[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: archangel82
Forum Index » Profile for archangel82 » Messages posted by archangel82
Message
Salut
de vreo 2 ani am luat de la o cunostiinta niste Matrix..sau cel putin asa spunea el.
am folosit mediul cu succes la acvariul de apa dulce dar aveam si alte medii in cele 2 filtre externe si n-am avut probleme.

am vreo 8 litri de asa ceva plus inca vreo 3-4 litri de acelasi material foarte marunt bagat in ciorapi.
vreau sa folosesc acest mediu la un marin dar vreau o confirmare daca e sau nu e matrix ca sa nu umplu spatiu aiurea cu un mediu ineficient posibil.
postez 4 poze..cum arata el umed (are tenta maronie si nu gri cum vad peste tot si nu este cu colturile rotunjite), rupt, semiuscat si uscat (cel in plasa).

ca si material este foarte usor, pluteste in prima faza si pot sa il fac bucati daca vreau..se rupe usor. chiar si la spalare trebuie sa fiu atent caci este si sfaramicios.
cei care aveti matrix original la cutie cumparat rog sa imi spuneti daca acest mediu este matrix sau nu!
Multumiri anticipate

PS: mutati rog topicul la sectiunea Apa.

image

image

image

image




Salut.
deoarece desfintez acvariul de dulce scot la vanzare urmatoarele:

Filtru Extern JBL E1500 - perfect functional cu toate accesorile + cutie ..umplut cu matrix/substrat pro/micromec - 370
1,6 kg Substrat creveti Shirakura Red Bee Sand - folosit 2 luni - 25 ron
Aspirator Substrat Sera Gravel Cleaner - 10 ron
Soclu T8 cu protectie la apa - 4 bucati + suport pentru starter din acelasi set + bonus 4 coliere T8 inox noi - 50 ron. precizez ca la o dulie sunt rupte piciorusele de fixare dintr-o parte dar eu le-am avut prinse cu silicon.
Balast Electronic vito 1X30W (nou) sau 2X36W - 10 ron bucata
Prefiltru Filtru Extern Eheim - 40 ron
Mediu filtrant Eheim Mech Pro 1l nefolosit - 30 ron
Mediu Filtrant Eheim Biomech 1l nefolosit - punga sigilata - 45 ron
Test Permanent CO2 de la JBL - am umplut de 2 ori testul. este o sticluta reactiv sigilata si celalata e aproape plina.

pt detalii/poze PM sau 0744170064 - Paul.
Mersi
dan_florin wrote:Vorbeste cu George"georgemonda", el te-ar putea povatui cum sa faci si ce sa faci. E important sa ai pe cineva din orasul tau cu care sa te poti consulta din cand in cand. Sunt multe chestii carora nu le vad rostul in lista ta de prioritati, eu zic sa nu te grabesti, rabdarea in acvaristica marina e de aur.
Succes cu proiectul!


Salut. Am luat legatura cu George de ceva timp..astept sa imi trimita nr de telefon. credca e prin concediu....
bulan77 wrote:Unde ai gasit osmozor cu 850 smilie , la pretul asta luam 3
Niciodata nu ai prea multa filtrare biologica


salut.
dupa cum spuneam, mi-am luat un osmozor casnic nu unul dedicat acvariului gen aquilli cu nps.

la acest osmozor am pus un T'eu dupa membrana si un filtru nps si tot sistemul e racordat la o baterie cu 2 cai adica pe un robine trece apa prin toate filtrele pentru apa de consum si pe celalalt pentru apa pentru acvariu.
Salutare.
tocmai vreau si eu sa ma apuc de un marin si am achizitionat pentru inceput un acvariu sera marin biotope 130.

ca si apa de osmoza mi-am luat un osmozor casnic la care am facut un bypass dupa membrana si pun un filtru nps de la aquili. sper sa fie in regula. (filtru sedimente - carbon activ- carbon granular - membrana - nps )

altfel, am mai luat pentru inceput 10 kg de lie sand de la red sea...si sare red sea coral pro 7 kg. credca mai am nevoie de un sac de live sand..

am teste de amoniac si nitriti de la jbl si voi mai lua si nitrati si ce mai am nevoie in viitorul apropiat.

in separeele de la acvariu vreau sa pun asttfel..

1 - unde intra apa - vreun kg de matrix marunt ++ skimerul de la sera 130
2 - matrix
3 - tot matrix
4 matrix + pompa de out cu uv

credeti ca e prea mult mediu filtrant bio ?

pompa de valuri voi lua o ieftinitura de 2500 l/h urmand sa fac un upgrade la un jebao rw4

pentru inceput as vrea sa pun 5 kg de livre rock si vreo 5-10 kg de dead rock.

iluminarea o voi tine cea originala ...adica 2 X pl

rog daca aveti recomandari sa o faceti. cu partea materiala stau asa si asa dupa aceste achizitii..mai ales ca si osmozorul l-am luat tot luna asta cu vreo 8 juma.

vreau doar corali moi si nemo bineinteles si pe parcurs mai vedem.

multumiri

ca sa nu deschid alt topic am nevoie si eu de o parere in legatura cu ceea ce vreau sa fac.

mi-am comandat un osmozor pt casa cu 7 etape de filtrare si voi face bypass inainte de remineralizare si ce mai are.
astfel, apa va trece prin urmatoarele etape dupa care vreau sa adaug un filtru NPS de la aquili.

1-Filtru PP Filtru realizat din polipropilena, are rolul de a filtra lichidul grosier de particule cu dimensiuni de pana la 5 microni - particulele de rugina, par uman, noroi, mal, etc.
2-Filtru CTO Realizat din carbon masiv extrudat, indeparteaza mirosurile, impuritatile si clorul din apa, avand capacitate de filtrare de pana la 5 microni protejand in acelasi timp si membrana osmotica.
3-Filtru GAC Realizat din carbune alimentar presat, are rolul de a indeparta resturile de clor si de alti compusi chimici nedetectati de filtrul CTO.
4-Membrana osmoza Realizata din poliamida unui strat de polimer termoplastic, are rolul de a filtra substante cu dimensiuni de pana la 0.0001 microni. Elimina pana la 99% din sarurile si substantele dizolvate, precum si bacteriile si virusii, astfel rezultand apa pura.
5-Filtru T33 Este realizat din carbune alimentar presat, avand rolul de a imbunatati gustul apei dupa procesul de osmoza si de a retine urmele de substante chimice.
6- Filtru NPS Aquili.

credeti ca va fi in regula pentru un acvariu marin apa tratata astfel? sa pun filtru nps imediat dupa membrana si sa sar peste etapa 5?


Multumiri anticipate.

skija wrote:Acvariul are 300 de litri parca , dar ce filtru ai ?

jbl e1500 si eheim profesionel 3e 2074 - ambele pline cu matrix si substrat pro si care functioneaza de cateva luni bune de cand nu le-am mai desfacut.


temperatura 29, ph 7,5, tds 150-170 ..si mai sunt si discusi prin zona ..ce-i drept..micuti.
Alex wrote:Scurt si la obiect ca sa curmam dilema: ce Loricaride avem in acvariu ? ...asa dupa coada pare zaresc unul Astept un recensamant.


salut
loricaria filamentosa din ce stiu..dar ii am de vreo 3 ani si nu ele sunt problema.
si am destui mancatori de alge prin zona....5 ancistrusi..3 otto..vreo 4 neritine..si ar fi si loricaria. problema cu gaurile a aparut ...a disparut..si iar a reaparut dupa cum are chef.

problema cea mai mare e acum de cand adaug micro/macro caci mi-au aparut alge si asta nu imi incanta privirea...nu sunt exagerate dar exista un "boom" de cand am inceput sa fertilizez.

aici e nedumerirea..sa continui sau sa ma opresc.

skija wrote:Salut , ai CO2?


salut
nu folosesc co2
salut
de 3 saptamani fertilizez cu micro si macro dar as vrea sa renunt caci m-am umplut de alge ...am si staghorn..si bba...si niste firicele mici si dese pe sticla si pe toate plantele.
inainte de fertilizare nici vorba de asa ceva....

sa continui?..ar trebui sa se stabilizeze? sau sa ma opresc? nu pot sa imi dau seama inca daca noile frunze sunt mai oki caci de obicei dupa ce cresteau mari se gaureau..dar din moment ce sunt pline de alge nu imi place ce vad.

multumiri anticipate.
adaugam in trecut easy carbo..dar n-am avut probleme cu ele ca pana acum.

momentan nu fertilizez cu nimic. as vrea sa incerc easylife profito. ce zici..ar fi suficient?
multumiri
Salut
am o problema cu plantele si rog daca aveti ideei sa ma ajutati.
cred ca am niste lipsuri si rog sa imi spuneti ce aditie sa fac..micro sau macro..sau ambele.

plantele nu o duc prea bine si se cam topesc sau se gauresc.

Punctele verzi ce sunt pe anubias mi-au aparut cand am lasat doar un neon in functiune pt cateva zile, un 830. acelasi tip de anubias in acvariu cu creveti are frunzele de 3 ori mai mari si e fara probleme.

acvariul a fost pana acum 2 saptamani in configuratia 2X T8 de 30 W (830+865) iar acum am trecut la T5 2X39W (840+865), acvariul fiind de 300 litri si inaltimea apei undeva la 40 cm

in configuratia cu t8 plantele au dus-o bine si in momentul in care am scos niste valisnerii giganteea s-a dat totul peste cap si nu mai vrea sa isi revina. (asta a fost acum cateva luni)

atasez si niste poze sa vedeti despre ce e vorba si poate sunteti patiti si puteti sa imi dati niste sfaturi.

echinodorusul a dus-o foarte bine..si acum nu e exagerat de rau caci are si tija cu flori scoasa dar se gauresc frunzele mai vechi..se ingalbenesc.

multumiri anticipate

image

image

image
din punctul meu de vedere nu renteaza trimiterea acestui aspirator nicaieri in tara mai ales cu posta unde donatorul trebuie sa si plateasca pt expediere.
Salut
Am 2 mopani de vanzare si poate va intereseaza. Momentan postez pozele pentru cel mare caci cel mic inca este in acvariu si sustine noua cioata.
Daca este cineva interesat PM sau 0744 170 064 - Paul

1 - lungime 48, latime 12, inaltime 23, pret 50 ron

image

image

image

Salut
Ma intereseaza un acvariu mic, de vreo 10-20 de litri sa tin niste creveti in el.
Vreau sa aibe capac de fabrica cu iluminare.

De altfel, vreau sa cumpar si niste cory sterbai.

Daca aveti ceva din ce ma intereseaza, cu posibilitate de trimitere in Bistrita, rog pm sau sms/telefon la 0744 170 064 - Paul.


Multumiri si Craciun Fericit!
salut.
l-ar interesa pe nasul meu..care este din cluj.
poti sa lasi un numar de contact?
Multumiri
Salut
Am nevoie de o garnitura pentru un filtru extern Tetratec Ex 1200 si in magazine n-am gasit nicaieri disponibil.
daca cumva aveti de dat asa ceva rog pm.

Multumesc
Salut cumpar 4-6 bucati de cory Sterbai de la cineva care ii poate expedia la Bistrita in conditii bune. Exista insa posibilitatea ridicarii lor din Mures sau de pe ruta Bistrita-Mures.
Daca aveti de vandut rog pm.
Multumiri
Salut.
Daca aveti din intamplare melci neritine de vandut rog sa ma anuntati cu pret si specie. de altfel, trebuie sa existe posibilitatea sa ii trimiteti la Bistrita prin curier rapid. Nu imi trebuie multi..doar vreo 5-6.
Multumiri

salut.
ma intereseaza incalzitorul.
cand va fi disponibil rog a ma anunta pe pm.
o seara buna in continuare.
 
Forum Index » Profile for archangel82 » Messages posted by archangel82
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com