[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
need help  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

am nevoie de ajutor..
am achizitionat de curand prin bunavointa colegului nostru G.G un acvariu cu urmatoarele dimensiuni 90L 60l 40h ...volumul util este undeva la 200 litri daca nu ma insel..(corectati-ma daca e nevoie) ..
bun!.ajutorul de care am nevoie e legat de amenajarea lui pentru a putea face posibila popularea cu o pereche de cichlidae(aici iar am nevoie de ajutor la alegerea speciei..)
asa ca va rog...un sfat..o parere...
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

sfat in legatura cu ce pesti sa pui, sau ce anume ?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

manyaku wrote:popularea cu o pereche de cichlidae(aici iar am nevoie de ajutor la alegerea speciei..)
Pelvicachromis pulcher. Sint cei mai coolti pesti dupa parerea mea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

O pereche de scalari si niste ramirezi ca nu deranjeaza pe nimeni .

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

razvan wrote:sfat in legatura cu ce pesti sa pui, sau ce anume ?

si pesti dar si decor...de unde pot sa fac rost de toate cele necesare.. adik stancaraie si nisip..
MARELE ALB wrote:Pelvicachromis pulcher. Sint cei mai coolti pesti dupa parerea mea.

am cautat pe vechiul site...am vazut ca si acolo recomandai acesta specie ...si m-am uitat pe siteurile de afara la caracteristici dar si poze...superbi...inclin spre ei..
[Yahoo!]
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am un mascul daca te intereseaza....

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

inca nu sunt pe deplin hotarat cu privire la alegerea "locatarilor" .... inca mai caut specii care sa ma multumeasca si sa ma incante .....si decor..
de unde iau pietre calcaroase...si cu forme diverse... ??? ...va rog..
inca ceva...credeti ca e mult sa dau 700mii lei vechi pe un capac din pal ? (la comanda bineinteles ) ..
[Yahoo!]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Daca te intereseaza "sa-ti incante retina" baga niste hemicromis bimaculatus sau elongatus. Culorile sunt mult mai vii iar pestele este mult mai spectaculos decat pulcherii.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

matrix...m-ai atins.... ..am gasit un site despre elongatus....!!! damn nice fishies.. !!! sunt bestiali...supeeerbi....
la pesti m-am decis...cum o sa fac rost de ei vad eu..dar mai intai trebuie pregatit acvariul....am nevoie de decor ...
[Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

uite aici un link
sau [urlhttp://oldforum.acvariu.ro/viewtopic.php?p=6691251&highlight=poliuretanica#6691251]aici[/url]
sau aici
sau aici

sper sa-ti fie de ajutor
[Email]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

Allen_g30 wrote:
sper sa-ti fie de ajutor

suuuper tare frate....!! foarte utile...extrem de utile.. ...maine imi iau spuma...si ma apuc de exersat....o sa adopt metoda cu bucata de folie de plastic...pentru a "turna" spuma....sa vedem ce iese...
[Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

sa nu uiti sa bagi si poze, sa vedem si noi ce a iesit!!

spor la lucru!
[Email]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

cu siguranta bag poze...daca iese frumos
hai ...cu backgroundu am rezolvato....ramane decorul ..stancaraia cu care tot va stresez... :-)
[Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

tocmai am terminat de "turnat" spuma poli. ... a iesit destul de frumos....astept acum sa se intareasca....si o scufund peste vreo 2 3zile...
despre pestani ..am gasit p cineva care mi-ar putea oferi cateva specii frumoase...deci aici nu imi mai fac griji....
in schimb incep sa imi fac griji din ce in ce mai mari in legatura cu stancile alea blestemate.....nu stiu de unde sa le iau...
[Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

manyaku wrote:in schimb incep sa imi fac griji din ce in ce mai mari in legatura cu stancile alea blestemate.....nu stiu de unde sa le iau...


man, de ce nu iti pui mintea la contributie? ai spuma, acum nu iti ramane decat sa torni "in aer" si ceva bolovabi. si asa ca "tips&triks", daca nu iti place cum iese, poti modela bolovanii la final cu un cutter si apoi sa ii arzi cu o bricheta. dupa ceva vreme se va forma un strat de alge si va arata super.
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

tocmai am terminat de "turnat" spuma poli. ... a iesit destul de frumos....astept acum sa se intareasca....si o scufund peste vreo 2 3zile...


eu as tine-o intr-o apa oarecare timp de cateva zile, fara pesti, sau apa in care o sa astea pesti.
asa preventiv. de stricat nu strica.
[Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

a oricum nu bagam pesti in acvariu ...cel putin o saptamana doua....pana se face si ciclarea sa zic asa...
@allen mane...spuma e deja intarita...si a iesit ok...adik deocamdata imi convine...despre bolovani mia zis cineva ca as putea pune si bolovani de pe strada....dar totusi... :bla:
eu speram ca cineva care are acvariu cu africani..si sunt sigur ca sunt zeci de useri care au... ..sa ma indrume catre un loc mai apropiat, in care sa gasesc cu siguranta ceva bolovani .."draguti" ... :-P ..pana acum nu am auzit decat ...nisip..."de la mare" ...stacaraie ..."de la mare" ...si asa mai departe...
[Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

la unul din bazinele cu ciclide ce l-am avut acum catziva ani am folosit piatra de rau luata de pe undeva de pe malul Argesului.

acu, poti sa faci o iesire cu prietenii la o si in calesi timp sa gasesti si ceva "bolovani" mai ca lumea. si mai poti gasi si ceva radacini super, asta daca ai chef sa cauti.
[Email]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

nu am de gand sa optez pentru radacini....merg pe piatra...am terminat acum 5 min de taiat spuma..nu incapea exact pe spatele acvariului..si am afumato putin la un capat....e super cool... ..maine plec in expeditie.. cu prietenii..
[Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

gata oameni buni...am terminat cu setupul....azi am reusit sa ajung la arges...miam facut plinu cu pietre si pietroaie.....am luat nisip de la constructii ...leam spalat leam curatat bine bine....si am umplut acvariul....filtrul lucreaza acum la capacitate maxima....limpezeste apa...capacul e pe drum..pestii la fel.. La capac am loc de 3 neoane...ce imi sugerati sa pun ce fel de neon ? sa ma risc sa fac o instalatie de iluminat home made...cu balast si startere...etc...toate astea..?? astept raspunsurile voastre cu mare placere....si va multumesc pt ajutor pana acum
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com