul trebuie reluat.
De multe ori nu se pot stabili reguli stricte, ci trebuie urmarita evolutia si in functie de asta, actionat.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Oricum ai da-o, covorul de riccia submers, sub o forma sau alta, va trebui refacut din timp in timp.
Pentru ca, daca e des si frumos, motivele au fost expuse mai sus. Nici lumina, nici nutrientii nu mai ajung la firele prinse sub plasa, drept pentru care, planta se va desprinde si se va duce acolo unde ii este locul, adica la suprafata.
Iar daca "planta este mai raruta", ca sa il citez pe alber, astfel incat sa ajunga ceva lumina si nutrienti la firele de jos, asta inseamna ca se va vedea si plasa cu care le-ai prins. Ceea ce e naspaaa! Pui Riccia sub plasa uitandu-te la ea zilnic, sa o vezi cum face pearling si cum creste incet-incet sa acopere plasa, nu o pui rara sa te uiti tot timpu' la cateva fire sub o plasa de cartofi (sau de burete de baie, dupa caz)

De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, orice covor, fie ca el facut din plante natural submerse sau care vor la suprafata, va trebui refacut din cand in cand, sau, daca te lasa inima, tuns foarte strict si foarte scurt, la intervale regulate.

Dupa parerea mea, covorasele de plante sunt pentru acvarist, ca si copiii mici pentru parintii lor. Daca nu ar fi atat de frumoase, probabil ca nu le-ar face nimeni. Pun o gramada de probleme, dar efortul face toti "banii".

Spor!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca folosesti fir de pescuit f.f.f. subtire nu se vede .

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2009 12:25:50


Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Porcu wrote:Daca folosesti fir de pescuit f.f.f. subtire nu se vede .

Si-ti va trebui rabdare de faraon batran ( nu chinez ) sa o fixezi. M-am chinuit cu un fir de pescuit la niste Moss de mi-au iesit ochii ca la Pomacea. Daca nu ai inca cel putin o mana (dotata cu degete nu carnaciori) te vei chinui cu firul de pescuit. Dar Faraonu' are dreptate, efectul e garantat.
Val wrote:Iar daca "planta este mai raruta", ca sa il citez pe alber, astfel incat sa ajunga ceva lumina si nutrienti la firele de jos, asta inseamna ca se va vedea si plasa cu care le-ai prins

Acum mi-am analizat si eu putin exprimarea
Asta la fel, depinde de mana si de ochiul acvaristului. Dupa mai multe incercari vei vedea singur ce-i trebuie plantei tale.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
dodge
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/12/2009 21:24:37
Messages: 19
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare!

Am prins si eu Riccia pe doua pietre de circa 10cm2 fiecare si as vrea sa stiu daca are cineva idee cum o voi inmultii.....vreau sa stiu cum pot sa ma extind cu gazonul pt. ca am suprafata mult mai mare.
-----Eu ma gandesc ca toate firele care rezulta in urma tunderii se pot prinde din nou pe alt obiect(cu plasa bineinteles) este doar parerea mea.....

Multumesc!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dodge wrote:Salutare!

Am prins si eu Riccia pe doua pietre de circa 10cm2 fiecare si as vrea sa stiu daca are cineva idee cum o voi inmultii.....vreau sa stiu cum pot sa ma extind cu gazonul pt. ca am suprafata mult mai mare.
-----Eu ma gandesc ca toate firele care rezulta in urma tunderii se pot prinde din nou pe alt obiect(cu plasa bineinteles) este doar parerea mea.....

Multumesc!


Riccia fluitans se inmulteste optim daca are aditie de CO2 si lumina puternica. :-)

Dar treci si tu pe la rubrica Despre noi sa stim cu cine stam de vorba.
dodge
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/12/2009 21:24:37
Messages: 19
Location: Craiova
IP:
Offline

Dolly wrote:
dodge wrote:Salutare!

Am prins si eu Riccia pe doua pietre de circa 10cm2 fiecare si as vrea sa stiu daca are cineva idee cum o voi inmultii.....vreau sa stiu cum pot sa ma extind cu gazonul pt. ca am suprafata mult mai mare.
-----Eu ma gandesc ca toate firele care rezulta in urma tunderii se pot prinde din nou pe alt obiect(cu plasa bineinteles) este doar parerea mea.....

Multumesc!


Riccia fluitans se inmulteste optim daca are aditie de CO2 si lumina puternica. :-)

Dar treci si tu pe la rubrica Despre noi sa stim cu cine stam de vorba.

Sorry!
dodge
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/12/2009 21:24:37
Messages: 19
Location: Craiova
IP:
Offline

Aditie de co2 si lumina este suficienta. Dar as vrea sa stiu daca poate sa ma ajute cineva cu informatii exacte despre inmultirea ricciei.

10x

This message was edited 1 time. Last update was at 25/12/2009 16:43:08

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dodge wrote:Aditie de co2 si lumina este suficienta. Dar as vrea sa stiu daca poate sa ma ajute cineva cu informatii exacte despre inmultirea ricciei.

10x


Se inmulteste prin dividere. Practic daca are asigurate aceste 2 elemente de baza, creste vazind cu ochii. :-)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com