[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nano reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

salutare la toti,

acum citeva luni mi-am comandat un acvariu de 360 l cu sump de 140l in speranta ca voi face un acvariu marin, dar am ajuns sa cresc discusi in el ,

image


chiar daca cresc discusi tot nu ma lasa ideea de a avea un acvariu marin sau un reef asa ca am trecut la dezvoltarea acestui proiect printr-un nano reef de dimensiunile: 45 cm lungime,28 cm latime si 30 inaltime.
este dotat deocamdata cu un protein skimer rio pentru acvarii nano, l-am umplut cu apa RO ( imi cer mii de scuze dar nu stiu cum se zice in romaneste la reversal osmoze filtration) cam 6 kg de roci marine si un substrat de nisip format din bucati mici de corali.
deocamdata astept sa se faca ciclul care dureaza inre 3 saptamini si 4 iar apoi am sa incep sa introduc corali si 2-3 pesti. apa este incalzita momentan la 24 de grade iar salinitatea este de 1.024

image

urmeaza ca in aceste saptamini de cilcu sa cumpar o sursa de lumina si un filtru.
roby
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

vad ca a trecut aproape jumate de an si n-ai mai postat nimic cu evolutia acvariului. e totul ok?
spune-mi sincer ce parere ai despre acel protein skimmer rio, face treaba sau nu prea? crezi ca ar face fata la 70L (20G) ?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

ozi wrote:vad ca a trecut aproape jumate de an si n-ai mai postat nimic cu evolutia acvariului. e totul ok?
spune-mi sincer ce parere ai despre acel protein skimmer rio, face treaba sau nu prea? crezi ca ar face fata la 70L (20G) ?


Exclus !!!
L-am avut eu la un acvariu de 60L . Sincer, nu se poate numi protein skimmer . Deci nu recomand .
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

ma gandeam eu ca trebuie sa fie o jucarie.
deocamdata nu cred ca exista vreun nano skimmer eficient...asa ca mai bine fara

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com