[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
modificare acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

am 2 acvarii : unul de 85L cu dimensiunile de 90/26/40 si inca unul de 70L cu dimensiunile de 54/30/46 si as vrea sa le demontez pe amandoua si sa fac altul cu dimensiunile de 90/47/40. desfacand aceste acvarii nu imi mai ramane decat sa tai lateralele mici din fetele mari ale celui de 70 si sa pun fundul acvariului. pentru fundul acvariului ma gandeam sa cumpar o foaie de geam de 6mm dar din "greseala" am gasit 2 foi de geam de 4mm putin mai mari decat imi trebuiesc. fundul acvariului de 85L a fost spart si am mai lipit eu o foaie de geam de 4 sau 5(nu mai stiu exact). daca nu mai cumpar geamul de 6 si folosesc 2(sau chiar 3) geamuri de 4mm lipite intre ele pentru fund ar avea ceva?

am uitat sa spun ca ambele acvarii sunt facute cu sticla de 6mm.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2009 16:21:31

[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca folosesti 3 geamuri de 4 mm pentru fundu' cu dimensiunile de 90 cm x 47 cm e bine . S-ar putea sa mearga si cu 2 geamuri de 4 mm, da' nu garantez.
Primu' fund fa-l exterior, celelalte doua fa-le interioare.

Poze: smilie ... Poze cu plante
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Sticla de 6 mm. pentru bazinul pe care il vrei costa in jur de 60 ron. Marele avantaj al sticlei noi - are marginile curate, fara silicon .
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

deocamdata am "distrus" doar un termopan care il aveam prin podul casei. cred ca o sa il gasesc si pe al treilea . cele 2 foi le-am taiat la 90/47 iar cea de-a treia foaie o voi taia incat sa fie la interior. ca sa fiu si mai sigur voi mai pune si niste intarituri.
@brawn: 60 ron pentru toata sticla acvariului sau doar pentru fund? oricum ar fi am mai economisit niste bani pentru ca geamurile le aveam deja.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/10/2009 08:27:04

[Email] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

60 RON pentru tot acvariul. Eu am facut unul de 70X40X40 in primavara cu sticla de 6 mm. Sticla m-a costat 56 RON.
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

azi am luat 3 foi de geam de 6mm pentru ca am decis sa il pastrez pe cel de 70L pentru carantina. aveam acvarii ceva mai mici dar din cauza marimii pestilor care ii am alea erau prea mici. am cumparat o foaie de geam pentru fund care va fi incastrata intre laterale si 2 laterale mici. pe langa astea am mai cumparat si 2 foi de pal de 18mm . am stat mai mult de o ora sa poata taia acel "meserias" din magazin sticla de care aveam nevoie pentru ca habar nu avea cum se taie(zicea ca e geamul prea gros ) ). pretul pentru pal si geamuri: 75ron. acum trebuie sa mut pestii dintr-un acvariu in altul.
[Email] [Yahoo!]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

am reusit sa il lipesc. fundul l-am facut din 3 foi de geam astfel: 2 foi din geam de 4mm si un geam de 6mm. cele de 4mm sunt la exterior( lateralele vin asezate pe ele) iar cel de 6mm este la interior( este intre laterale). pentru laturile lungi am mai pus pe fund o fasie de geam de 4mm dar nu pe toata lungimea( cam 2/3). intariturile le-am facut din 2 fasii de geam de 4mm( am avut si geam de 6 dar din cauza diamantului l-am facut tandari) si am lipit una perpendicular pe geam iar cealalta pe marginea superioara a geamului. am lipit si la jumatate inca o intaritura in asa fel incat sa le prinda si pe cele de pe lateralele lungi. pentru lipirea geamurilor am folosit bison ( lipirea geamurilor de 4 de pe fund) si den braven pentru lipirea celorlalte geamuri. o sa il las o saptamana la uscat ( asa zic astia pe tubul de silicon den braven) timp in care o sa ii fac suportul, capacul si ce o mai trebui pe acolo.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com