[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru extern - opinii  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

Salutare voua!
Am un acvariu cu aprox 220 L apa in el..neplantat si cichlide americane in el
2 X Gold severum ~ 12 cm
4 x Thorichthys meeki - Firemouth ~ 5 cm
3 X Cichlasoma Nigrofasciatum ~ 5 cm fiecare
2 X Jack Dempsey (Archocentrus Octofasciatus) masculul de ~16 cm si femela de vreo 10 cm

si ceva sanitari
1 pleco - ~ 8 cm
1 ancistrus ~ 6 cm
2 synodontis eupterus ~ 12 cm

ar mai fi inca 4 sanitari dar vreau sa renunt la ei (2 platydoras costatus ~ 10 cm, 2X Agamyxis pectinifrons ~ 8 cm)

Posibil o sa spuneti ca sunt prea multi pesti...si poate asa e dar vreau sa renunt in primul rand la 4 sanitari si 2 meeki dupa ce se alege perechea.
care e intrebarea mea!
momentan am un filtru intern Aquael Fan 3 - 700L/h si unul extern Sera Serafil Precision 1100.
sincer, nu sunt multumit de filtrarea pe care o am!
acum am si ceva probleme cu canistra.. mi s-a crepat putin elicea si nu stiu zau cat mai tine si de o sapt si ceva tot intreb incoace-incolo si nu stiu daca o sa gasesc una noua pe undeva.
filtrul extern nu isi face treaba ( si inainte de incidentul cu elicea) asa cum as vrea eu.
comparand cu un tetra ex 1200 al unui prieten.....care e singurul lui filtru intr-un acvariu de aprox 180 L tot cu americani si sanitari, apa lui e cristal pe cand a mea e galbejita si destul de neclara)!
mediile filtrante din sera'ul meu sunt
sertar jos ceramica + burete cu pori mari
mijloc - bioballs + burete pori mari
sus - carbon+ burete fin + vata (a fost si in setupul fara carbune activ si ceramica in schimbul lui)

as vrea sa imi iau un alt filtru extern.....
as opta pt un tetratec ex 1200 mai ales ca se gasesc usor consumabile pt el in comparativ cu alte modele dar accept propunerile voastre....pt acest volum si pestii pe care ii am! am vazut destule minusuri cum ca ar curge! am avut si eu cu sera problema asta pana i-am schimbat garnitura ca era roasa toata....... si nu mai am chef de surprize.

curand am sa trec si la inima de vita si alte mancaruri mai "condimentate" si atunci chiar voi avea nevoie de filtrare mai buna.
nu stiu cat ma va tine actuala canistra si de aceea vreau sa ma orientez din timp pt una noua!..apropo......daca mi se ia curentul (si de intampla cam des peste noapte).la revenirea lui canistra face urat....suna ciudat si ii scade debitul.trebuie sa o scot din priza si sa ii dau drumul din nou ca sa merga cum trebuie! ? vi s-a mai intamplat la careva?! motive??


la ce filtre m-am gandit eu!
Tetratec EX 1200 - debit - 1200 l/h - indicat pentru acvarii cu volum - 200 - 500 litri - capacitate filtru - 12 litri

JBL CristalProfi e900 -debit: 900l/h - pana la 300 litri - Volumul filtrului este de 7,6 l.

Fluval 305 - debit 1000 l/h - pentru acvarii de pana la 300 litri

Eheim 2224 - debit 700l/h - pt acvarii pana in 250 L - capacitate filtru 3 litri ???

Resun EF-1600U - debit pompa 1600 l/ h - lampa UV incorporata - nu am gasit inca pt ce acvarii ar fi potrivit ..dar nici nu m-am straduit foarte mult - ce ziceti de asta? - pret bun....filtru cam no name

ordinea este cea a preferintelor mele.
ma intereseaza sa isi faca treaba bine...silentios cat de cat si sa se gaseasca piese in caz de ceva (sper sa nu fie cazul). care credeti ca ar fi cel mai bun dintre cele prezentate. .....? accept si alte propuneri fiable.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

La ce pesti ai tu acolo...eu as merge pe un JBL, e foarte silentios.Insa un e1500,nu un e900 ... daca iti permiti financiar.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

m-am gandit si la el ..1500 l/h, pt acvarii pana in 600L, intradevar si-ar face treaba. 100 ron in plus nu e mare minune....dar se gasesc piese pt el in caz de ceva? nu are "calitatea" de a curge?! ms
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu curge , stai linistit . Doar nu e Tetratec Cred ca se gasesc si piese, comanda online la petshopurile din Romania care vand online , pe la Hornbach in Bucuresti ... plus alte petshopuri din Bucuresti si restul tarii,dar pe care nu le stiu eu insa Iar daca nu gasesti in toata Romania asta ce cauti ... mai e intotdeauna si varianta ebay

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2009 21:53:59


Until you find someone worth dying for, you never really live.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

bun! si in caz ca totusi nu voi merge pe e1500 pt ca nu voi gasi sau nu voi avea banii necesari. sa merg pe tetratec?
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Tocmai ti-am zis mai sus ca Tetratec-urile curg mai devreme sau mai tarziu.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Se pare ca filtrele JBL castiga tot mai mult teren in fata Tetratec-urilor. De ce? Deoarece filtrele Tetra, de la o vreme, "dau erori". Se pare ca de vreo doi ani. Cele mai vechi de doi ani, din generatiile mai vechi se pare ca nu au probleme. majore. Cele actuale sunt facute si din materiale putin rezistente, de unde rezulta riscul de a li se rupe diferite componente. Cleme de capac, etc. De asemenea li s-a dus buhu' ca dupa o perioada de timp, incep sa curga.
Filtrele JBL, vorbim aici de Cristal Profi, generatia noua, nu au probleme. Apar foarte rare cazuri in care sa nu functioneze cum trebuie, de multe ori din vina acvaristului. De aici si sfatul Rebellei .
Eu, ca si ReBella de alfel, am JBL si nu am de ce ma plange. Bine, al meu are vreo 3-4 luni, dar hotararea am luat-o dupa ce am scormonit putin forumul. Sunt multe discutii legate de acest aspect, al calitatii filtrelor JBL vs. Tetratec.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

posibil ma voi orienta si eu inspre acest JBL ..chiar am sa ma duc maine prin zona sa vad ce gasesc la cele 2 magazine din oras...... doar douaaa.....((...sigur n'au pe stoc dar sa vad la cat il aduc!
ca medii filtrante in cele 4 sertare ce recomandati?!!
am vazut ca nu va place carbonul.......e de preferat ceramica in locul lui!?
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

archangel82 wrote:


la ce filtre m-am gandit eu!
Tetratec EX 1200 - debit - 1200 l/h - indicat pentru acvarii cu volum - 200 - 500 litri - capacitate filtru - 12 litri


Salutare si tie!

Iata ca si-a facut aparitia si un beneficiar de Tetratec eu sunt foarte multumit de el in ciuda a ce se spune ca vezi doamne curge!,(o sa-mi sara multi in cap acum )
Da curge, daca nu stii sa il montezi, furtunele se introduc pe stiut pana la capat, apoi strangi cu putere dupa care tragi usor de furtun ca sa fi sigur ca s-a strans, astfel nu ai nici o problema. Capacul are sageata si nu se poate monta altfel iar calitativ bate o multime de alte filtre externe, dupa cum ai scris si tu cu mediile de filtrare, iar apa din bazin este cristal! Decizia iti apartine.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2009 11:19:47


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Nilsen wrote:
archangel82 wrote:
u sunt foarte multumit de el in ciuda a ce se spune ca vezi doamne curge!,(o sa-mi sara multi in cap acum )
Da curge, daca nu stii sa il montezi, furtunele se introduc pe stiut pana la capat, apoi strangi cu putere dupa care tragi usor de furtun ca sa fi sigur ca s-a strans, astfel nu ai nici o problema. Capacul are sageata si nu se poate monta altfel iar calitativ bate o multime de alte filtre externe, dupa cum ai scris si tu cu mediile de filtrare, iar apa din bazin este cristal! Decizia iti apartine.






lasa ca o sa vina el ziua aia. Asa ziceam si eu ca sunt norocosul. Dar cand sa montez chilerul, sa sa desfac evacuarea, POC !, al 2-lea caz) imi curgea de rupea pamantul, nu stiam cum dracu sa opresc. ca nu mai avea legatura cu filtrul, pur si simplu imi venea apa inapoi de pe evacuare.... )) dezastru :)))

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2009 22:56:04

ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De curs curge pe la garnituri Nilsen , asa ca ce zici tu e inutil

Until you find someone worth dying for, you never really live.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

archangel82 wrote:ca medii filtrante in cele 4 sertare ce recomandati?!!

Eu nu am schimbat absolut nimic in interior si este foarte eficient asa,cu mediile cu care a venit de la producator.

archangel82 wrote:am vazut ca nu va place carbonul.......e de preferat ceramica in locul lui!?

Nu e vorba ca nu ne place.Retine din substantele necesare plantelor(fertilizanti) si pestilor.Insa JBL nu vine cu carbune(carbon).Poti pune un sertar cu siporax sau alt mediu pentru filtrare biologica asemanator, daca doresti neaparat.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

mersi pt sfaturi! tocmai mi'au terminat de ..depus nigro dupa ce s'au chinuit la ditamai groapa sub filtrul intern au depus pe filtru! as putea foarte usor sa scot toate icrele!! sunt 100+ pt prima depunere mai mult decat oki tinand cont de marimea parintilor 5 cm cu tot cu coada ...ma mai gandesc ce fac caci pe maine sigur nu mai sunt cu sanitarii prin zona......maine studiez piata din zona pt preturi filtre
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Cum spuneam mi-am pus lumea in cap


@ Rebella: Nu e vorba ca nu ne place.Retine din substantele necesare plantelor(fertilizanti) si pestilor.

Daca nu pui filtru carbonic ce te faci cu iondul, fenolul (apa galbena), amino-acizi, cupru, crom, fier, mercur, clor, cloramina, hidrogen sulfurat, verde de malachit, sufl si antibiotice cu ce le opresti? Carbunele are rol de filtrare chimica a apei, retinand elementele.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Daca tu ai toate alea in apa nici macar o canistra de carbon nu va mai salva pestii aia

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Dar daca la un schimb de apa te trezesti cu ele ce faci? adio pesti ....Stau si ma intreb oare de prosti l-au inventat astia?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2009 23:38:35


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Deci la un schimb de apa ma pot trezi cu verde de malachit si antibiotice in apa ? Eu zic sa te opresti aici , pana nu ne facem de rusinica NU de alta dar imi esti simpatic si daca vad aia mai culti si mai batrani ce scrii ...

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Eu nu stiu de ce dintre toate substantele insirate de mine ai ales "verde de malachit si antibiotice"???(probabil ai ales varianta cea mai usoara ptr tine. Este la mintea copiilor ca astea nu curg la retea) stii bine la ce substante ma referam ... Te intreb inca o data CONCRET cum opresti: iodul, cupru, clor. hidrogen sulfurat si cloramina presupunand ca in apa de la retea ai asa ceva si nu stii

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2009 00:22:40


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Folosesti JBl Biotopol sau un produs asemanator + cu restul te risti , cum ar fi pesticidele.Sau folosesti osmozor si scapi de griji.Multumit de raspuns ? Da un search despre carbune si vei afla cand se foloseste si cat de eficient e, dar mai ales in ce conditii e eficient.Si poate afli cu ocazia asta si faptul ca acel carbune se umple la un moment dat si atunci revarsa inapoi in apa acvariului toate substantele toxice acumulate pana atunci.Poate asa nu-l mai recomanzi.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

@Folosesti JBl Biotopol sau un produs asemanator + cu restul te risti


Inainte de a spune ca filtru cu carbon nu este bun ar trebui sa stii cum sa-l folosesti Am mai spus undeva pe forum ca acest filtru ar trebui vandut cu prospect de folosinta.
1. Acest filtru de carbune este indicat a se folosi pe perioada ciclari apoi se scoate pentru a nu opri minerale, fertilizanti, elemente organice si vitaminele.
2. La schimburile de apa, este indicat timp de 24 de ore a se folosi filtrul de carbune dupa care apoi se indeparteaza.
3.Pe perioada in care se pun in acvariu medicamente la fel se va scoate.
4.Dupa tratamente se introduce iara pentru 24 de ore.
5. Acest filtru NU se tine permanent ci doar atunci cand este necesar.!

Asta asteptam sa-mi spui eu nu am dialogat cu tine pentru ca nu stii, ci pentru a intelege lumea de ce, unii spun ca este rau dar nu spun si de ce.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com