[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Claudiu1978
Forum Index » Profile for Claudiu1978 » Messages posted by Claudiu1978
Message
Cred ca am inebunit!
Am luat o seringa de 5 ml si timp de aprox. 1 ora am tras de pe luciul apei acea pelicula de grasime.
Vreau sa zic ca acum suprafata apei este acum cristal.
Sunt curios cat o sa tina.
Era incredibil cum dupa fiecare seringa acea pelicula incepea sa dispara.
Munca de migala....dar ce sa faci cand omul are pasarele la cap.
Din cate stiu, este o problema cu sarea pentru cory. Ei nu suporta sarea. Pentru guppy am folosit sarea sa tratez o afectiune a cozii. Dar l-am izolat in prealabil-carantina, vreo 3 zile si s-a vindecat.
Mai documenteaza-te inainte sa pui sare. Dar sigur stiu ca cory nu suporta sarea.
Arusha daca vrei sa tii acei pestisori in acvariu trebuie sa rezolvi neaparat problema filtrarii. Din cate se poate distinge din poze, acel filtru intern este insuficient ....ca sa nu spun ca aproape nici nu exista...la ce incarcatura biologica ai acolo ( 11 pestisori ). Ar fi bine sa te orientezi catre un filtru extern.
Costa ceva banuti, dar diferenta de pret intre un extern si unul intern mai bunicel este mica...si in acest caz nu se merita sa dai cu 100 de lei mai putin pt un intern.
Poti sa mergi intr-un hornbach daca ai unul pe aproape, acolo gasesti la preturi foarte bune filtre externe, cat si interne.
Daca vei cumpara plante, incearca sa iei plante easy, care nu necesita conditii speciale pentru a se dezvolta.
In momentul in care veti pune plante va trebui sa renuntati la bulele de aer.
Ar trebui sa citesti despre plante cat de cat sa-ti faci o idee, apoi sa cumperi.
Incearca sa faci schimburi de apa mai dese, 2 pe saptamana ce putin, cam 25% / schimb.
Asa vei improspata apa, avand in vedere ca sunt destul de multi pestisori, iar filtrarea nu este una tocmai stralucita.


Si citeste, citeste, citeste!
Buna seara.
Avand in vedere ca esti la inceput, ar trebuie sa citesti articolele din aceasta sectiune, respectiv " inceput -primul acvariu", pesti, compatibilitate, etc.
Cred ca asa ar fi cel mai corect.

Asa, iti vei forma cat de cat o idee despre ce inseamna un acvariu si ce implica el si, totodata vei afla si unele rspunsuri la intrebarile tale.

1. Filtrul nu se opreste niciodata, decat atunci cand faci curatenie in acvariu.
2. Nu cred ca ar fi indicat sa lasi lumina aprinsa doar noaptea. Lumina ziua, lumina noaptea...asta cred ca ar cam deruta pestii.
3. Termometrul este un instrument necesar intr-un acvariu. Numai asa vei sti care este temperatura apei in acvariu.

Inceraca sa afli care este capacitatea acvariului tau. Ce filtru folosesti?Ce pesti ai in acvariu si cati ?
Din ce ai descris, cred ca este un acvariu gata echipat...
Incearca sa pui o poza.

Totodata incearca sa te documentezi. Gasesti o multime de articole pe forum. Iti vor fi de mare folos.

Succes si ape limpezi!!
Multumesc frumos pt sfaturi... Claudiu( tizule).
Pompa de aer nu o mai am din momentul in care m-am hotarat sa bag plante in acvariu.
O sa mai incerc sa pozitionez si iesirea filtrelor astfel incat valurirea sa fie mai moderata.( nu stiu daca moderat are grad de comparatie) .

Inca o data mii de multumiri!!!

Multumesc frumos pt aprecieri. Cred ca o sa fac un schimb de apa.
Acum le-am dat de mancare...fulgi tetra min. Cred ca pana la urma chiar este vorba de un biofilm.
M-am uitat de jos in sus spre suprafata apei si se vedea clar cum fulgii care erau dusi de curentii de apa, brazdau suprafata apei. Se vedea cum taiau din acea pelicula de grasime sau ce-o fi.
Cred ca fac si un test de apa sa vad ce valori am.
Luni am facut un schimb de apa.
Asta ar fi cam a 3 a zi.
Si ultima cu inculpatul principal...vinovat de suprapopulare...
Una de ansamblu..
Inca una.
Pe rand ca nu ma lasa..
Alta poza.
Dupa cum am promis...poze cu bulele pe care le-am gasit dimineata si acum cand am venit acasa...
Dupa cum am spus sunt mai mari decat cele din primele poze si parca nu atat de extinse.
Ape limpezi si înot?tori sanatosi!!
L-am setat pe inch...am facut prealabil transformarea din inch in cm.
Asa in mare stau bine din ce zic ei. Trebuie doar sa fac schimburile de apa in proportia recomandata...o data pa saptamana sau de 2 ori la saptamana.


Ceea ce nu inteleg este ca nu am avut bulele astea pana acum.
Ultimul lucru pe care nu l-am facut pana acum si pecare ma gandesc sa-l fac.... deschiderea canistrei si curatarea ei ...adica prefiltru, perlonul si canistra in sine clatita in apa pe care o voi scoate din acvariu.
Nu ma voi atinge de mediul fintrant... bilele acelea... eheim substrat pro.
Cred ca wk ma duc sa cumpar niste perlon... si atunci fac manevra asta.


Acum sunt iar bule de aer... nu asa de multe ca cele din pozele puse initial...sunt mai mari ...
O sa pun si poze..


Oricum ... cat de curand cred ca o sa trec pe un acvariu mai mare...


Multumesc HaoSs!!!
Iata ce mai zic cei de la Aqadvisor:

"Filtration Capacity

If you specify at least one filter, AqAdvisor.com will calculate filtration capacity for you. This number is calculated based on the actual filtration capacity of your filter(s) and amount of bioload present in your tank (assuming all your species are fully grown up). If you add more fish in your tank, this number will go down. If you add more filters (or upgrade to a more powerful filter), this number will go up. If this number stays above 100%, your setup is in a good shape. If this number drops to below 100%, you should think about either adding or upgrading your filters. You may notice that AqAdvisor.com is somewhat conservative when it comes to filtration capacities. Internally, AqAdvisor.com uses only 65% of the manufacturer recommended capacities.

So what is the reason for this?

All manufacturers are very generous when it comes to quoting filtration capacities for their filters. This is no exception whether they are well known or lesser known brands. It is possible to push your setup all the way to their quoted limit, but I'd highly advise against doing this. Settling on 65% is based on years of experiences. If you follow this "rule", you will not regret it.

Why take a chance? "
Multumesc HaoSs.

Am dat copy la tot ce scia pe Aqadvisor

" Suggestion: If you want to keep more than 1 Guppy, minimum recommend male to female ratio is 1:2 (M:F). You will be less likely to experience problem if you get even more females.
Warning: Hoplosternum is not recommended for your tank - it may eventually outgrow your tank space, potentially reaching up to 7 inches.
Warning: At least 4 x Panda Cory are recommended in a group.

Warning: At least 4 x Bronze Cory are recommended in a group.


Recommended temperature range: 22 - 27 C. [Display in Farenheit]
Recommended pH range: 6.5 - 7.5.
Recommended hardness range: 6 - 15 dH.



You have plenty of aquarium filtration capacity.

Your aquarium filtration capacity for above selected species is 137%.Help on Filtration capacity
Recommended water change schedule: 54% per week. (You might want to split this water change schedule to two separate 32% per week)
Your aquarium stocking level is 134%.
Your tank is overstocked. Unless you are an experienced aquarist who can meet the maintenance/biological needs of this aquarium, lower stocking levels are recommended."
Citez din postul din data de 05.08.2014 laut de la rubrica " "Despre noi":
"Deci... sa trecem la treaba!!!
Numele meu este dupa cum ati ghicit ...Claudiu.
Cum a inceput totul?
M-am pricopsit cu un acvariu de aprox. 25 litri. Filtru intern Resun... 200l/h, pietris 3-4 mm granulatie si , surpriza 4 pesti. ( 1 guppy, 1 hoplo, 2 necunoscuti).
Ca orice incepator, entuziasmat, m-am repezit la primul pet-shop; achizitii: 3 guppy ( 1 M +2F ), 2 neonii, 2 cory ( panda + leopard).
Toate acestea...am venit cu ele din Buzau, spre Bucuresti.
Si de aici incepe aventura mea in lumea acvaristicii. M-am apucat de citit. Prea tarziu! Raul fusese facut. Asa am inceput sa pierd pestii. Primul s-a dus cory panda, al doilea cory leopardul care s-a prins intre sticla si filtru... asa l-am gasit. Tot citind am inceput sa aplic cele descoperite. Schimb apa saptamanal-aprox 30%. Spalat buretele filtrului in apa scoasa din acvariu. Odata cu schimbul de apa, sifonat substratul. Apoi am constatat ca temperatura in acvariu ajunge la 30 de grade.Cauza: se incingea foarte tare pompa filtrului. De aici incep schimbarile radicale.
Cumparat filtru nou:Eheim pick up 45. Jbl - easy start (sticluta pe care am pus-o toata in buretele filtrului), Lampa Aquazonic 11 w, 6500 k, bec pl. Pompa aer ocean free-zero noise z 1000, 1200cc/min, cu debit reglabil. Piatra aer gen skimmer. Sifonator substrat, foarte bun dealtfel, fata de ce aveam eu. Inca 4 neoni, 2 cory panda, 1 guppy mascul ( primul murise). Tot nemultumit. M-am gandit la pesti si dupa o saptamana m-am hotarat sa iau un acvariu nou, care sa se incadreze cat de cat cu tehnica cumparata anterior. Am luat de HB un acvariu de 45 l, eheim, fara capac, substrat aquabasic plus, pietris granulatie 3-4 mm, o cioata mangrova.... si m-am apuc de lucru. Am uitat... plante : echinodorus ipica, ceratopteris cornuta, ludwigia palustris red. Si inca o cioata mangrova. Am facut setup-ul. Am pus apa din vechiul acvariu+diferenta: aprox 36l net. Am bagat pestii. Sunt in a doua saptamana de la noul setup. Din pacate 2 cory au murit. 1 guppy femela a facut pe coada 2 pete maro-rosiatice ( de 2 zile in carantina, 4 l apa + 3 lingurite sare rase, sare grunjoasa.... petele au disparut). Cred ca au inceput sa apara algele. Arata ca un puf, aproape insesizabil, pe tulpini si frunze. Precizez ca de la moarte celor 2 cory, fac schimb de apa zilnic, cam 11 litri. Teste nu am. Lumina cam 6-7 ore. bec pl 11 w, 6500k, suplimentat cu o lampa, bec economic, 2700k, limina galbena. Dimineata cam 1 ora-1 ora si jumatate. Seara de la 18.00 la 12-12.30. Apa este curata, pt ce poate sa faca filtrul. Cred ca este subdimensionat pt incarcatura biologica pe care o am in acvariu ( 4 guppy, 6 neoni, 1 hoplo, 2 cory panda ). Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi. Cum sa procedez pe mai departe, mai ales ca nu am teste. Va multumesc anticipat! "

De atunci s- a mai achizitionat filrul extern eheim eccopro130 si lampa 2x24 w, priza programabila.

Plus teste jbl 6in 1.
Ultimele valori ale apei sunt prezentate un pic mai sus.
Asa cum am promis, revin cu un update la situatia spumei din acvariu.
Am verificat dimineata si ma asteptam ca suprafata apei sa fie curata, exact cum o lasasem aseara.
Nu am descoperit asta.
Pe parcursul noptii s-au format niste bule, nu asa de multe fata de cum am aratat in pozele postate.
Cantitatea este chiar mica....dar ele EXISTA ... ceea ce ma exaspereaza.
Voi vedea care este starea acvariului cand o sa revin acasa.
O sa atasasez si niste poze.

Oricum, concluzia este urmatoarea.

Cantitatea de bule s-a diminuat considerabil....dar din pacate nu a disparut de tot.
Nimeni wrote:Ce nu stim HaoSs este:
- ce material are in filtrul extern...
- ce proportie de apa schimba si cum....

Revenind la filtre: acel PickUp este un simplu burete, cam de marimea unui "bolborositor"... iar in extern... care are 2L parca spatiu, pun pariu ca exista niste bureti si ceva ceramica, de restul nu stiu ce poate fi!

Nu este batut in cuie daca ai acvariu de 5 luni sa fie si ciclat. Cu fiecare schimb de apa poti decicla acvariul sau... poate nici nu e ciclat. Spuma respectiva apare in cazul unei filtrari bio reduse dar cu un curent de apa mare.


Cred ca am rezolvat problema.
Referitor la ce a spus colegul Nimeni cu privire la curentul de apa mare.
Astfel, ajuns acasa am inceput sa culeg spuma cu seringa....m-am chinuit un pic.
Dupa aprox. jumatate de ora..surpriza..spuma se formase la loc.
Asa ca am redus valurirea la suprafata apei.
Am lasat filtrul intern un pic mai jos, iar debitul filtrului extern l-am redus inca o idee.
Am curatat iar spuma.
Vad ca pana acum nu s-a mai format. Sper sa tina.

Multumesc tuturor!

Maine seara revin cu update.
Sa fie curentul de apa prea mare?
Dar vad ca pestii sunt ok in acvariu. Inoata linistiti. Nu par a fi deranjati de curent.
O sa ma uit mai cu atentie azi cand ajung acasa.

Sa fie de la incarcatura biologica a acvariului.
dupa cum am spus: 13 pesti - 6 neoni, 3 guppy, 1 hoplo, 3 cory.
Sa nu uit: am si 2 nerita natalensis si 2 melcusori care cred ca au aparut de la plantele cumparate.

Ideea este ca spuma asta apare de ceva timp... doi dintre cory au aparut in acavriu sambata asta, adica din 04.10.2014. Deci pana sambata aveam doar 11 pesti.
Nu stiu ce sa zic : este mult, este putin....

La prima vedere ai fi tentat sa spui ca sunt multi pesti pentru un acavriu de 45 litri - 36 net .

Dar totusi ma gandesc ca filtrarea ar trebui sa compenseze.
 
Forum Index » Profile for Claudiu1978 » Messages posted by Claudiu1978
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com