[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lumina de veghe la scalari  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Salutare natiune , uite ca mi-au despus scalarii a doua oara si spre deosebire de prima data acum am avut o natalitate de aprox 70 % ceea ce mi se pare rezonabil.Vad ca masculul meu a invatat repede cum e cu fecundarea
Puii sunt in a 4 a zi de viata iar maine ma astept sa-i vad innotand.Problema mea este legata de lumina de veghe pe care o tin aprinsa de fro 6 zile si ma gandesc daca s-o sting sau nu.Lumina este un neon de 1 watt care nu face foarte multa lumina dar nici nu cred k scalarii mei pot dormi cu ea aprinsa, numai ca mi-e frica s-o sting pentru ca puii sa nu pateasca ceva.Adik sa nu le faca parintii lor ceva pentrju ca restul pestilor(2 scalari+2 leeri) au fost separati printr-o despartitoare din plastic.Astept raspuns la problema cu lumina si poate niste sfaturi legate de cresterea micutilor daca credeti ca e nevoie.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ce am uitat sa va intreb ar fi cam la cat timp vor depune iar scalarii mei?Astapt sa se faca puiutii mai mari sau dupa 2 saptamni o sa fie acelasi show?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Eu nu am lumina de veghe la scalarii mei, dar de-aia puii n-au patit nimic. Nu cred ca parintii lor vor face 'gesturi necugetate' . Puii ,in schimb, ca niste copii zburdalnici, vor incepe sa exploreze zonele din jur. Daca stau in acvariu comun, parintii vor sari destul de artagosi la peretele despartitor, ca sa-si 'impresioneze' vecinii. Problema e ca puii , in 'programul lor de explorare' , daca au posibilitatea, o data vor trece in compartimenul 'vecinilor' . De obicei, numai o data ... Pune ouale de artemia 'la bulbucit', sau vezi de ceva micro , rapid !
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mersi mult pentru sfaturi , artemiile sunt deja eclozate dar pana nu se ridica de pe frunza si incep sa innoate le dau degeaba , nu?Peretele despartitor ma incercat sa-l etansez cu niste burete dar nu stiu cat de bine mi-a iesit pt ca puii sunt extrem de mici si probabil si cea mai mica gaura pe care eu nici n-o vad va reprezenta o portita spre "lumea cealalta".

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Prin burete nu cred ca vor trece...Vezi sa nu fie alte locuri pe unde sa se strecoare la 'vecini'. Problema mai dificila este ce decizie vei lua peste vreo 10 zile, cand s-ar putea sa depuna iar . Este inca neclar pentru mine daca au sau nu un exces de simt parintesc. Intr-un alt topic spuneam ca mi-au disparut puii peste noapte, cand parintii lor au depus un alt rand de icre. Atunci am fost sfatuit sa separ puii de parinti dupa 10-12 zile, adica de preferinta inainte sa depuna un alt rand de icre. Ce pot sa-ti spun e ca puii separati nu au avut acelasi ritm de crestere ca cei lasati cu parintii. Conditiile si hrana zic eu ca au fost la fel(exceptie doar 'locul de cazare'). Cu toate acestea, cei ramasi cu parintii , desi erau mai 'proaspeti' cu cateva zile bune, au fost de doua ori mai mari.
Acum mai am doar o singura pereche de scalari maturi, care au din nou pui... Veteranii mei .
Sunt hotarat sa-i las cu puii inca trei saptamani, sa vad daca mai depun icre cat timp mai au puii cu ei, sau depunerile la cate doua saptamani se datoreaza tocmai luarii puilor de langa ei... Cam asta era ritmul lor de depunere cand ramaneau fara pui. Sper sa nu-mi para rau
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu stiu ce concluzie sa trag din experienta ta , dar nu cred ca o sa-i separ deoarece va trebui sa plec vreo saptamana in august si nu o pot lasa pe maicamea cu atatea acvarii.O sa las soarta sa decida ce se va intampla cu ei , sunt destule plante , ar cam avea unde sa se ascunda .

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

minunea s-a intamplat !
Am al doilea rand de pui la aceeasi pereche de scalari, in acelasi acvariu. Si culmea e ca puii mai mari nu se ascund dupa plante, ci inoata in jurul fratiorilor mai mici :jumpers: ...Stau si ma minunez ca smilie
Ori am eu o pereche de scalari cu simt parintesc deosebit, ori soarta nu vrea sa tina socoteala de ceea ce fac eu...
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Wow e o veste minunata felicitari sper sa fie si la mine la fel.Aseara le-am stins pentru prima oara lumina de veghe la scalari si totul a fost ok.Sa vedem acum ce-o sa facem cu atatia pui :jumpers:

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:plec vreo saptamana in august si nu o pot lasa pe maicamea cu atatea acvarii.O sa las soarta sa decida ce se va intampla cu ei , sunt destule plante , ar cam avea unde sa se ascunda .
Ce-o sa haleasca puii in saptamina cu pricina? Parca o vad pppaaa maica ta eclozind Artemia la greu .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Cu eclozarea la artemia , cred ca sunt mai multe sanse. Cu putin efort , se poate explica faptul ca 'animalutele' alea cresc in apa perfect curata si sarata, si ca nu sunt cine stie ce scarbosenii . Daca ar fi vorba de cutiute cu micro... ... Am constatat la nevasta-mea reactii de tip si cand aude de viermi , si cred ca e o caracteristica generala, care tine de sex...
[Email]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

Horea wrote:
Si culmea e ca puii mai mari nu se ascund dupa plante, ci inoata in jurul fratiorilor mai mici :jumpers: ...Stau si ma minunez ca smilie


Sa vezi ce-o sa te mai minunezi cand au sa le dea coditele fratiorilor mai mici. Intai o sa te miri ca de ce stau astia mai mari pe-aproape, pe urma, cand te uiti mai atent o sa vezi ca astia mari ii trag de codite pe aia mai mici si in nici un caz ca sa-i faca sa iasa mai repede din icre. Si cand o sa-ti dai seama ce fac, intai o sa te uiti :ciudat: , pe urma o sa incepi sa :grr: si nu stii cum sa apuci minciogul mai repede ) .
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
johnny6600 wrote:plec vreo saptamana in august si nu o pot lasa pe maicamea cu atatea acvarii.O sa las soarta sa decida ce se va intampla cu ei , sunt destule plante , ar cam avea unde sa se ascunda .
Ce-o sa haleasca puii in saptamina cu pricina? Parca o vad pa™ maica ta eclozind Artemia la greu .

Pai nu prea stiu cu ce-o sa se hraneasca , probabil mancare uscata , presupun ca dupa 2 saptamani pot sa manance si mancare pt alevini , nu?

Romi wrote:Sa vezi ce-o sa te mai minunezi cand au sa le dea coditele fratiorilor mai mici. Intai o sa te miri ca de ce stau astia mai mari pe-aproape, pe urma, cand te uiti mai atent o sa vezi ca astia mari ii trag de codite pe aia mai mici si in nici un caz ca sa-i faca sa iasa mai repede din icre. Si cand o sa-ti dai seama ce fac, intai o sa te uiti , pe urma o sa incepi sa si nu stii cum sa apuci minciogul mai repede.

Deci pana la urma puii din urmatoarea generatie nu prea ar mai avea sanse sa iasa?Presupun ca cea mai buna solutie ar fi sa scot ori puii ori frunza cu icrele :o Si cum puii cred ca ar fi imposibil de prins,numai zic de cat de disperati sar parintii daca te apropii de suprafata apei , probabil ca voi muta icrele.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Horea wrote:Ce pot sa-ti spun e ca puii separati nu au avut acelasi ritm de crestere ca cei lasati cu parintii. Conditiile si hrana zic eu ca au fost la fel(exceptie doar 'locul de cazare'). Cu toate acestea, cei ramasi cu parintii , desi erau mai 'proaspeti' cu cateva zile bune, au fost de doua ori mai mari.

Banuiesc niste modificari in chimismul apei la care puii nu s-au adaptat. Ca doar nu si-au dat parintii seama de eficienta hranirii puilor cu mucus ca discusii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Banuiesc niste modificari in chimismul apei la care puii nu s-au adaptat.

Posibil, dar in acvariul mic am pus apa din cel mare, completand direct proportional cu apa proaspata ( distilata + retea).Cam la trei zile , scoteam un sfert din apa, si o inlocuiam dupa acelasi algoritm, tocmai in ideea ca apa sa fie de aceeasi calitate si compozitie. Cum am caldura suficienta si permanenta in birou, si de la perete am in permanenta caldura( e o plita de dezagregari in incaperea alaturata) , nu trebuie sa folosesc incalzitoare decat iarna cand e frig bine afara, temperatura in fiecare dintre cele doua acvarii fiind intre 24-26 grade Celsius permanent. (Pe timp de vara nu e o placere sa stai la o munca de scrib, la 29-32 grade Celsius..., ca aerul conditionat e numai la aparatura...) Hrana folosita a fost micro si galbenus fiert ( in primele doua zile dupa ce au inceput sa inoate in card le-am dat galbenus de ou fiert, si pe urma micro). Mi-am incercat norocul si cu o comanda de oua de artemia, dar inca n-a ajuns norocul pana la mine. Sper sa le primesc si sa le incerc la generatia urmatoare. Pe langa diferenta de volum, singura diferenta( pe care o sesizez eu) este ca in cel mare am un filtru interior mai maricel, iar in cel mic doar o pompa de aer , cu un burete, desigur amandoua chinezesti. Hranirea si curatenia , zilnic ( exclusiv duminica, iar sambata, numai daca sunt pui 'in lucru' ). Pana si plantele ( valisneria, elodeea si nucus ) am cautat sa fie 'proportionale' , ca sa nu se simta prea frustrati 'aia micii' . Cu toate astea, in momentul in care i-am luat si i-am dus acasa , cei 'cu parinti naturali' desi mai mici bine ca varsta, erau mult mai mari decat 'orfanii' . Unde si ce am gresit ? :o . N-am tinut eu cont de ceva ?
[Email]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Eu sunt curios trebuie sau nu Lumina de veghe la scalari sau la puietul de Scalar ca nu prea am vazut sa se discute despre lumina asta de veghe
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:...trebuie sau nu Lumina de veghe la scalari sau la puietul de Scalar...

Parerea mea de vechi pasionat de scalari e ca trebuie.
La depuneri eu le las o lampitza de 2W si totul se desfasoara fara probleme. Cand nu vreau sa ma mai complic cu o noua generatie de pui, las lumina sa se stinga seara (am prize programabile) si dimineata nu mai e nici urma de icre.
Lumina de veghe trebuie sa ramana aprinsa si dupa ce eclozeaza puii, pentru ca parintii sa-i poata pazi si peste noapte.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Midal
Junior member

Joined: 06/12/2004 16:13:00
Messages: 83
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dar daca perechea este singura in acvariu...mai trebuie lasata lumina de veghe..eu de exemplu am intrun acvariu de 100l o pereche de scalari care imi tot depune...si nusi mananca icrele....faptul ca sae albesc e o alta problema pe care am rezolvato deja (si ca sa radeti si voi am avut doua perechi pe care leam tinut in acvariuul acela amandoua au depus de cateva ori si sau albit icrele pana cand am pus ultima pereche...atunci mia picat fisa....amdoi scalarii erau.........femele...de nu gemea saracu echinodorus de icre de scalar....dar am luat masuri si am pus si un mascul......gratie articolelor citite pe forum )
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com