[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sistem filtre Tailanda  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

Daca stie cineva cum este facut sistemul de filtrare(explicatii,poze,etc) la fermele de crestere si reproducerea pestilor din Tailanda, indeoseb discus
memeics
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2004 02:27:03
Messages: 87
Location: Madrid
IP:
Offline

La cat e de ieftina apa acolo, am inteles ca nici nu folosesc filtre. Doar fac schimb continuu de apa.

Sunt antialcool si antitutun dar nu ma crede ce spun
[Yahoo!] [MSN]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

sistem de filtrare tip asia : ......se schimba 100% din volumul bazinului de 2 ori /zi ....what's the best ?
--------------------------------------------------------------------------------------




my discus
--------------------------------------------------------------------------------------

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
clio
Junior member

Joined: 13/07/2005 20:14:24
Messages: 16
IP:
Offline

daca la mine la robinet ar curge apa plata, as face si eu la fel.
asa ca ,eu schimb cate 50% zilnic la pui, si aproape nu am nevoie de filtre.
le folosesc doar pentru a pune apa in miscare, si eventual o relativa filtrare mecanica.
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

sistem de filtrare tip asia ....si folosit doar in asia...asa cum spunea si memeics mai sus, la ei apa costa mai nimic si de aceea isi permit asa ceva ... i-ti dai seama ce ar insemna asta in occident , in USA...nimeni nu-si permite si tocmai de aceea au si dezvoltat sisteme de filtrare performante ....


in thailanda ....bazine din cornier de inox, aprox. 1-1,2 m lungime x 0,4-0,5 inaltime si latime, lasate mostenire din generatie in generatie ....niciodata pline.... filtrarea - fara , sau in cel mai bun caz cu ceva bureti care fac si aerarea in acelasi timp ....dar de obicei fara...dar ca sa spunem adevarul pina la capat , sa nu-ti inchipui ca folosesc apa direct din retea ....au bazine de decantare la care noi nu putem decit visa...din fibra de sticla .... de 3-5-6 tone bucata in care pregatesc apa pt schimburi...
ideea este ca nu putem copia de la ei mai nimic in materie de filtrare a apei ...mai in toata asia ,in zonele unde se cresc discusi ( thailanda, in bangkok;singapore;malaezia, in insula penang), apa si conditiile de mediu sunt perfecte pt acestia...pe cind la noi ...

salutari!


my discus

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

bun am inteles, atunci ce ati spune de un sistem de filtrare unic pentru toate bazinele , la mine ptr. cam 3 tone de apa pt. discus in care sa fie inclus un singur filtru si acolo sa se faca schimbul de apa, mas gindi ca varianta asta ar trebui sa fie buna, ar fi mai economica la cantitatea de apa schimbata
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

super idee ...roagate sa nu imbolnaveasca vreun peste ca sa ai pe urma ce sa ,,repari'' la toti ceilalti...nu ti-as recomanda ...afara se foloseste , dar oamenii aia au acces la orice tip de medicament posibil ,pe cind noi ,aici ,pe meleaguri carpato-danubiano-pontice ne minunam nevoie mare cind mai apare pe ici , pe colo , cite un medicament mai acatarii , formula speciala pt discusi...oricum , decizia finala este a ta...



my discus

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
memeics
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2004 02:27:03
Messages: 87
Location: Madrid
IP:
Offline

Pe mine nu m-a uimit ca nu folosesc filtrare ci unde au acvariile......pai le au in curte cu cate o tabla deasupra, la un loc cu gainile, ratele etc. Mai mult, ca sa faca economie de sticla si spatiu, un bazin sapat - ca o piscina. Ce mai o ferma in toata regula cam cum poti vedea in romania la piscifactoriile de pastrav. Cum poti sa concurezi cu ei.....

Sunt antialcool si antitutun dar nu ma crede ce spun
[Yahoo!] [MSN]
R-OMU-lu-s
Member
[Avatar]

Joined: 14/08/2003 11:00:02
Messages: 116
Location: Bucuresti - Panduri
IP:
Offline

Nu stiu daca are legatura cu topicul ... dar ..... am fost in delegatie pe la Satu Mare ... colegii de acolo .... pentru a se lauda cu ce au prin zona m-au dus sa vizitez o comuna ... Certeze ... oameni gospodar nu am ce zice, mai mult plecati prin strainatate la munci grele ... defrisari de paduri prin canada ... vopsit tancuti petroliere si altele ... ce sa faci trimit bani acasa cu sacu' ... niste vilute micute cu 2-3 etaje ... unele chiar si cu lift ... ce sa faci oameni gospodari boravo lor (la ei inca nu a ajuns chestia cu capra ... ci daca vad ca vecinul si-a "tapetat" casa cu marmura alba ... el cauta marmura roz sau altceva sa fie si mai si).... si acum legat de topic ... am vazut un bazinas de 5 pe 12 (aproximativ) cu pastravi si carasi (din aia romanesti, autohtoni) si unul mai mic circular cu raza de aproximativ 2 metrii si o pompa pe post de fantan arteziana in centru, cu carasi aurii ... bineinteles ca am inceput sa pun intrebari ... hrana ... concentrate cumparate de la unguri ... cu sdacul speciala pt pastravi ... dar papau si carasiii la greu (dar ce nu mananca porcii aia) ... iar apa schimare la "picatura" cu un debit de aproximativ 50 litrii pe minut (omul nu calculase niciodata asta a fost aproximarea mea) direct dintr-un paraiasi de munte ... iar din bazinul mare mergea in cel mic .... dupa care era folosit la irigat ... iar surplusul din nou in parau ... deci si la noi se poate dar sigur nu in bucuresti ... si apropos in privinta carasilor aurii a cumparat 2 perechi si acum bazinul rotund este paroape plin cred ca peste 70 de bucati (tot aproximarea mea ... cand am aruncat o mana de graunte pt pastravi)

fost ... dumitriuromi
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

R-OMU-lu-s wrote:... iar apa schimare la "picatura" cu un debit de aproximativ 50 litrii pe minut (omul nu calculase niciodata asta a fost aproximarea mea) direct dintr-un paraiasi de munte ...
Cred ca oarecum asemanator se petrec lucrurile si in Asia. Cu discusi in loc de pastravi si cu ....... o cu totul alta temperatura a apei din piriias .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

diskusfun wrote:sistem de filtrare tip asia ....si folosit doar in asia...asa cum spunea si memeics mai sus, la ei apa costa mai nimic si de aceea isi permit asa ceva ... i-ti dai seama ce ar insemna asta in occident , in USA...nimeni nu-si permite si tocmai de aceea au si dezvoltat sisteme de filtrare performante ....

my discus


Un pic off-topic.
Hmmm... nu chiar. In Canada eu platesc pentru apa 50 $ pe an. Indiferent cat as consuma...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com