[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cu ce taiem sticla  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Salutare dragi forumisti uite ca am scapat si eu de restante si a dat norocul peste mine in seara asta ca am gasit in cartier la nevasta o gramada de geamuri aruncate care am impresia ca sunt de termopan din sticla de 4 mm.Am impresia asta pentru ca erau lipite cate 2 cu silicon negru si aveau despartitor din aluminiu pe margine exact ca cel de termopan.Am luat si eu cat am putut sa bag in pejo-ul meu 206 Imginativa cat de penibil am fost cu peugeot 206 carand geamuri de la ghena Erau unele si mai mari adica mai lungi pe care nu am avut posibilitatea sa le bag in "micul gigant" dar cred ca am luat vreo 4-5 mp de geam.Problema cu rezistenta geamului de termopan s-a mai pus dar va intreb si eu ,cam la cati litri sa ma arunc maxim daca fac un acvariu?Deasemenea unde as putea sa gasesc un diamant k lumea pt ca am gasit numai jafuri pe la 50-100 de mii in targ in Castani care nu prea taie.Oare ar fi mai ieftin sa ma duc cu ele la un geamgiu?Si ultima intrebare : Daca as vrea sa lipesc 2 foi de 4 mm intre ele sa fie cat una de 8 ce substanta se foloseste la asemenea operatiune si cam pe unde se gaseste , si la ce pret?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:cam la cati litri sa ma arunc maxim daca fac un acvariu?
Nu l-as face mai inalt de 30 cm din sticla de 4 mm. La o inaltime de 30 cm, cu intarituri meseriase poti sa-l faci cit de lung vrei. Daca te gindesti la ceva cu adevarat lung , ar fi bun un fund dintr-o sticla mai groasa si lipiturile dublate cu fisii din sticla de vreo 1,5-2 cm.

johnny6600 wrote:Deasemenea unde as putea sa gasesc un diamant k lumea pentru ca am gasit numai jafuri pe la 50-100 de mii in targ in Castani care nu prea taie.
Uite-te pe el de cit e. Cauta unu' de "4". alea de "2" sau "3" sucks smilie .

johnny6600 wrote:Daca as vrea sa lipesc 2 foi de 4 mm intre ele sa fie cat una de 8 ce substanta se foloseste la asemenea operatiune si cam pe unde se gaseste , si la ce pret?
Chiar daca le lipesti intre ele nu cred ca obtii o sticla la fel de rezistenta ca aia de 8 mm. Cistigi ceva da' nu dublu.
Substanta cautata e oarece rasina poliuretanica, epoxitica ....... sau mai stie cum ii zice. Eu stiu ca e cam scumpa si se gaseste doar in ambalaje mari .

Poze: smilie ... Poze cu plante
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

intreaba un geamgiu meserias de unde si-a luat diamantul. Insista si poate itzi raspunde, ca astia sunt cam zgarcitzi la explicatii

era sa uit
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

@Marele Alb - nu ma gandeam la ceva mai mare de 50 de litri dar acum mi-ai dat de gandit .Mai lung de 1,5 metri nu cred ca e ca nu avea loc in portbagaj.O sa caut dar din cate stiu eu am gasit doar 2 feluri de diamant.Unul avea o chestie care mai mult zgaria geamul si nu-l taia k-lumea nici pe ala de 2 mm iar celalalt era unu cu dic care avea rezultate mai bune dar nu extraordinare.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:@Marele Alb - nu ma gandeam la ceva mai mare de 50 de litri dar acum mi-ai dat de gandit .
Atentie mare la intarituri si mai ales la fund, suprafata pe care sta.

johnny6600 wrote:unu cu disc care avea rezultate mai bune dar nu extraordinare.
Cu ala cu disc trebe sa apesi la greu. Si indiferent de scula, trebuie un pic de antrenament.

Poze: smilie ... Poze cu plante
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Cu ala cu disc trebe sa apesi la greu. Si indiferent de scula, trebuie un pic de antrenament.


eu am tot o rola (asa ii spune de fapt) si nu apas mai tare decat cu o creta pe tabla.
totul depinde de suprafata sticlei, sa fie f. curata, geamul nu prea vechi, indemanare si bineinteles rola sa fie de calitate.

era sa uit
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

muscalu wrote:eu am tot o rola (asa ii spune de fapt) si nu apas mai tare decat cu o creta pe tabla.
L-am urmarit pe nenea care mi-a taiat sticla de 15 mm sau de 12 mm. Apasa de-am crezut ca rupe masa .

muscalu wrote:totul depinde de suprafata sticlei, sa fie f. curata, geamul nu prea vechi, indemanare si bineinteles rola sa fie de calitate.

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

muscalu wrote:intreaba un geamgiu meserias de unde si-a luat diamantul.


mai bine o sa-si taie un deget , decit sa spuna
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

johnny6600 nu crezi totusi ca cel mai bine le tai la geamgiu? Chiar de iti cumperi maine un diamant crezi ca le tai drept? Sunt geamgii care dupa ani nu le taie drept...
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

L-am ajutat pe un prieten sa-si lipeasca un bazin 90*40*30 din sticla de 4 mm . Cu intaritoare, acvariu functioneaza de 1 luna. Prima saptamana omu l-a tinut pe balcon, ii era frica sa-l bage in casa, dar au inceput sa apara alge. Apoi l-a bagat in casa...si deocamdata este ok, dar cam doarme iepureste Eu unu nu mi-as face un acvariu mai mare de 40 L din sticla de 4mm.
Si apropo de diamant pt taiat geamurile : M-am chinuit cu un diamant d`asta din piata sa tai geam de 4 in zadar. Apasam pe el ca dreacu si tot nu reuseam sa obtin ceva mai mult de-o zgarietura. Apoi cand am fost la geamgiu , i-am cerut nitel diamantul si am taiat o bucatica de sticla. Incomparabil! Aveam senzatia ca tin in mana un stilou...forta cu care apasam era foarte mica, iar taietura iesea perfect.

image
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic probabil ca cel mai bine e la geamgiu dar n-am fost niciodata cu geam de la mine sa-i zic sa mi-l taie.Si ce nu-mi place la unii e ca sunt paraleli cu taiatul la dimesiunile cerute.Daca vrei sa fie taiat la milimetru tre sa stii unu prea bun.Am un acvariu de 15 litri cu sticla taiata de mine dar e taiata cam in valuri .La inceput curgea dar dupa ce i-am mai dat vreo 2 straturi de silicon m-a tinut 5 luni si inca mai tine dar acum e in balcon asa ca nu am griji.
Nu cred ca ma arunc la un volum prea mare pentru ca tin la mobila mea.
Intarituri va avea cu siguranta si va sta pe o bucata de polistiren expandat.
Mi-ar fi placut sa am si eu un diamant mai bun pentru ca nu stii niciodata cand ai nevoie de unu

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

un pont "furat"
- pe zona pe care urmeaza sa dati cu diamantul, trageti o linie cu de'shtu' inmuiat in gaz, sau ulei mineral.
inainte sa va apucati sa taiati, faceti citeva probe cu "stiloul" inclinat spre stinga sau dreapta fata de perpendiculara pe suprafata geamului, pina reusiti sa prindeti o pozitie in care diamantul "aluneca" pe geam si nu "zgarie" .
de fapt si cind "aluneca" zgarie, dar nu este o zgarietura rugoasa, ci una fina ... sper ca m-am facut inteles ..
dupa efectuarea "zgarieturii" incepeti si bateti pe spatele suprafetei, cu un ciocanel sau chiar cu partea metalica in care este incastrat diamantul, cu lovituri usoare si repezi, de-a lungul taieturii. veti observa ca (daca e facuta cum trebuie) taietura incepe sa "fuga", uneori nefiind necesara aplicarea unei presiuni pentru "debitarea" totala, ci cade singura .

eu am taiat si geam de 6 mm cu diamant d'ala luat dein piata, chinezesc, poate oi fi avut noroc ..
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mersi mult razvane sigur ca o sa ma ajute ponturile tale.Astazi abia le-am carat sus si a fost munca grea pentru ca au fost multe De acvarii daca o sa fac nu stiu cand dar daca fac ceva promit ca va anunt.Multumesc tuturor pentru sfaturi :rulez:

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:L-am urmarit pe nenea care mi-a taiat sticla de 15 mm sau de 12 mm. Apasa de-am crezut ca rupe masa .


Nu se stia.
Personal am taiat geam de 10 mm (doar in joaca) si nu am apasat tare. Forta vine de data aceasta la rupere.

era sa uit
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

tocmai!!!!!! in asta consta secretul, ca nu trebuie sa dai cu diamantul sa sara "span" sa zgarie, dar sa nu sara "cioabe" de la zgarietura ,
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am facut cateva incercari cu diamantul dar se taie aiurea , mai mult se rupe decat sa se taie deci nu as avea nici o sansa sa fac un acvariu taiat de mine.O sa mai incerc iar daca nu reusesc e clar ca ma duc la geamgiu.
Am gasit si niste sticla de 5 mm oare pot sa trec macar la 35 cm inaltime ?
Ma gandeam la un acvatriu de vreo 100 de litri cu fund din sticla de 6 si restul de 5 daca-mi ajunge.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

muscalu wrote:
MARELE ALB wrote:L-am urmarit pe nenea care mi-a taiat sticla de 15 mm sau de 12 mm. Apasa de-am crezut ca rupe masa .


Nu se stia.
Ba se stia . A taiat sticla drept si fara sa dea rateuri. Folosea o scula cu rola. In miner avea un rezervor in care baga motorina (parca ). Scula lui arata foarte profi (sau coolta pe romaneste ).

Poze: smilie ... Poze cu plante
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

mai degraba ulei cred ca se baga la alea cu role.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Reiau intrebarea , chiar nu stie nimeni de unde se poate cumpara un diamant mai profi?Am facut mai multe incercari cu jaful din targ si se taie in valuri , mai mult se rupe decat se taie.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

se baga motorina, diluant, etc.
Are rolul de a curata rola, care este periata de un mic fitil.
se da si pe sticla cu asa ceva, tocmai pt. degresare.
nu se baga ulei!!!!!!!!

johny 6600, eu zic ca merge acvariul de 100 litri, dar pune-i ceva intarituri (2 ajung pe geamurile fata, respectiv spate)

era sa uit
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com