[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
CO2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ok dat fiind faptul ca nu am gasit nicaieri un sistem serios de CO2 pentru acvariu am luat un Tetra Plant CO2 optimat care sincer mi se pare o mare porcarie dar in lipsa de altceva... l-am luat.
Are cineva experienta cu el? Mie mi se pare imposibil de dozat CO2-u cu el...
Ce parere aveti de el in un acvariu de 110L plantat? Il las sau ii dau vant?
Multam de sfaturi!
image

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

E un inceput, dar nu cred ca va duce un acvariu de 110 litri bine plantat. Nu imi imaginez cum se dizolva bioxidul in minunea aia verde. De ce nu iti faci o bomba?
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pai sus minunea aia verde are o membrana prin care cica iese CO2-ul, bomba mi-as face dar duc lipsa de duza antiretur si nu am gasit in Cluj...
Aveau candva la Cora dar se pare ca cineva le-a curatat pe toate, in plus mi-e putin teama de un boom si tare nu as vrea sa adun gelatina de pe peretii camerei .
Bine plantat... Poate e mult spus, am un pumn zdravan de cabomba(sa fie vreo... 20-25 de fire), am inca 2-3 plante la care momentan imi scapa numele si inca vreo 5 manunchiuri zdravene de vallisneria americana fiecare manunchi cu 4-5 plante in el... Deci nu e chiar grozav plantat dar nici lipsa nu duce...
P.S cabomba creste intr-un ritm alarmant, in 6 zile s-a triplat in lungime, nu stiu ce sa-i mai fac, am cumparat-o cand avea cam sub 10cm si acuma mi-a impanzit acvariul ca o caracatita, are cineva vreo idee?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/11/2009 19:27:59


Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Nu ai nevoie de valva antiretur, dar daca chiar vrei am vazut astazi la noul magazin din Iulius Mall. Daca nu obturezi iesirea bioxidului din sticla (si nu ai de ce sa o faci) nu vei aduna gelatina de pe pereti.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Daca poti duce inapoi chestia aia, ar fi bine. Macar sa-ti recuperezi banii. Nu prea ai ce face cu ea la acvariul tau. Bomba scrie pe tine in prima instanta. Valva antiretur iti poti comanda si de pe net.
In alta ordine de idei: Cabomba o scoti pe toata, tai varfurile (lasi minim doua-trei poate patru noduri), le replantezi, ce ramane...dai la caine

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

No bine hai ca ma duc la Iulius, unde e magazinul asta?
Poate au ei o instalatie caluema de CO2
P.S cabomba am scos-o si am taiat-o in 3 si am facut 2 manunchiuri cat pumnul de groase si am replantat, cap, coada, tot...
Ma mir totusi ca imi crfeste asa bine cabomba mai ales ca e o planta de dificultate medie din cate stiu eu... Ma asteptam sa crape...
Multam de raspunsuri!

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

N-au. E la intrarea din parcarea subterana spre Auchan.
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ok de la 19 pana acu la 22 fara 15 s-a si golit un tub dala verde pe care il umplusem cu CO2 fapt care imi spune ca de mers merge, adica CO2-u care il fasai in tub se dizolva in apa dar parca s-a topit cam repejor...
E gata si bomba, dar inca nu am vazut macar o bula in numaratorul de bule... mai asteptam...

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com